İçeriğe Yönlendir

Ledin kısık/pırpır ederek yanmasını ve bozulmasını önleme

Serkan Sayın

Recommended Posts

Mustafa Bağseven
(düzenlendi)

Önce gelelim 1.soruna:

1.durumda Sen bu 88 ledi 4 erli seri olarak degilde herbir ledi birbirine paralel ve her bir lede bir direnç düşecek şekılde taksaydın o zaman 88 tane birbirine paralel kol oluşacaktı ve akım artacaktı.Çünkü kol sayısı arttıkça akım artar

Ama sen 88/4=22 tane kol oluşturdun.Kol sayısı azaldıkça akım azalır.VE burda senın yaptıgın işlem dogru.78XX serisi kullancaksam ben de ledleri 4 erli seri yada 3erli seri olarak birbirine paralel baglıyorum.Genelde de 4erli seri baglıyorum

Bu durumda sana bir tane 78XX serisi fazlasıyla yetecektir.Ve benım hesaplarıma göre senın sisteminde 500ma falan akım çekiliyor.Bu da ideal bir akımdır 7812 için

Sen güç kaynagından maksimum 35 volt gerilim verebilirsin.Çünkü 7812nin datasheet degerinde izin verilen maksimum voltaj 35volt civarında.Ve minimum da 14volt falan vermelisin ki voltajı 12de sabitlesin.Ama sen 24volt verdim ısındı diyorsun.Bi kere sen 24volt verdiginde de 14 volt verdiginde de 22 kolun her birine 12volt elektrik gelcek ve 12de sabitlencektir.O nedenle voltajı fazla artırmana gerek yok.

Isınma nedenin ise bana göre kullandıgın 7812'nin kalitesiz olması.Çünkü datasheet degerlerine göre teorik olarak yaptıgın dogru.

Kullandıgın 7812nin resmini koyabilir misin.Bu 78XX serisi çok başa bela bi seridir bana göre.Orjinal olmayan 7812lerde mevcut piyasada ben onlardan elımden geldigi kadar almamaya çalışıyorum.

Gerçi sen burda 7812yi zaten iptal etceksin ama burda yapacagın en iyi şey sistemdeki 7812yi söküp oraya seri baglı yanı anakola bir adet taş direnci seri baglamak olur.ohm degerini ise kendın deneyerek bulcaksın.

Kullandıgın 7812 serisi aşagıdakidense bozulması normal.Bunu kesinlikle kullanmayın.

20ichsw.jpg

tarihinde mandalina_ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584

cevaplar için tesekkurler..

mustafa bey,bendeki regüle böyle değil.bende makişna yok resim cekemiyorum.www.direnc.net ten aldım.bilmiyorum ından mı ama 24v verince ısındı.suanda 12 veriyorum sorun yok ledlere 10 v gidiyor suan led basına da 2.5v regülede ısınmada yok.elimde taş direnc var 220 ohm,330ohm,470 ohm ama 220 ohmla cok düşük yanmakta.regülesiz 11.7v verdim ledlere led basına 2.8v verdi ki bu şekilde parlak yandı.acaba regülesiz ve direncsiz mi kullansam...ne yapmalıyım?hangi direci kullanmalıyım.bunun bir hesabı vardı..vurda elektronikçi yok netten bulup alacağım..

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584

7812 yi bu sekilde kullansam ısınma olur mu?uygun direnci bulmak sanırım zor...eğer sıkıntı olmayacaksa 7812 yi kullanayım bu şekilde..ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Recep Yazıcı1679652586
LED grubunu 4 lü olarak lehimlediysen arkadaşlarında dediği gibi 7812 kullanamazsın. Her biri 4 seri LED ten oluşan bir gruba seri olarak 68 Ohm direnç ile direk besleyebilirsin.

4 Lü olarak bağladıysanız yukarıda verdiğim cevapta olduğu gibi ; her LED koluna 68 Ohm direnç takarak direk olarak regülesiz besleyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
(düzenlendi)
4 Lü olarak bağladıysanız yukarıda verdiğim cevapta olduğu gibi ; her LED koluna 68 Ohm direnç takarak direk olarak regülesiz besleyebilirsiniz.

onun içide artık geç çünkü silikonla izole etmiştim grupları..suanda silikonları söksem bile kopacak lehimler hatta belkide bacakları kopacak.suanda 44ledin baglı olduğu ana kablo var 2 adet dışarda..burdan bişiler yapmalıyız..

tarihinde karaefe tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Recep Yazıcı1679652586
onun içide artık geç çünkü silikonla izole etmiştim grupları..suanda silikonları söksem bile kopacak lehimler hatta belkide bacakları kopacak.suanda 44ledin baglı olduğu ana kablo var 2 adet dışarda..burdan bişiler yapmalıyız..

