İçeriğe Yönlendir

LPG taktıranlar

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Arabayı bir gun bıraktiğin pek çok iş genelde 1 milyar civarı tutmaz mı zaten? Lastik tamiri değil ki?

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Mehmet abi sormak istediğim 1-2 soru var.

1. Lpg deposu tank(bildiğimiz 12 kg mutfak tüpü benzeri olan)şeklinde mi yoksa simit tabir edilen stepne yerine konan cinsten mi?

2.Bu deponun girişi nerde? Tamponu delmemişlerdir inşallah. Bagaj içinde felan olsa iyi olurdu..

Yorum bağlantısı
Aykut Gürkan

Hayırlı olsun olmasına da. Keşke taktırmasaydın diyorum. Allah kazadan beladan saklasın. Şimdi trafikde ekstradan arka taraftan gelecek darbeleri de kollaman lazım. Gerçi ikizler arabada iken zaten kollayaktın emme bu defa ikizler olsun olmasın kollamaya devam.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Hayırlı olsun Mehmet Bey. Bu ara pek çok insan taktırır oldu. Ama ben asıl bagaj fotoğrafını merak ediyorum. Daralma ne düzeyde?

Yorum bağlantısı
Özgür Yıldız

Hayırlı olsun mehmet abi.

Bu aralar bende düşünüyorum sıralı sistemi.

Acaba taktırdığın tam olarak brc'nin hangi modeli?

Sanırım montaj nevşehirde oldu?

Bi de brc'den başka hangi markaları taktırabiliriz?

Hiç araştırdın mı?

Mesela lavato die bi marka var bu olabilir mi?

Yoksa ille de brc mi?

Son olarak bagajda oruları geçirmek için nereleri deldiler?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
(düzenlendi)

İlk çalıştırmalar benzinle gerçekleşiyorsa, harcanan benzin maliyeti ihmal edilecek kadar az mı? Soğuk motor ilk çalışmada dikkate değer bir benzin tüketiyor diye biliyordum? yanlışmı?

ortalama %40 kadar yakıt maliyetinde bir avantaj saglasa bu şu anlama gelir;

4000 YTL tutarında lpg(!) harcadıgınızda 1600 YTL farkı çıkarmış olursunuz...

Mehmet abinin verdiği tüketim örneklerini dikkate alarak ne kadar yol gitmemiz gerektiğini hesaplasak; 35400 km yol yapar...

Benim için hala fiyatının düşmesini beklemek en mantıklı olanı :unsure: piyasa doyunca düşer mi sizce?

İlk çalışmada yaktığı benzini hesaba katmaz isem, % 45'lerde bir tasarrufla karşı karşıyayım.. Motor suyu 30 dereceye gelenedek, benzinle çalışıyor, Bu bu hava şartlarında sabahları 1-2 km. arasında, öğleyin aracı tekrar çalıştırmam gerekirse, bu süre 200-300 metrelere kadar düşüyor.. Yani tamamen dış hava sıcaklığı ile ilişkili. Bundan sonraki test aşamamda, hem gazı hemde benzini fulleyip detaylı bir test yapmak istiyorum.

Hesabın yanlış, tahminen 17500 km. ve bugünkü fiyatlarla 2.000 liralık gaz yakmış olmam 1500+170 liralık maliyeti tasarruf etmiş oluyorum.

Yıllarca bişeyleri bekledim, ben 3 ay önce taktırmış olsam, bu üç aylık sürede yapmış olduğum yolu hesap edersem şimdiye yarısını geri kazanmıştım.

1. Lpg deposu tank(bildiğimiz 12 kg mutfak tüpü benzeri olan)şeklinde mi yoksa simit tabir edilen stepne yerine konan cinsten mi?

2.Bu deponun girişi nerde? Tamponu delmemişlerdir inşallah. Bagaj içinde felan olsa iyi olurdu..

Simit depo taktırdım, 35-36 litre gaz alıyor.. Yedek lastik şu anda bagajda serbest dolaşıyor. Lastik için bir mod düşünmem gerekecek..

Gönderilen Resim

Depo girişi; tamponun altında, karşıdan bakınca görünmüyor, pompacının bir dizini yere koyması şart dolum için.. Artık kusura bakmasınlar.

Gönderilen Resim

Ayrıca, gösterge ve düğmeyide şuraya koydurdum;

Gönderilen Resim

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
(düzenlendi)

Hayırlı olsun Mehmet Bey. Bu ara pek çok insan taktırır oldu. Ama ben asıl bagaj fotoğrafını merak ediyorum. Daralma ne düzeyde?

Sağol kardeşim,

Simit depo taktırdığım için, bagajda yedek lastik sorunum var. Yükseklik sorunum yok, ebatlar yedek lastiğimle aynı..

Hayırlı olsun mehmet abi.

Acaba taktırdığın tam olarak brc'nin hangi modeli?

Sanırım montaj nevşehirde oldu?

