İçeriğe Yönlendir

Ledin kısık/pırpır ederek yanmasını ve bozulmasını önleme

Serkan Sayın

Recommended Posts

Oktay Toker
(düzenlendi)

Aliminyum ısıdan dolayı renk değişimine girmiş lakin xenon veya ampul gibi islenme yapacak seviyeye gelmesi çok zor.Ayrıca genelde sogutucu bölümünde boyalı olanı görmedim.Varsada ise yolaçacak şekilde ısıya ulaşıyorsa bu ledler kullanmanızın zaten anlamı yok.Her şekilde kullanmanızı çok tavsiye etmesemde illa led kullanacaksanız yeni nesil fanlı olanlar ve hali ile ucuz olanları hariç bulabilirsiniz.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Huseyin Karlılar

Merhabalar aracım 2011 model peugeot 207, sis farlarına fotograftaki h11 ledleri taktım. Araba calısmadan kontagı acıp sisleri yaktığımızda sorun yok. Fakat arabayı calıstırıp sisleri yakınca ledler yanıp sönmeye başlıyor sanki modül takılmış gibi sag sol dengesiz sekilde fasılalı gibi yanıp yanıp sönüyor. Elektirikci baktı dediki tamponun arkasından birer ampül bağlarsak sorun kalmaz dedi ama o sekilde yapmak istemedim sizin bi fikriniz var mıdır ? Elim yaktındır fakat direnc ohm falan cok anlamam yönlendirirseniz yapabilirim ama.

Birde linkini verdiğim şekilde stoplarda sinyalleri ve park ledlerini bağlamak istiyorum 4lüyü yakınca bu sekilde olmasını istiyorum nasıl bi yol izlemem lazım ? 

Adsız.jpg

Yorum bağlantısı
Huseyin Karlılar

abi o konuya baktım tam anlamıyla bi cevap bulamadım, direnç bağlamam gerekiyor sanırım ama nasıl bir direnç ? 

Yorum bağlantısı
Coşku Arşiray
On ‎30‎.‎07‎.‎2018 at 21:00, Batuhan Koç yazdı:

Merhaba. Aracıma taktığım H7 LED ampülün siyah boyası ısıdan dolayı yanmış. Acaba yanan boya mercekte ve reflektörde çok kararmaya neden olmuş mudur? Görüşü çok etkiler mi? Aracıma Xenon kararma yapar diye takmadım LED ondan da beter çıktı. 

image.jpg

bu tip ledli ampulün aydınlatma performansı nasıl duvara karşı?

Yorum bağlantısı
Huseyin Karlılar

abi sislerin arkasina 21w sinyal ampulu bagladim. suan arac calisjnca yanip sonme olayi durdu. ampulleri  aliminyum folyo ile kapattm. Fakat aklimda bi soru var 25watt led+21watt ampul seklinde 2 tarafta. Bunlar sistemi zorlar ki kablolar isinma yapar mi ? birde sallanan ampul yagisli havada lehimler suyla temas ederse sikinti olur mu nasil bi yol izleyim

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Ampul yapısı gereği her şekilde ileriye dönük illa patlama yada darbeye dayalı kırılması oluşacaktır.Direnç kullanılması saglıklı olması için ideal yoldur.

Tesisata yükü mantıksal olarak olmayacaktır.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Buna net cevap vermem için sis farı kaontrol ünitesi bilğileri için daha önce tecrübe edindiğim bir işlem olmadığından size şunu takın tamam diyemiyorum ve önceki mesajlara nazaranda yazamadığım bir cevap.

Takılan ampul mantığında 22ohm ile 56 ohm arasında bir direnç degerinde aynı şekilde sorunu çözebilir.Sis leri bu ledler ile sürekli yakacaksanız 50watt aliminyum direnç olması iyi olur.Nadiren yanacaksa 33 ohm ve üzeri olan deger sorunu halleder ise 25watt aliminyum serisi yeterli olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Batuhan Koç
(düzenlendi)
On 03.08.2018 at 13:49, Coşku Arşiray yazdı:

bu tip ledli ampulün aydınlatma performansı nasıl duvara karşı?

Biraz geç cevap verdim kusura bakmayın. Ampül XHP50 çipli olduğu için aydınlatması güzel. Ama aracımda mercekli far var ve odağı tuturamadığım için uzağı aydınlatması zayıf.

tarihinde Batuhan Koç tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Coşku Arşiray

demeki CSP çipli incecik gövdeli olanlardan kullanmak lazım mercek içinde de. 4 tarafı led ile kaplı ampullerden yani.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Harun Koçak1679652684

Egea aracima cift mercek ve cift angel takdim. Angellari gunduz farina bagladim fakat soldaki angel araci kapattigim halde elektrik kesildiginde bile hala pir pir ediyor nedeni nedir nasil cozulur? Farlara elektrik gelince acinca sorun cozuluyor. Kapatip araci kitleyince sorun basliyor. 

