İçeriğe Yönlendir

15.000 Km. Periyodik Bakım

Selçuk Ayoğlu

Recommended Posts

Emre Özdemır

Arabamın 10.000 bakımı geldi. Bu bakımında neleri değiştirmem gerekiyor, motor yağı tavsiyeniz nedir?(2011 Focus 2.5 Benzinli)

Şaşmazda bu bakımı yapacak tanıdık usta varsa paylaşırsanız sevinirim.Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arabamın 10.000 bakımı geldi. Bu bakımında neleri değiştirmem gerekiyor, motor yağı tavsiyeniz nedir?(2011 Focus 2.5 Benzinli)

Şaşmazda bu bakımı yapacak tanıdık usta varsa paylaşırsanız sevinirim.Teşekkürler.

Konunuz birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...

Malum courier benim bugüne kadar kullandığım ilk sıfır km ve garantili aracım, araç şuan 14.000 km ye dayandı haliyle bakım zamanı geldi sayılır, bakımını önümüzdeki hafta bana en yakın olan Şahsuvaroğlu Forda gidip yaptıracağım ancak yinede merak ettiğim 2 soru var.

1-Garanti kapsamındaki araçlarda diyelim 15.000 km bakımını 15.001 km yaptırdınız garantisi bozuluyor mu ? 

2-Bugüne kadar bazı zamanlarda eski araçlarımda 500-1000 km arasında bakımı aksattığım zamanlar oldu dizel araçlarda bu durum sakıncalımıdır yani turbosu vs. sanki dizel daha bir dikkat isteyen bir motormuş gibime geliyor sizler ne dersiniz?

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Hasan Varnalı

bildiğim kadarıyla öyle bir kaç km ile bozulmuyor garanti ikincisi ise evet dizel bakım isteyen bir araç benzinliye göre bundan önceki focus 2 aracımızda bakımı geçirmiştik bi sefer herhangi bir sıkıntı çekmedik ama gerekte yok geçirmeye diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

1- Belirli bir km toleransı var 50-100 km gibi, ama aksatmamak gerek, Ford yetkili servislerine şahsen ben güvenmiyorum.

2- Dizelde benzinliye göre daha risklidir bu durum, ama 500-1000km'den çok bir şey olacağını sanmam.

tarihinde Eray Turan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Malum courier benim bugüne kadar kullandığım ilk sıfır km ve garantili aracım, araç şuan 14.000 km ye dayandı haliyle bakım zamanı geldi sayılır, bakımını önümüzdeki hafta bana en yakın olan Şahsuvaroğlu Forda gidip yaptıracağım ancak yinede merak ettiğim 2 soru var.

1-Garanti kapsamındaki araçlarda diyelim 15.000 km bakımını 15.001 km yaptırdınız garantisi bozuluyor mu ? 

2-Bugüne kadar bazı zamanlarda eski araçlarımda 500-1000 km arasında bakımı aksattığım zamanlar oldu dizel araçlarda bu durum sakıncalımıdır yani turbosu vs. sanki dizel daha bir dikkat isteyen bir motormuş gibime geliyor sizler ne dersiniz?

Teşekkür ederim.

Hayırlı olsun tekrardan aracınız.

Genelde 500km'ye kadar sorun çıkarmıyorlar. Zaten 500km'de motor zarar görmez, sıkmayın canınızı.

Güle güle kullanın aracınızı.

Yorum bağlantısı

Hayırlı olsun tekrardan aracınız.

Genelde 500km'ye kadar sorun çıkarmıyorlar. Zaten 500km'de motor zarar görmez, sıkmayın canınızı.

Güle güle kullanın aracınızı.

İnsan ilk defa garanti kapsamında dizel araç kullanınca tam emin olamıyor o nedenle sizlere bir sorayım dedim  :flowers:

Teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Oğuz Kalender

Merhaba.

13000km'de 2014 Fiestam için ilk bakım ücreti olarak ortalama 450TL tutar dediler. 

Yağ değişimi

Yağ filtresi

Hava filtresi

için yüksek geldi. Güncel fiyat alan var mı? veya sürpriz fiyat çıkarabilirler mi ?.

ve yağ için castrol magnatec 5w30 a1 öneriyorlar. Bunlar dışında dikkat etmem gereken husus var mıdır ?

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Bende az önce Şahsuvaroğlundan 15.000 bakım fiyatı aldım 435 lira, sizin aldığınız fiyat normal bence.Yetkili servislere fiyatlar bu civarda araçlarımız garanti kapsamında mecburen katlanıyoruz.

tarihinde DOĞUŞ BAĞ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

Merhaba.

