İçeriğe Yönlendir

Otomatik vitesli araç kullanımı

İdris Arıcı

Recommended Posts

Selçuk Demir

arkadaşlar bayanları da düşünelim

biz mesela müşterek kullanırız aracı

iki araç alacak kadar zengin değilim

bana kalsa manuel elzemdir elbet

ama hanım otomatik te otomatik der

bi arkadaş yazmış ne güzel

aracı efendi efendi kullanırsan otomatikten iyisi yok

ama o şeritten bu şeride süratle gitmek derdindeyseniz o başka tabii...

Yorum bağlantısı
Yusuf Gök

Gayet tecrübeli ve yaklaşık 500.000 km yol tecrübesi olan bir şoförüm. İlkokul yıllarımda bisiklet ve motosikletle (onların tüm tamirlerini kendim yapardım) başlayan yol serüvenim nihayet 2009 yılı ocak ayında satın aldığım bir Focus Ghia 1.6 OV ile devam ediyor. Eşimin rahat kullanması amacıyla otomatik vites almıştım. Ne mi oldu.. Heyhaaatt! Düz vitesle harcadığım emeklerime yanıyorum. Bundan sonra 10 araç daha alacak olsam kesinlikle ve kesinlikle hepsi de otomatik vites olurdu. Otobanda 180 yaptım. 1. ve 2. viteslerde 6500 deviri anında vuruyor. Kick Down ve OD tuşları ile hissettiğim tork bana yeterli hazzı veriyor. Rutin bakım masrafları dışında hiç masrafım olmadı. Arabamdan çok ama çok memnunum. (merak etmeyin satmıyorum :lol2:). 13.000 km yol yaptım ve otomatik vitesle henüz tanışmayan arkadaşlara şiddetle tavsiye ediyorum. Bence önümüzdeki 40-50 yıl içinde düz vitesli araçlar sadece müzelerde olacak. (bu arada çağlar bey ve emmi başta olmak üzere aracı ilk aldığımda ilgilenen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. İlk aldığım 2-3 hafta LPG de fakir karışım koduyla çıkan motor arıza ikaz lambası Şubat ayından beri hiç yanmadı. Bu forumdan aldığım bilgiler doğrultusunda LPG montajı yapan firmaya ince bir kalibrasyon ayarı ile halletmiştim. Eski mesajlarımı okuyanları aydınlatmak için yazmayı uygun buldum.)

Bütün fordclubtr üyesi arkadaşların mübarek Kadir Gecesi'ni bu vesileyle kutluyor herkese kazasız yolculuklar diliyorum.

Yorum bağlantısı
İdris Arıcı
Bütün fordclubtr üyesi arkadaşların mübarek Kadir Gecesi'ni bu vesileyle kutluyor herkese kazasız yolculuklar diliyorum.

Bende tüm arkadaşların kandilini kutluyorum ve arkadaşın yazdıklarına katılıyor yada katımak istiyorum. ülkemiz önyargılar ülkesi olduğundan bu otomatik vitesle ilgili süreci günbegün yaşayan biri olarak şunu söyleyebilirim. ilk çıktığında yakıt tüketim ve bozulma gibi durumlarda tamir edecek ustaların bulunmaması bahane edilerek uzak durulan araçların, bugün ciddi fanatiklerinin oluşması bu önyargının kırıldığını gösterir. bunun tercih meselesi olduğunu kabul ederek herkesi kendi tercihiyle başbaşa bırakmak lazım diye düşünüyorum. yoksa bu alınır bu aınmaz gibi yönlendirmelerin yersiz olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Erhan Bulut
Katılıyorum +a3 1.6d/1.4tsi+dsg ;)

Valla ben de sportback 1.4T+dsg düşünmüyor değilim. abt çipiyle 160 hp de olabiliyormuş.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

:p

5. vites isteği 4 ileride farkında olmadan gideriliyor gibi. 4. vitesten sonra şanzıman kitlenmesi diye bir olay var galiba. 4.5 vites gibi geliyor bizim araç. kullandığım yeni subaru otm de de aynı olayı görmüştüm. araç hızlanmak istenildiğinde 3 den 4 e geçince halen istenilen tork elde edilmediyse vitesi 4 te tutuyor eğer artık araç stabil bir hızla ilerliyorsa buçuk vites devreye giriyor ve devir düşüyor. bazende 80 den sonra yol eğimli değilse gazı biraz fazla verince vites buçuklanıyor ve 80-100 arası daha bir ivmelenme hissediliyor. bunlar düşük devirlerde en fazla 3500 e kadar olan şeyler. 3500 üi geçen devirlerde zaten 4.5 uncu viteste yol alıyor araç.

bunlar inşallah normaldir. arıza tarfi değildir :D

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
(düzenlendi)

Şöförlüğü ticari araçlarda öğrenmiş birisi olarak; (kamyon-pick-up-van vs...)

