İçeriğe Yönlendir

Ledin kısık/pırpır ederek yanmasını ve bozulmasını önleme

Serkan Sayın

Recommended Posts

Aydın Yılmaz1679652667
(düzenlendi)

Linkte herkes birşey sormuş herkes bir cevap yazmış gözüme hakikaten çarpmadı özür dilerim şimdi tam olarak yapmam gereken led için olan flaşör den almak ayarlı olanları var onunla yanıp sönme hızını ayarlayabilirim. Sönük yanmasını bu flaşör halledermi yoksa söylediğiniz gibi 10 ohm 50watt alüminyum direnç kullanmam gerekirmi gerekirsede tam nasıl yapıcam anlamadım her sinyale ayrı ayrı paralel olarak 10 ohm 50watt alüminyum dirençmi takıcam anlatırsanız çok makbule geçer.

tarihinde Aydın Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Savaş Böl
  • 1 ay sonra...
Berat Önder
(düzenlendi)

Bilginiz ve tecrübeniz için teşekkür ediyorum Oktay bey peki Led park lambası,Led plaka lambası,kapı altı logo içinde direnç mi koymamız lazım kapı altı logoyu kapı altı orijinal ampülden elektrik alarak takıyoruz flaş gibi yanıyo sonra sönüyor.  

tarihinde Berat Önder tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Göksal

Benzer konu bulamadığım için konu açtım. Aranızda yeniyim ve bir sorunum var. Vectra C kasa aracimin farlarında karartma ve Flex drl sinyalli led montajı yaptım. Fakat beyaz drl ler parklara yada kontağa bağlamama rağmen sürekli sinyal verir gibi sağ ve sol asenkron yanıp sönüyor. Bunun haricinde beyaz drl sonukken sinyal ledleride asenkron olarak kirpisma şeklinde yanıp sönüyor. Stabil çalışmıyor. Çözemedim.Yardımlarınızı bekliyorum. 

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Hoş geldiniz.

Bu bir sorun değil.Ampuller yerine led ürünler takıldığı için araç ampul patlak hatası algıladığı için size bir uyaraısıdır.

Linkteki konuları inceleyiiniz.

http://www.geceucusu.com/topic/7675-led-tak%C4%B1nca-olu%C5%9Fan-sorunlara-%C3%A7%C3%B6z%C3%BCmler/            

http://www.geceucusu.com/topic/249-park-plaka-ledlerinde-ar%C4%B1za-%C4%B1%C5%9F%C4%B1%C4%9F%C4%B1n%C4%B1-%C3%B6nleme-5w-ba%C4%9Flant%C4%B1/

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
On 3/21/2017 at 03:02, halit utkan ırak yazdı:

Kütahyada bulunmam sebebiyle buralarda bu işi bilen değil elektrikçi bulmak çok zor o yüzden yapılacak işlemleri adım adım bilmeliyimki elektrikçi arkadaşa izah edeyim.

Çözüm için, ne yaptıysanız tersini yapın. Yani sökün.

Gün geçmiyor ki, "aracımın şurasına led taktım, ama bu sefer şurasına şöyle oldu, burasındaki arıza lambası yandı, göz kırptı, ağız eğdi, bilmem ne oldu" konusu açılmasın. :) "Led takınca oluşan sorunlara çözümler" konusuyle birleştirmekten, hep bir ağızdan bu ampullerin aydınlatmaya da faydasının olmadığını söylemekten yorulduk.  :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halit Utkan Irak
On 3/21/2017 at 03:07, Oktay Toker yazdı:

1.Servis bilmiyorsa yapacak bir şey yok lakin 5.şıktaki bilğiyi verdiğine göre olayı farklı şekilde bildiklerini düşünüp 1.şıktakine olumsuz düşünmüşler.Arıza ışığını sadece xenon seçenegi var ise kesebilirler oda sizin araçlarda modul farkı varsa yine olumsuz olur.Egerki net yaparız demedikleri sürece bence Kurcalatmayın diyebilirim.

2.direnç bu kablolu yapmışlar.Zaten almışsınız.diğerini önce deneyin o kesmez ise bunu telde dediğim gibi kablosunu uzatıp şaseye baglanacak.

6 ve 7 hata için çözüm sunan bir şey yok.Gereksiz.

Yapılacak işlem sadece bu direnç sokete baglanacak hepsi bu.Aklınızda şu,bu sorular üretmenize gerek yok.

Soketli olan modul direkt takılınca sorun kalmaz.Linkteki role sistemi şemasınıda size baglı olarak isterseniz ki yaparlarsa far rolesi olarak bilirler şemayı uygulasınlar.Daha sıhhatli olur.

http://www.geceucusu.com/topic/5850-r%C3%B6le-nedir-nas%C4%B1l-ba%C4%9Flan%C4%B1r-r%C3%B6leyle-neler-yap%C4%B1l%C4%B1r/?page=2

Bundan sonra bu tavsiyesini etmediğim kullanmadığım ledli uygulamalara yönelik gündüz farı hariç sorulara yanıt yazmayacağım.Forumda yeteri kadar cevaplar mevcut.

On 3/22/2017 at 13:22, Selçuk Keleş yazdı:

Çözüm için, ne yaptıysanız tersini yapın. Yani sökün.

Gün geçmiyor ki, "aracımın şurasına led taktım, ama bu sefer şurasına şöyle oldu, burasındaki arıza lambası yandı, göz kırptı, ağız eğdi, bilmem ne oldu" konusu açılmasın. :) "Led takınca oluşan sorunlara çözümler" konusuyle birleştirmekten, hep bir ağızdan bu ampullerin aydınlatmaya da faydasının olmadığını söylemekten yorulduk.  :) 

Merhabalar

Evet canbus için arıza aparatı geldi onunla denedim ve titreşim geçti yalnız arıza lambasını yinede yakıyor.

