İçeriğe Yönlendir

Silecek ve silecek suyu soruları

Ali Türkmen

Recommended Posts

Serkan Toker

Rica ederim, aramıza hoşgeldiniz. Tanışma bölümüne ve ardından arabam bölüme bekleriz.

Yorum bağlantısı

Focus 1 HB arka cam suyu püskürtmüyor, ön cam su püskürtmesi ile aynı düğme değil mi arkadaşlar? Yoksa arka cam suyu haznesi başka bir yerde mi?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Focus 1 HB arka cam suyu püskürtmüyor, ön cam su püskürtmesi ile aynı düğme değil mi arkadaşlar? Yoksa arka cam suyu haznesi başka bir yerde mi?

Hayır aynı düğme değil..Ben ghia için söylüyorum ama sanırım sizinki de aynıdır.Silecek kolunu kendinize doğru çektiğinizde arka silecek çalışır bidaha çektiğinizde su püskürtür.

Yorum bağlantısı
Hayır aynı düğme değil..Ben ghia için söylüyorum ama sanırım sizinki de aynıdır.Silecek kolunu kendinize doğru çektiğinizde arka silecek çalışır bidaha çektiğinizde su püskürtür.

Teşekkürler Ayhan bey, meğer ne hareketli bir kolmuş, maşallah joystick gibi..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Teşekkürler Ayhan bey, meğer ne hareketli bir kolmuş, maşallah joystick gibi..

Rica ederim..Evet aynen dediğiniz gibi :flowers:

Yorum bağlantısı
Hüseyin Bedir

Mrb arkadaşlar,2004 Focus aracımın cam silecekleri çalışmıyor,Acaba neden?Sabah soğukta fıskiye tuşuna bastım yanlışlıkla ön taraftan TAKK diye bir ses geldi silecekler hafif kıpırdayıp hemen geri yerine oturdu.Su haznesine baktım boş gözüküyordu.Ve şu anda silecek kolunu açmama rağmen ne bir ses ,ne bir hareket?Acaba sigortası felan mı attı,böyle bir şey başınıza geldi mi,Silecek Sigorta kodunu biliyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Mrb arkadaşlar,2004 Focus aracımın cam silecekleri çalışmıyor,Acaba neden?Sabah soğukta fıskiye tuşuna bastım yanlışlıkla ön taraftan TAKK diye bir ses geldi silecekler hafif kıpırdayıp hemen geri yerine oturdu.Su haznesine baktım boş gözüküyordu.Ve şu anda silecek kolunu açmama rağmen ne bir ses ,ne bir hareket?Acaba sigortası felan mı attı,böyle bir şey başınıza geldi mi,Silecek Sigorta kodunu biliyor musunuz?

55 numaralı sarı renkli sigorta ön cam sileceklerine ait. Role olarakta kaput içinde 18/19 numaralı siyah role.

Yorum bağlantısı
Zühtü Kaya

bende de silecek suyu sol taraftan şıpır şıpır damlatıyor tamirciye gittim hemen halletsin diye sol çamurluk yada sol teker davlumbazı sokulmesi gerekiyor dedi ya bu kada r basit bir işi için bu kadar iş çıkarmı şaşırdım

Yorum bağlantısı

Focus 1 ön ve arka cam için silecek siparişi vereceğim internetten. Gördüğüm kadaıyla uzunluk ölçüleri var. Hangileri uygun oluyor bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

Bir arkadaşım yeni Fiesta'da cam suyunu direksiyon (yada fren) hidroliğine koymuştu ;)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
bende de silecek suyu sol taraftan şıpır şıpır damlatıyor tamirciye gittim hemen halletsin diye sol çamurluk yada sol teker davlumbazı sokulmesi gerekiyor dedi ya bu kada r basit bir işi için bu kadar iş çıkarmı şaşırdım

Doğru demiş..

Bir arkadaşım yeni Fiesta'da cam suyunu direksiyon (yada fren) hidroliğine koymuştu ;)

Büyük ihtimalle direksiyondur renkler mavi ya :crazy:

Focus 1 ön ve arka cam için silecek siparişi vereceğim internetten. Gördüğüm kadaıyla uzunluk ölçüleri var. Hangileri uygun oluyor bilen var mı?

550 mm ye 475 mm oluyor..

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

Birkaç gün önce silecek suyunun bittiğini farkettim. Shell'den suyu aldım suyla karışık ağzına kadar doldurdum hazneyi. Ve... sorun başladı. Aracın içinde silecek suyu kokusu var.

Her zaman olmuyor. Örneğin 1 saatlik yolda 2 veya 3 defa kokuyu alıyorum. Antifiriz kokusu mu diye şüpheleniyordum ancak silecek suyunu camlara püskürtünce aynı koku olduğunu anladım. Nedeni ne olabilir. V kayışı üzerine damlama falan mı oluyor?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Birkaç gün önce silecek suyunun bittiğini farkettim. Shell'den suyu aldım suyla karışık ağzına kadar doldurdum hazneyi. Ve... sorun başladı. Aracın içinde silecek suyu kokusu var.

Her zaman olmuyor. Örneğin 1 saatlik yolda 2 veya 3 defa kokuyu alıyorum. Antifiriz kokusu mu diye şüpheleniyordum ancak silecek suyunu camlara püskürtünce aynı koku olduğunu anladım. Nedeni ne olabilir. V kayışı üzerine damlama falan mı oluyor?