4 lü grup olduğu için kontak kapalı ikenki işık şiddeti ile açıkkenki işık şiddeti aynı olmayacak.Max 13,8V altında çalışacağını ve standartdart olarak her bir LED'ten 40mA akım varsayarak

13,8 V altında ( Kontak açıkken )

Eğer LED ler kırmızı ise ;

Her bir 4'lü guruptan 40 mA X 22 grup = 880 mA ( Her 1 LED'e 2,2V X4= 8,8V ) ==> 6,8 Ohm /10W Dirençi girişe seri bağlayın.

Eğer LED ler beyaz,Yeşil ise ;

Her bir 4'lü guruptan 40 mA X 22 grup = 880 mA ( Her 1 LED'e 3,1V X4= 12,4V ) ==> 1,8 Ohm /3W Dirençi girişe seri bağlayın.

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
4 lü grup olduğu için kontak kapalı ikenki işık şiddeti ile açıkkenki işık şiddeti aynı olmayacak.Max 13,8V altında çalışacağını ve standartdart olarak her bir LED'ten 40mA akım varsayarak13,8 V altında ( Kontak açıkken )Eğer LED ler kırmızı ise ;Her bir 4'lü guruptan 40 mA X 22 grup = 880 mA ( Her 1 LED'e 2,2V X4= 8,8V ) ==> 6,8 Ohm /10W Dirençi girişe seri bağlayın.Eğer LED ler beyaz,Yeşil ise ;Her bir 4'lü guruptan 40 mA X 22 grup = 880 mA ( Her 1 LED'e 3,1V X4= 12,4V ) ==> 1,8 Ohm /3W Dirençi girişe seri bağlayın.
anladım tesekkurler.umarım bu drençleri bulurum..ledler sıcak beyaz renkte..regüle yerine gelen ana kabloları 1,8 ohm/3w lık1 adet direnc baglamam yeterli olacak değil mi?dogru anlamışım?ayrıca mantar led kullanmaktayım 20mA değil mi mantar led???
Yorum bağlantısı
Recep Yazıcı1679652586
anladım tesekkurler.umarım bu drençleri bulurum..ledler sıcak beyaz renkte..regüle yerine gelen ana kabloları 1,8 ohm/3w lık1 adet direnc baglamam yeterli olacak değil mi?dogru anlamışım?ayrıca mantar led kullanmaktayım 20mA değil mi mantar led???

Her mantar LED 20 mA olacak diye bir kural yok. Marka , model vs değişiyor. 20 mA üzerinden hesaplanırsa ;

440 mA toplam akım çekeceği ve her LED başına 3,1 V - 20 mA düşecek şekilde = 3,3 Ohm / 3 Watt dirençe ihtiyaç olur.

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
Her mantar LED 20 mA olacak diye bir kural yok. Marka , model vs değişiyor. 20 mA üzerinden hesaplanırsa ;

440 mA toplam akım çekeceği ve her LED başına 3,1 V - 20 mA düşecek şekilde = 3,3 Ohm / 3 Watt dirençe ihtiyaç olur.

anladım tesekkurler aldığım kişiye bir sorayım..3 watt değilde 5w olsa olur değil mi?

Yorum bağlantısı
Recep Yazıcı1679652586
anladım tesekkurler aldığım kişiye bir sorayım..3 watt değilde 5w olsa olur değil mi?

Tabiki.. Min. 2W olmalı.

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
tavan lambasında 7809 kullanılmalı.Yalnız burda dikkat etmen gereken tek şey 1amperi geçmemek.1amperi geçeceksen transistör falan kullanman gerekli

Şdeal bozulmaması için maksimum çekebilecegi akım 700ma civarında.78XX serilerinin 1A lık olanları 800ma den sonra genelde bozulur.Tam sınıra dayamamak gerekli.1,5Amper olanları da var.

bendekiler 1,5 ampermiş.bu durmda 7812 ile devam edeyim diyorum..7812 bozulursa o zaman direncle denerim.cevaplar için teşekkurler

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Halil Şahin1679652584

merhaba

arkadaşlar kafama takıldı ben 88 adet mantar led kullanmıştım tavan aydınlatması için bunun aracın elektrik tesisatına herhangi bir zararı var mıdır?

Yorum bağlantısı
Recep Yazıcı1679652586
merhaba

arkadaşlar kafama takıldı ben 88 adet mantar led kullanmıştım tavan aydınlatması için bunun aracın elektrik tesisatına herhangi bir zararı var mıdır?

Tesisata hiç bir zararı olmaz.

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584

tesekkur ederim.acaba dedim 1,5 amper akım cekiyor nerdeyse bir yere zararı olur mu diyede korktum acıkcası ;)

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

Orjinalde iç aydınlatmada kaç watt ampul takılıydı?

eğer 1.5 amperse şu an 18 watt tüketim değerine sahip bir aydınlatmanız var.

5 wattlık ampulu besleyen kablodan bu besleme yapılırsa sorun çıkabilir. kablo kalınlığını kontrol edin.

