İçeriğe Yönlendir

Ledin kısık/pırpır ederek yanmasını ve bozulmasını önleme

Serkan Sayın

Recommended Posts

Deniz Gümüştepe

Herkese merhaba, siz değerli abilerim ve arkadaşlarımdan aldığım bilgiler ışığında çok şey yaptım aracıma son projelerime ortak olan aracım 308 pert olmuştu uzun süredir de arabam yoktu şimdi bir c5 aldık psa grubu olduğu için elekronik aynı ben de şimdi bu Fransız danasıyla uğraşıyorum. Projeler bitmiyor, stoplar, sinyaller, iç aydınlatma falan bir konu açıp onları da paylaşacağım. 

Şimdi tam da bu konu altında sorulacak bir sorum var 1,5 watt tekli cree amber led ile bir sinyal yaptım fena da ışık vermedi değişik bir merceği de var yani işimi gördü açıkçası. Dün multimetre ile ölçüm yaptım 0,13 amper akım çekiyor led. Tabi doğrudan arabaya başlayınca 1-2 aya fazla voltajdan ve voltaj zıplamalarından pırpırlanmaya başlayacaktır. Ahmed üstadın paylaştığı devreyi yaptım ama biraz büyük oldu bana daha minik devre lazım biraz yer sıkıntım var sinyal devresinde. Ben bu devre yerine hazır satılan lm2596s voltaj düzenleyici devre taksam sisteme aynı işi görmüş olur mu? Giriş voltajı 3,2-40 V çıkış voltajı: 1,25-35 V 3 A değerinde DC DC bir modül var boyutları da 22mmx17mm  tam işimi görecek türden aslında. 

Sorularım şöyle bu devreyi sabit 10 volta ayarlasam ve ledi öyle çalıştırsam diyorum.  Bu voltaj düzenleyicinin ömrü uzun olur mu? Isınma düzeyi nasıl olur? Yapılan iş gebel olarak sağlıklı olur mu?

Şimdiden teşekkür ediyorum, C5 için çok değişik çalışmalar yaptık hepsini paylaşacağım. 

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Kolay gelsin.Araç hayırlı olsun.İyi günlerde kullanmanızı diliyorum.

Tek led kullanacaksan bence yeterli olmayacak.Karar senin.

Ayrıca 1 led için 10volt niye?Araya di,renç mi olacak?Yoksa led sayısı var mı?

Linkteki sürücünün 700ma olanını alıp kullan.Diğer türlü voltajla beslediğinde led ısısı sabit akımdakinden daha fazla olacak.Bunun önüne geçmek için sogutucuyu kalın yapman lazım.Sogutucu sorun olmaz dersen verdiğin linkteki kafidir.

http://www.marketdijital.com/urun/1-3-1watt-350ma-12-v-24v-input-led-surucu 

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Gümüştepe
(düzenlendi)
Bir saat önce, Oktay Toker yazdı:

Kolay gelsin.Araç hayırlı olsun.İyi günlerde kullanmanızı diliyorum.

Tek led kullanacaksan bence yeterli olmayacak.Karar senin.

Ayrıca 1 led için 10volt niye?Araya di,renç mi olacak?Yoksa led sayısı var mı?

Linkteki sürücünün 700ma olanını alıp kullan.Diğer türlü voltajla beslediğinde led ısısı sabit akımdakinden daha fazla olacak.Bunun önüne geçmek için sogutucuyu kalın yapman lazım.Sogutucu sorun olmaz dersen verdiğin linkteki kafidir.

http://www.marketdijital.com/urun/1-3-1watt-350ma-12-v-24v-input-led-surucu 

Oktay ustam merhaba sağolasın iyi dileklerin için teşekkür ederim, farı takmadan pert olmuştu bizim 308. Daha iyileri sizlerin olsun. 

Bu linkteki devreden var elimde aslında kullandığım devre de hazır 12 v cree ledli bir modül bu power led sürücü ile sabit akım almak mümkün oluyorsa direk onu ekleyeyim devreye. Ben 10 voltu hani 12 voltun altında olsun led az ısınsın ömrü uzun olsun diye düşündüm. Şimdi audi tarzı bir stop projemiz var onun devresi de 0.87 amper güç çekiyor. Onun uzun ömürlü olması şart 12 voltluk yeni tip neon led aldık proje bitince şaşırtıcı olacak bence çünkü ışık gücü çok iyi. Acaba onu ne ile kullansam?

O zaman ben 1.5 wattlık cree ledi direk power led sürücüsü ile çalıştırıyorum. Diğeri için görüşlerini bekliyorum. 

Sağolasın ustam, işin gücün rast gelsin. 

tarihinde Özgür Özgür tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Deniz Gümüştepe

Ustam bir de unutmadan 3lü amber modül led var 0.11 amper güç çekiyor onu 350 ma ile beslemek mümkün mü? Doğrudan bağlayınca 2 haftada pırpırlanmaya başladı çünkü deneme amaçlı taktım arabaya. 

