İçeriğe Yönlendir

Silecek ve silecek suyu soruları

Ali Türkmen

Recommended Posts

Ayhan Onaran

resim için sağol abi bende orjinal sileceklerinkini çekecem. ama sürücü kısmının bi 5 cm daha uzun olanı daha güzel silecek gibi. ben o sürücü kısmındaki şekle uyuz oluyom

Evet 65 cm ye 43 veya 45 cm tam olacak gibi :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ayhan abi senin sileceklerle aynı heralde boyu :D benim sürücü kısmı 2-3 cm kısa olsa gerek.

Evet hemen hemen aynı gibiler..Mustafa ben orjinal 2011 focusa baktım az önce.Sildirdim test yaptım.O şekil çıkmadan siliyor..Silecekleri ölçtüm denilen gibi 65 cm ye 43 cm..Ancak 70 e 40 da güzel olur.. Anıl'ın dediği uzunda 70 cm doğru ama kısa da 48 veya 50 diyor bence olmaz..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

bzim arabadaki silecekler orjinal ford sileceği. serviste değişmiş. yanlış takmadılar ise Focus I için. değişim zamanı 65 43-45 alalım takalım görelim :D

aslında muz silecekte eğer ucundan kesme imkanı varsa. yolcu kısmındaki sileceğin diğer sileceğe değen kısmını biraz kısaltıp sürtmeden kurtulabilir. zaten o ucun sildiği kısmı diğer silecekte siliyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ya bu muz silecekleri ilk kez inceledim.Sandığımdan daha kaliteli bir yapıları var.Kesme olayı olur ama uç tarafında plastik kısım oraya geçmeli değil çıkartamadım ben.Zorlanırsa kırılır.Ucundaki plastik olmasın varsın denilirse kesim yapılabilir.

Aslında muz silecekleri incelerken şöyle bir şey aklıma geldi.Ortada ki kısım sağa sola oynar şekilde olsa.Yani mesela 60 cm lik bir silecekte tam orta kısımda takma yeri var.Sağa sola kaydırma şansı olsa böyle bir güzellik yapsalar o zaman her türlü cama daha iyi uyar.Büyük kolaylık olur.Nasıl belimizdeki kemerlerde delikler var o mantık olmalı..Belki yakında birinin aklına gelir..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
O.Yücel Çetin

Arka cam fıskiyesine bastığımda; su cama değil de bagaja dökülüyor? Nasıl ulaşırım hortuma? Çıktı herhalde yerinden, sabah baktım biraz ama anlamadım pek. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

Bir soru da ben sorayim, araç Fluence, kışın şu benzincilerde satılan hazır silecek sularından aldım, antifrizli. Ne zaman ön cam için fıskiyeleri çalıştırsam arabanın içine antifriz kokusu geliyor, kafa yapacak diye fıskiyeleri kullanamıyorum :-)

Kaputu açıp, fıskiyeleri denedim, net gözüken bir yer yok; ancak koku bir yerlerden kaçak olduğunu gösteriyor sanki, fikirleriniz nedir arkadaşlar?

Öncelik hemen bir üstteki Osman Bey'in sorusunun ama :-)

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Arka cam fıskiyesine bastığımda; su cama değil de bagaja dökülüyor? Nasıl ulaşırım hortuma? Çıktı herhalde yerinden, sabah baktım biraz ama anlamadım pek. :rolleyes:

hortumu çıkmıştır.. Fıskiyenin bulunduğu stop sökülür ve hortum fıskiyeye takılır hortum ucu çok gevşemişse plastik kelepçe ile tutturmanızı tavsiye ederim... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Bir soru da ben sorayim, araç Fluence, kışın şu benzincilerde satılan hazır silecek sularından aldım, antifrizli. Ne zaman ön cam için fıskiyeleri çalıştırsam arabanın içine antifriz kokusu geliyor, kafa yapacak diye fıskiyeleri kullanamıyorum :-)

Kaputu açıp, fıskiyeleri denedim, net gözüken bir yer yok; ancak koku bir yerlerden kaçak olduğunu gösteriyor sanki, fikirleriniz nedir arkadaşlar?

Öncelik hemen bir üstteki Osman Bey'in sorusunun ama :-)

Cam suyuna bastığınızda kalorifer dış sirklüsasyonda açıkmı ?

Eğer bu şekilde ise ; Cam suyunun içeriği fazlaca adi :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Büyük ihtimalle hortumun ucu çıktı yada hortumun bir kısmında çatlak var.Ben kendim tamir etmiştim.Arka 3.stop sökülecek orada hortum takılı mı kontrol edilecek takılı ise çıkartılıp oradan hafifçe üflenecek.Delik yırtık,çatlak varsa tespiti yapılacak.Daha sonra da akvaryumcularda satılan bildiğin şeffaf akvaryum hortumu ile ek yapılacak..Bu işi ihmal etme çünkü akan su aracın sol arka tarafından içeri doğru yol buluyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Büyük ihtimalle hortumun ucu çıktı yada hortumun bir kısmında çatlak var.Ben kendim tamir etmiştim.Arka 3.stop sökülecek orada hortum takılı mı kontrol edilecek takılı ise çıkartılıp oradan hafifçe üflenecek.Delik yırtık,çatlak varsa tespiti yapılacak.Daha sonra da akvaryumcularda satılan bildiğin şeffaf akvaryum hortumu ile ek yapılacak..Bu işi ihmal etme çünkü akan su aracın sol arka tarafından içeri doğru yol buluyor..

