İçeriğe Yönlendir

Lada Vega Gündüz Farı yapımı için Fikir Alışverişi

Onur Koç

Recommended Posts

Onur Koç
(düzenlendi)

Bende onu yazacaktım neden az diye.Baglantı hatası var gibi.Yada ledlerden birinde sorun var digerini etkiliyor.Her ikiside yanık iken giriş voltajlarına bak.

Bunlar power led mi?Bu gündüz farı modelindeki ledleri Flux led diye biliyorum ama yanış şekli power lede benziyor.Akım kontrollde üzerinde ise girirş voltajı dengesiz yada şase sorunu var.Bu gündüz farının daha yakın ledleri veya devresini gösteren resim var mı?

Mercekli orjinal far ile bu far yapısı aynı degilmi?Burayı anlamadım.Oldukca ucuz fiaytları var sanırım.Yada sadece cam edinebilirsin.Sayın Hocam ile Servet ustam uğraşırken harici cam almışlardı orada cüzzi bir fiyat yazmışlardı.Olmaz mı?

Birde Elindeki mercekler ne tür bir şey?Resim göremedim.Mahmut resimler paylaşmış ama senin mercek resmini göremedim.Bence mercek işini bırakma bu cam işi bence dediğim gibi olur diye düşünüyorum.

O farlar kaliteliymiş satıcı toptan link vermiş tane linki araman lazım.

Gündüz farının yeri bence güzel.Sadece daha güzel bir montaj ile orjinale yakın duruş gösterilebilinir.

Oktay Bey öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Bizim aracların mercekli cam ve desenli cam ebatları aynı değilmiş.O far için elimden geleni yaptım yinede göndermediler.Kısalarda h1 bosch mercek uzunlarda bi-xenon merceği fakat halojen ampul uyarladım.Far tasını tutan plastik siyaha boyandı.Gayet güzel oldu ama desenli cam canımı sıktı ve takma gereği bile hissetmedim.

http://www.ebay.com/...005%26rk%3D1%26

ürünün linki bu fakat led flux diye biliyorum.Gelen voltaj vb sorun yok.O kısımdaki ledde bir sıkıntı var ama çözemedim.Fakat satıcıyla temasa geçtim yenisi göndericek.Ledin yeri güzel fakat dediğiniz gibi işcilikte sıkıntı varmış duruyor.Nedeni ise boya atma sıkıntısı oldu.O kısmı güzelce damalı folyo veya direk boyatma ile çözücem.Tekrardan ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

tarihinde Onur Koç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Koç

Birde fotoda bir detay var galiba kimsenin dikkatını çekmemiş olabilir kapı açık olan fotolarda 3 wattlık high power ledde yanıyor fakat gündüz ledi kadar etkisi yok :D Birde röle deneme amaclı oraya koyulmuştu.Şuanda aracın bir noktasına montajlandı ve röle soketi alınıp takıldı.İyi günler.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Ayna altı led çok belli olmuyor.Yazına göre odaklanınca farkedilmiyor.

Sönük yanan gündüz farını tek başına denedin mi?

Bu 2 renklimi?Resimlerde turuncumsu renktede yanıyor.

Yorum bağlantısı
Onur Koç

Ayna altı led çok belli olmuyor.Yazına göre odaklanınca farkedilmiyor.

Sönük yanan gündüz farını tek başına denedin mi?

Bu 2 renklimi?Resimlerde turuncumsu renktede yanıyor.

Denedim.Yinede kısık yanıyor.Çift renkli demek pek doğru değil.Sinyalli demek daha doğru olur.Sinyal verince amber rengi tarzından galiba mantar led var onlar aktif oluyor.Fiyatına göre işlevi güzel olan bir ürün bence iyi günler.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Onur Koç
(düzenlendi)

Aracımızın orj far yıkama kitini buldum.Fakat satın alabileceğim bir link bulamadım.Görsellerini aşağıya ekliyorum.Eğer nette gezerken gören olursa haber verebilir mi?(Uygun fiyata ise hiç düşünülmeden alınabilecek bir sistem)

post-5749-0-01426100-1356881896_thumb.jp

post-5749-0-07156100-1356881902_thumb.jp

http://autoexpert.bi...titeli-far.html

Buda ürünü gördüğüm site.Montaj resimleri fln paylaşılmış.

post-5749-0-95331100-1356882039_thumb.jp

post-5749-0-24282100-1356882043_thumb.jp

Lastikleri görseldeki gibi yapmanın faydası nedir?Bildiğim kadarı ile mercedesler hızlandıkça bu tarzda lastiklerini açıyor?Bunu yapmanın maliyeti ne olur?(Kabaca)Faydası veya zararı var midir?