Bi de brc'den başka hangi markaları taktırabiliriz?

Hiç araştırdın mı?

Mesela lavato die bi marka var bu olabilir mi?

Yoksa ille de brc mi?

Son olarak bagajda oruları geçirmek için nereleri deldiler?

BRC'nin hangi modeli olduğunu bilmiyorum, bugün Kayseri'ye gidecem, sorarım..

Montaj Kayseri'de Alemdar ünvanlı bir özel serviste yapıldı.. Detaylı bilgi almak isteyen olursa cevap vermekten çekineceklerini zannetmiyorum, 0,352,3369977

Araştırdım, fiyatlar 1.100 lere kadar iniyor ancak, Hem servis, hemde daha önceden kullanan arkadaşlar BRC'dedikleri için BRC taktırdım.

İlla BRC diyorlar :unsure:

Bagajda; elektrik kabloları için delik açılmadı, vufır :unsure: bağlamış gibi kenardan götürdüler. Borular, stepnenin altındaki mevcut deliklerden çıkarıldı.. Veya bir tane delmiş olabilirler,

Delerseniz, pas boyası kullanın ve slikonla açıkları kapatın demiştim, slikon kullandıklarını gördüm..

Hayırlı olsun Mehmet Bey, montaj tamamen benimkiyle aynı yanlız benim dezavantajım; benim araba HB olduğu için stepne bagajı baya bi daralttı. Yakıt sarfiyatı da fikslendi 110 ytl/KM...

Sağol Kardeşim, ilk mesajda da yazdığım gibi, 160'ı şehir içi olmak üzere, toplamda 410 km yol yaptım, 46 lira.. = 0,11/km Uzun yolda ben bunla 500 km yaparım gibime geliyor. Yolunu aldımı pek yakmıyor..

Hayırlı olsun olmasına da. Keşke taktırmasaydın diyorum. Allah kazadan beladan saklasın. Şimdi trafikde ekstradan arka taraftan gelecek darbeleri de kollaman lazım. Gerçi ikizler arabada iken zaten kollayacaktın emme bu defa ikizler olsun olmasın kollamaya devam.

Bu güne kadar 90 bin km yol yapmışım, bundan sonrada yolumun biraz daha artacağını düşünüyorum.

Allah'ım kimseyi kazaya karıştırmasın, Ben genelde arkadan çarpıyorum, tecrübelerle sabit :unsure: Şaka bir yana, Benzinden daha tehlikeli bişey olduğuna pek inanmıyorum. Sadece tüpün yeri konusunu çok düşündüm, normal boyda bir tüp taktırıp, biraz ileriye çekmeyi düşündüm, ama bunda karar kıldım işte..

Allah herkesin yavrularını korusun, gözlerimi kapatır kapatmaz onları görmeye başlıyorum.. Gözümün önünden hiç gitmiyorlar.. :unsure:

Arkadaşlar, sadece soru soranlara teşekkür ediyor gibi bir pozisyonda gördüm kendimi.. :unsure:

Tüm iyi dilekleriniz için teşekkürler..

Kimseye gidin yaptırın demem, çünkü güvenlik olarak çoğumuz tedirginiz, ancak; Mesleğim gereği sürekli çarpışan arabaların arasındayım, ve çoğu LPG'li Medyada abartıldığı kadar saçma bir şey olduğunu kesinlikle düşünmüyorum.

Dikkat etmeniz gereken, güvenilir ve tecrübeli ellere işinizi emanet etmeniz.

Aynı BRC'yi 1400 liraya da takarım diyenler vardı ancak 1500 lirayı vermeyi tercih ettim.. Olay bu bence..

Yorum bağlantısı
İbrahim Özdoğan
(düzenlendi)

Gönderilen Resim

Abooooooooooo bomba :unsure::unsure:

tarihinde ?brahim tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

:tap: Sistem çok hoşuma gitti

:agla: Ah eşşek kafam sattım da gül gibi Focusu bende tüp takardım.

:alkis: Helal olsun iyi fikir

Memet ben böyle yorumladım burayı ama doğrumu.. :unsure:
Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak
(düzenlendi)

:tap: Yüce Allahım. LPG taktırcam diye benle dalga geçenlerin haline bak

:agla: Nasılda onların sözüne uydum!...

:alkis: Hayırlı olsun abi. Neyseki benim yakıt derdim falan kalmadı

:unsure:

Arabam dizel

Gezmesi guzel...

tarihinde Mehmet Taner Kadak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Sırada geçmişte benle dalga geçipte, şimdi iyi LPG sistem takan yer arıyan bir abimiz daha var. Şimdi burda ismini veripte kendisini rencide etmek sitemiyorum :unsure: Hakan Gürsoy :unsure:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
(düzenlendi)

:tap: Yüce Allahım. LPG taktırcam diye benle dalga geçenlerin haline bak

Memet niye böyle söylüyon ki şimdi.. Hani MSN'den konuşmuştukta, bende taktırda bi bakalım, patlar matlar diyorlar ama bi deneyelim dememişmiydim sana..

