İçeriğe Yönlendir

Trend Focus'a Hız Sabitleyici (Cruise Control)

Özgür İncigülcan

Recommended Posts

Bi tane buldum:

Tabi ilanda yeni c-max direksiyonu var, mesajla sordum... 350 TL dedi...

350 bence pahalı.. Çünki bi de GEM modülünden açtırmak için ayrı bir para vereceksin ;) 

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

350 bence pahalı.. Çünki bi de GEM modülünden açtırmak için ayrı bir para vereceksin ;)

Bakalım toplamda 300-350'ye malolursa çok sevinirim, aracımı seviyorum bakıyorum da. Bir de böyle bir özellik olursa tadından yenmez... :icecream:

Yorum bağlantısı

Bakalım toplamda 300-350'ye malolursa çok sevinirim, aracımı seviyorum bakıyorum da. Bir de böyle bir özellik olursa tadından yenmez... :icecream:

Bende aynı şekilde düşünüyorum. Toplamda 300 iyi bi rakam.  :good1: 

Bende aynısı için uğraşacağım bakalım da şuan direksiyona ayıracağım bi param yok ;) 

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Bende aynı şekilde düşünüyorum. Toplamda 300 iyi bi rakam.  :good1: 

Bende aynısı için uğraşacağım bakalım da şuan direksiyona ayıracağım bi param yok ;)

Valla bende de para yok ama bir şekilde uygun denk gelirse(Buğrak abininki gibi) harç borç alırım...

Yorum bağlantısı

Valla bende de para yok ama bir şekilde uygun denk gelirse(Buğrak abininki gibi) harç borç alırım...

Gene temiz birşey bulursun ins. Yoksa ben alırken sana da bakarım Ankara'dan. Takma bu kadar ;) sen airbag tirnaklarini netlestir önce ;)

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Gene temiz birşey bulursun ins. Yoksa ben alırken sana da bakarım Ankara'dan. Takma bu kadar ;) sen airbag tirnaklarini netlestir önce ;)

Eyvallah Tolgahan, benimkisi hobi gibi oldu, ben eski tipomu bu kadar kurcalayamazdım yok ekran dijital yok beyni var falan diye ama buradaki kişisel modifiyeleri görünce bu bendeki balık tutmak gibi bir hobi oldu yaparken kafam boşalıyor gerçekten. Cumartesi günü söker bakarım...da nasıl sökülecek kısa bir tarif özet alabilirmiyim???

Yorum bağlantısı

Eyvallah Tolgahan, benimkisi hobi gibi oldu, ben eski tipomu bu kadar kurcalayamazdım yok ekran dijital yok beyni var falan diye ama buradaki kişisel modifiyeleri görünce bu bendeki balık tutmak gibi bir hobi oldu yaparken kafam boşalıyor gerçekten. Cumartesi günü söker bakarım...da nasıl sökülecek kısa bir tarif özet alabilirmiyim???

Sökme işi için İlteber'e ÖM at. Nasıl sökülüyor bilmiyorum, ama bana kalırsa da git ustaya 5 dk'da sökerler hemen bakarsın. Zaten Direksiyondaki Airbag yerini çıkarman yeterli olacaktır ;)

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Sökme işi için İlteber'e ÖM at. Nasıl sökülüyor bilmiyorum, ama bana kalırsa da git ustaya 5 dk'da sökerler hemen bakarsın. Zaten Direksiyondaki Airbag yerini çıkarman yeterli olacaktır ;)

Az evvel mesj attım, onun konusunu da okudum, sadece tesisat değil başka şeylerde yazmış, bir de "2006 focuslara olmuyor" demiş içime kurt düştü... Mesajda sadece havayastığının nasıl söküleceğini soracakken kompozsiyon yazdım(giriş -gelişme-sonuç)

Yorum bağlantısı

Az evvel mesj attım, onun konusunu da okudum, sadece tesisat değil başka şeylerde yazmış, bir de "2006 focuslara olmuyor" demiş içime kurt düştü... Mesajda sadece havayastığının nasıl söküleceğini soracakken kompozsiyon yazdım(giriş -gelişme-sonuç)

Direksiyonu gelip benden alan adamın arabası da 2006 C-max'di ;) 

Rahatladın mı :D 

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Direksiyonu gelip benden alan adamın arabası da 2006 C-max'di ;)

Rahatladın mı :D

:keyifli:

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

:sandalye:

Peki aracın benzinli yada dizel olması bir şey değiştiriyor mu ki? Az evvel Mustafa'ya (Tüfekçi) beyin için parça kodu sormak için ÖM attım o sordu benzinli 100 ps'ler için CC var mı? diye... Dizeller için yapılıyor o genellikle dedi direksiyon+programlama işi...

