İçeriğe Yönlendir

Ledin kısık/pırpır ederek yanmasını ve bozulmasını önleme

Serkan Sayın

Recommended Posts

Serkan Sayın

Biz sitede ford focus a yapılan ledli stop devresini yaptık.

Pwm devresini hazırladık. 20 adet led kullandık her stop için bu ledlerden 8 adetini infinity aracın stoplarından söktüğümüz ledlerden kullandık kalan 12 şer taneyide superflux ledleri kullandık.

akü ile uzun süreli testlerde dahi problem çıkarmadı fakat araç üzerine takıldığı zaman 12 adet olan led(infinity araçtan söktüklerimiz dışında) frene basınca patladı. Şnfinity den söktüğümüz ledlerde problem yok.

yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bağlantı şekli hakkında bilgi verebilirmisiniz... Fren lambasını nasıl ayarlamıştınız...

Fren bastığınızda ayrı ledler mi yanıyordu, yoksa park olarak yanan ledler mi güçleniyordu...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Peki park halinde iken ve frene basılı iken led başına kaç volt elektrik geliyordu... ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence bir şekilde bağlantı hatası yaptınız...

Yorum bağlantısı
Serkan Sayın

peki normal aküde 4 saat test ettik ısınma varmı diye herhangi bir problem olmadı. ve 8 adet led sağlam neden 12 adet olan led yandı?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Farklı LED'ler kullanmışsınız, bu LED'ler farklı karakterlere sahipler ve farklı akımlarla sürülmeleri gerekir. Karışık yapmasanız tek tip LED kullansanız daha iyi olurdu.

Frene basılınca eklediğiniz 12 LED'i dayanabileceğinden daha fazla akımla sürmeye çalışmış olmalısınız. Direnç değerleri ile ilgili bir hesaplama hatası var sanki.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
peki normal aküde 4 saat test ettik ısınma varmı diye herhangi bir problem olmadı. ve 8 adet led sağlam neden 12 adet olan led yandı?

Bu yanmayan ledler yanan grubun içindemiydi... Yani o bozulmayan ledlerde fren lambasımıydı...

Evet ise.. Ledlerin voltajları farklı...

Hayır ise.. Bağlantı hatası..

Yorum bağlantısı
Serkan Sayın

evet yanmayan ledler yanan ledelerin yanındaydı dediğiniz gibi bozulmayan ledlerde fren lambasıydı. çalışma voltajı ve toleransları farklı olmasından kaynaklanıyor gibi geldi bize

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

testi aküyle yaptık demişiniz yani 12volt ile test yaptınız.

fakat araçta frene bastığınız zaman bu 13.5volt seviyesinde oluyor hatta 14 leri bulabilir anlık olarak. bu aradaki 2voltta ledler için çok önemli. yapttığınız devreye göre hiç fark yaratmayabilir yada ledleri bozabilir.

ben bu tip devrelerin araç kullanımına uygun olmadığını düşünüyorum. hassas parçalar normal koşullarda regüleli kaynakla bu tip devreler kullanılır. ama araç elektroniğinde voltaj sabit durmayabilir hertürlü parça açılıp kapanırken voltajda oynamalara sebep olabilir.

sonuç olarak bütün bu olayı basit bir 7805 veya 7812 regülatör ve uygun direnç kullanarak yapmak mümkün.

ayrıca dipnot: ledleri sıralarkan olabilicek maksimum sayıda seri ledi bağlayarak yapın. yani 12volt kaynak var diyelim. her ledi tek tek direnç kullanıp bağlamaktansa 4 ledi seri bağlayıp direnç kullanmadan direk 12volt verin. hem direnç kullanma derdi olmaz. hemde voltajda örneğin 4 voltluk bir zıplama olsa led başına 1 volt artış olur. ama her ledi direnç ile tek tek bağlamış olsak. 4 voltluk zıplamada her lede gelen voltaj 1 değil 3 seviyelerinde artış olur buda ledleri çatlatır malesef.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
7805 - 7812 regülatör ve uygun direnç kullanarak yapmak mümkün.

Alın size çözüm... :good1:

Yorum bağlantısı
Serkan Sayın

biz frende daha parlak yanmasını istediğimiz için PWM devresi kullandık. Arkadaşlar peki bize rica etsem her stopta 20 ledimiz olacak. frenlerde parlak yanmasını sağlayacak bir pwm devresi yardımında bulunabilir misiniz.

Butcher senin yaptığın devrede sadece sinyal ve parklar, bizim düşüncemiz bu işi yapmakta ki gayemiz parklarda sönük frende parlak yanmasıydı.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Siz nasıl bir devre hazırladınız önce onu bir gönderir misin ?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Aynı tip LED kullanman lazım, özelliklerini biliyo musun ?

Yorum bağlantısı
Serkan Sayın

infinity den söktüğümüz ledlerde problem yok ama diğer ledleri arkadaş getirdi tam olarak onların özelliklerini bilmiyorum. özelliklerini gönderirsen sevinirim

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Ben de bilmiyorum ki, değişir. Özelliklerini bildiğiniz LED'lerden kullanın, bence şu anda kullandığınız dirençler yanlış değerlerde.

