İçeriğe Yönlendir

Toyota Corolla 7 (1991-1998) Xenon mercek uygulaması

Utku Çay

Recommended Posts

Mükremin Çayırbağ

Tekrar Selamun Aleykum,

Cümleten hayırlı ramazanlar...

Farlarım sonunda elime ulaştı, geleli 2 gün oldu, önce direk takıp bi denedim görüntü çok güzel ama, berbat bi aydınlatması var, 100w lık h4 ampul ile, bisiklet dinamosu ile yanan 1,5 v lik ampul kadar ışığı var neredeyse :) Herneyse söktüm geri, merceklerim vidalama tip olduğu için, direk mercekleri taktım, ve gece 2 de test sürüşüne çıktım, kısalar, uzunların göstermesi gereken yüksekliten, çok daha yüksekleri aydınlatıyordu, ilerideki binaların 3 üncü 4 üncü katlarının balkonlarını falan :) Yani mercekleri far tasına kendi vidası ile tutrurduğumda uzun kısa motoru merceğin yukarı bakmasını sağlıyor. Bu gün tekrar söktüm farları, merceklerin güzlce montajını yapmak için. Farların içerisinde birde gündüz ledi var, ama gündüzleri yandığı belli olmaya bir gündüz ledi, bu ledleri ya komple sökeceğim ( söktüm zaten) yada ledlerin güçlü olanları ile değiştirebilirsem öyle kullanacağım.

Ayrıca bendeki mercek kapakları, farın içine bile sığmıyor, bana 9 cm metreden içeriye girecek bir kapak lazım bulmam mümkün mü acaba ?

Gündüz pek belli olmayan gündüz ledimiz,

8gjg9V.jpg

Buda kendi vidası ile tutturduğum baya bi yukarıyı gösteren merceklerin bulunduğu farlarım :) Ledler sökülmüş hali

mP0zlY.jpg

Merceğin arkasının biraz yukarıya kalkması gerekiyor, bunun içinde far tasından üst kısmından azcık kesmem gerekiyor, arka kısmını kestikten sonra iran yapıştırıcısı diye bişey var burda, iki tane tüp, ikisini karıştırınca hamur dan daha sert bi kıvam oluyor, bu kıvam ile merceğin arkasından far tasına yapıştırsam vidalama yapmadan olurmu acaba, bu karışım donduktan sonra beton gibi oluyor. Kesmeden yapayım dersem de mercek biraz öne doğru geliyor, fazla önde olması sıkıntı olurmu ilerde ?

Yorum bağlantısı
Mükremin Çayırbağ

Yada mercekteki uzun kısa motoru yaklaşık bir küp şeker boyutunda, bunun gireceği kadar far tasının altında bir delik olması lazım merceğin yüksekliğini ayarlayabilmem için

Yorum bağlantısı
Mükremin Çayırbağ

Ayar vidasi calisiyor ama kurtarmiyor mercekler asiri yukariya bakiyor, ayar vidasi ile en dibe indirdigimde bile cok cok yukari bakiyor, uzun kisa motoru girecek kadar bir delik deldim tasa, mercekler asagiya indi ama kurtarmadi, mercek lensinin vidali oldugu cercevenin alt kismida tasa girmesi lazim, ama dremel yoktu yapamadim onu, yarin veya siger gun elime gecer dremel, onuda kestim mi h4 ayaklari ile tam oturCak mercekler , fakat double angelden vaz gecmem gerekecek...

Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624

Artık kesme biçme işlemi mecbur olacak :). Sonuç güzel olacak o yüzden kesmeye devam :). Angellerden mecbur vazgeçmen gerekiyor çok küçük farlarımız .

