İçeriğe Yönlendir

Focus Mk1 - Direksiyon ile İlgili Sıkıntılar...

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Semih İzgi

Benim pompa kaçırmış. İlk başta aks körükleri yağ kaçırmış diye şüphelendik ve kafamızı bir kaldırdık ki pompadan akslara damlamış. Servis işçilik dahil 500 TL civarı fiyat çekti bana.

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

Arkadaşlar o ses normal değilmi?direksiyon pompası çalıyor direksiyon cevirince?

Yorum bağlantısı
Fatih Alp

Biraz önce sanayiden geldim. Yağ müşülü iflas etmiş ve acaip derecede oradan damlama yapıyordu. Hortumlar falan sağlammış. Şimdi yağ eklettim ve müşülü değiştirdim düzeldi. Müşül orjinalini aldım 100 tl +10 tl işçilik. velhasıl kelam 110 kağıt gitti. Ama içim rahat daha büyük bir arıza çıkmadı şükürler olsun. Herkese teşekkürler....

Yorum bağlantısı
Fatih Alp
Bunla geçmiş olsun.Müşür nerede takılıydı bakabildinizmi?

Müşür direksiyon yağ depesunun 30 cm kadar altında bir yerde idi. Bir ucu vidalı bir şekilde monte edildi bir ucu ise soketli bir kabloya takıldı üsttende görülebiliniyor ama zor. Araç kanala girince motor ustası beni çağırdı gösterdi. Baktımki hortumlar falan tertemiz. O müşürden inanılmaz derecede yağ akıyordu. Elektirikçiye yönlendirdi. Elektirikçim baktı ve müşür ölmüş dedi. Müşüre baktığımızda daha önce bir tamir işlemi gördüğünün izleri vardı. nihayet orjinal müşür ile herşey yoluna girdi. Alt taraftan bakınca hemen görülüyor müşür.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Geçmiş olsun, psps müşürüdür, pisipisi derler, yağ basıncını okur, direksiyon tam sona dayanınca bypası açtırır vs.

Yorum bağlantısı
Fatih Alp
Geçmiş olsun, psps müşürüdür, pisipisi derler, yağ basıncını okur, direksiyon tam sona dayanınca bypası açtırır vs.

Teşekkür ederim Aynen dediğiniz gibi.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Gökhan Ünal 2
Rölantide direksiyonu sağa sola çevirdiğimde her hareketimde "gurt gurt" diye ses geliyor ön taraftan. Özel bir ford servisine kontrol ettirdim baktılar ve şanzıman üst takozu değişecek, takoz yıpranmış dedi. Gözle görülür bir yıpranma da yoktu dediği parçada. Başka bir servise gittim, ondan değil focusların hepsinde bu var dedi. Direksiyonla ilgili birkaç parça adı saydı, adları aklımda kalmadı, onları da değiştirsek ses kesilmez böyle bineceksin dedi.

Bu kronik bir sorun mu yoksa problemi çözmek için iyi bir usta bulalım mı?

Aynı sorun benim aracımdada vardı direksiyonu sağa sola çevirdiğimde tak tuk ses geliyordu.Usta direksiyon kutusu bozuk sıfırı çok pahalı tamir seti var tamir edelim fakat bu ses yinede kesilmez dedi. Sabah aracı bıraktım akşam aldım eski sese göre azalma vardı ama yinede ses çıkıyordu. Şu anda da daha ilginç bir sorunla karşılaşıyorum. Akşamları özellikle ankara trafiği yoğun olduğu için dur kalklar yapıp artık fan çalışmaya başlayınca direksiyon sertleşiyor. Eve vardığımda direksiyonu çeviriyorum kendini toplamıyor o derece kasılıyor. Bu durumdan endişeliyim yolda giderken başıma bişey gelirmi diye. Bir öneriniz varmı?

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...

Ankara'da direksiyon kutusu tamirini nerede yaptırabiliriz, tavsiyesi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Aracımın direksiyon kutusunda hidrolik eksiltmesi var, herhangi bir ses, takılma vs. başka bir sorun yok. Birkaç yere aracı gösterdim direksiyon kutusu keçelerinin değişmesi gerekiyormuş.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mustafa Ceviz

arkadaşlar bu focusların direksiyonu sertmidir yoksa bana mı sert geliyor özellikle park ederken filan direksiyon felaket zor hareket ediyor yada bana öyle geliyor. devamlı gittiğim serviste usta ya söyledim oda rolantideyken saga sola bi cevirdi vııııınnn diye ses geliyor o zaman sorun yok focusların direksiyonu biraz sert olur dedi... yalnız aracıma kim binse abi sen bunla kasmı yapıyorsun diyolar :)) ben anlamadım gitti

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Serttir.. ama kas yapacak kadar değildir...

Daha önce bir fiat falan kullandıysanız, focus direksiyonu ciddi olarak sert gelir size..

Görmeden... Normaldir diyorum..

Yorum bağlantısı
Soner Sever

Arkadaşlar siteye yeni üyeyim . 1999 model ford focus coupe Zetec aracım var. Üzerinde 17 inc İnce taban lastıkler var ve Direksiyonda ara sıra sertlesme oluyor anı donuslerde falan sertlesıyor yani kendi yolunda gitmek istiyor direksiyon . sizce neden olabilir ? Tesekkurler.

