İçeriğe Yönlendir

Ledin kısık/pırpır ederek yanmasını ve bozulmasını önleme

Serkan Sayın

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
arkadaşlar araç çaluşırken akü gerilimi 14 volt oluyor o işi bozuyor direnç kullandım konta kapadımı ledler sönük yanıo napıcaz yardım ederseniz sevinirim... :good1:
7809 veya 7810 regüle ile 14 voltu 9 veya 10 volta düşürecek devreyi buna göre yapacaksınız. Bu regule devresi 12 voltu da 9 veya 10 volta düşüreceği için ışık şiddeti değişmeyecek..
7812 ideal midir ustalar?
7812 olmuyor... Araç çalışmazken 12 voltu 11 volta düşürüyor bu da kısılmaya sebep oluyor..
Yorum bağlantısı
Yunus Aybak
Ledleri sizmi yaptınız ve dizilimi direnci nedir?Yoksa hazırmı?Kaç ohm direnç bağlıyorsunuz?
ben yaptım her led e 220 ohm yeter dedi elektronikci güzel parlar falan dedi tabi parladı gavur gibi dirençlerde ısınıdı sonuç 2 ay içitnde tavan lambaları söndü.plka lambasınıda seri bağladım 4 tane ledi o hoş oldu oda 1 ay içinde giddi şu 7809 işi kafama yattı biraz araştırdım.
7809 veya 7810 regüle ile 14 voltu 9 veya 10 volta düşürecek devreyi buna göre yapacaksınız. Bu regule devresi 12 voltu da 9 veya 10 volta düşüreceği için ışık şiddeti değişmeyecek..7812 olmuyor... Araç çalışmazken 12 voltu 11 volta düşürüyor bu da kısılmaya sebep oluyor..
7812 yi çok düşündüm araştrma yaparkende 7809 u öğrendim konta kapatınca 7812 led i sönük yakıormuş 7809 da sorun olmuyormşda bn 7809 a kaç tane ledi bağlayabilirm 3tanesni seri bağladımı 9v oluyor beyaz ledlerde direncede gerek yok sizce direnç kullansam daha iyi olurmu
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Her beyaz led başına en az 470ohm olmak üzere normalde 560 ohm direnç gerekli bu degerler ledin kalitesine görede değişir.Ledler seride baglansa direnç bence şart.78 serisi Enteğre kullanabilirsiniz tabiki fakat tek led direnç yaparsanız kullandığınız led sayısı önemli yoksa bu enteğreleride yakarsınız.Seri bağlantı yaparsanız bu enteğreyi kullanın.Her 3 seri led sonrası yine koruma direnci ekleyerek 10ohm gibi olabilir 7809 enteğresine çekilecek akım hesap edilerek kullanabilirsiniz.

Verdiğim linkte ledler için voltaj seçeneklerine göre direnç seçimi mevcut işini kolaylaştırır.

http://led.linear1.org/led.wiz

Yorum bağlantısı
Yunus Aybak
Her beyaz led başına en az 470ohm olmak üzere normalde 560 ohm direnç gerekli bu degerler ledin kalitesine görede değişir.Ledler seride baglansa direnç bence şart.78 serisi Enteğre kullanabilirsiniz tabiki fakat tek led direnç yaparsanız kullandığınız led sayısı önemli yoksa bu enteğreleride yakarsınız.Seri bağlantı yaparsanız bu enteğreyi kullanın.Her 3 seri led sonrası yine koruma direnci ekleyerek 10ohm gibi olabilir 7809 enteğresine çekilecek akım hesap edilerek kullanabilirsiniz.

Verdiğim linkte ledler için voltaj seçeneklerine göre direnç seçimi mevcut işini kolaylaştırır.

http://led.linear1.org/led.wiz

teşekkür ederimm

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Doğukan D. Şenkal
(düzenlendi)

Merhaba forumun yenilerindenim çok uzun yılalrdır varlığını bilirdim birkaç ay önce üye olmak nasip olmuştu fakat talihsizlik foruma ara verilmişti. şimdi yeniden başlaması çok hoşuma gitti herkese iyi forumlar dilerim :)

sıkıntım şudur ki (muhakkak daha önceden konuşulmuştur ancak somut birşey b ulamadım affola)

tavan lambama led taktım gayet güzel yanıyor ancak söndüğü zaman tamamen sönmnüyor az bişey kısık kısıkk yanmaya devam ediyor. son 1-2 aydır öyle kullanıyorum umursamıyorum ancak bunun bir çözümü var mıdır?mteşekkürler :)

kusura bakmayın daha yeniyim forumda biliyorsunuz konuyu yanlış yere açmışım zahmet olmazsa yetkili moderatör konuyu iç aydınlatma kısmına taşıyabilir mi?

tarihinde Doğukan D. Şenkal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Buna sebep olan, gecikme devresidir..

