İçeriğe Yönlendir

LPG taktıranlar

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Benim evden işyerine focus 0,75 lira yakıyor. Dolmuşla gelsem heralde 0,90 lira.. Niye dolmuşa bineyimki..

Diyor insan..

Yorum bağlantısı
Talip İnal

LPG sisteminiz hayırlı olsun, güle güle kullanın aracınızı. Yüksek vergiler sonucunda karşılaşılan yüksek benzin fiyatları, insanı ister istemez uygun alternatiflere yöneltiyor. Hoş LPGde de yüksek vergi var ama sonucta vergili fiyatı benzinin yarı fiyatı olması ve tüketilen miktarda kayda değer bir fark oluşturmaması nedeniyle cazip bir yakıt LPG. Zaten bu cazibesi olmasa kim otomobilinin orjinal yapısını değiştrir ki?

Ben de Focusumda LPG kullanıyorum. Otomobili aldıktan 10 gün sonra değişimi yaptım. Bundan önce kullandığım Temprada yaklaşık 6 yıldır LPG kullanıyordum. Maliyet avantajını iyi biliyorum. Yanlış hatırlamıyorsam 2000 ya da 2001 yılında LPG fiyatlarında, yüksek oranlı vergi getirilmesiyle yüksek bir artış olmuştu. Hatta bu artış mutfak tüplerinde de yaşanmıştı. Sebebi ise, mutfak tüplerinin araçlarda kullanılmasını önlemekti. Yani, o zamanın hükümeti otogazdan vergi almak hedefiyle yola çıkıp LPG kullanan bütün evleri de sarsmıştı.

Bagaj hacminin daraltmamak için simit tank taktırdım. Şimdilik stepneyi bagajda taşıyorum, ama yakın bir zamanda lastikleri tamir eden gazlı tüplerden almayı planlıyorum. Bir diğer düşüncem, eğer mümkün olursa, run flat lastik kullanmak. Zaten lastik değiştirme vaktim geldi. En geç ekim ayında lastikleri değiştireceğim ve bu run flat lastikleri araştıracağım.

Yorum bağlantısı
Nezaket Gürsoy

Ben bu "LPG takınca nasıl olsa az yakıyor diye daha çok gezersin" olayını anlamıyorum, arabam yaklaşık üç yaşında iki yılı aşkın benzinli kullandım altı aydır da LPG'li kullanıyorum; hiçbir zaman arabayla gideceğim yere yakıt masrafını gözönüne alarak karar vermedim. Yani şu an arabam 33.000 KM'de şu an hala benzinli olsaydı da 33.000 KM'de olurdu...

Olay şu sabah uyanıyorsun. Şehre yaklaşık 25 km olan evinden işe gitmek için 3 alternatifin var: Servis-toplu taşıma-araba. Toplu taşıma 2 saate yakın süreceğinden talep görmüyor. Geriye kaldı 2 alternatif. Servise yetişmek için arabaya nazaran 30-40 dk erken kalkmak gerek. Bu durumda eskiden "yahu şimdi çok para bi gidip gelme zaten arabanın borcu devam ediyo" diyip o gazla kalkıp servise yetişiyoduk. Şimdi ise "boş ver yahu saat çalar çalar susar atlar arabaya gideriz nasılsa bişey yakmıyo" diyoruz. LPG karşıtı ben "Aklımı seveyim" moduna geçtim. Hatta bu sabah servistekilere lpg'nin ne kadar iyi bişey olduğunu anlatıyodum. (Teknik olarak çok anlarımya B) )

Demem o ki yapılan km miktarı hakkaten oynayabiliyomuş.

Yorum bağlantısı
Cem Akbulak

hakan bey güle güle kullanınız arıza ikaz lambasından bir şikayetiniz yok anladığım kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Okyay Pay
(düzenlendi)

lpg li araçları neden otoparklara almazlar bilmiyorum ???

yeni çıkan s-max larda yedek lastik yok onun yerine lastik tamir sıvısı veriyorlarmış http://www.otoclubturkiye.com/forum/public/style_emoticons/default/lol.gif

yani diyeceğim o ki istepne yerine lpg tankını koydurup lastik tamir kitide alınabilir aslında... Benimki sadece bir fikir hani bagajdan feragat etmeme babında ...

yedek lastikten vasgeçmek istememe durumunda bile lastik yerine tankı koydurup lastiği bagajda tutmak daha mantıklı bence çünki yakıt tankını sabitliyorsunuz ama lastiği, taşınacak yükün durumuna ve şekline göre ayarlayabilirsiniz yer değiştirebilirsiniz ...

tarihinde Okyay Pay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sami Aktaş

LPG havadan ağır bir gaz olduğu için havalandırma olmayan yerlerde zemine çöker ve birikir.Bu durum herhangi bir kıvılcımda patlamaya yol açar.Bu yüzden havalandırması olmayan kapalı otoparklara girmesi sakıncalıdır.