Sonra sende, abi Sami Hoca kullanıyor, o bir kaç aya daha kullansında patlamazsa biz de takalım dememişmiydin.. :unsure:

Yorum bağlantısı
Fatih Uzun

Balon değilki bu patlasın ben 6 sene kullandım,kısmetse focusada taktırıcağım.Ayrıca Mehmet abi hayırlı olsun iyi marka seçmişsin benim sattığım taksi deki de BRC idi bende squent 24 taktıracağım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
(düzenlendi)

Hocam Sağolun, Sizin değerli görüşleriniz bizim için gerçekten önemli.

Patlama konusunda zamanında hepimiz aşağı yukarı aynı görüşteydik... Yani patlama kelimeleri şahsen benim kendime bir öz eleştirimdir.

Hocam benim terspitlerime göre, araç ilk çalışmada Motor suyu ısısı 30 dereceye gelenedek benzinle çalışıyor ve (Hava sıcaklığı 8 derece iken test ettim) 2 dakika veya 1-2 km gibi bir mesafede gaza geçiyor. ( Bu konu tamamen dış hava sıcaklığı ile ilişkili) Benim tahminlerime göre sizin yakıt tüketiminiz 8-9 litre arasında bişey olmalı bu gazla 10-11'e çıksa bile 100 km.deki kazancınız 9-10 lira arasında olur..

Bende ilk önce sizin gibi düşünmüş ve evimin işe uzaklığı 4 km. bu 4 km. nin 2 sini gazla gitse ne karım olacakki diyordum, Ancak: 4 gidiş 4 geliş x 365 = 2920 km. bilemedin 3000 km.. E ben yapıyorum senede en az 15000 km. demekki doğru durmuyoz hocam hayatımız sadece işle ev arası değil..

Hocam; montaj sırasında yanlarında değildim, açıkçası şuraya takın diyecek bir yerde bulamamıştım. Tamponu delmeye kıyamadım. Sizin veya diğer arkadaşlarımızın uygun görüp önereceği bir yere doldurma yerini taşıyabilirim.. Resme tekrar baktımda, gerçekte resimde göründüğü kadar ne aşağıda ne yakında.. Normalde altına eğilmeden gözükmüyor ve en az 15 cm. içerde..

Hocam borular yanılmıyorsam bakır.. kolay kolay hasar alacak bir yerde değiller.. Oraları tamamen inceledim, bu güne kadar herhangi bir hasar almamış ve temiz bir bölge.

Yarın sanayide, trigeri falan değişecem lifteyken tekrar bi inceleyip, yapacak bişeyler varmı bakmak istiyorum açıkçası..

Depo konusuna gelince; 35 litre gaz alıyor, Bu 35 litre gazla 160'ı Kayseri şehir içi olmak üzere toplam 410 km. yol yaptım.. İkinci depom ise bitmek üzere şu anda 390 km. oldu.. Bi 30 km. daha gider gibi geliyor bana..

Bittiği zaman herhangi bir vuruntu falan hissetmeden sesli olayak uyarmaya başlıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hocam, depodaki kapağı açıp resimlemiştim.. Emniyet sistemi olduğunu duymuştum,

ama nasıl çalıştığını bilmiyorum.. 2-3 gün içinde Kayseri'ye gidecem sorarım..

Ayrıca yarın dolum haznesinin değişik açılardan resmini çekeyimde hep beraber bir karar veririz.

Resim şu;

Yorum bağlantısı
Özgür Yıldız

Sümer abi;

Bildiğim kadarı ile depoda koruma sistemi var.

Bu sistem borulardan normalden fazla basınçla gaz çıktığında devreye giriyor ve gazı kesiyor.

Ben böyle hatırlıyorum...

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Bu sistem borulardan normalden fazla basınçla gaz çıktığında devreye giriyor ve gazı kesiyor.

Ben depoların sağlam olduklarını zaten düşünüyordum. Ama doldurma ucunun konumu ve sağlamlığı en can alıcı nokta olarak hep dikkatimi çekiyordu. Gazı kestiğine göre güvenlik konusunda da kendi adıma iyi tasarlanmış bir sistem olduğunu düşünmeye başladım.

Yorum bağlantısı
İbrahim Sarp Doğan

Mehmet abi sormak istediğim 1-2 soru var.

niyetlisin galiba, hayırlısı...

:bomb:

Arabam dizel

Gezmesi guzel...

:)
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sümer Hocam,

Aşağıda resme bakınca depo kapağı çokta uçta değilmiş gibi geldi bana. Arkadan tamponun alt ucundan 20 cm. Yandan ölçüncede 17 cm. içerde..

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Hayırlı olsun Mehmet Abi;

Artık uykusuz gecelerde rahat rahat Nevşehir turu attırırsın ikizlere...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...