Araca ayak aydınlatması yapın ve bunda halojen ampul kullanın.. Ayak aydınlatmasının ışığını tavan lambasından paralel çekin..

Ayak aydınlatmanız zaten varsa, ampulden paralel çekin..

Yorum bağlantısı
Doğukan D. Şenkal

Teşekkür ederim öne ve arkaya ayak aydınlatması yapmayı düşünüyordum ama ledden yapacaktım. Led ile olmaz değil mi? :/

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Besleme ucundaki eksi uca bir adet 1n54xx serisi diod alın seri olarak çizgili tarafını eksi kablosuna diğer ucunu ledlerin eksi ucuna baglayın sorun çözülmesi gerekiyor ben bu şekilde aşıyorum.

Ayak aydınlatmasında sorun çıkmaz dahada iyi olur.Yapmalısınız.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Doğukan D. Şenkal

Teşekkür ederim demekki diyotla çözeceği bu işi :) ankarada konya sokakta bulurum herhalde onu değil mi?

Yorum bağlantısı
Furkan Bayraktar
(düzenlendi)

Teşekkür ederim demekki diyotla çözeceği bu işi :) ankarada konya sokakta bulurum herhalde onu değil mi?

bulursun tabii ki

tarihinde Furkan Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
  • 3 ay sonra...
Metin Tunçer
(düzenlendi)

Aynı sorunu bend eyaşıyorum; tavan lambamın ampülünün yerine smd 5050 serit ledlerle lamba yaptım ama lamba orta konumda yani kapılar açıldığında yanacak konumda iken lamba söndüğünde çok kısık şekilde yanmaya devam ediyor. Oktay Beyin söylediği gibi 1n54 08 serisi diod bağladım ama değişen birşey olmadı. Acaba bu durumu nasıl düzeltirim ? Her iki uca da bağlayarak denedim yine bi değişiklik yok. Valla sinir oldum bu işe söküp eski haline çevirecem artık.

tarihinde Mehmet Tunçer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğukan D. Şenkal

direnç koyarsanızda sorununuz çözülür ancak nasıl direnç diyecek olursanız arkadaşlar tam özelliklerini söyleyerek yardımcı olacaklardır :)

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

En az değer 470ohm 2 watt direnci artı eksi uçlara paralel bağlayın sorun kalmıyor genelde.Fakat araç kontrol sistemlerine göre farklılık olabiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Serdal Soysal

Oktay abi merhaba;

aynı sorun benimde başıma geldi SMD Beyaz 4 Ledli Park Ampülü taktım şimdi benimkilerde kısık yanıyor, direnci tavan aydınlatma devresini çıkarıp duyun bağlandığı yere plaket üzerine bağlasam olur mu?

En az değer 470ohm 2 watt direnci artı eksi uçlara paralel bağlayın sorun kalmıyor genelde.Fakat araç kontrol sistemlerine göre farklılık olabiliyor.

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
İsmail Özkan 2

Merhabalar. Forumda ilk mesajımı yazmak buraya kısmetmiş.

Ben bu sorunu opel comboda tavan aydınlatmasını söküp iç kısımda takıldığında görülmeyecek bir yere tel bacaklı halojen gösterge aydınlatma ampulü lehimleyerek çözmüştüm. Halojen ampülü içeride tavan lambasına paralel bir şekilde lehimle bağlıyorsunuz. Tavan lambası yandığında oda yanıyor ancak görünmediğinden rahatsızlık vermiyor. Tavan lambası söndüğünde ise halojen ampül zamanlama devresinin kesime gitmesini sağlıyor. Bu sayede ledler kısık olarak yanık kalmıyor.

Ayrıca benim VW aracımda da tavan aydınlatmasında led lamba kullanıyorum.

Normalde tavan lambası seyir halinde söndüğünde ledlerden dolayı kısık olarak yanıyor. Ancak kapılar kilitlendiğinde yada kapı uzun süre açık kalıp araç koruma için tavan lambalarını kapattığında tamamiyle sönüyor. Bu da akünün bitmesi tehlikesini ortadan kaldırdığından ben hiçbir düzeltmeye ihtiyaç duymadım. Sadece gece araç seyir halindeyken tavanda ince bir ışık görünüyor. Soran olursa ambient ışığı diyorum :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Oktay Toker
(düzenlendi)

Araçlara yapılan hazır led montajı ve elde yapılan ledlerde ki çalıştırma sonrasında bazı sorunların giderilmesi hakkında çözümleri bu başlık altında toplamak istedim.Bu yazdıklarımın çoğu farklı konular altında oldukça dağınık durumda zaten var.ama bir çok arkadaşımız araştırma yapmadan direk konu açıyor.Bende bu başlık ile bir nebze faydası olur kanaatini taşıyarak konuyu açtım.Fırsat buldukça konuya Resim destekli eklemeler yaparım.Vakti olup ta ekleme yapacak olur isedesevinirim.Sorunlarına başka türlü çözüm bulan veya arayan arkadaşlarda bu başlık altından devam ederse sevinirim.