13000km'de 2014 Fiestam için ilk bakım ücreti olarak ortalama 450TL tutar dediler. 

Yağ değişimi

Yağ filtresi

Hava filtresi

için yüksek geldi. Güncel fiyat alan var mı? veya sürpriz fiyat çıkarabilirler mi ?.

ve yağ için castrol magnatec 5w30 a1 öneriyorlar. Bunlar dışında dikkat etmem gereken husus var mıdır ?

Teşekkürler

fiyatı veren yer neresi? casrol magnatec yarı sentetik sanırım.

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

merhaba, bende 9200 km aracımı titizlik nedeniyle 15000 bakımına sokmak istiyorum. bu gün bi sevisle konuştum FMY yağ kullanılıyormuş, araştırdım opetin yağı imiş, randevuyu iptal ettim, iyikide etmişim 520 tl demişti. Ben yağ olarak castrol edge kullanmak istiyorum ancak bildiğim kadarıyla ford servisleri bunu kullanmıyor,  yada en azından mobil 1 esp kullanılmasını istiyorum ancak buda servislerde yok (mobil super 3000 diye modası geçmiş bi yağ kullanılıyor), garantiyi bozmadan nasıl castrol edge veya mobil 1 esp kullandırabillirim?  istanbul, tekirdağ çevresinde en uygun ve işini iyi yapan servis hangisidir??

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

380 tl lüleburgaz tuzcular dan fiyat aldım, yarın 15000 bakımına gidiyorum.

Yorum bağlantısı
Oğuz Kalender

fiyatı veren yer neresi? casrol magnatec yarı sentetik sanırım.

Merhaba.

Fiyatı Karabük ford yetkili servisi verdi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Perşembe günü Şahsuvaroğlu Maltepe telefonunu aradım ve güzelce bugüne randevumu aldım sabah 8:30 gittim ama ne göreyim Maltepe Şahsuvaroğlu Kaynarca'ya taşınıyormuş oradaki bir görevli abi sana kim randevu verdi burada artık hizmet vermiyoruz eşyaları taşıyoruz dedi, al buyur burdan yak üstüne üstlük yarın sabaha karşı yola çıkacağım, neyse aradım hemen Kaynarca'yı dedim neden söylemiyorsunuz taşındığınızı ben sizi Maltepe servis telefonunuzdan aradım telefonu açtınız bana randevu verdiniz ne bileyim ben taşındığınızı papatya falımı bakıyorum ben dedim sonra ustam yarına bu aracı bakıma alacaksınız başka yolu yok valla diye söylendim baştan olmaz falan dediler sonra km sini sordular dedim 14300 km de ben şimdi 3000 km yol yapacam tatilde bu aracın garantisi vs ne olacak sonra ? Öyle diyince plakayı istediler sonra tamam yarın sabah 8:30 da kaynarcada olun dediler, 

Garantili kapsamındaki aracımla ilk bakım olayımız biraz sıkıntılı başladı hadi hayırlısı bakalım  :)

Bu arada asıl sormam gerekeni unuttum mazot filtresi 15.000 km de değişiyormu acaba ?

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
Osman Karakuş

aracın 10 bin bakımının kaç km.de yapıldığını bilmediğim için bu ay yaptırmayı düşünüyorum.neler değişmesi gerekir?bilgilendirirseniz çok sevinirim.iyi geceler

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

aracın 10 bin bakımının kaç km.de yapıldığını bilmediğim için bu ay yaptırmayı düşünüyorum.neler değişmesi gerekir?bilgilendirirseniz çok sevinirim.iyi geceler

Konunuz birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

15 bin bakımı mı yaptıracaksınız 30 bin mi? yukarıda paylaştığ linkteki pdf e bakarsanız fordun hangi km de hangi bakımları yaptığını içeriyor.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

filtrelerin tamamı değişiyor kardeşim yağ da dahil

Sabah teslim ettim aracı abi 490 lira dedi baştan :shok: dedim ne yaptın sen ya bana 435 lira demişlerdi telefonda tamam o zaman öyle olsun dedi hey allahım yaa  :unsure2:  Bu kadar parayada zaten bir zahmet bütün filtreleri değiştiriversinler  :)  :)

tarihinde DOĞUŞ BAĞ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Sabah teslim ettim aracı abi 490 lira dedi baştan :shok: dedim ne yaptın sen ya bana 435 lira demişlerdi telefonda tamam o zaman öyle olsun dedi hey allahım yaa  :unsure2:  Bu kadar parayada zaten bir zahmet bütün filtreleri değiştiriversinler  :)  :)

Abi sana yetkili servislere "düdüklenmemek" için birkaç öneri sunayım.