Kullanılan malzemeler şunlarmış.

Mastik Loctite 270(Vida yapıştırıcısı Tr'de Oks 47 diye geçiyor)

- Cıvataları hub Getz (Hyundai / Kia 58389-1C100) 4pcs

- Cıvata ön kaliper Getz (Hyundai / Kia 51711-07000) 4 adet

- Grover Getz (Hyundai / Kia 13603-10006K) 4 adet

- Razvalnye plakası (3 set)

Yardım ederseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Samet Daş

Lastikleri görseldeki gibi yapmanın faydası nedir?Bildiğim kadarı ile mercedesler hızlandıkça bu tarzda lastiklerini açıyor?Bunu yapmanın maliyeti ne olur?(Kabaca)Faydası veya zararı var midir?

Kullanılan malzemeler şunlarmış.

Mastik Loctite 270(Vida yapıştırıcısı Tr'de Oks 47 diye geçiyor)

- Cıvataları hub Getz (Hyundai / Kia 58389-1C100) 4pcs

- Cıvata ön kaliper Getz (Hyundai / Kia 51711-07000) 4 adet

- Grover Getz (Hyundai / Kia 13603-10006K) 4 adet

- Razvalnye plakası (3 set)

Yardım ederseniz sevinirim.

lastikleri öyle yapmaya camber denir . doğru yapılırsa lastikler yere daha fazla basar. ama yanlış yapılırsa yere temas eden kısım azalır fren yaptığınızda tutunma azalır. ayrıca sürekli bir aşınma olur lastik çabuk değişir. camber aracın lastik tabanının yer ile yaptıgı açıdır. amortisörün tekerlek bağlantılı civataları gevşeltilir. lastike tam 0 derece değilse açı verilir. lastigin ömrü uzar. bazı arabalarda camber ayarı civataları yok, bundan doyalı ayarlı amortisör takılıp lastikle istenilen şekilde oynanılabiliniyor. yada coilover almak lazım yada orjinal amortisore camber plate takıyorlar ustten ayarlanabiliyor. piramid şeklinde aparat takarak yapabiliyorlar.

Yorum bağlantısı
Onur Koç
(düzenlendi)

lastikleri öyle yapmaya camber denir . doğru yapılırsa lastikler yere daha fazla basar. ama yanlış yapılırsa yere temas eden kısım azalır fren yaptığınızda tutunma azalır. ayrıca sürekli bir aşınma olur lastik çabuk değişir. camber aracın lastik tabanının yer ile yaptıgı açıdır. amortisörün tekerlek bağlantılı civataları gevşeltilir. lastike tam 0 derece değilse açı verilir. lastigin ömrü uzar. bazı arabalarda camber ayarı civataları yok, bundan doyalı ayarlı amortisör takılıp lastikle istenilen şekilde oynanılabiliniyor. yada coilover almak lazım yada orjinal amortisore camber plate takıyorlar ustten ayarlanabiliyor. piramid şeklinde aparat takarak yapabiliyorlar.

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Kullandığınız kelimelere yabancı kaldığım için cehaletimi mahruz görürseniz sevinirim.4 lastiğe mi birden uygulanıyor?Yoksa sadece arka lastiklere mi?İşlem maliyeti kabaca nedir?Görseldeki aractaki malzemeler farklı amacına uygun mu yapılmış?