Ürün tavsiyesi istenmezse sevinirim.Cevap verilmemesinide tavsiye ediyorum.

İç aydınlatmalarda hazır led ürün kullanacak arkadaşlar alıp takmaya karar verdiğiniz led ürünlerde üzerinde diod olan ve kalın zerinde 101 yada sonu 1 ile biten bir yazan dirençli ama bu diod genelde 1n4148 kullanılır dikdörgen yapıda pirinç tanesine benzeyen parça olmadan tavsiye etmem ömrü az olur.

Direnç burda kapılar kapanınca kızarık yanmasını önler.Esas park lambalarında falan arıza ışığı önlemek içindir ama tavan lambasında ise kızarık yanmayı önler.El yatkın ise Park lamabsı olarak takılacak ise bu 101 veya sonu 1 ile biten direncin üst değerlerinde direnç alınıp paralel bağlayarak bu değere ulaşılması ile orijinal dirençteki aşırı ısınmanında kısmen fazlasıyla önüne geçilmiş olur.

Kalite marka aldınız ama bu dediğim parçalar yok.Eliniz yatkın ise sadece ampulün duy uçlarına paralel olarak en az 470 ohm 2 watt direnç bağlamanız bir araçta kısık yanmayı engeller.Öyle paralel ampul vesaire bağlamanıza gerek kalmaz.Ledleri bağladınız ve Tavan lambasındaki tesisatta standard olarak + uç direkt gelir,şase uçlarından kapatma ve sönme yaptırılır siz direkt bu + ucu kesip seri olarak en az 2 amperlik bir diodu bağlarsanız ledlerinizn ömrünü uzatırsınız.Diod üzerinden akım geçtiğinde akım değerine göre voltajıda kısarak iletir.Aslında tavsiyem köprü diod olur ama bu aklınız karıştırabilir.Amaç araç voltajlarındaki değişik değerlerden yani araç çalışmaz iken 12.30 ile 12.70 arasındaki akü değeri ve araç çalışınca oluşan dinamo çıkışı 13.50 ile 14.50 arasında voltajı ledlerin standard dirençlemesi 12 volt ve küsüratının en son dem de kullanılmasından dolayı ledlere fazla akımın bir nebze önüne geçmek.

Kendiniz led dizaynı yapıp takacaksanız bu işlemler daha basit olur.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Gökhan Tongay

Arabamın sinyallerini led e çevirmiştim. Şimdi ledlerin sayısını arttırmak için söktüm.Problemime gelirsek 4 tane 3 wattlık power led bağladım.Toplamda 12 watt ediyor.Fakat akü araba çalıştıktan sonra sanırım 12 15 watt arası elektirik akımı oluşturuyor.Ledlerden 2 tanesi patlamış durumda araya ince kahverengi siyah kalın kahverengi ve altın sarısı direnç bağlamıştım ne olur ne olmaz diyerekten. Ayrıca led olduğu için sinyal senkronizasyonu bozulmasın diye taş direnci paralel bağlamıştım.Sanırım bir yerlerde bir hata yaptım ve önce sigorta attırdım sonra ledleri yaktım.Bunun çözümü ne olabilir ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Bende benzer bir uygulama yapmıştım 3 adet 3W power ledi 5Wlık taş direnç ve 7812 ile sürdüm çok uzun süre çalıştı.Dikkat etmen gereken şey pcb ledler iyi soğutulmalı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

unemutu7.jpg

Bunları aldım 4 tane 3 watt power led koyup düzgün şekilde çalışmasını nasıl sağlarım ?

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ziya Bingöl

Merhabalar. Aracımın bagajı için 5630 modül led uygulaması yaptım uzun bir süredir kullanıyorum herhangi bir sorun yok fakat genede12 volta çekmek istiyorum. Bunun için lm 2596 akım düşürücü aldım fakat devrenin ömrü kısa oldu ve bozuldu. Acaba ekstra sogutucu kullanmam mı gerekiyor. Yada 7812 daha iyi bir çözümmü?

Yorum bağlantısı
Selçuk Karabulut
(düzenlendi)

sadece 7812 tabi ki dirençler vesaire herşey uygun hesaplanmışsa

tarihinde Selçuk Karabulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Özbaş1679652583

bu arada 7812yi şerit led için uygulayan var mı? 5050 şerit led için tavsiye edermisiniz? çok kısılma olur mu? yapan var mı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Bağseven

Bagaja bence gerek yok..Bagaj aydınlatmasına neden regulator koyuyorsunuz k?Neticede sadece bagajı açınca yanacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...