İlk aracım tesadüfen otomatik oldu, aslında manuel istiyordum bir sonrakini manuel alayım niyetinde iken; 5 yıldır otomatik kullanan birisi olarak;

Maddi açıdan gücüm yettiği sürece Bir daha manuel'e binmem :) Ticari araçlara biniyoruz bir şekilde ama şahsi aracımı manuel almam... :)

Bi sürü gereksiz hareketi yapmana gerek bırakmayan ve bi o kadar da sürüş keyfi veren teknolojiler varken; otomatik ancak otomatiği gerçekten tecrübe etmemiş olanlar için saçma gelebilir... Heleki istanbul'da araç kullanmak zorunda olup maddi gücüde yerinde olup (gerek yakıt gerek otm. şanzıman fiyat farkından ötürü) manuel kullanan insanları anlamakta güçlük çekiyorum gerçekten :)

tarihinde Abdussamed Acar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Mustafa kardeş arıza değil, direkt kavrama devreye giriyor. By pass ventili kapanınca, sanki buçuk vites yukarı çıkmış gibi hissediyorsun. Normal.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

peki bu olay sadece son viteste mi oluyor. yoska her viteste oluyorda ben mi hissetmiyorum. bir de şu var abi. motor soğukken o ventil geç kapanıyor gibi geliyor bana. normalde vites geçişlerini ayağımızla kontrol ediyoruz ya o buçuk vitesi :unknw: sıcakken vites değiştirir gibi yapınca o ventil daha çabuk kapanıyor. ama araç yeni çalıştığında ilk 10 km içinde daha üst devirde kapanıyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

arkadaş megane II de her viteste benzer bir şey oluyor demişti de. bizim araba gibi değil diyordu. devir yükseliyor ama hız yükselmiyor diyordu.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

ilk ya da ikinci otomatik vites kullanışımda yokuş aşağı vites düşürmek(!) için debriyaj(!) a basınca sağımdaki arkadaşım pinpon topu gibi sallanmıştı koltukta :D bi defada değil, iki üç defa rahat olmuştur :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

:D

bizim bir arkadaş 3 senedir otomatik araçta sol ayağıyla fren yapıyor. her defsaında altındaki aracın go kart olmadığını söylüyorum. ve binmek zorunda kalırsam 5-10 metre bile olsa emniyet kemerini takıyorum

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hakan Yıldız

merhaba arkadaslar focus 2 otomatik benzinli kullanıyorum,o\d sistemini anlayamadım bu sistem nasıl devreye sokuluyor benim aracta over drive diye bi dügme yok.yardımlarınız için tesekkürler

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan

o/d düğmesi mondeolarda vites topuzunun altında, ona basıldığında o/d kontrol ışığıda yanıyor ama fosusta nerede bilmiyorum.İyi bilmediğim bir başka konuda o/v araçlarda gaz pedalı ile vites değiştirmek.Ben,süratleneceksem gaz veiryorum.Bazen hafif gaz verip ayağımı çektiğimde vites değişiyor ama vitesmi büyüyor yoksa alt vitesemi geçiyor bilmiyorum.Zaten herşey 1800-2000 rpm arasında olup bitiyor :D

Yorum bağlantısı
İdris Arıcı

bassanız da çeksenizde vites küçülüyor. aralarındaki fark gaz köklendiğinde(kickdown) vites küçüldükten sonra üst vitese daha yüksek devirlerde geçmesi.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

otomatik araçlarda gazdan ayagını çekince vites bir üst vitese geçer. gaza hızlı şekilde basılınca vites bir alt vitese geçer. buna halk arasında roket diyorlar.