Yorum bağlantısı
İbrahim Şafak

Rot Balans ayarı

V kayışo

yada Hidrolik yağı yada en kötü ihtimalda Direksiyon pompası ..

inş direksiyon kutunda bişey yoktur:))

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Lastikler km olarak yada yaş olarak ömrünü tamamladıysa bu tarz sorunlar olabiliyor. Bizzat ben yaşadım .. ( rot ayarlarında sorun olmadığından eminseniz)

Yorum bağlantısı
Soner Sever

rotlarda sorun yok on duzenı komple degıstırdım . kktcde yasıyorum butun on duzenı 500 tl'e degistim. rotları rot baslarını yanakları herseyı 0 oldu.lastıklerde 6 ay olmus daha yeni. sorunu hala daha bulamadım ama . serviside yenı yapıldı . hala daha ısrarlar takılma yapıyor . jantlar buyuk geliyor olabilirmi aceba ?

İnce taban değil de ince yanaklı sanırım lastikler.

Lastiklerin durumu ne peki?

evet yanaklı lastıkler 6 ay once alınmıs satın aldıgım adam oyle soyledı. gorunusude yenı gıbı zaten bır sorun yok gıbı gozukuyor lastıklerde.

Rot Balans ayarı

V kayışo

yada Hidrolik yağı yada en kötü ihtimalda Direksiyon pompası ..

inş direksiyon kutunda bişey yoktur:))

hepsi yapıldı sadece kayış degısmedı ondan yapabılırmı ?

Yorum bağlantısı
Nadir Köksoy

bende de aynı problem vardı

engebeli bir araziden gecerken hidrolik borusunu araç engin olduğu için bir yere sürttüm ve eğilmişti, değiştirdim problem kalmadı.

herhangi bir sanayiye giderek istersen kanala çek arabayı bir baktır

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Guest Hasan Ekici
(düzenlendi)

Direksiyonu tam sağ veya tam sol yaptığımda ve elimle tuttuğum sürece tıssssss şeklinde hava basarken gelen ses gibi devamlı bir ses geliyo. Bu ses cam açıkken, sürücü koltuğundan rahat bir şekilde duyuluyor. Direksiyonu bıraktığımda(tam tur yaptıktan sonra) biraz aksi istikamette dönüyor ve seste kesilmiş oluyor. Yani ben örneğin tam sol yapıyorum ve elimi bırakmadığım sürece bu ses geliyor, elimi bırakınca direksiyon biraz terse gidip kendi kendine duruyor(olması gerektiği gibi) ve ses kesiliyor. Aklıma gelen tek şey hidrolikti, onu kontrol ettim max-min arasında. Bu bir sorunmudur, kaynağı nedir?

tarihinde Hasan Ekici tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bunu yapmaya devam edersen pompayı yersin, araban sağlam, tam sağ sol yaparken sona dayandığı an direksiyonu bırakmalısın, hidrolik geri dönüş yapamıyor ve pompa sıkışıyor.

Kısaca o ses normal, hidrolik direksiyon sona dayanmamalı ve asla o şekilde tutulmamalıdır.

Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici

Bunu yapmaya devam edersen pompayı yersin, araban sağlam, tam sağ sol yaparken sona dayandığı an direksiyonu bırakmalısın, hidrolik geri dönüş yapamıyor ve pompa sıkışıyor.

Kısaca o ses normal, hidrolik direksiyon sona dayanmamalı ve asla o şekilde tutulmamalıdır.

Cevap için teşekkürler. Olayı tespit etmek için yapmıştım zaten, artık normal kullanımda bile tam sağ,sol yapmamaya çalışacağım. Sesi ilk defa duymam ise cam açıkken tam sol yapışta ortaya çıkmıştı.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

F1 kasa da kronik sorundur.Direksiyon pompasından yağ kaçırmayan araç yok gibi bir şey..Ama az ama çok...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gökhan Aksu

Yaklaşık 1 haftadır ön taraftan gelen seslere sinir oluyordum.Önce öndüzenciye ordanda servise gittim.İki ustada direksiyon kutusunda hafif boşluk olduğunu,şu an için bir şey yapılması gerekmediğini söylediler.

Bu sorun mutlaka ki artarak devam edecek gibi görülüyor.Bu konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Bartu Çınar

Slmlar herkese.Benim araçta da ani sağ ani sol yapınca kut kut diye ses geliyor.Kasisli yolda giderken de bu sesi duyuyorum.Araç dururken sağ sol yapıyorum yine aynı ses.Patlak amortisör sesine benziyor.Aklıma rot milleri geliyor ama sizler ne düşünüyorsunuz?

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Yakup Başaran

İyi akşamlar. Benim direksiyonda sağa çevirince direksiyon kendini rahat topluyor ama sola çevirince direksiyon kendini sağdaki gibi güzel toplamıyor, elle itekleyerek topluyorum. Kısa mesafelerde ve sürüşlerde çok problem değil ama uzun sürüşlerde kollarım ağrımaya başlıyor. Sorun ne olaki? daha evvelden 2 defa rot balans bakıldı. Servise gittim rotlara bakmamız lazım diyor. Olmazsa dedim? Olur dedi vatandaş. Para vermem dedim, güldü. Ama para vermem düzelmezse.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...