Yorum bağlantısı
Samet Daş
(düzenlendi)

benim hatam özür dilerim. kamber ve kaster ayarı olarak düzelteyim. genelde drift yapanlar aracın düz gitmesini istemediklerinden yaparlar. tabiki biz aracın düz ve sağlıklı ilerleyebilmesi için drift yapanların tam tersini yapıyoruz. her lastiğe uygulanabildiğini biliyorum lakin ne kadar sağlıklı olur bilmem. araçların orjinalinde arka lastiklerinde vardır. mesela benim aracım 2012 aracımda standart olarak vardı. 2008 de şirkete aldığımız opel comboda da vardı.sabah kalktığımda bizim sokakta park etmiş birkaç arabanın fotoğrafını çekip koyarsam daha net anlaşılır standartta olduğu. bildiğim kadarıyla özellikle mercedesin ön tekerler sağa sola tam dödürüldüğünde bu açıyı kendi kendine yapıyor. ama arka tekerleklerde standart. rot balans yapan ustalar yapabilirler. (genelde) ama tahmin ediyorum ki, hani driftçilere yada özellikle sokaklarda çok gördüğümüz honda cıvıklara yapan ustalar daha iyi tercih olur. fiyat konusunda bir bilgim yok. iyi bir rot balans ustası ile hoş beş sohbetle çok tutacağını zannetmem.

birkaç örnek fotoğraf koyayım.

http://www.google.co...29,r:3,s:0,i:94

http://www.google.co...29,r:1,s:0,i:88

http://www.google.co...,r:19,s:0,i:142

burada daha iyi açıklamış arkadaş.

http://yenihondajazz...01_archive.html

post-6272-0-07293600-1356885253_thumb.jp

tarihinde Samet Daş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Koç

Yardımlarınız için teşekkür ederim.Babam geldiğinde eve göstericem fotoları onunda aklına yatacağına eminim.Zaten aklına yattığında kendiliğinden fiyat araştırmasına girer diye düşünüyorum.Lastik içten aşınır erken aşınır gibi birkaç yorum gördüm.Eğer böyle bir zararı varsa uzak durmakta fayda var.Ama eğer yoksa es geçilmemesi gerekir diye düşünüyorum.İyi forumlar dilerim.

Yorum bağlantısı
Samet Daş
(düzenlendi)

Yardımlarınız için teşekkür ederim.Babam geldiğinde eve göstericem fotoları onunda aklına yatacağına eminim.Zaten aklına yattığında kendiliğinden fiyat araştırmasına girer diye düşünüyorum.Lastik içten aşınır erken aşınır gibi birkaç yorum gördüm.Eğer böyle bir zararı varsa uzak durmakta fayda var.Ama eğer yoksa es geçilmemesi gerekir diye düşünüyorum.İyi forumlar dilerim.

eğer senin amacına uygun şekilde doğru yapılırsa. o zaman aşınma doğru düzeyde olur. ama sen drift için yaparsan örneğin, o zaman temas eden kısım azaldığından ( drift yapanlarda amaç) temas eden kısım azaldığından binen yük artar. oda aşınmaya sebep olur. çok basit bir örnekle açıklayayım elini doğru açıyla tutup bir pazar poşetini kaldırmaya çalışmak ile aynı pazar poşetini iki parmağınla kaldırmak arasında büyük fark vardır. iki parmağınla kaldırdığında daha ağır gelir daha fazla yorulursun. o hesap. azıcık fizik kuralı :)

tarihinde Samet Daş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Koç

Babama durumu anlattım aracın arka kısmını yerden uzaklaştırmak için orj ekipman olan takoz denilen parçadan almış.Bende babama takozlar 100 de aracın dengesini bozuyomuş.Kamber açısının ayarlanması gerekiyormuş diye ufak bir pembe yalanla anlattım.Babamda tamam dedi ben rot-balanscıya gider yaptırır hallettiririm dedi.(Takozları taktıktan sonra yapılcakmış)Teşekkür ederim yardımlarınız için iyi forumlar dilerim.

