İçeriğe Yönlendir

Focus Mk1 - Direksiyon ile İlgili Sıkıntılar...

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Tahir İlter

Benimkinin rengi ne hiç bakmadım.Kapağını açıp hava almasını istemiyorum sadece dışarıdan seviyesini takip ediyorum o kadar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Atf 320 yani dexron 3 sınıfına giren bir sıvı olmalı atf2 yani dexron 2 de konulabilir castrol mobil ve opetin dexron 3 leri mevcut 1lt almanız kafi.Ben geçenlerde değiştirdim içinden çıkan sıvı baya balçıklaşmıştı içine koyduğum sıvı baya duruydu.Belkide dirksyon pompası arızasının nedenlerinden biri bu sıvının değiştirilmemesidir.Sıvı balçık haldeyken pompa baya bir zorlanıyordur herhalde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuncer Karakaya

Atf 320 yani dexron 3 sınıfına giren bir sıvı olmalı atf2 yani dexron 2 de konulabilir castrol mobil ve opetin dexron 3 leri mevcut 1lt almanız kafi.Ben geçenlerde değiştirdim içinden çıkan sıvı baya balçıklaşmıştı içine koyduğum sıvı baya duruydu.Belkide dirksyon pompası arızasının nedenlerinden biri bu sıvının değiştirilmemesidir.Sıvı balçık haldeyken pompa baya bir zorlanıyordur herhalde.

en temizi ben de komple değiştireyim.çünkü ne zaman değiştirildiğini bilemiyorum doğrusu.

Yorum bağlantısı
Tuncer Karakaya
direksiyon yağını nerden çıkardınız aceba hava yapar mı bu üstten şırınga ile alsak olmaz mı.
Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Olur olmasına da biraz büyük bir şırınga ile deneyin.Kutunun içinde 500 ml kadar var 500 civarı da sistemde Kutudakini çekip aracı çalıştırınca bir miktar daha kutuya dolar ama böyle sıvının tamamını değiştirmeniz zor.Forumda aratırsanız Yaşar usta değişimin nasıl yapılacağını anlatmış, kutuya giren pompadan çıkan hortum çıkarılıp direksyon çevrilecek sistemdeki sıvı tamamen boşaldıktan sonra vakit kaybetmeden yeni sıvı eklenecek.İki kişi olrsanız daha rahat yaparsınız.Hİdrolik kutusunun hortumları zor çıkıyor.Rahat çalışmak için soğutma suyu kutusunu çıkarabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
(düzenlendi)

herkese hayırlı pazarlar dün biladerin 2006 megan hb aracına bindim direksiyon o kadar hafiftiki bir anda aklıma kendi aracımın direksiyonu aklıma geldi ve sormak istedim direksiyon genelde fordlarda sertmidir ?

hidrolikiğinde eksilme yok,

aracın km 90.000

tarihinde Mustafa Bahar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Aracı ilk aldığımda banada sanki hidrolik değilmiş gibi gelmişti.Ama alışınca çok rahat.Şimdi çok hafif direksiyonlu araçlar garip geliyor.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Bekir Burak Aydos

Aracımın direksiyonunu sessiz bir ortamda sağa sola çevirirken vuv vuv vuv diye mekanik bir ses çıkıyor, neden olabilir ?

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Pompadandır o ses  ve normaldir

Muhtemelen direksiyon  hidroliği eskidir pompa balçık haline gelmiş hidroliği basmakta zorlanıyordur.(aracınız 2004 model görünüyor)

Yorum bağlantısı
Bekir Burak Aydos

Pompadandır o ses  ve normaldir

Muhtemelen direksiyon  hidroliği eskidir pompa balçık haline gelmiş hidroliği basmakta zorlanıyordur.(aracınız 2004 model görünüyor)

Evet araç 2004 model, peki bunun bir zararı olurmu ? direksiyon hidrolik yağı değişse düzelirmi ?

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Evet araç 2004 model, peki bunun bir zararı olurmu ? direksiyon hidrolik yağı değişse düzelirmi ?

Direksiyon hidroliği değişirse ses belirgin şekilde azalır tecrübe ile sabit..

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/248573-hidrolik-direksiyon-sert/?hl=%2Bmobil+%2Batf#entry2103462

9. iletide anlatmışız 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Yakup Başaran

Benim direksiyon çok yumuşak. Kuş gibi, geçenlerde başka bir araca (fiesta) bindim 1 hafta kadar. Benim arabaya tekrar binince benim arabanın direksiyonu hakketen çok hafifmiş. Bu da rahatsızlık verdi şimdi. Ne yapsam sertleşir.