Yorum bağlantısı

Peki aracın benzinli yada dizel olması bir şey değiştiriyor mu ki? Az evvel Mustafa'ya (Tüfekçi) beyin için parça kodu sormak için ÖM attım o sordu benzinli 100 ps'ler için CC var mı? diye... Dizeller için yapılıyor o genellikle dedi direksiyon+programlama işi...

İşte günün sorusu bu :unsure2:  Ben sanmıyorum ya, Benzinli de olsa, Dizel de olsa olay aynı sonuçta  :)

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

İşte günün sorusu bu :unsure2:  Ben sanmıyorum ya, Benzinli de olsa, Dizel de olsa olay aynı sonuçta  :)

Ha bir de ilteber Göksel'in konusuna baktım göstergesinde CC ışığı var hız göstergesi şeklinde bende öyle bir şey yok sanırım... :unsure2:

Yorum bağlantısı

Ha bir de ilteber Göksel'in konusuna baktım göstergesinde CC ışığı var hız göstergesi şeklinde bende öyle bir şey yok sanırım... :unsure2:

Göstergeler Üniversal. Var ama hiç yandığını görmüyorsun ;)

Yorum bağlantısı
Önder Kuru
(düzenlendi)

Göstergeler Üniversal. Var ama hiç yandığını görmüyorsun ;)

Söktüm o kadar dağıttım kaç kez şu ledleri beyaz yapacağım diye ama hiç dikkatımı çekmemiş... :unsure2:

Bu arada sahibinden.com'da benzinli ghia'larda CC falan hepsi mevcut... dizel benzin farkmemiş yani..

tarihinde Önder Kuru tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdullah Örer

Trend focusa hız sabitleyici konusunda uzun süredir araştırma yapıyorum kısmen de ilerleme sağlamış bulunuyorum. Forumda bu konu başlığında birçok yazı olsa da teknik anlamda detaylı bilgiler olmadığı için bu konu başlığını açtım. Umarım Faydalı olur.

Öncelikle aracımız hız sabitlemeye uygun mu? Onunla başlamak lazım. Bir dizi kontrolden sonra işin kapsamı ve maliyeti konusunda fikir sahibi olacaksınız. Bu nedenle (benim gibi) direksiyon falan alarak işe başlamak yerine bu kontrolleri yaparak işe başlayalım.

Kontrollerin bir kısmı teknik bilgi gerektirmektedir.

1. Aracımızın fren pedalını kontrol ediyoruz. Resimde görülen bir mavi bir de siyah soket olmalı. (iyice eğilmemiz lazım görmek için)

E6OGvW8.jpg

2. Aracımızın debriyaj pedalını kontrol ediyoruz. Resimde görülen bir siyah soket olmalı.

eVeMlJm.jpg

3. sırada kontrol etmemiz gereken yer direksiyonun altında olduğu için bazı bölümleri sökmemiz lazım. Bunun için ağzı orta boyutta bir düz tornavida ve 2.5 mm yıldız alyan tornavidaya ihtiyaç var.

Direksiyonu yarım tur çeviriyoruz. Resimde olduğu gibi düz tornavidayı tırnaklara tutturup göstergeler tarafındaki kapağı yukarı doğru çıkarıyoruz.

7dEIKZB.jpg

nlBHfkV.jpg

Sonrasında radyo kumandasının far anahtarına doğru olan arka kısmındaki delikten tornavidayı sokup iterek kumandayı çıkarıyoruz. Kablo klipsini çıkararak bir kenara koyuyoruz.

Daha sonra direksiyon ayar kolunun olduğu kapağı çıkaracağız 2.5 mm lik yıldız aylan tornavida ile bu kapakta bulunan iki delikteki vidaları söküyoruz. Deliklerin biri ayar kolunun üst kısmında diğeri koldan aşağıda.

Kapağı tam çıkarmadan da gerekli kontrolü yapabiliriz. Kontağın biraz solunda resimde görülen soket var. Burada 6 adet kablo olmalı. Eğer kablo 4 adetse tesisatınızda eksiklik var demektir. Hız sabitleme için bu soketten gem modülüne hat çekilmesi lazım. Kablo çekme işlemi maliyeti arttıran ve ciddi profesyonellik gerektiren bir işlem.

c8DrIXr.jpg

Araçlarda farklı özellikteki gem modülleri takılı. Şu ana kadar edindiğim bilgilere göre gem modülünün parça numarası “dc” ile bitiyorsa kesinlikle hız sabitlemeye uygun. Diğer harf gruplarıyla biten modüllerin uygun olup olmadığını araştırıyorum bilgi aldıkça buradan açıklayacağım.

Son olarak gem modülünün soketini kontrol edeceğiz. Bir önceki kontrolde beyaz ve kahverengi kablolar varsa zaten sokette de vardır ama biz gene bir bakalım.

