İçeriğe Yönlendir

Atiker; Sorunlar, Yorumlar

Ali Tütün

Recommended Posts

Utku Gömeç

Sonunda bende aracıma lpg montajı yaptırdım. Atiker marka lpg kiti taktırdım. ilk izlenimlerim.Arabayı montaja getirdiğimde benzin ile çalışıyordum araçı bıraktım daha sonra aldığımda lpg ile çalıştırdım arasında çalışma farkı rolanti çekiş hiç bir fark yoktu.Aynı gün otobana çıktım eve giderken 150 ile 3 dakika kadar gittim [ bu arada bu forumda bazı arkadaşlar fiesta ile 190 yaptım 195 yaptım diyorlar onlara helal olsun valla ) bir sorun yoktu allaha şükür daha sonra depoyu fulledim 80 liraya :biggrin: :biggrin: :biggrin: ertesi gün işe gittim(işe gidiş geliş 20 km )akşam eve geldim bir ertesi gün kalktığımda arabayı çalıştırdım bir baktım lpg göstergesinde bir ışık sönmüş yakıt azalmış eyvahh dedim buda çok yakıyor yada lpg tankında kaçak var 20 km de bir çubuk eksiliyorsa bittik dedim.Hemen benzinliğe çektim ve dedim depoyu fulleyin adam pompayı taktı depo 2.5 litre gaz aldı oda 6 lira tuttu istasyon görevlisi ilk zamanlar göstergeleri böyle gösteriyor sonra düzelir dedi bende derin bir oh çektim. :biggrin: :biggrin: :biggrin: tabi hemen ne kadar yaktığına baktım km de 0.26 kuruş yakmış şehir içi trafikte bu bile yeter bana. bunlar benim ilk izlenimleri biraz kullanayım yine yorum yazarım.

Yorum bağlantısı
Metin Güven

31.000 km'dir Fusion'umu Atiker ile kullanıyorum.. Çok şükür hiç bir sıkıntı çıkarmadı.. üstüne basarak söylüyorum.. Herşeyin başı, Konusunda UZMAN USTA'dır. Sorarsan herkes Usta, ehlini bulmak önemli olan..

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Arkadaşlar merhaba, benim araçta Atiker OBD II kit takılı. Bu kit eskisine göre arıza ışığı yakma olasılığı çok daha düşükmüş ve kendini sürekli güncelleyen yakıt grafiğine sahipmiş. Ancak ben bu sistemin yazılımında motor sıcakken ara çalıştırmalarda direkt gazla çalışma özelliği olup olmadığını merak ediyorum. Varsa aktifleştirmek istiyorum çünkü genelde ev iş arasında çok sık dur kalk yapmam icap ediyor. Bilgisi olan veya bu sistemi tanıyan, kullanan arkadaşlarımdan yerdım bekliyorum... Saygılar.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Okaygil

En son denememde 80 tl lik gaz ile (yaklaşık 33 litre civarı) 402 km yok gittim.Bunun 350 km şehir dışı 50 km şehir içi. 4 Kişi bağaj dolu. Ortalama hız 80-90-100 civarı. yaklaşık 19kr gibi bir tüketim değeri elde ettim.Denenen güzergah Antalya -Burdur karayolu.  

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

bakım yaptırdım :D normalde yakıt iyiydi   kalbirasyondan sonra yol bilgisayarı daha az göstermeye başladı eskiden ne yaksa onu gösteriyordu sanırım şimdi biraz zengine aldı.   ama araç çalışınca bi 5-6 sn rolantiyi tutturamıyor  hem benzinde hem lpgde :(  bende akü kutup başını söktüm ve bekledim. şimdi sıkıntı yok ama kalibrasyon değerleri gitti mi  çözemedim :D   ama bu işlemi yapmadan evelki rolanti değerleri ile aynı şuan.  bu atikerde  kutup başını sökünce  ecü sıfırlanıyor mu acaba? bi atiker sitesinde  aküden etkilenmiyor demiş :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

bakım yaptırdım :D normalde yakıt iyiydi kalbirasyondan sonra yol bilgisayarı daha az göstermeye başladı eskiden ne yaksa onu gösteriyordu sanırım şimdi biraz zengine aldı. ama araç çalışınca bi 5-6 sn rolantiyi tutturamıyor hem benzinde hem lpgde :( bende akü kutup başını söktüm ve bekledim. şimdi sıkıntı yok ama kalibrasyon değerleri gitti mi çözemedim :D ama bu işlemi yapmadan evelki rolanti değerleri ile aynı şuan. bu atikerde kutup başını sökünce ecü sıfırlanıyor mu acaba? bi atiker sitesinde aküden etkilenmiyor demiş :D

Yol bilgisayarından % 15-20 fazla yakması lazım. Yoksa sık sık arıza lambası yakar.

