İçeriğe Yönlendir

Ledin kısık/pırpır ederek yanmasını ve bozulmasını önleme

Serkan Sayın

Recommended Posts

Ziya Bingöl

Su anda zaten regulesiz kullanıyorum fakat ara sıra kontak acıkken bagaj da belli bir süre acık kalıyor ve led lere kontak açıkken 14 volt geliyor bu acaba ledlerin ömrünü ne kadar çalar?

Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583

kontak açıkken bir şey olmaz. marşa basmadığınız sürece sorun olmaz.

işin garibi ben de küllük, torpido ve orta konsol içine döşedim, 4 senedir 14.4V görüyor ama bir sorun olmadı bugüne kadar. nasılolsa değiştiririm diye önemsemedim.

kullandığım led SMD3528 şerit

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Cagkan Yoltay
(düzenlendi)

Oncelikle merhaba yeni uye oldum siteye gordugum kadariyla cok yararli bi site.Benim sorum ben gunduz ledi taktim aracima.2-3 ay kullandiktan sonra ledlerden bazilari çakar oldu.soktum icini actim ledleri yeniledim araca tekrar taktim bisure duzgun calistiktan sonra tekrar çakar oldu.bugun tekrar sokup ledleri yeniledim.ve evde saatlerdir 12volt kaynaga bagli olarak tutuyorum herhangi bi sorun yok.sadece direnclerde fazla isinma var.araca tekrar baglamadan yapabilecegim baska bise var mi diye fikrinizi almak istedim yani 1-2 ay sonra tekrar çakar olmamasi icin ne yapmam lazim http://i.hizliresim.com/voMzDv.jpg

tarihinde Cagkan Yoltay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cagkan Yoltay

Inceledim simdi okudum hepsini.havya kullanmisligim var , ledleri direncleri degistirip lehimlemisligim var ama o yazilardaki bahsedilen parcalar hakkinda bi bilgim yok.benim kisaca sorum sanirim aracin 12 volttan fazla voltaj vermesinden kaynakli olarak ledler bisure sonra çakar oluyo.benim 12 volt sabit tutmam icin hangi parcayi kullanmam lazim ve mumkunse hepsiburada.com dan aldim gunduz farini seklini bilirsiniz onun icine sigacak sekilde nasil yapabilirim

Yorum bağlantısı
Cagkan Yoltay
(düzenlendi)

Şuan evde 12 volt kaynağa bağlı.sorunsuz çalışıyo.sadece dirençler çok ısınıyo ama saatlerdir çalıştırıyorum terslik yok.Terslik ben bunu arabaya bağlayınca oluyo.bi süre sonra ledlerin bazıları tekrar çakara dönüyo.3-4 tanesi oluyo hepsi olmuyo.

lzMplk.jpgVykNdV.jpg

tarihinde Cagkan Yoltay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

LEdler 2 li seri bağlı ve takılı olan direnç degeri 12volt hesabına göre takılmış görünüyor ama sınırda bir direnç.Araç çalışırken 14 volt civarında şarj dinamosu nedeniyle voltaj oluşur.Bu üzerindeki dirençleri söküp 470ohm ile değişmen lazım ki kıvamında yansın.

Fakat ledler yetersiz akşamları ancak güzel görünür.Yapabilirsen Ledlerin etrafındaki kare resim varya o şekle uygun flux ledlerden al tak ve dirençleride dediğim gibi takabilirsin.

http://www.marketdijital.com/Flux-Led-5mm-90-Derece,LA_199-2.html#labels=199-2

Linkteki bu hazır ürünü alıp buaraya uydurabilirsen çok daha iyi ışık elde edersin.

http://www.marketdijital.com/5630Ledli-Mt-72-Led-Profil,PR-2769.html

30 derecelik led yerine mantar led takmışsın ışık dahada belirsiz olur.

Yorum bağlantısı
Cagkan Yoltay

aynen sanırım araçtaki 14 volt civarındaki voltaj yüksek geliyo ve çakar oluyo.işin ilginç yanı çakar olan ledin bacaklarına başka sağlam bi ledi değdiriyorum bu sefer değdirdiğim ve çakar led yanıyo ve çakarı düzeliyo. :) Yani hocam senin dediğin ohm değerindeki direnci lehimlersem bu devreye 14 volta dayanıklı olucak mı ? çünkü amacım çakar olmaması sürekli düzgün yanması

Yorum bağlantısı
Cagkan Yoltay

tamam bugün değiştirecem :) 30 derecelik led daha iyi aydınlatma görüntü sağlaması için mi ? bu elimdeki ledlerin aydınlatması şimdilik idare eder düzeyde bunlar işimi görmezmi

Yorum bağlantısı
Cagkan Yoltay

çok teşekkürler hocam saolun yardımlar için.Bugün değiştiricem bi engel çıkmazsa.Konulara bakıp okuyorum da gerçekten çok faydalı ve aktif bir site :)

Yorum bağlantısı
alp işbilir
(düzenlendi)

post-6503-0-82295100-1417157183_thumb.jppost-6503-0-19254300-1417157432_thumb.jp

post-6503-0-68973600-1417157432_thumb.jp

Selam Arkadaşlar , 2014 model C-max aracıma Dipsiz ampul aldım.ancak komik bir olay oldu anlayamadım

Sorun Şu ki . Led leri taktım , çok güzel çalıştı . Arıza lambası yakmadı . sıkıntı şurda aracı komple kapatınca led ler loş denecek sönük bir şekilde yanmaya devam ediyor.Tekrar birini eski ampul,diğeri led yapıp komple kapattım düzgün çalıştı. Sizce ne yapmalıyım ? Yardımcı olursanız sevinirim.

tarihinde Alp İşbilir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583

sizin araç demek ki kontağı kapatınca da ampul denetlemesine devam ediyor (eğer araçta başka bir kaçak yoksa) ya paralel ampul ya da direnç bağlarsanız sorun düzelir fakat bana kalırsa hiç ellemeyin arıza lambası yakmıyorsa. aküden çekeceği akım yok denecek kadar azdır.

kapıları kilitleyince de kısık yanma devam ediyor mu? bu sorun genelde tavan lambalarında görülür.