Yorum bağlantısı
Mükremin Çayırbağ

Merceklerin motorları tasa girecek şekilde, tasta gerekli işlemleri yapıldı, merceklerin yükseklik ayarları yapıldı, fakat şöyle bir sorun var; 2 merceğin çizgilerini birbirini tutmuyor, Z desenleri çok farklı, mercekleri aldığımda bir tanesini denemiştim, diğerini hiç denemedim, ta ki farın içine oturtup ayar yapılana kadar, merceğin perdesi ya bozuk geldi, yada ben bozdum bilmiyorum, mercek perdelerinde yapılabilecek bir işlem var mı acaba ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624

Fotoğraflayıp koyarsan bakıp bilgi verilebilir. Duvara doğru tutup her iyi merceğide ayrı ayrı fotoğraflamalısın. Perde ayarı için vida vardır ama ondan olacağını sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Merceklerin kapaksiz olmasindan olurmu acaba her bir fardan 2 çizgi cikiyor suan

Merceklerin önünde kapak olmaz ise araç önünde ışık oyunlarını görürsün gözünü ve karşıdakini yorar.Elindekileri kes biç tak.Sıkıntı kalmaz.

Yorum bağlantısı
Mükremin Çayırbağ

Kapaksız olduğu için galiba kapakları kesip tasın içine oturtacağım, tasın içinde kapaksız mercekler ve ayarsız haliyle aydınlatma bu şekilde :

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Sol taraftarı yükselti çok göz alır sanırım.

Ayrıca gösterge paneli midifiye edilmiş sanırım güzel görünüyor ama ibrelerde aydınlatma yok sanırım :)

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Mercek çiizgisi senin anlttığına göre farklı duruyor.Merceğin önüne şapkasını taktıktan sonra duvar resmi şart.

Yorum bağlantısı
Mükremin Çayırbağ

Sol taraftarı yükselti çok göz alır sanırım.

Ayrıca gösterge paneli midifiye edilmiş sanırım güzel görünüyor ama ibrelerde aydınlatma yok sanırım :)

Sol taraftaki o yüksekten gelen çizgi sağ fardan kaçan ışık, İbrelerde orjinal ampulleri var, kadranlar canlı olduğu için onlar çok kör kaldı, ama sıra ibrelerede gelecek

Mercek çiizgisi senin anlttığına göre farklı duruyor.Merceğin önüne şapkasını taktıktan sonra duvar resmi şart.

Sol farın z noktası bayabi yukarıya doğru Oktay hocam, sağ normal, ama dediğiniz gibi, kapakları bi takayım sonra belli olacak...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mükremin Çayırbağ
(düzenlendi)

12 cm çapındaki mercek kapaklarımı 9 cm lik far tasının içerisine oturtmayı başardım :) sağa sola kaçan ışık sızıntıları kesildi, ama kesilme çizgisinde hala bir sorun var onu çözemedim daha, duvar resmi çekemedim daha, çekince paylaşacağım sizlerle.

rQPyoP.jpg

94kbjo.jpg

0qOrYV.jpg

yMbjy0.jpg

ZDGzJV.jpg

ogBNr9.jpg

tarihinde Mükremin Çayırbağ tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Selamun aleykum, Bugün kırık bir farın tasını çıkartarak mercekleri ve angelleri denedim, farlarım gelene kadar alıştırma ve ön fikir olsun diye, mercekler far tasının içine sığıyor yaklaşık 8mm bir boşluğu kalıyor, arkasındada hiç bir sıkıntı olmuyor kendi vidası ve aparatlarıyla monte edilebiliyor, ama mercek kapakları baya bi büyük geldi, ölçüler aşağıdaki resimde, far tasının altından ve üstünden kessem, kapaklarıda yeteri kadar alt ve üste denk gelecek yerlerinden biraz alsam olurmu sizce, yoksa kapakları değiştirmem mi gerekiyor.

RY8gNG.jpg

Sol üstk köşedeki resimdeki mercek montajın hala duruyor ise merceği ters takmışsın .Çizgi perdesi yukarda duruyor yani tersi olacak mercek 180 derece ters dönecek.

Yorum bağlantısı
Mükremin Çayırbağ

Sol üstk köşedeki resimdeki mercek montajın hala duruyor ise merceği ters takmışsın .Çizgi perdesi yukarda duruyor yani tersi olacak mercek 180 derece ters dönecek.