Bendeki atikerde safefast vardı hiç sıfırlamazdı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

abi yol bilgisayarından fazla yakması  enjektör ve nozula göre değişiyormuş :p  ayardan sonra yol bilgisayarı benzinden daha az gösteriyor zaten :p araç zenginde biraz.

LFT  ve SFT lerine baktım. LFT  -6, -8 yani ayar açık gibi.  ayar öncesi  +10 felandı :D   SFT sabit yükde sıfıra yakın :D heralde iyidir diyip geçecem artık :D

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Lpg ecusu atikerde akü kutup başını sökseniz de sıfırlamıyor.Yazılım üzerinden fabrika ayarlarına dönmeniz gerekiyor.Ama yeni kalibrasyon yapsanız iyi olur.Bir de bir miktar benzinle binip kalibrasyonu öyle yaptırın.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Tüfekçi

kötü lpg ustası sayesinde lpg işine de el atıyorum :D  şuan araç %20 zengin takılıyor lpg de.  benzin ecüsünü resetledim ve ltft-stft leri sıfıra çektim. benzinle geziyorum. ve kalibrasyon için  modülün siparişini çektim pazartesi -salı elime geçer heralde. ondan sonra ayar işine geçecem hayırlırısı.

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

lpg usta ve kalibrasyon ayar kısmı çok önemli.benim araç 5 viteste klima açık olursa genelde arıza ışığı yakıyor.götürüyorum ayarı çok güzel diyorlar.anlamadım gitti bu işi bir türlü.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
  • 3 hafta sonra...
Emre Gulsan

1999 Ford Focus sahibiyim aracımda atiker sıralı sistem lpg kullanmaktayım taktıralı 6 ay kadar oldu ancak aracın motoru soğukken araçta tekleme ve gaz yememe gibi bir sıkıntı var buji buji kablolarını orijinali ile değiştirdim ve gaz ayarı yaptırdım bir süre düzelmişti şimdi aynı sıkıntı devam ediyor bununla ilgili bana yardımcı olursanız sevinrim.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
(düzenlendi)

Buji ve buji kablolarına da baktırabilirsiniz.

Edit. Pardon. Değiştirdiğinizi yazmışsınız. Görmemişim.

tarihinde Recep Selim Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Bahsettiğiniz sorun arkadaşımın aracındada vardı. Atiker taktıktan 6 ay kadar sonra bu arıza çıkmıstı ne yaptı ne ettiyse sorunu halledemedi.En sonunda beni dinledi atikeri söküp attık yerine brc taktırdık.montaj esnasında bizzat kendim aracın başındaydım, dün telefonla konuştum allah razı olsun abi dedi.bu sorun yüzünden neredeyse güzelim arabasını satacaktı.

Yorum bağlantısı
Onur Yeşil

İki buçuk yıldır atiker kullanıyorum,hiç bir sıkıntı yaşamıyorum.Bence montajı yapan veya ayarı yapan ustada sıkıntı olabilir.Bursa küçük sanayide takırmıştım ben,çok şükür... Geçen hafta hesapladım kilometre başına 19 krş. yakmışım.Maşallah. :)

Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu

Atiker mi.... Feceat.. Bende de var aynı sorun.. kutup başını söküp bir iki saat bekletiyorum sonra 80-100 km benzinde biniyorum sonra LPG ayarı yaptırıyorum... sıkıntı kalmıyor ama bir kaç ay sonra yeniden... ATİKER mi.... Uzak Durun....

Yorum bağlantısı
Utku Gömeç

Arkadaşlar bir şey sorucam gazla giderkende fiestalarda 100 ü geçince çok mu yakar benim başıma 3 defa şöyle birşey geldi tatile balıkesire gittim giderken 90 ı hiç geçmedim ortalama 20- kuruş yaktı.gelirken 90 ın altına hiç düşmedim ortalamam 120-130 oldu yakıt tüketimim bu sefer 18 kuruş oldu.

Dün çerkezköye gittim hızım  hiç 120 den aşağı düşmedim 5 dakika boyuncada 180 e kadar çıktım ortalama 140 la gittim yakıt tüketimim 19 kuruş olmuş .

yani 90 la gitmekle 120 ile gitmek arasında hiçbir fark yok lpg de 

Bu arada araçım 2004 fiesta1.6 chia

Yorum bağlantısı
Bedri Baki

Benim de uzun yolda vectra c gibi ağır kasa bir araba ortalama 100-120 km hızla giderken 18-19 kuruş yakıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Arkadaşlar kuruş hesabı olmaz :) Siz kaç litre ile kaç km gittiğinizi yazın veya 100km de kaç litre LPG yaktığınızı yazın.