Yorum bağlantısı
Talip İnal

Sızdırmazlık testi yaptırmamış veya ruhsata işletirken yaptırıp sonra bir daha test ettirmemiş bir çok kullanıcı olduğuna eminin. Kapalı otoparklara bu nedenle tedbir olsun diye LPG'li araçlar alınmıyor.

Bu konuda abartılı uygulamalarla da karşılaşıyorum. Örneğin, yan duvarları açık ( yani havalandırması olan) katlı otoparklara da LPG'li araçları almak istemiyorlar. Bu da o otoparkın sorumlularının bilgizisliğinden kaynaklanıyor.

Yorum bağlantısı
Sami Aktaş

Peki bu sistem o zaman sızdırmazlık testini nasıl geçiyor. Nasıl birikiyor o kadar gaz?

Durup dururken birşey olmuyor zaten.Kaçak varsa sızan gaz dağılmıyor.Kaçak olma ihtimaline karşı böyle bir yasak mevcut.Açık feribotlara giriş serbest kapalılara yasak.
Yorum bağlantısı
Aykut Gürkan

istanbul - izmir feribot

gidiş geliş standart oda 300 YTL + 195 YTL araba için..

biraz tuzlu ama denemeye değer..

Tabii bu da ayrı bir zevk ama İst-İzmir arasını kendi aracımla gitme zevkini bana vereceğini zannetmiyorum.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Madem gemiye binecez niye arabayla gidiyoruz. töbe binmem.. Bi alternatifi vardır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

OMVL kitin Çin malı olduğunu biliyormuydunuz? BRC ise İtalyan, bence ustaların ısrarı ve övgüsü k

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çin'e gidip gelen müşterilerim var; Çinde aynı ürünü istediğiniz fiyata yaptırabilirsiniz diyor. Fabrikalar kalitesine göre ayrılmış diyor.

Çoğu elektronik eşyamızda çin değilmi zaten. Sony gidip çine fabrika kuruyor.

Bende Fast taktırdığımda çok moralim bozulmuştu, aldatıldım demiştim. Ama şimdi Fast takandan Allah razı olsun diyorum.

Eminim ki; OMVL'de Fasttan üstün bir üründür. Taktırmadan önce Hakan'la görüşmüştük.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

OMVL; 100 km'de 7 litre yakıt tüketimi ile rekorlar kitabına girmiş. Artık şartlar neydi bilmiyorum ama, rekor aldığına göre diğerlerinden az yaktığı kesindir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben her yere giriyorum, paşalar gibi sızdırmazlık raporum elimde.

Bu yasayıda protesto ediyorum. LPG'm ruhsata işlendiyse, Aracımın fenni muayenesi yapılmışsa gazım sızdırmıyor demektir.

Yorum bağlantısı
Sami Aktaş

Sızdırmazlık raporu ruhsat almak için veriliyor.Mekanik aksamda her zaman sorun çıkabilir.Bence kapalı alanlara LPGli araç girmemeli.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O raporu benim gözümün önünde verdiler. İşlem sırasında motor çalışırken, gaza basılırken vs. durumlarda, depo, bağlantı noktaları, motordaki parçaların etrafında gaz ölçümleri yaptılar.

+1

Hatta çok hassar bir ölçü aleti olduğunu da söyleyebilirim.

Yorum bağlantısı
Sami Aktaş
(düzenlendi)

Sızdırmazlık raporu benim bugüne kadar gördüğüm en ciddi inceleme sonucu veriliyor.Ama on dakika sonra ne olacağının garantisi yok.Ben bir yıldır arabada hiç gaz kokusu hissetmedim (egzostan bile). :) Ama yinede uzun süreli olarak kapalı garajlara bırakmam.

tarihinde Sami Akta? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sami Hoca seninki teklemeye başlamadı mı daha.. Bir yıl oldu nerdeyse.

Yorum bağlantısı
Sami Aktaş
(düzenlendi)

Sami Hoca seninki teklemeye başlamadı mı daha.. Bir yıl oldu nerdeyse.

Benimki seq24 birşey olmaz. :) tarihinde Sami Akta? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benimki seq24 birşey olmaz. :)

Ben asıl seninkinden korkuyorum.. :p
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...