Yorum bağlantısı
Yakup Başaran

tamamen duygusal. rahatsızlık verdi. yolu yöntemi varmıdır acaba?

Yorum bağlantısı
Gökhan Bulgurlu

Merhaba,

2004 Model 1.6 Collection focusum var.Direksiyonu en dibe kırıp (sağ yada sol) hareket ettiğim de tekerlerden pati çekiyormuş gibi tak tak ses geliyor.Bunun sebebi ne olabilir?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ayan

emin ol bütün focuslarda var.2 yıl içinde 3 tane focus arabam oldu üçüde birbirinden temizdi fakat hepsindede vardı belirtmiş olduğunuz durum.bence normal sorun yok,boşuna masraf yapmayın

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Merhaba,

2004 Model 1.6 Collection focusum var.Direksiyonu en dibe kırıp (sağ yada sol) hareket ettiğim de tekerlerden pati çekiyormuş gibi tak tak ses geliyor.Bunun sebebi ne olabilir?

Aks başı arızalı

Yorum bağlantısı
Yasin Avcı
(düzenlendi)

5000 ne önce yağı ve yağ filtresini değiştirdim. Yağ olarak motorcraft 5w30 yağ kullandım. Dün baktığımda yağ eksilmiş (minimum seviyesinin hemen altında) yaklaşık 0.5-0.7 litre. Sanırım benim yağ yarı sentetik, bu durumda hangi yağdan alıp takviye yapmamı önerirsiniz? Benim yağın 1 kadar olanı yok çünkü piyasada. Bu yada yağ katkısı tarzında birşey mi alsam? Yağın durumu iyi şuanda çünkü daha 5000 ne idare eder. Bir anda eksiltmedi yağı,lastik keçelerinden kaçırıyor az az, değiştirirken farketmişti usta. Yani 5000 km de %10 luk bir eksilme olmuş.

tarihinde Yasin Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ayan

10w40 yağ  ve bor attırın yağ yakmasını engellicek,benzer sorun bendede vardı.bey böyle yaptım şimdi yağ eksiltmiyor .

Yorum bağlantısı
Yasin Avcı

Yağın inceliği-kalınlığı arasında ki fark sorun olmaz mı? Az önce bir ustaya sordum da marka farketmez dedi. 1 litre yarı sentetik 5w30 yağ alıp ekleyeceğim üzerine.

Yorum bağlantısı
Yasin Avcı

Önceden böyle bir sorun yoktu, yağı inceltmek iyi olmadı :). Bundan sonra 10-40 ama devam. Ama önce 1 lt yağ alıp eklemem lazım. Ne kullanayım sizce ilk etap da ki 1 lt yağı?

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Mehmet GÖKKAYA

Uzun zamandır direksiyon kutusu yağ kaçırıyor üzerini atf yağıyla tamamlıyorum ustama sordum çözüm yolu yokmu diye yapılıyormuş fakat ivedikte bi kaç yerde varmış yapan onlarda 300 - 400 tl arası bi rakama yapıyorlarmış çok geldi bana yönlendireceginiz bi usta varmı ve fiyat normalmi yardımcı olursanız sevinirim

Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Uzun zamandır direksiyon kutusu yağ kaçırıyor üzerini atf yağıyla tamamlıyorum ustama sordum çözüm yolu yokmu diye yapılıyormuş fakat ivedikte bi kaç yerde varmış yapan onlarda 300 - 400 tl arası bi rakama yapıyorlarmış çok geldi bana yönlendireceginiz bi usta varmı ve fiyat normalmi yardımcı olursanız sevinirim

Mevcut konudan devam edelim ;)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet GÖKKAYA

Uzun zamandır direksiyon kutusu yağ kaçırıyor üzerini atf yağıyla tamamlıyorum ustama sordum çözüm yolu yokmu diye yapılıyormuş fakat ivedikte bi kaç yerde varmış yapan onlarda 300 - 400 tl arası bi rakama yapıyorlarmış çok geldi bana yönlendireceginiz bi usta varmı ve fiyat normalmi yardımcı olursanız sevinirimM

Merabalar bu konuyu başlatmıştım ama uzun zaman oldu cevap yazılmadı yardımcı olabilirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...