Yorum bağlantısı
Samet Daş

aslında yalan söylememiş gibisin. kamber tekerleğin yere basma açısı iken, kaster özellikle ön tekerleklerin virajı döndükten sonra direksiyonu serbest bıraktığında toplaması ve düz hale gelmesi ile ilgili bir ayar. bunların ışığında sonuç olarak arabanın dengesini sağlamak ve güvenli sürüş için önemli ayarlar. ;)

Yorum bağlantısı
Onur Koç

İyi günler.Gündüz ledinin tek kısmı az yanıyordu.Malum bu zamana kadar yenisini gelmedi.Satıcı şuanda haber vermiyor ve yenisini göndermiyor.Bende ledi aractan söktüm ve geldim.Öncelikle devre kartını temizledim.Denemeye başladım ve yine aynı sonuc hüsran derken lehimleri kontrol etmeye başladım ve Vcc yani + 12 v bacağının lehiminde temassızlık olduğunu gördüm.Devre kartında bulunan bütün lehimleri tek tek elden geçirdim.Sonuc diğer led gibi güzel oldu.Aklıma takılan bir soru oldu;

Bu led hasarını satıcıya söylediğimde yenisini göndericeğini söyledi fakat sonrada ilgilenmedi.Şikayet edip aynı tarafı satıcıdan alabilir miyim?Veya ücretinin belli bir kısmını geri alabilir miyim?Sonucta paypal üzerinden ödeme yapıyoruz.Hasarlı ürün vb durumda sözde destek olacaklarını gelmediğinde yardım edeceklerini fln söylüyorlar.Şimdi nasıl bir yol izlemem gerekir?

Yorum bağlantısı
Onur Koç

Kimsenin bilgisi yok mu?Aynı zamanda 6 tane kargom gelicek.(5 tanesi ebay.com 1 tanesi focalprice.com)

Bazıları sipariş vereli 40 gün oldu.Bazılarını ise 20 gün oldu.Bir tanesi takipli kargo ile geliyor.

post-5749-0-58541800-1357410874_thumb.pn

Hepsi birbirine yakın zamanda sipariş edildi.Acaba hepsini birlikte getirmek istediklerinden mi bekliyorum.Normalde en geç 2 haftada elime ulaşıyordu.40 güne ulaşınca tereddütte kaldım. geçemiyorum.Arayıp kargolarım nerede diye sorabileceğim bir numara var mi?

Ptt dağıtım şubesine gittim.Takipsiz gönderileri tc kimlik ile gelip gelmediğine bakamayız ve geldiği zaman biz getiririz dediler.Bende 40 günde elinize ulaşmadı mi dedim.Beyefendi gelince getiricez dediler.Peki dedim sonucta adres ve tc bilgilerim ile size gelen bir gönderiyi nasıl kontrol edemiyorsunuz dedim.K.bakmayın diyip yüz çevirdiler.Bende açıkcası kıllanmaya başladım.Satıcıyla irtibat kurdum ve satıcı adres bilgilerinizi kontrol edin dedi ve gönderdiğini söyledi.Bende zaten ebay'den yola çıktığına dair mail almıştım.Satıcıya daha önce alış-veriş yaptığımı söyledim.Şuanda cevap vermedi.(Yaklaşık 1 saat önce mail attım)

Eğer ulaşmazsa ne yapmam gerekir?Veya daha beklemem mi gerekir?Yardımlarınıza ihtiyacım var.İyi günler dilerim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Onur kardeşim iyi niyetinden asla şüphem yok ama burada bahsi geçen bir kurum ve çalışanları,doğruluğu kanıtlanmamış kulaktan dolma belki de uydurma sözleri kılavuz alıp lütfen paylaşma...

Yorum bağlantısı
Onur Koç

Onur kardeşim iyi niyetinden asla şüphem yok ama burada bahsi geçen bir kurum ve çalışanları,doğruluğu kanıtlanmamış kulaktan dolma belki de uydurma sözleri kılavuz alıp lütfen paylaşma...

Haklısınız abi k.bakmayın.Fakat böyle bir durumda ne yapmam gerektiğine karşı en ufak bilgim bile yok.Bu yüzden okuduklarımı derleyip topluyorum beynimde fakat hep olumsuz yorumlarla karşılaştım.Sizce ne yapmam gerekir?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Haklısınız abi k.bakmayın.Fakat böyle bir durumda ne yapmam gerektiğine karşı en ufak bilgim bile yok.Bu yüzden okuduklarımı derleyip topluyorum beynimde fakat hep olumsuz yorumlarla karşılaştım.Sizce ne yapmam gerekir?

Ben yurt dışından hiç alışveriş yapmadım genelde eşim dostum sağ olsunlar benim için yapıyorlarblush.gifo yüzden bu konuda bilgim yok ama Mehmet Abi-Servet Abi-Fatih ve Bektaş eBay-Ali-DX ten ürün alan kişiler sana en sağlıklı bilgiyi vereceklerdir :good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben alışverişlerimde hiç bir sorun yaşamıyorum...