Her iki modda düzgün yanıyor mu test edebilmek için devreye tek LED bağlayıp farklı ohm dirençlerle test edin, sonra çoklu bağlarsınız. Cem'e özel mesaj attım bi incelesin.

Yorum bağlantısı
Cem Temizsoylu

Ledlerin bağlantısında problem olmasın? Ben direnç hesabını standart superflux 3 mm lik ledlerin problemsiz çalışacağı değerlere göre yapmıştım. 20 tane ledli devreyi, 5 tane paralel bağlı ledden oluşan gruplardan 4 tanesini seri bağlayarak yapabilirsin. Benim yaptığım devrede her bir stop için 9 tane paralel bağlı led grubundan 3 tane seri bağlı, toplamda 27 tane led kullanmışım.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Halil Şahin1679652584

merhabalar

ben tavan aydınlatması için 88 tane mantar led kullandım.4erli seri halinde..direnç kullanmadım.7812 regüle kullandım.ama bu regülede 12vun üstüne cıkınca akımı 12v da tamamlıyor tamam ama 12vun asağısında oluncada ledlere giden akımı düşürüyor.12vun asağısında olunca da 12 v da sabit tutabilecek bir şey,bir çözüm yok mu?arac çalışında da çalışmayınca da sabit ledlere 12v gitmeisini istiyorum ama mümkün mü?

son alarak superflux ledler mantar ledden aydınlatma acısından daha mı iyi.88 lede göre 27 led daha parlak daha aydınlatıcı gibme geldi :)

Yorum bağlantısı
Yusuf Gür

flux led mantar ledden daha çok aydınlatır. 3 lü seriler halinde 7809 kullansaydınız öyle bir sorun olmazdı. 7812 kontak kapalıyken 10.5 volt çıkartır çünkü. 7809 ile voltaj sürekli 9 voltun üzerinde olduğundan her zaman sabit yanar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Bağseven

tavan lambasında 7809 kullanılmalı.Yalnız burda dikkat etmen gereken tek şey 1amperi geçmemek.1amperi geçeceksen transistör falan kullanman gerekli

Şdeal bozulmaması için maksimum çekebilecegi akım 700ma civarında.78XX serilerinin 1A lık olanları 800ma den sonra genelde bozulur.Tam sınıra dayamamak gerekli.1,5Amper olanları da var.

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
(düzenlendi)
tavan lambasında 7809 kullanılmalı.Yalnız burda dikkat etmen gereken tek şey 1amperi geçmemek.1amperi geçeceksen transistör falan kullanman gerekli

İdeal bozulmaması için maksimum çekebilecegi akım 700ma civarında.78XX serilerinin 1A lık olanları 800ma den sonra genelde bozulur.Tam sınıra dayamamak gerekli.1,5Amper olanları da var.

nasıl yani suanda ben 88 tane led kullandım kaç tane regüle kullanmalıyım?veya transistör olarak ne kullanmalıyım nasıl kullanmalıyım nereye bağlamalıyım detaylı anlatırsan sevinirim..Led Ustam.. :))

ayrıca 7809 için geç kaldım artık 4 erli seri oluşturdum leğimledim ve üzerini silikonladım..suanda ne yapıp edip 7812 ile bu sistem sorunsuzca çalışmalı..tabi mümkünse...suanda güçkaynağı ile bir kaç denem yaptım güç kaynağından 12v(tam 12v değiil tabi) verince led basına 2,5v geliyor tabi ledler kısık yanıyor bu şekilde regülede ısınma yok..güç kaynağından 24 verdim regüleye ki ledlere toplamda 12v gitsin.led basına 2,9v aldım bu seferde ama az daha regüle yanacaktı cok ısınmıştı.ben fazla voltajdan dedim ama sanırım amperle alakalı..led ustam acil yardımlarını bekliyorum..Server abiiiiiiiiiiiiii nerelerdesin????????????????

tarihinde karaefe tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Recep Yazıcı1679652586
nasıl yani suanda ben 88 tane led kullandım kaç tane regüle kullanmalıyım?veya transistör olarak ne kullanmalıyım nasıl kullanmalıyım nereye bağlamalıyım detaylı anlatırsan sevinirim..Led Ustam.. :))

ayrıca 7809 için geç kaldım artık 4 erli seri oluşturdum leğimledim ve üzerini silikonladım..suanda ne yapıp edip 7812 ile bu sistem sorunsuzca çalışmalı..tabi mümkünse...suanda güçkaynağı ile bir kaç denem yaptım güç kaynağından 12v(tam 12v değiil tabi) verince led basına 2,5v geliyor tabi ledler kısık yanıyor bu şekilde regülede ısınma yok..güç kaynağından 24 verdim regüleye ki ledlere toplamda 12v gitsin.led basına 2,9v aldım bu seferde ama az daha regüle yanacaktı cok ısınmıştı.ben fazla voltajdan dedim ama sanırım amperle alakalı..led ustam acil yardımlarını bekliyorum..Server abiiiiiiiiiiiiii nerelerdesin????????????????

LED grubunu 4 lü olarak lehimlediysen arkadaşlarında dediği gibi 7812 kullanamazsın. Her biri 4 seri LED ten oluşan bir gruba seri olarak 68 Ohm direnç ile direk besleyebilirsin.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...