Yorum bağlantısı
Deniz Gümüştepe

Saatlerdir bakıyorum konulara sonuç olarak kafamda şöyle bir şey oluştu benim kullandığım ledlerin hemen hepsi 1 watt ile 1.68 watt arası güç çekiyor. Hal böyle olunca hepsi için Oktay ustamın önerdiği 700 ma 3w olan devreyi kullanmam lazım. Neon led 2 metre ve o haliyle 10.08 watt akım 0.84 amper çekiyor. Onu parçalara ayırdıktan sonra çektiği akıma göre uygun sürücü bulmam lazım ama anladım ki mutlaka hem voltajı hem de amperi sınırlandırıcı bir devre olması şart ledin ömrü ve sağlığı için. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Abdulbaki Davarci

Sol sis fari icin konusuyorum

Led xenon var onlu arkali 2 tarafta led var biri canli biri sönük yaniyor oyle degildi titreme yapiyo gidip geliyo neden olabilir

20180130_202042.jpg

20180130_202049.jpg

20180130_202056.jpg

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Soket bağlantılarını kontrol ettiniz mi? su almış ve bu yüzden temassızlık yapıyor olabilir ? Sağlam olan tarafla arızalı olan ampulü yer değiştirerek kontrol edin ve sorunun nereden kaynaklandığını bulmaya çalışın ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdulbaki Davarci

Sislerde led xenon kullaniyorum ama soldaki titresim yapiyo yanip sönüyo cakarli gibi neden olabilir 

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Sorunuzu bu konuda cevaplamaya çalıştık , size bazı sorularda sorduk , mesajları takip etmek yerine neden yeni konu açıyorsunuz anlamadım ...

Yorum bağlantısı
Abdulbaki Davarci

Yerlerini değiştirdim sol led hala ayni cakarli gibi yanip sönüyo icini soktum baktim cikan gevseyen bi kabloda yok 

Yorum bağlantısı
Abdulbaki Davarci

Sislerde 55 watt ampul vardi sonradan led taktim ve ledler 36 watt direnc baglasak sorun çözülürmu acaba

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
Şimdi, Abdulbaki davarci yazdı:

Yerlerini değiştirdim sol led hala ayni cakarli gibi yanip sönüyo icini soktum baktim cikan gevseyen bi kabloda yok 

Ledlerin yerini değiştirirken sürücülerle birlikte mi değiştirdiniz? Yoksa sağlam olan sürücüye arızalı olan Led i mi taktınız ?

Sislerde 55 watt ampul vardi sonradan led taktim ve ledler 36 watt direnc baglasak sorun çözülürmu acaba

Sorun Watt la alakalı değil , direnci sadece arıza ışığı yakan araçlarda sistemi yanıltmak için  kullanıyoruz ...

Yorum bağlantısı
Abdulbaki Davarci

Sürücülere ellemedim sag ledi sola sol ledi saga gecirdim sorun ayni

Ledleri evde 9.6 volt luk sarjli matkapda denedim yine sol led cakar yapiyo sorun ledlerde ama neden öyle onu anlayamıyorum 

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Sürücülere ellemedim sag ledi sola sol ledi saga gecirdim sorun ayni

Ledleri evde 9.6 volt luk sarjli matkapda denedim yine sol led cakar yapiyo sorun ledlerde ama neden öyle onu anlayamıyorum 

Evet sorunun kaynağı Led , yenisini almaktan başka bir çözüm görünmüyor ...

Yorum bağlantısı
Abdulbaki Davarci

Yaklasik 10 dkdir matkapda elektrik veriyorum sıkıntı yok titreme gitti arabaya takinca tekrar başlıyor 

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
On 01.02.2018 at 22:29, Abdulbaki davarci yazdı:

Yaklasik 10 dkdir matkapda elektrik veriyorum sıkıntı yok titreme gitti arabaya takinca tekrar başlıyor 

Role sistemi uygulayacaksınız.

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Selamlar,

Tam Servet abi ile konuşuyorduk, burada da bi konuşalım istedim gerçi in cin top oynuyor, gece uçanlar nerede acaba :)

Olayımız şu,

2014 Giulietta mercekli halojen farlarımızda 2 farklı Led kit denedik. (2side aliexpress de populer, tutulan ve fena olmayan kalitede ledler)  Linkler aşağıda;

https://www.aliexpress.com/item/CNSUNNYLIGHT-Car-Headlights-H7-H11-LED-H1-9005-HB3-9006-HB4-H3-61W-9000Lm-Mini-Auto/32796090581.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.WiBkXu

https://www.aliexpress.com/item/72W-H7-G8-XHP50-LED-Car-Headlight-Headlamp-Auto-Lamps-LED-Kit-12000LM-6000k-Bulb-Light/32780740816.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.WiBkXu

Bu ledlerin ikiside hareket halindeyken sönüyorlar, bazen önce biri sonra diğeri, bazen aynı anda (örnek video aşağıdadır)

Lakin bu farlar;