Çinliden şunları aldım...

h9ugql.jpg

Kargo geldi yaktım... beğenmedim.. beğenmedim diye mail attım çinli özür diledi.. bidaa gönderiyorum dedi.. ikinci gönderdiği çin postasına takıldı.

Gelmiyor bu dedim..

Özür dilerim dedi hong kong üstünden göndereceğim dedi.. üçüncü gönderdiği 15 günde geldi..

Kargo parasını bari ödeyeyim dedim.. istemem dedi..

Konuya cevabım şudur.. Çin postasında yeni yasaları gereği sorunlar var... ebaydan alınanlar çinden geliyorsa ve 40 gün olduysa gelmeyecek demektir.. şikayet açın..

Yılda 5 alış veriş işinin aslı var.. Sayıyı aşmamaya çalışın.. sayıyı aşınca da en fazla % 10 vergi alacaklardır ama postanın gelmesi gerekir..

Bu güne kadar yurt dışından 50-60 dan fazla alışverişim vardır.. hiç birinde sorun yaşamadım...

Servet'in kızlar takılarını bile aliexpressten almış.. geçen gördüm :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Koç

Bende yaklaşık 20 adet ürün aldım.Onlar sorunsuz 2 hafta içinde geldi.Şimdi ise gelmeyenler için dispute yani dava demekmiş.Paypal üzerinden dispute açtım.Paypal inceliyor ve beni büyük ihtimal haklı bulucaklar.Paramın geri iadesi için bekliyorum.Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Onur Koç
(düzenlendi)

İyi günler gece ucusu üyeleri;

Aracımızın Hb olmasının birçok avantajı varken bazı durumlarda zorluklarda yaratabiliyordu.Bunun bir tanesini avantaja çevirdik.

Elo firmasına sonsuz teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Ön silecekler çalışırken geri vitese takınca yağmur damlalarının olduğu bir cam görüşü oldukça etkiliyordu.Elimizle arka cam sileceğini devreye sokmak süre kaybı ve trafikte uzun kuyruklar oluşturmaya sebebiyet verebiliyor.

Bu videosu oldukça amatörce çekildi :D

post-5749-0-82618000-1357990914_thumb.jp

post-5749-0-16528600-1357990921_thumb.jp

Montaj yapıldıktan sonra rölenin konumlandırılmış yeri ve ek alınmış kısımın resimlerini çektim.Umarım beğenirsiniz.

İyi günler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Roleyi geri vitesle mi tetiklediniz.. ? Yoksa ön çalıştıkça arkada mı çalışacak.. ?

Yorum bağlantısı
Onur Koç

Roleyi geri vitesle mi tetiklediniz.. ? Yoksa ön çalıştıkça arkada mı çalışacak.. ?

Ön silecekler çalıştığı durumda geri vitese arac takılırsa arka silecekte çalışıyor.Ama eğer ön silecek çalışmıyor geri vitese arac takıldı arka silecekte çalışmıyor.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Benim araçta arka cam sileceği geri vitese taktığımda otomatik çalışıyor :bravo: bu durumda ben Ford a teşekkür etmeliyim :biggrin:

Yorum bağlantısı
Onur Koç

Benim araçta arka cam sileceği geri vitese taktığımda otomatik çalışıyor :bravo: bu durumda ben Ford a teşekkür etmeliyim :biggrin:

Çeşitli uygulamalar var aklımda vakit buldukça ufak dokunuşlar yapıyoruz.Küçük ama önemli detaylardan başladık.Devamı gelicek ama süre belirsiz :D

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Çeşitli uygulamalar var aklımda vakit buldukça ufak dokunuşlar yapıyoruz.Küçük ama önemli detaylardan başladık.Devamı gelicek ama süre belirsiz :D

Bi-xenon ve DRL hezimetinden :fiuw: sonra bu sana iyi gelmiş Onur devamını bekliyoruz :bravo: Uygulamaları daha ayrıntılı paylaşırsan bundan faydalanacak kişi sayısı da o kadar artacaktır :good1:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...