İçeriğe Yönlendir

Focus Mk1 - Direksiyon ile İlgili Sıkıntılar...

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Süha Demirtaş

Amortisörü daha önce hiç değiştirdiniz mi ? ARacınız kaç km de

Sökün ve açıkta bir test edin bakalım düzgün çalışıyor mu içeri doğru bastırmak istediğinizde zorlanmanız gerekli ;)

Yorum bağlantısı
Yakup Başaran

Amortisörü daha önceden hiç değiştirmedim. Araç 115 binde. yaklaşık 65 bin km dir bende. aslında iyi bir usta olsa bu işi çözer. yan sanayi alsam sorun olurmu bilmiyorum. serviste 250 tl olan amortisör yan sanayiide 100 tl. Süha bey, amortisörü sökün ve açıkta test edin diyorsunuz ama, bu işi anlayan birinin yapması lazım. ben pek anlamam. Daha evvelde bilyayı değiştirirken söktüğümüzde dediğiniz işlemi yaptık ama sorun görünmüyordu.

Yorum bağlantısı
Yakup Başaran

Ctesi sanayide tekrar gösterdim arabayı. Bu sefer farklı bir rotçuya gittim. Test etti. Ya bunda fazla bir şey yok dedi. Direksiyonu araç durduğunda çevirince tuk diye hafif bir ses geliyor, onu söyledi. Direksiyon kutusu olabilir dedi. Ancak direksiyon kutusunu tamirde ettirsen değiştirsende şu andaki performansı alamayabilirsin. Bence hiç dokundurtma dedi. Sola çekme veya sola dönünce direksiyonu toplamama olayı amortisörden olabilir ama, sonuç değişmeyedebilir dedi. Amortisörleri değiştirmek bundan daha kötü hale getirmez dedi.

Velhasılı; Şunu anladım. Servis dahil bu işlerden anlayan adam yok piyasada. Afyon, Isparta ve Balıkesir ford servisleri, Ispartada 1 ve Balıkesirdeki 4, Bursa da 1 ayrı rot balansçı... hiçbiri şunu yaparsak düzelir diyemiyor. Hatta Balıkesir Ford servisi araçta problem yok sende problem var diyor :) .... Bende biraz daha para biriktirip 2008 veya üstü dizel bir focus veya corolla almaya karar verdim.

Benim arabaya 18.500 TL veriyor galeri. Ama kıyamıyorum. 6 yıl önce 19.000 e aldığım üzerine Landi kit taktırdığım araç şimdi bedavayamı gidecek. Böyle bir müddet daha kullanırım. İyi bir takas denk gelirse zaten modeli yükseltmek istiyorum, bahanem olur.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Harun Aydın

İyi gunler benim galiba direksiyon kutusu problemli ses yapıyor bunu tamir ettirmelimiyim randıman alabilirmiyiz? Nereye Tamir ettirebilirim

Yada yan sanayi çıkma orjinal hangisini önerirsiniz ne önerirsiz ?Ankarada adres yer hakkında da bilgi verirseniz sevinirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Aydın

ses cukurlarda değilde çok böyle genellikle sık taşlı yollarda küçük engellerde lukur lukur tok bir ses baktılar rot başında problem varmış değişti ama direksiyon kutusu dediler birde

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Direksiyondan önce z-rot ,salıncak , denge çubuğu ve akslarda sorun olmadığından emin olun..Sanayideki en iyi rotçuya gidin baktırın derim..Direksiyon en son müdehale edilecek adres olmalı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Aydın

anladım teşekkür ederim ozaman ankaraya gittiğimizde rotculara göstermek lazım değilmi yoksa servisemi gideyim özel

Yorum bağlantısı

Kutu arızalı ise Dururken çevirince pek ses yapmaz...

Bozuk yollarda lıkır lıkır ses yapar Ama,

Öncelikle denilenler gibi alt takıma baktırın....

Jantlar orjinalmi?

Sonradan takma çelik jant varmı?

Yorum bağlantısı
Harun Aydın

Kutu arızalı ise Dururken çevirince pek ses yapmaz...

Bozuk yollarda lıkır lıkır ses yapar Ama,

Öncelikle denilenler gibi alt takıma baktırın....

Jantlar orjinalmi?

Sonradan takma çelik jant varmı?

durup dururken ses yapmıyor küçük taşlı tıkırtılı yollarda dediğiniz gibi tok bir sesle luk lık yapıyor çukurlara girdiğimde sorun yok balanscı baktı rot başıda gitmişti değiştirdik şöyle bir salladı direksiyon kutusundan falan dedi diğer her tarafı kontrol etti sorun yok dedi jantlar 15 çelik jant orj değil

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Harun z rotlarından geliyordur.Ford connectlerin z rotlarından tak 40 tl civarında ses kalmaz diye düşünüyorum... ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Genelde bazı AKILLI lastikçiler,Jant değiştirirken (çelik jant) bilezik koymazlar...