Oktay hocam o resimde merceği gelişi güzel takmıştım kapakları denemek içindi, şuan normal merceklerin yönleri, ama çizgide hala sorun var

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Duvar resmi olmadan ne yazsak söylesek boş.Bekliyoruz. :good1:

Kapak olunca far kendine gelmiş.Fakat mavi yanması iyi değil.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mükremin Çayırbağ

Aynen hocam kapakları takınca sağa sola dağılan ışıklar çizgiler vs. kesildi hep, bu gün sağ farın kapağı hafif öne gelmişti, onu yapıştırmak için açtığımda farı merceğin perdesinde minik bi eğimini düzledim çizgi sanki düzeldi gibi, ama park lambalarını değiştirdim oturmadı biraz zorladım, far ayarları bozuldu, biraz yukarı bakıyo şuan mercekler şimdi onları halledip duvar resmini paylaşacağım inşallah

yMbDry.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
taner eviş

mukremin hocam o kadar foto çekmişin 30 saniyeni alırdı be bi akşam fotoğrafı almak . fotografsiz emin ol yorumlamak zor oluyor :)

Yorum bağlantısı
Mükremin Çayırbağ

Merceğin kendim halledebileceğim sorunlarını çözmem uzun sürdüğü için duvar fotoğrafı gecikti, dün sahurdan önde sağ farı tekrar açtım ve kendimce gerekli işlemleri yaptım eskiye nazaran biraz daha düzeldi, ve aydınlatmam biraz daha arttı şuan ama sağ far merceğinde hala sorun var gibi

NqM7XX.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

PErde yapısında sıkıntı olduğu açık.Merceğin montajı içine kılı kılına düz oturdugunu varsayarsak perde dediğin gibi ise bununla uğraş.Lakin şu an daha uğraşmanı gerektirecek kadar kötü bir durum görünmüyor.

Resimdeki gibi bir perde yapısı olduğu için en ufak temasta egimi bozulabilen bir yapısı olduğu belli.Montajda farkında olmadan bu şekilde kusuru olmuş olması yüksek görünüyor.Metali sanırım motorda bağlı olsa çok sert dayanıklı duruşa sahip değil gibi.

Aslında birde merceklerin tek tek duvar resmi olsa iyi olurdu.Sol merceğin sağa uzanan çizgisi aşagıya egimli.Sol tarafı düzgün görünüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624

Mercek montajını yaparken mercekleri biraz çevrilmiş şekilde takmış olabilir misin. Çünkü iki mercek de sağ tarafı aşağıya bakıyor normalde düz gitmesi gerekiyor .

Farların önüne teker teker birşey koyup tek tek gece fotoğraflarını koyarsan daha sağlıklı algılanır sorun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mükremin Çayırbağ

Farları yeniden söküp tekrar ayar yaptım yapabildiğim kadar, sağ far merceğini monte ederken hafif dönük olmuş, sağ tarafa uzanan çizgisi aşağıya doğru, tek tek duvar resimleri bu şekilde, şuan aydınlatmam güzel, önümü tam gösteriyor, gece şehir dışına çıktım birazcık tamamen karanlık ortamda sürdüm karşıdan geleni rahatsız etmiyor ve önümü gayet güzel aydınlatıyor.

PqRQz7.jpg

rQqEv1.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Sağ merceğin perdesi sıkıntılı dönük falan değil.Sol merceğin perdeside sıkıntılı.Yapabileceğin çok bir şey yok.Sola uzanan çizgiler düz görünüyor.En azından şu çin yda taiwan merceği perdesi gibi degil.

PjTWUEo.jpg

Bence bu mercekler için iyi bir çizgi denebilr,Sadece 2 far arasını biraz daha yakınlaştırırsan,sol farı sağa doğru içe ayar yapacaksın,aydınlatma daha güzel olacaktır.Sol farıda biraz aşagı alarak sağ far hizasına getireceksin.Farların manuel ayarı ile rahatça yapabilirsin mercek ile oynamana gerek yok.

6 ay sonra aynı bu yerden bir resim daha bekliyoruz bakalım aynı şekilde bir aydınlatma ile bu mercekler davam edebilecekmi?Forum için iyi bi örnekleme olacaktır.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mükremin Çayırbağ

Tamamdır Oktay hocam dediğiniz gibi yapacağım, inşallah 6 ay sonrada paylaşırım, verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkür ederim, diğer arkadaşlarada teşekkür ederim, şuan için eski aydınlatmamdan kat kat iyi. Ama dediğiniz gibi uzun vadede nasıl olacak bakalım, son ayarlarıda birazdan yapıp far camını yapıştıracağım artık.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...