• Kapa aç yapınca 2side sağlıklı bir şekilde açılıyor fakat belirsiz bir zamanda tekrar kapanıyorlar.
  • Ön veya arka sisler açıksa, asla sönmüyorlar ve sağlıklı bir şekilde yanıyorlar. (Kendiliğinden sönseler dahi, sisler açılınca Ledler de açılıyor ve asla sönmüyor. ) 
  • max ısı 40 45 C idi son ölçtüğümde. yani ısınma söz konusu değil

Şu cihazdan bağlasak mı dedik acaba?  

https://www.aliexpress.com/item/2pcs-50W-H1-H3-H7-H11-9005-9006-Car-Load-Resistor-Error-Canceller-LED-Decoder-Canbus/32842324075.html?s=p&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10065_10068_10344_10342_10343_10340_10341_10084_10083_10618_10307_5722315_10313_10059_10534_100031_10103_441_10624_442_10623_10622_10621_10620_10142,searchweb201603_25,ppcSwitch_5_ppcChannel&priceBeautifyAB=0

Gece uçanlar nazikçe cevap vermeye davetlidir.  :)

Yorum bağlantısı
Semih İzgi
18 saat önce, Semih İzgi yazdı:

Selamlar,

Tam Servet abi ile konuşuyorduk, burada da bi konuşalım istedim gerçi in cin top oynuyor, gece uçanlar nerede acaba :)

Olayımız şu,

2014 Giulietta mercekli halojen farlarımızda 2 farklı Led kit denedik. (2side aliexpress de populer, tutulan ve fena olmayan kalitede ledler)  Linkler aşağıda;

https://www.aliexpress.com/item/CNSUNNYLIGHT-Car-Headlights-H7-H11-LED-H1-9005-HB3-9006-HB4-H3-61W-9000Lm-Mini-Auto/32796090581.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.WiBkXu

https://www.aliexpress.com/item/72W-H7-G8-XHP50-LED-Car-Headlight-Headlamp-Auto-Lamps-LED-Kit-12000LM-6000k-Bulb-Light/32780740816.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.WiBkXu

Bu ledlerin ikiside hareket halindeyken sönüyorlar, bazen önce biri sonra diğeri, bazen aynı anda (örnek video aşağıdadır)

Lakin bu farlar;

• Kapa aç yapınca 2side sağlıklı bir şekilde açılıyor fakat belirsiz bir zamanda tekrar kapanıyorlar.
  • Ön veya arka sisler açıksa, asla sönmüyorlar ve sağlıklı bir şekilde yanıyorlar. (Kendiliğinden sönseler dahi, sisler açılınca Ledler de açılıyor ve asla sönmüyor. ) 
  • max ısı 40 45 C idi son ölçtüğümde. yani ısınma söz konusu değil

Şu cihazdan bağlasak mı dedik acaba?  

https://www.aliexpress.com/item/2pcs-50W-H1-H3-H7-H11-9005-9006-Car-Load-Resistor-Error-Canceller-LED-Decoder-Canbus/32842324075.html?s=p&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10065_10068_10344_10342_10343_10340_10341_10084_10083_10618_10307_5722315_10313_10059_10534_100031_10103_441_10624_442_10623_10622_10621_10620_10142,searchweb201603_25,ppcSwitch_5_ppcChannel&priceBeautifyAB=0

Gece uçanlar nazikçe cevap vermeye davetlidir.  :)

Konumu doğru yere taşıdığınız için teşekkür ederim. Sorunum hala güncel ve devam etmekte :fiuw:

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Öncelikle ampul düzenegine dönülmesini tavsiye ederim..Şu an bu ledler ile dagınık odaklama dolayısı ile oluşan ışık güzelliği algısı sebebiyle iyi aydınlatma olduğu düşünülmektedir.

Ledlerde bir sorun yok.Sorun kaynagı aynı.Ampuller söküldükten sona kontrol ünitesinin ampul patlak uyarısının farklı versiyonu.Bundan dolayı arıza var denilip arıza olarak algılanan durumun çözümü aranmaktadır.Arıza değil araç ampulünüz patladı değişin diyor ve uyarı şekli takılan ürünlerin kontrol ünitesine verdiği data nın farkılığı ile farklı şekilde yansıtmasıdır.

Roleli sistem uygulanması şart.

Roleli sistem sonrasıda arıza ışığı yakma olasılığı yüksek ve bunada dirençli modul yapılması şart.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
23 saat önce, Semih İzgi yazdı:

Konumu doğru yere taşıdığınız için teşekkür ederim. Sorunum hala güncel ve devam etmekte :fiuw:

Sökerseniz sorununuz da çözülmüş olur. Xenon'a yönelin.

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Cevaplar için çok teşekkür ederim,

Elimde Philips Racing Vision h7 var bir çift.  Led olayını çözemezsem  PRV'ye geçip bu defteri sonsuza kadar kapatacağım.  (Ya da Oktay abi'ye bir çift Giulietta farı kargolarım bilemiyorum :) )

Tekrar teşekkürler 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...