Yorum bağlantısı
Vural Sarı

1974 yılından itibaren sahip olduğum araçlarım düz vitesliydi.İlk defa otomatik vitesli Focus F1 sahibi oldum.

- Bunca yıl,sağdan soldan duyduklarımla,otomatik vites hakkındaki olumsuz önyargıya kapıldığım için otomatik vitesten özür diliyorum.

- Süratten de,çekişten de hiç bir şikayetim yok.(Nazardan saklasın)

- Kick-Down büyük keyif veriyor.(Uçağın pistten havalanmadan önceki hızlanması gibi)

- O/V rampalarda beni üzmüyor.

- Her keyifin bir bedeli vardır.

- Manuel vitesle geçen yıllarım benim için bir kayıpmış.

Yorum bağlantısı
Hakan Yıldız
(düzenlendi)

o\d sistemi otomatik benzinli focus 2 lerdede varmı nasıl kullanılır

tarihinde Hakan Y?ld?z tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1974 yılından itibaren sahip olduğum araçlarım düz vitesliydi.İlk defa otomatik vitesli Focus F1 sahibi oldum.

- Bunca yıl,sağdan soldan duyduklarımla,otomatik vites hakkındaki olumsuz önyargıya kapıldığım için otomatik vitesten özür diliyorum.

- Süratten de,çekişten de hiç bir şikayetim yok.(Nazardan saklasın)

- Kick-Down büyük keyif veriyor.(Uçağın pistten havalanmadan önceki hızlanması gibi)

- O/V rampalarda beni üzmüyor.

- Her keyifin bir bedeli vardır.

- Manuel vitesle geçen yıllarım benim için bir kayıpmış.

:D

Bir gün bende böyle söyleyeceğimden eminim ama...

Manul vitesi de bir vites düşür ve tam gaz bas abi.. aynısı işte.. Hatta daha da hızlısı..

Olay şu..

Monuel de benzine kıyamıyoruz. otomatikte umursamıyoruz nasıl osla ço kyakacak diye..

Yorum bağlantısı
Can Karacaer
o\d sistemi otomatik benzinli focus 2 lerdede varmı nasıl kullanılır

Yok...

Vitesi tiptronik konuma alıp 3'e takın, aynısı...

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar
(düzenlendi)

Otomatik araçlara bende sinir olurdum, çok keyifsiz gelirdi, kalkışları çok kötüydü. Hanımda kullansın diyerek cvt şanzımanlı aldım 7 ileri ya bende manuel kullanırım diyerek.

Sonra kendime eziyet ettiğimi farkettim, bende normal otomatik vites ya da manuel kullanmak istemiyorum şimdi.

Hele İstanbulda hiç çekilmez.

Birde MMT kullanmak istemiyorum

tarihinde Cemil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

otomatik iyi güzel araç kullanırken sol ayak sağ el daha rahat ama sağ ayağım şehir içinde az yakacam diye çok kasılıyor :good1: pedalları resimdeki gibi olsa sol ayak dayama yeride dahil çok güzel olacak mondeoları bilmem ama focuslarınkinden memnun değilim ben

1024x768_5.jpg

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Birçok arkadaşıma otomatik almayın diye söyledim..Ben aldım. Zahmeti, rahmetini geçemez... Şimdi manuel arabaya binince yoruluyorum...

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak
(düzenlendi)

Benim sanziman sapitti. Acil durmam gerektiginde vites benim durma hizima yetisemiyor, araba durduktan 1 sn sonra vitesi 1 e aliyor bunuda kuuut diye cikan sesle birlikte hissettiriyor. Asiri dur kalkli yollarda 2 ye aliyorum, artik nerde tirak orda birak. Bu aralar birde 3den 2 ye gecerken ses yapmaya basladi. Yakinda kokusu cikar. :D

E 240bin km de bir focustan da daha iyisi beklenmez ama hondalar 300-400bin km anahtar degmeden gidiyor, niye focus gidemiyor diye soruyor insan.

tarihinde Mehmet Taner Kadak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Ben de ordaykn 180bin milde Mazda 323 almıştım, şanzıman sıfır araba gibi sorunsuzdu. Bugüne kadar gördüğüm en keyifli otomatiklerden biriydi. Ama motor bitikti tabii :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...