Yorum bağlantısı
Recep Yazıcı1679652586
Orjinalde iç aydınlatmada kaç watt ampul takılıydı?

eğer 1.5 amperse şu an 18 watt tüketim değerine sahip bir aydınlatmanız var.

5 wattlık ampulu besleyen kablodan bu besleme yapılırsa sorun çıkabilir. kablo kalınlığını kontrol edin.

Otomobil aydınlatma tesisatlarının hiç bir yerinde 18W gücü kaldıramayacak bir kablo kullanılmaz. Tavan lambası tesisatına değil 18W , 30W güç çekseniz bile tesisat kablosuna bir şey olmaz. Genelde kablo kesitleri birbirine yakın sadece sigorta değerleri değişkendir. Yani sis farlarınıza giden kablo ile stoplarınıza giden kablo kesiti arada 30W bir güç fazlası olmasına rağmen neredeyse aynıdır.

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584

emin değilim ama sanırım 5 vattlık ampül vardı.şu fitil gibi olanlardandı.aracın kendi kabloları cok ince değil.5lik mi ne diyorlar hatta su pc güç kaynaklarında kullanılan kabloların kalınlığında sanırım yeterli.kablolardan yana cekincem yok sadece alternatöre veya beyne zarar verir mi onu düşünmekteyim..

Yorum bağlantısı
Recep Yazıcı1679652586
emin değilim ama sanırım 5 vattlık ampül vardı.şu fitil gibi olanlardandı.aracın kendi kabloları cok ince değil.5lik mi ne diyorlar hatta su pc güç kaynaklarında kullanılan kabloların kalınlığında sanırım yeterli.kablolardan yana cekincem yok sadece alternatöre veya beyne zarar verir mi onu düşünmekteyim..

Çekinecek hiç bir şey yok. Aracınızda kullanılan alternatör Min 80 Ah lik bir dinamodur.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Halil Şahin1679652584
flux led mantar ledden daha çok aydınlatır. 3 lü seriler halinde 7809 kullansaydınız öyle bir sorun olmazdı. 7812 kontak kapalıyken 10.5 volt çıkartır çünkü. 7809 ile voltaj sürekli 9 voltun üzerinde olduğundan her zaman sabit yanar.

eveeettt sonunda aklın yolunu secip 23 adet superflux kullandım bu sefer dediğiniz gibi 7809 kullandım 3erli serilerle sondaki 2liye ise 220 ohm daş direnc bağladım.şimdilik tavan aydınlatmasını hallettim 88 adet mantar led daha fazla akım cektiğinden böyle bir değişikliğe gitme ihtiyacı hissettim sinyaller yanınca hafif bir kırpma oluyordu ledlerde bende en iyisi sizlerin dediği gibi deyip geçtim 7809 la super fluxe :(

baska uygulamam daha var.parlara mantar led kullanmaktayım her bir farda 9 mantar led var bunlarada mı 7809 kullanmalıyım.ve kaç adet regüle kullanmam gerek.23 adet super fluxde 2 adet 7809 regüle kullandım azda olsa ısınma var regülelerde acaba cektikleri akım 7812den az mı?

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
(düzenlendi)
eveeettt sonunda aklın yolunu secip 23 adet superflux kullandım bu sefer dediğiniz gibi 7809 kullandım 3erli serilerle sondaki 2liye ise 220 ohm daş direnc bağladım.şimdilik tavan aydınlatmasını hallettim 88 adet mantar led daha fazla akım cektiğinden böyle bir değişikliğe gitme ihtiyacı hissettim sinyaller yanınca hafif bir kırpma oluyordu ledlerde bende en iyisi sizlerin dediği gibi deyip geçtim 7809 la super fluxe :)

baska uygulamam daha var.parlara mantar led kullanmaktayım her bir farda 9 mantar led var bunlarada mı 7809 kullanmalıyım.ve kaç adet regüle kullanmam gerek.23 adet super fluxde 2 adet 7809 regüle kullandım azda olsa ısınma var regülelerde acaba cektikleri akım 7812den az mı?

üstadlar cevabınızı beklemekteyim.yok mu yardım edecek??

tarihinde Halil ?ahin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Teknik ölçüm yapmadım... Bilmiyorum...

7809 daha mantıklı....

fren lambası led dönüşümünde 48 ledi tek 7812 ile yakmıştım... Sorun olmamıştı....

Ancak, kontak kapalı iken voltajı 10 volta düşürdüğü için 7812 yi sökmüş ve dirençli devre ile 7812 veya 7809 kullanmadan bağlamıştım...

Şimdiki aklım olsa 7809 ile yapardım...

(Not konu ile alakası yok ama, resimdeki direnç bağlantı şekli yanlış... Daha sonra düzeltmiş ve paralel bağlamıştım)

img0890.jpg

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Yunus Aybak

arkadaşlar araç çaluşırken akü gerilimi 14 volt oluyor o işi bozuyor direnç kullandım konta kapadımı ledler sönük yanıo napıcaz yardım ederseniz sevinirim... :good1:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...