Torpido gözünün altında gem modülü var beyaz renkli. Bunu çıkaracağız. İki tane küçük siyah civatayı çıkarıyoruz. Elle tutulabilecek şekilli ikisi de. Gem modülü aşağıya iniyor. Arka tarafını hafif kaldırıp kendimize çekiyoruz. En solda yer alan ince mavi soketi inceliyoruz. Resimde yer alan ok işaretlerinin olduğu yerlerde beyaz ve kahverengi kablolar var mı diye beyaz ikinci pine bağlı kahverengi ortalarda beyazın pin sırasında değil diğer sırada. Zaten iki sıra var.

sz0OCJr.jpg

Böylece kontrolümüz tamam. Edindiğim bilgileri yayınlamaya devam edeceğim. sorularınızı bildiğim kadarıyla yanıtlamaya çalışırım.

Onur Bey anlattığınız gibi cc için aracımdaki kontrolleri yaptım fakat tesisat olmadığını farkettim. 6 yerine 4 kablo var. ;( Bu tesisatı cekebileçek kimse varmıdır ? Direksiyon araca bağlandı ve yazılım atıldı. Sonuc yok.

Yorum bağlantısı
Çetin Özkan

Söktüm o kadar dağıttım kaç kez şu ledleri beyaz yapacağım diye ama hiç dikkatımı çekmemiş... :unsure2:

Bu arada sahibinden.com'da benzinli ghia'larda CC falan hepsi mevcut... dizel benzin farkmemiş yani..

önder bey daha önce yapan biri olarak konuyu toparlamak istiyorum ben direksiyon araken bir kişi bana c max ların airbag tırnakları 3 tırnak oldugunu soylemıstı hatta az kalsın alıyodum son anda uyandık dreksiyon için sana tek adres verecem hatta fiyatta la ilgili olarak ileri geri yaparlarsa arkadaşım ordan gelip aldı dersin pazarlığı sıkı yap 150 tl ye aldım ben ellerindede c max dreksiyonu var dağdelen oto ikitelli orayla görüş onlar sana yardımcı olurlar dreksiyonu takdıkdan sonrada servise git git ama tanıdık yoksa gitme orda gem modülünden aktifleştirdikden sonra bazen arac görmeye biliyor bu durumda türkçesi sende gem modülü var diye bi tanıtım yapıyorlar sonrası hazır ben servise 50 tl +yapan arkadaşa yemek ısmarlamıştım.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

önder bey daha önce yapan biri olarak konuyu toparlamak istiyorum ben direksiyon araken bir kişi bana c max ların airbag tırnakları 3 tırnak oldugunu soylemıstı hatta az kalsın alıyodum son anda uyandık dreksiyon için sana tek adres verecem hatta fiyatta la ilgili olarak ileri geri yaparlarsa arkadaşım ordan gelip aldı dersin pazarlığı sıkı yap 150 tl ye aldım ben ellerindede c max dreksiyonu var dağdelen oto ikitelli orayla görüş onlar sana yardımcı olurlar dreksiyonu takdıkdan sonrada servise git git ama tanıdık yoksa gitme orda gem modülünden aktifleştirdikden sonra bazen arac görmeye biliyor bu durumda türkçesi sende gem modülü var diye bi tanıtım yapıyorlar sonrası hazır ben servise 50 tl +yapan arkadaşa yemek ısmarlamıştım.

Çok teşekkür ederim Çetin Bey, yaklaşık 1 saat önce forumdan Erkan bey'le görüştüm telefonla, daha önce çok yaptım dedi ve meslek kısmında da ford elektrik uzmanı yazıyor, direksiyon altında 6 kablo var der demez "senin iş direksiyon var ise 10 dk'lık" dedi, IDS ile çözülen bir durummuş, burada da öyle usta maalesef yok ancak serviste varmış onlarda benim duyduğum kadarıyla 150-200 TL istiyorlarmış burda. Erkan Bey, sen beni tekrar bi ara dedi tekrar görüşeceğim kendisiyle muhtemelen buradan birine yönlendirebilir, bakalım. Bu ara öyle pazarlık yapan biri hiç olamadım(mağazalarda bile hanım konuşur :blush: ) nasıl yaparım bilmiyorum, benim için orada birilerinden rica edeceğim artık... Tekrar çok teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Benim iyice kafam karıştı, :unsure2:  :unsure2:  :unsure2:  2 tane ilan gördüm sanırım tırnaktan kasıt bunlar;

Focus "3 tırnak" görünüyor:

direksiyon-focus.jpg

C-max "4 tırnak" görünüyor:

direksiyon-cmax.jpg

Şİmdi benim araç 4 mü 3 tırnak mı?

En iyisi söküp bakmak galiba... :unknw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Benim iyice kafam karıştı, :unsure2:  :unsure2:  :unsure2:  2 tane ilan gördüm sanırım tırnaktan kasıt bunlar;

Focus "3 tırnak" görünüyor:

C-max "4 tırnak" görünüyor:

Şİmdi benim araç 4 mü 3 tırnak mı?

En iyisi söküp bakmak galiba... :unknw:

4 Tırnak ;) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...