Depoyu çok doldurduğun için taşma oluyor olabilir..V kayışına silgi suyunun damlaması biraz zor gibi..V kayışı üzerine denk gelen silecek suyu hortumlarını yinede bir kontrol edin.Bence biraz su kullandığınızda sorun ortadan kendiliğinden kalkabilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Zeki

selam focus severler.

silecek kolu nun işlevini tam olarak anlayamadım şöyle ki aşağı çektiği zaman kendi tekrar yukarı çıkıyor ve silecek bir kez çalışıyor, sonra yukarı kaldırdığım da silecekler hiç çalışmıyor bu haldeyken tekrar yukarı kaldırdığımda bu kez çalışıyor. Şimdi sorum kolu bir kez kaldırdığım da silgeçler neden çalışmıyor mantığı nedir acaba???

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Aşağı çekince tek silme kolu kilitlemeden kolayca silmek içindir de, kolu yukarı kaldırınca fasılaya geçip hemen ilk silmeyi yapması gerekiyor. Sonrasında kapatıp beklemesini istediğiniz yani fasıla süresi kadar bekleyip tekrar bir tık yukarı kaldırsanız fasılalı çalışması gerekiyor. Benim bildiğim bu şekildedir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yağmur sensörünüz var ise, cam kuru iken fasıla modunda silecek çalışmaz. Ön cama su dökün çalışırsa normal demektir. Aracınıda yağmur sensörü yok ise, silecek kolu veya merkezi kilit modülünde de arıza olabilir demektir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Yeni gördüm :)

Bende aşırı soğuklarda silecek suyu dondu sanarak shellin silecek suyunu aldım. 4 litreyi doldurdum. Antifirizi yapıyor o kokuyu sanırım. Rakı kokusu gibi :p Sebebi de cam suyunun hava girişinden kokusunun gelmesi. Ama camı güzel temizliyor. :D

Yorum bağlantısı
Özay Uçar
Yeni gördüm :good1:

Bende aşırı soğuklarda silecek suyu dondu sanarak shellin silecek suyunu aldım. 4 litreyi doldurdum. Antifirizi yapıyor o kokuyu sanırım. Rakı kokusu gibi :good1: Sebebi de cam suyunun hava girişinden kokusunun gelmesi. Ama camı güzel temizliyor. :)

+1 alkol kokuyor arabanın içi, polis çevirse ceza yazar valla....

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Gökmen

Bir tanıdığım antifirizli cam suyu almak yerine cam sil ve su karışımına 1 su bardağı yada 1 çay bardağı (tam olarak hatırlayamadım) ispirto karıştırdığını don tehlikesinin çok olduğu zamanlarda ise ispirtoyu biraz daha fazla eklediğini ve 4 senedir hiç bir sorun tıkanma ,donma yaşamadığını söyledi.

ispirto yanıcı olduğundan tehlike arzedermi?

sileceklerin ömrünü kısaltırmı?

yada bu şekilde karışım hazırlayıp kullanmanın ne gibi eksileri olur?

yardımcı olursanız sevinirim..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Sol taraftaki sileceğime cam yetmiyor :) sürekli camdan dışarı çıkmaya başladı. Mahalle arasında bir tamirciye götürdüm, sıkıştırdı ama yine aynısı oldu. Silecekler çalışırken seste yapıyordu, komple takımının değişmesi gerek dedi. Çıkma buluruz, 120 TL'ye hallederiz dedi. Halledilebilir bir sorun mudur yoksa dediği gibi değişim şart mı?

Ben silecek kolunun frezesi bozulmuş gibi anladım, eğer öyleyse değişim şart.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Oradaki yani motordan gelen milin üzerindeki freze en az beş tane kolu yer kendine birşey olmaz bence. Ancak aşırı bir zorlama olmuştur bozulabilir. Sökülünce anlaşılır aslında...

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Gökhan Caner

Arkadaşlar silecek kolunu fasılaya alıp hemen yerine getirdiğimde silgiler bıraktığım yerde kalıyor. 1 devir yapıp durması gerekmiyor mu?

Problem nerden kaynaklanıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Vural Sarı
Arkadaşlar silecek kolunu fasılaya alıp hemen yerine getirdiğimde silgiler bıraktığım yerde kalıyor. 1 devir yapıp durması gerekmiyor mu?

Problem nerden kaynaklanıyor olabilir.

Role arızalı.Araç içinde göstergelerin altındaki sigortaların olduğu yerde.Geçen sene 40 TL.ye değiştirmiştim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Bir tanıdığım antifirizli cam suyu almak yerine cam sil ve su karışımına 1 su bardağı yada 1 çay bardağı (tam olarak hatırlayamadım) ispirto karıştırdığını don tehlikesinin çok olduğu zamanlarda ise ispirtoyu biraz daha fazla eklediğini ve 4 senedir hiç bir sorun tıkanma ,donma yaşamadığını söyledi.

ispirto yanıcı olduğundan tehlike arzedermi?

sileceklerin ömrünü kısaltırmı?

yada bu şekilde karışım hazırlayıp kullanmanın ne gibi eksileri olur?

yardımcı olursanız sevinirim..

Evet bu tip karışımlar hazırlayanlar var...Bende eskiden doğan marka aracıma eczanelerde satılan alkolden alıp karıştırırdım.Hatta kolonya katanları bile bilirim.O zamanlar cam suları bu kadar gelişmiş değildi.Şimdi sadece cam suyu koymak yeterli.Hem daha iyi temizliyor hemde donmuyor.Zaten şimdilerde ispirto falan bulmak oldukça zor :rolleyes:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...