Hanımda Honda Jazz var. Arabanın 6 yıl garantisi olduğundan 2010 modelin garantisi 2016 ya kadar devam edecek. Yetkili sevise gittiğimde motor yağımı dışarıdan ben alıp giderim mutlaka. Çünkü yetkili servisler büyük kazanlardan yağ tabancasıyla dolduruyorlar yağı. Bence 4 litrelik bidonu dışarıdan almak daha sağlıklı. Silecek suyu koymayın diye not düşürüyorum. Silecek, disk, ve balataları TRW, Valeo veya Bosch marka alıp, dışarıda taktırıyorum. Bunlar sarf malzemesi olduğundan hem garantisi yok, hem de garantiyi bozmuyorlar. Bu sayede azımsanmayacak derecede tasarrufum oluyor. Aklınızda bulunsun.

Yorum bağlantısı

Abi sana yetkili servislere "düdüklenmemek" için birkaç öneri sunayım.

Hanımda Honda Jazz var. Arabanın 6 yıl garantisi olduğundan 2010 modelin garantisi 2016 ya kadar devam edecek. Yetkili sevise gittiğimde motor yağımı dışarıdan ben alıp giderim mutlaka. Çünkü yetkili servisler büyük kazanlardan yağ tabancasıyla dolduruyorlar yağı. Bence 4 litrelik bidonu dışarıdan almak daha sağlıklı. Silecek suyu koymayın diye not düşürüyorum. Silecek, disk, ve balataları TRW, Valeo veya Bosch marka alıp, dışarıda taktırıyorum. Bunlar sarf malzemesi olduğundan hem garantisi yok, hem de garantiyi bozmuyorlar. Bu sayede azımsanmayacak derecede tasarrufum oluyor. Aklınızda bulunsun.

E peki servis bakım ücreti olarak sizden ne kadar alıyor ve sizin kendinizin aldığı yağ ve parçalar ile beraber toplamda ne kadar bir fark oluyor? 

Bu arada yağ olayında haklısınız aslında sizin yaptığınız gibi yağ dışarıdan almak lazım bir dahaki sefere artık 

Yorum bağlantısı

E peki servis bakım ücreti olarak sizden ne kadar alıyor ve sizin kendinizin aldığı yağ ve parçalar ile beraber toplamda ne kadar bir fark oluyor? 

Bu arada yağ olayında haklısınız aslında sizin yaptığınız gibi yağ dışarıdan almak lazım bir dahaki sefere artık 

Yağın litresini servis 30 liradan satıyor. 4 litre 120 tl. Dışarıda 90 tl. Hop 30 kar.

Fren disk ve balatalar 250 tl. Serviste 500-600 tl Hop 300 tl kar.

Üstelik bence dışarıdan alınan bazı parçalar, orjinallerden daha kaliteli oluyor. Üstüste koyup, uzun vadeli düşününce azımsanmayacak karlar elde ediliyor. Triger değişimi için servise gittiğinizde 1.000-2.000  tl verdiğinizde beni daha iyi anlayacaksınız.

Yorum bağlantısı

Yağın litresini servis 30 liradan satıyor. 4 litre 120 tl. Dışarıda 90 tl. Hop 30 kar.

Fren disk ve balatalar 250 tl. Serviste 500-600 tl Hop 300 tl kar.

Üstelik bence dışarıdan alınan bazı parçalar, orjinallerden daha kaliteli oluyor. Üstüste koyup, uzun vadeli düşününce azımsanmayacak karlar elde ediliyor. Triger değişimi için servise gittiğinizde 1.000-2.000  tl verdiğinizde beni daha iyi anlayacaksınız.

Doğru diyorsunuz aslında bencede, triger değişimine kadar inşallah garantisi biter yoksa fena 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Hasan Baş

bugün 09:30 servise bıraktım aracımı 11:30 da aradılar hazır diye, 

önce 385 lira tuttu işlemler dedi eleman. ben indirim isteyince bir bakalım deyip 358 lira faturalandırdılar, bir de üstüne 3 taksit aldım.

hediye yok mu dedim olumsuz cevap aldım   :)

sonra netten fiyatlara baktım

orijinal hava filtresi vergi dahil 35.tl   :angry: servis 68.tl 

mobil motor yağı vergi dahil 65.tl   :angry: servis 169.tl 

neyse ilk bakım ilk heyecan haydi hayırlısı, gene de ucuz atlattım sayılır

vQRArr.jpg

cumartesi günü antalya otokoçta bakıma soktum mobil yağa 180 tl yazmışlar yağın piyasadaki fiyatı belli yazdıkları fiyatı görünce malesef hayır duası etmeden duramıyor insan 2016 yılında fiyatlar ne olacak acaba

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...