Suyu fark ettim zaten, en kısa sürede halledeceğim. :good1:

Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

Cam suyuna bastığınızda kalorifer dış sirklüsasyonda açıkmı ?

Eğer bu şekilde ise ; Cam suyunun içeriği fazlaca adi :)

Evet Hakan Bey, cok dogru bir tespit yaptiniz, tesekkur ederim. Silecek suyunu her kullanmamda klima dis sirkulasyona acikti. Isin ilginc tarafi ben bu cam suyunu Sapanca civarindaki bir Shell benzin istasyonundan aldim, hic beklemezdim.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ünal Doğar

Evet aynı yerde .3-4 litre arası alıyor.Saf su kireçli olduğu için ben daima 1/10 oranında sirkeli su koyuyorum.Hem de sirke iyi bir temizleyici bir zararı olmaz diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bir akrabamızda 2006 model tdci fiesta var. Yağmurlu bir havada sert bir çukura girmesi sonucu fasılalı silecek çalışmaz olmuş. Silecek çalışıyor ama koldan fasılalı moda aldığımızda çalışmıyor. Böyle bir sorunla karşılaşan varmı ?

Yorum bağlantısı
Ahmet Can Kalkan

focus 1 2002 hb 'de arka silecek camın ortasını silmiyor muz tipi silecek kullanıyorum basmadığından dolayı oluyor sanırım çalışırken elimle bastırdığımda normal olarak siliyor :) acaba orjinal silecek taksam sorun çözülürmü yay'dan olabılır diyenler oldu ne yapmalıyım ?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Muz sileceklerde bu sorun oluyor, mondeoda da aynı sorun var. Orijinalde sorun olmuyor galiba.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Eski tip silecek daha ucuz ve daha iyi siliyor iken neden muz tipi silecek tercih ediyorsunuz ki, eskiye dönün bence..Bulabilirseniz Valeo ya da Bosch marka alın hatta ve keyfini çıkarın...

Yorum bağlantısı
Enez Güner

Arkadaşlar benim araç ne öcam n nede arka cama su atmıyor tek sebebi motor yanmış olma ihtimali yüksek ama silecek suyu fiskiye motorunun sigortası varmı?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

5 Numaradaki fıskıyeli amblemi bulun, muhtemelen açık haldedir yani patlak...Yedeklerden biri ile değiştirin düzelmez ise motora baktırırsınız..

2010-05-07_020848_Fuse_Box.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enez Güner

Serkan bey bu direksiyonun altında kalan bölümdeki sigortalar dimi benim oradaki kapak kaybolmşta o yuzden bulamadım :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Tüfekçi

Anıl 70 cm e 48 cm yada 50 cm demiş ama bence 70 olduğu zaman kısa 40 dan uzun olmaz.. Çünkü 65 cm de bile 43 cm kısa var. Uzun 70 cm olursa kısa biraz daha kısalmalı yoksa çarpışırlar.

ah be abi nerden çıkardın 40ı :p aklımda öyle kalmış gittim 40 aldım :D Anıl doğru söylemiş. 50 cm kadar yolu var kısada.

Test edip onayladım. focus I için silecek ölçüsü olarak sürücü tarafı 70 yolcu tarafı 50 cm ye kadar çıkılabilir. ama 70 lik silecek bulmak zor. kalitelileride pahalı :) ben 70 e 40 aldım valeo marka olarak 30 lira verdim. kısa tarafı bir dahakinde 50 ile değişecem eldeki orjinal sileceklere göre camda silinen kısım çok daha iyi. hatta uzun tarafı 75 yapsak :D ( abarttıp ) sürücü camında en alttan en üste siler o derece :D bu arada parçacı olmaz dedi çok büyük dedim sen tak. takınca vay anasını dedi :D

bunlar kısa taraf için denediklerim. 40 valeo -48 -ve 55 ford. 55 camdan 3cm taşma yapıyor 50 lik tam olur yani.

21052012857.jpg

silinen kısmı tekrar çekecem güzgün çıkmamaış

21052012856.jpg

21052012858.jpg

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Hadi yaa 40 kısa geldi demek..50 olunca emin misin olacağına?Ayrıca ben ölçüleri Muz silecekler için vermiştim.Onların uçları daha kaba oluyor..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

yolcu tarafı için çok dert değil ama 40 kısa. orjinalindeki sürücü tarafı ( 55 cm ) onu yolcu tarafafına taktım sürücü tarafında 70 lik varken. bir birine değme çarpma vs yok. 55 lik 3 cm uzun geliyor işte camın dış çerçevesinden kaportayı siliyor çok az :D yani 50 ye kadar rahat yolu var.

muzun belki uçları kalın diye değer ama sıkıntı yapacak kadar bir şey yok. çünkü silecekleri çalıştırınca sürücü tarafı diğerinden hızlı geçiyor. camı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...