Merak edenlere söylüyorum canbus aparatını açtığımda içinde kondansatör olduğunu gördüm.

Gece yolda test ettim ve sonuç;

Kısalar halojenlere göre oldukça iyi fakat uzunlar berbat.

Ve arıza ışığınıda yaktığı için söktüm attım bi kenara 500 liralık led'i :D

Ustalarında dediği gibi led elverişli değil ve bekleneni vermiyor markası philipsde olsa :)

Yalnız merak ediyorumki neden uzunlarda aydınlatma bu kadar kötü?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Berat Önder

kolay gelsin bişey sormak istiyorum

biraz acil kayar led +gündüz led bagladım aracıma

bi eksi parklara

bi artı sinyallere

bi artıda yine parklara

arıza yakıyor sürekli kesiyor ledleri arıza kesici ne koyabilirim

LED VE ARACI RESİMDE MEVCUT

UT8S.EuXGRXXXagOFbXl.jpg

17357075_10155110099669500_1632988242_o.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Erkan beyin son mesajındaki uygulama sizin içinde geçerli.arıza ışığı olan Araç modelleri yada kullanılan led türü önemli değil.Ampul iptali oluyorsa dirençli uygulama şart.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Asyadakilere ulaşmak lkemizde çok zor ve hala uzak olsada tek tük vardır.:lol:.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Aydın Akın

Aracımda dünden beri farkettiğim bir durum var. Aşağıda videoda da paylaştım, parkların birine farklı diğerine farklı t10 led ampul takıyorum. Birinde akım sürekli kesilip tekrar geliyor. Bunu dün sol parktan rgb şerit led ile de denedim. Onda da 4-5 saniyede bir akım kesilip yeniden geliyordu. Bunun nedeni ne olabilir? Aracın akım koruması olabilir mi? Bilgisi olan var mı? 

Yorum bağlantısı
Aydın Akın

Tek aklıma yatmayan şey; yanıp sönen ledi daha önce bir süre parklarda kullanmıştım. O zamanlar bu hatayı vermemişti. Sıkıntı olmadan çalışmıştı.

Burada da tek aklıma gelen, eklediğim ledler mi acaba? Ama onu düşününce de led halojenden az akım çekecek, ee halojeni takıyorum hiç sorun yok. Akım çok gelse halojeni de kesmesi gerekmez mi?

:unsure2:

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Kesmez.Akımla ilgili bir sorun yok.Halojen ampul iç direnci düzeltiyor.Kullandığın hazır led üzerinde direnç varsa ampul gibi davranır.Direnç sorun yaptı ise hatayı verdirir.Aklıma gelen bu.Şu an sonuçta bu hata var ,çözümü belli ve başka bir şey aramak gereksiz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
On 01.06.2017 at 18:15, Aydın Akın yazdı:

Aracımda dünden beri farkettiğim bir durum var. Aşağıda videoda da paylaştım, parkların birine farklı diğerine farklı t10 led ampul takıyorum. Birinde akım sürekli kesilip tekrar geliyor. Bunu dün sol parktan rgb şerit led ile de denedim. Onda da 4-5 saniyede bir akım kesilip yeniden geliyordu. Bunun nedeni ne olabilir? Aracın akım koruması olabilir mi? Bilgisi olan var mı? 

Konu açmadan önce arama yapın lütfen, ilgili konu mutlaka oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Özkan1679652572

aracım 04 model vectra c farların ıcını acarak hazır olarak aldıgım cıft renklı soguk neon led montajı yaptım ve park ampullerınden voltaj aldım ama ledler cakar lamba gıbı cakıyor ve kapatıncada kısık olarak yanıyor ne yapmam lazım yardımlarınızı beklıyorum....

Yorum bağlantısı
Murat Özkan1679652572

sorun duzeldı sayılır tamamen olmasada role ıle sorunu astım ama parkları kapatınca ledler flash gıbı yaklasık 10 sanıye kadar cakmaya devam edıyor bunu nasıl kesebılırım...

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Önceki mesajda yazdığım direçli hali olmadan yada kullandığınız rolenin bobin direnci 56ohm ve altında degeri olmadan düzelmesi zor.Kullandığınız role tahminimce 70ohm ve üzeri degerde olduğundan olma ihtimali yüksek ve karşılamıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Selim Güneş2

4 adet 1w power ledi seri bağlantı yaparak 5w lık direnç ile gündüz farından çektiğim kablolar ile uzun süredir aracımda sorunsuz olarak kullanıyordum. Ankara'da dün yağan yağmurdan sonra mıdır nedir bilmiyorum ama ledlerim 5 sn yanıyor sonra sönüyor sonra yanıp yanıp sönüyor sonra uzun sönüyor kendiliğinden geri yanıyor temassızlık var gibi ama kablolara baktım herhangi bir kopma oynama yok ayrıca araç sabit bir şekilde oynatma falan yok ona rağmen böyle özellikle su almasın diye de power ledlerin kablo geçen yerlerini ve arka soğutucusunu silikon ile kapatmıştım.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Ledlerden biri sıkıntıya düşmüş görünüyor.Nemlenme ve saire gibi olasılık veya tesadüfi olarak kullandığınız direnç degerini bilmiyorum bundan dolayı oluşabilecek aşırı akım veya sogutucu yetersizliğine baglı aşırı ısı ile de sıkıntıya düşmüş olabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...