IMG_20191229_173650.jpg

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Erman Özbakır
(düzenlendi)

Merhabalar aranızda yeniyim verebileceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. Sorunum belki basit belki zor bilmiyorum forumu iyice gezindim okudum fakat çözümü tam bulamadım sadece fikir edinebildim. Scirocco halojen farlarıma kısalara malum çin işi h1 tipli mercek montajı yaptım ve forumdan edindiğim şema sayesinde uzun kısa olarak kullanıyorum bilgi için emeği geçenlere teşekkürler. 88mm ve 75 mm olarak iki rgb kontrol modüllü Angel halka ekledim bunlara doğru şekilde 7812 voltaj regülatörü ekledim parklardan enerji alarak bağlantısını yaptım denedim tüm fonksiyonların stabil çalıştığını gözlemleyip montajı bitirdim. Buraya kadar mutlu mesut bir montaj aşamasıydı fakat arabayı çalıştırdığım zaman angellar beyaza dönüp kumanda çalışmamaya belli bir zaman sonrada ledler titremeye yanıp yanıp sönmeye başlıyor, araçta başka elektrik donanımları çalıştığı zaman kısa süre normale dönüp ( direksiyon servo hareketleri, sis farları yakmak, v.s) sonra yeniden yanıp yanıp titremeye başlıyor. Sorunun akımla ilgili olduğunu düşünüyorum fakat hangi yolla çözebileceğimi bilmiyorum. Akü-röle, direnç-diyot ne yapmamı önerirsiniz. İyi forumlar. 

IMG_20200817_100346.jpg

tarihinde Erman Özbakır tarafından düzenlendi
Mükerrer yazı
Yorum bağlantısı
Mustafa Bağseven

Bu problemin birden fazla nedeni var. Araç çalışmazken sorun yok ve araç çalışınca saçmalıyorsa bunun nedeni her zaman akım veya voltaj dalgalanması değil parazitlenme de olabilir.Bu durumda işiniz zor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erman Özbakır
On 01.09.2020 at 09:54, Mustafa Bağseven yazdı:

Bu problemin birden fazla nedeni var. Araç çalışmazken sorun yok ve araç çalışınca saçmalıyorsa bunun nedeni her zaman akım veya voltaj dalgalanması değil parazitlenme de olabilir.Bu durumda işiniz zor.

Hatta parazit olması durumunda aynı hattan beslenen 5050 kırmızı şerit ledlerinde etkilenme durumu olur muydu? Merceklerin içine montajını yaptım regülatör ile onlarda herhangi bir sorun bulunmuyor

Yorum bağlantısı
Mustafa Bağseven

Kırmızı ledler etkilenmeyebilir.

Ben elektronik kart üretiyorum.Direk üretici oldugum halde çok nadir de olsa bazı kartlar bazı arabalarda araç çalıştıktan sonra parazitlenmeden sonra reset atmaya başlıyordu ama kendi bilgilerimle tasarım değişikliği yaparak çözerdim genelde.

Sizin aldıgınız kumanda devresi etkileniyor muhtemelen...İşte o zaman iş zor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erman Özbakır
4 saat önce, Mustafa Bağseven yazdı:

Kırmızı ledler etkilenmeyebilir.

Ben elektronik kart üretiyorum.Direk üretici oldugum halde çok nadir de olsa bazı kartlar bazı arabalarda araç çalıştıktan sonra parazitlenmeden sonra reset atmaya başlıyordu ama kendi bilgilerimle tasarım değişikliği yaparak çözerdim genelde.

Sizin aldıgınız kumanda devresi etkileniyor muhtemelen...İşte o zaman iş zor

Kumanda devresi mantıklı geldi 15 20 TL ye satılan bir üründen çokta mucize beklememek gerek zaten daha profesyonel bir rgb kontrol ünitesi almayı planlıyordum bende deneme yanılma gibi olacak çok teşekkür ederim cevabınız için

Yorum bağlantısı
Erman Özbakır

Aküden röle ile bağlantı yaparak çözdüm sorunu xenon kitler için hazır satılan kablo seti aldım uygun bıçak sigorta taktım sorun çözüldü cevaplar işin teşekkürler 

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Hasan Mildan

Merhabalar,  Kayar sinyalli ledlerden aldım. Beyaz ledleri gündüz farına bağladım, kayar sinyali de sinyale bağladım. Kontak kapalıyken beyaz ledler ve sinyaller normal çalışıyor. Ama kontağı açtığım zaman sinyaller kayar şekilde çalışıyor ama beyaz ledler düzensiz şekilde çalışıyor, kırpışıyor. Bunun sebebi nedir, nasıl çözün bulunabilir?  Teşekkürler.

https://youtu.be/pT6-lTynJsM

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hasan Mildan
On 26.04.2021 at 21:34, Mahmut Akbulut yazdı:

Standart bir röle kullanarak Ledleri aküden besleyin sorun kalmaz ...

Teşekkür ederim.  Ben standart gündüz farıyla beraber yansın sönsün istiyorum. 

Kontak kapalıyken gündüz farına 11 - 12 volt civarında akım geliyor ama araba çalışınca 13-14 volt civarında akım geliyor. Bu da sanırım 12 volt olan ledlerde sorun yaratıyor. Bu akımı 12 volta sabitlemek gerekiyor galiba.

Yorum bağlantısı
Muhammed Andı
(düzenlendi)

Voltaj yükselmesinden kaynaklandığından eminseniz; röle size çözüm sunmaz. Çünkü araç çalıştığında sağlıklı bir alternatör, 14.4 v civarında aküye şarj voltajı gönderir. Bu durumda beslemeyi aküden de alsanız, size yine yüksek voltaj gelecektir. Step down voltaj düşürücü kart lazım size. Bu sayede, voltaj yükselse de çıkış voltajınız ayarladığınız sabit voltta kalır.

Bu konuda 7812-7912 gibi basit regülatörler de var ama 1A - 1.5A işinizi görmez sanırım.

tarihinde Muhammed Andı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...