Yorum bağlantısı
alp işbilir

sizin araç demek ki kontağı kapatınca da ampul denetlemesine devam ediyor (eğer araçta başka bir kaçak yoksa) ya paralel ampul ya da direnç bağlarsanız sorun düzelir fakat bana kalırsa hiç ellemeyin arıza lambası yakmıyorsa. aküden çekeceği akım yok denecek kadar azdır.

kapıları kilitleyince de kısık yanma devam ediyor mu? bu sorun genelde tavan lambalarında görülür.

Evet hocam , sıkıntı orda zaten kapıları kitleyince loş şeklide yanıyor. Acaba otomatik bagajdan kaynaklı olabilirmi çünkü araç kilitli halde bagaj açılırken arka ışık sistemide otomatik yanıyor ,bagaj açıkken söndürme imkanın yok yani

Yorum bağlantısı
Can Ayaslan

Benim harita aydınlatmamda da aynı problem vardı. Kısık bir şekilde yanıyordu ben de söktüm ledi boş duruyor :)

Yorum bağlantısı

Elektronik sürücü olan sistemlerde olur bu sıkıntı. Led hattına seri zener diod bağlayın düzelir. 5 volt civarı yeterli olur

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ya da paralel direnç..

Ve Bence paralel direnç daha mantıklı olur.. Sebep, ledlerde hiç direnç oluşmadığı için gem modülünün akımı kesmemesidir..

Direnç bağlarsanız, gem modülü, parklar kapatıldığı an akımı tamamen kesecektir...

Ancak, sürekli yanacak bir ampul olduğu için, direnç nereye ve hangi özelliklere takılmalıdır, bunu Servet bilir...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Fatih Özbaş1679652583

Bazı zor yerlerdeki değiştirilmesi çok ama çok zor olan ledlerin girişlerine 7812taktım güzel oldu maşallah. ışıkta öyle çok kısılma falan yok. aracı çalıştırınca biraz daha canlanıyor. 7812nin çalışıp çalışmadığını anlamak için giriş ve çıkış bacaklarını birbirine dokundurunca ışık çoğalıyorsa tamamdır, çoğalmıyorsa sistem çalışmıyordur. (@Misafir abimiz tarif etmişti saolsun.) Sakın şaseyi dokundurmayın hazin son, tüfek gibi patlıyor :D

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ender Karaaslan

Arkadaslar nihayet çin den siparis ettigim h7 kisa ve uzun led ampullerim geldi. Aldigim ampullerin linki asagida.

Ama bir sorunum var ve nasil cozecegimi bilemiyorum.

Arac stop halinde sorun yok ama arac calisirken kisada takili olan far ampullerim ara sira titreme yapiyor. Saticiya msj attim ama bu ledlemi alakali yoksa role direnc felanmi takmam lazim.

Bu arada led sinyallere onceki 5 yada 11w direnc takinca sorun cozuluyordu, sizlerin cabuk isinir tavsiyesiyle 50w 18ohm buyuk metal direnc aldim bugun bagladik duzelmedi hala hizli yanip sonuyor. Tekrar eski 11w tas direncleri baglasam olurmu. Cevaplariniz icin simdiden tsk...

Bu arada daha once iki kere daha led sistem taktim bundan once hic boyle sorun olmamisti. Birde hafif bugu yapmis simdi dikkatimi cekti buda havalarin soguk olmasindan mi kaynakli yoksa ledemi alakali.

H7 kisa uzun far.

http://www.aliexpres...=65122034217719

Sinyaller

http://www.aliexpres...=64702873277719

Viraj ve sislerde de led var ama titreme yok...

Yorum bağlantısı
alp işbilir
(düzenlendi)

Abilerim Sizce 2014 c-max için uygunmudur :rolleyes: Bulunduğum il de her ne hikmetse t10 led ampul satan yok bulduklarımda en kalitisizleri ve sönmüyor

http://tr.aliexpress...1299459510.html

tarihinde Alp İşbilir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Ledin ampulün iki ucuna 1kohm çeyrek watt direnç lehimleyin ve öyle monte edin düzelir

Yorum bağlantısı
Emre Şahin4

Merhaba Degerli forum üyeleri Yeni Üye oldum Ankara da yaşıyorum 2011 model punto evo aracım var ayak aydınlatma yapmaya çalıştım slikon şerit ledlerden kullandım 20 şer cm 4 tarafada döşedim tavan lambasından ampülün artı ve eksisine kablo çetim aşağı tarafa sorun şu ki bazen tavan lambasıyla birlikte sorunsuz ledler yanıyor bazen tavan lambası sönük yanıyor ve ledler hiç yanmıyor acaba gücümü yetmiyor ama ledlerde 12 wolt nasıl yapabilirim gücümü yetersiz geliyor ?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Merhaba Emre bey hoş geldiniz :flowers: Sorunu tam anlayabilmemiz için kısa bir video ekleyebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...