Kuruş neden olmaz. Maraş'ta benim aldığım yerde LPG 2.44 tl ama 2.80 olan yerde var. Buna göre düşünün. benim aracım uzun yolda 24 kuruş yakıyor (130 km hızlarda) veya 27 kuruş yakıyor. (10litre/100km hesabına göre)

Benim de uzun yolda vectra c gibi ağır kasa bir araba ortalama 100-120 km hızla giderken 18-19 kuruş yakıyor.

Arkadaşlar bir şey sorucam gazla giderkende fiestalarda 100 ü geçince çok mu yakar benim başıma 3 defa şöyle birşey geldi tatile balıkesire gittim giderken 90 ı hiç geçmedim ortalama 20- kuruş yaktı.gelirken 90 ın altına hiç düşmedim ortalamam 120-130 oldu yakıt tüketimim bu sefer 18 kuruş oldu.

Dün çerkezköye gittim hızım  hiç 120 den aşağı düşmedim 5 dakika boyuncada 180 e kadar çıktım ortalama 140 la gittim yakıt tüketimim 19 kuruş olmuş .

yani 90 la gitmekle 120 ile gitmek arasında hiçbir fark yok lpg de 

Bu arada araçım 2004 fiesta1.6 chia

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Atikerde ayarı nasıl beceremezler anlamıyorum. Ben kendim yaptım kablo alıp zaten kurcalayacak pek bir şey de yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Atikerde ayarı nasıl beceremezler anlamıyorum. Ben kendim yaptım kablo alıp zaten kurcalayacak pek bir şey de yok

neden olmadığını yazayım ustaların kendini bir şey sanmasından dediklerinin yerine başkalarını kurçaladıkların dan bide paragözler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

neden olmadığını yazayım ustaların kendini bir şey sanmasından dediklerinin yerine başkalarını kurçaladıkların dan bide paragözler

Zaten ne yapıyorlar ki?

1- Factory Default,

2- Enter,  :hahahoho:

3- Copy,

4- Paste,

5- Save 

abi bitti 20 lira.

Olm o kablo 50 lira sen ne ayarladın ki?

Yaptım abi dene olmadı ver bi 20 daha.

Vay bee ustaymış. :punish: 

Bu forumun aktif üyelerinden %90-95i evinde yapar bu ayarı hatta yorum bile katar ben buna inanıyorum..!!!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Mustafa Tüfekçi

bu aralar lpg firmasından mı kış ayından mı bilemediğim bir durum vardı.  ayda bi kere  fakir karışım hatası veriyordu.  obd sürekli takılı olduğundan arada ltft gözlemliyorum normalden biraz fakir olduğunu biliyordum ayarın.  bu gün  araç ecüsünü sıfırladım ltft sıfıra yaklaştırdım ( bu işlemi yapmadan evvel +15 lerde felandı)

en son yaptığım ayar aşağıda. ltft sıfırlandıktan sonra benzin enjeksiyonu 3.5 lara indi rolantide. lpg de de ayar olarak hem o değeri yakalamaya çalıştım hemde ltft stft değerlerini sıfıra yakın tutmaya çalıştım. şuanda  ltft %5-8 arası oynuyor. stft sıfıra yakın değerlerde.   alta gözüken grafiği yanlış mı yorumluyorum. orta devirlerde biraz fakire mi düşüyor. tolere edilecek değerlerde midir sizce.

s2ga.png

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Çiçek

Regülatörden su kaçağı vardı. Bilgisayara bağlandı yüksek basınç hatası verdi. Son 1-2 haftada 3-4 defa benzine geçti. Yakıtta bariz bir değişiklik yok.

Bugün gittiğin Atiker bayii regülatör + filtre + işçilik 250 TL istedi. (O da pazarlık ettikten sonra) 

Netten araştırdım şu ürünleri buldum

http://www.lpgyedekparca.com/atiker-sirali-regulatoru-urun245.html

http://www.lpgyedekparca.com/atiker-filtre-urun321.html

Parçaları aldığımda 80 TL işçilik istedi. Yine de daha ekonomik gözüküyor şimdilik.

Fiyatlar normal mi?

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

Regülatörden su kaçağı vardı. Bilgisayara bağlandı yüksek basınç hatası verdi.

kaçak bendede var gibi.bu ne gibi sorunlara neden oluyor?
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...