Buda en az 2mm eder.

Belki az bi fark gibi görünebilir ama, ciddi anlamda tekeri poryadan oynatır.

Ve aynen kutu,yada alt takım bozukmuş gibi ses gelir...

Bunada bakılmalı.

Yorum bağlantısı
Harun Aydın

Harun z rotlarından geliyordur.Ford connectlerin z rotlarından tak 40 tl civarında ses kalmaz diye düşünüyorum... ;)

Genelde bazı AKILLI lastikçiler,Jant değiştirirken (çelik jant) bilezik koymazlar...

Buda en az 2mm eder.

Belki az bi fark gibi görünebilir ama, ciddi anlamda tekeri poryadan oynatır.

Ve aynen kutu,yada alt takım bozukmuş gibi ses gelir...

Bunada bakılmalı.

z rotlar yeni değişmişti abi ama baktı bişey yoktu z rotlarda ozaman artık ankraya gittiğim bir gün baktırayım

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Cengiz Aratemur

Düz yolda giderken 40 Km hızda bile direksiyon titriyor. Sorun ne olabilir?

Geçmiş olsun Burkay ....

İlk aklıma gelen,ön tekerlerin balans ayarı ve lastiklere bakılmalı (çukura,kaldırıma vurma sürtme vs den eğilmiş,balon yapmış olabilir)

Yorum bağlantısı
Yakup Başaran

Düz yolda giderken 40 Km hızda bile direksiyon titriyor. Sorun ne olabilir?

lastikleriniz yanaklardan çatlamıştır. hiçbir masraf yapmadan lastiklerinize bir bakın.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...

Hortlatalım :)

Direksiyon yağında,eksiklik yok,herhangi bi sorunda yok.

Ama muhtelemen değişmemiştir diye düşünüyorum.

120,000'de... 12 yaşında bi araç. Mondeo.

Değiştirmek uygundur bence...

Değişiminde ne yapılıyor ?

Hava yapma durumu varmı?

Kaç litre alır?

Değişim için dikkat edilecek bi husus varmıdır?

Hondanın direksiyon yağı konulurmu? sizce?

PSF-S diye bi yağımız var.Hidrolik direksiyon yağıdır.

VEya,otomatik şanzımanda kullandığımız, ATFZ-1 Kullanırmı?

Yorum bağlantısı

Benim araçta da geçen sene direksiyon yağı minimum'a inmişti. Pompanın yağ deposunun kendinden siboplu özel bir kapağı var, o kapağın sibobu bozulmuş ve yağ buharlaşma yoluyla iyice eksilmiş. Yağ işi yapan arkadaşımın bilgisi doğrultusunda yanlış hatırlamıyorsan Mobil'in ATF transmisyon yağı ile tamamladık. (eve gidince bakarım) Deponun kapağını da değiştirdikten sonra devam ettik. Sorun yok.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Abi,atf'nin 50 çeşidi var :)

Akşam bakar söylerim sana hangisi olduğunu.

Bir de, bizim araçlardaki direksiyon yağı meselesini çok iyi anlayamadım.

Bizim araçlarda klasik "hidrolik direksiyon" sistemi yok. Elektrik beslemeli farklı bir sistem var, bu nedenle de koyduğumuz yağın hidrolik sıvısı ile ilgisi yok. Bildiğin şanzıman yağı konuluyor. Yanlış hatırlamıyorsam 1 Litresini (tanıdıktan) 35 TL gibi bir fiyata almıştım.

Yağ eksildiğinde araç kataloğunu didik didik edip hangi yağı koyacağımı öğrendikten sonra yetkili bir ford servisinde satış elemanı bana kırmızı hidrolik yağını direksiyon hidroliği diye itelemeye kalkınca nevrim dönmüştü.

Bakalım bizim öz, gerçek ve hakiki ustalarımız bu konuda bizi aydınlatacaklar mı?

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

En iyisi ATF 3 dexron 3 diye de piyasada geçer ama bulması zor.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Mobil ATF 320 yada 220 rahatlıkla bulunur ve kullanılır..Değişmek çok faydalı, hidrolik pompanın sesi nasıl değişiyor görülür

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Direksiyon yağında,eksiklik yok,herhangi bi sorunda yok.

ESP-M2C166-H Dolana kadar...

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Bende bundan koydum, gayet güzel oldu yalnız değişim sonrası tam tur direksiyon yapınca cız diye bir ses geliyor.İlk günler bu ses çok fazlaydı şimdi yok denecek kadar azaldı ses.Bu durum normal mi acaba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Olabilir.. opette falan da gördüm...

Bende bundan koydum, gayet güzel oldu yalnız değişim sonrası tam tur direksiyon yapınca cız diye bir ses geliyor.İlk günler bu ses çok fazlaydı şimdi yok denecek kadar azaldı ses.Bu durum normal mi acaba?

Bence normal..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...