İçeriğe Yönlendir

Amortisör

Özgür Ahkem Gökce

Recommended Posts

Murat Altay

Cumartesi Bsg amortisörleri alıp taktırdım. Aynı gün akşam havaalanına gidip geldim. Pazar günü misafirimi Aşti ye bıraktım. Aşti ye giderken arabada bir gariplik vardı, arka taraf gereğinden fazla yaylanıyordu, küçük bir virajda çukura denk gelincede arka taraf bir hayli attı. eve gelince arabanın alt tarafına eğilip baktım iki amortisörde yağ içindeydi. Amortisör kötü olabilir ama bu kadar olamaz, yani ikisi birden patlaması çok garip geldi. Sabah ustama gideceğim, montajdamı bir şey var yoksa parçanın kendisindemi anlayalım inşaallah.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Erkan Kaplan

Herkese Merhabalar;

2006 Model Ford Focus Trend modeli aracim var ve giderken ufak cukur olsun on amortisor diye tahmin ediyorum vuruntu sesi geliyor ve rahatsiz ediyor beni acaba amortisorlerimde mi bir sorun vardir yada kronik sorunmudur?

Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Direksiyon kutusundan, yada z-rot dan geliyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Erkan Kaplan
Direksiyon kutusundan, yada z-rot dan geliyor olabilir.

Anladım direksiyonda da titreme var ama onu rot balans olarak tahmin ediyorum

amortisör ses yapıyor

Normalmidir yada değiştirmek mi gerekir?

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
Anladım direksiyonda da titreme var ama onu rot balans olarak tahmin ediyorum

Normalmidir yada değiştirmek mi gerekir?

degişmesi gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Turgay Durak

selam arkadaşlar.

2000 model fiesta 1.4 fun araç sahibiyim.

arka amortisörlerden biri patlamış geçenlerde. takır tukur ses yapmakta. çiftini değiştiriceğim önümüzde ki hafta. ama marka olarak ne tavsiye edersiniz. araştırdığım kadarı ile monroe,sachs ve motocraft var.

performans için değil konfor için alacağım :)

ne tavsiye edersiniz?

teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Tacettin Kadı

Arkadaşlar ön amortisörlerim patlak değiştircem. Ama size sormak istediğim bişey var. Gazlı amortisör mü? Yoksa yağlı amortisör mü? Bana hangisini tercih etmem konusunda yardımcı olurmusunuz.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Elbetteki yapılıyor neden yapılmasın ki :p

Şahsen koni kalitesinde yerli üretim yapan ustalarımız yada firmalarımız var ise hiç tereddüt etmem gider TÜRK MALI alırım. Ama teknik çook önemli

Yorum bağlantısı
Onur Efe

Tüm amortisörler yağlıdır.

Amortisör yapısında yağ valf grublerının arasından geçerken yayın salınımına karşı kuvvet oluşturur ve böylelikle salınım kontrol edilirken konfor ve yol tutuşu sağlanır. Oluşan harekette ısıya çevrilerek sönümlenir.

Aslında sadece yağlı ve yağ + gaz kullanılmış amortisör arasında 1 km yol aldıktan sonra hiç bir performans farkı oluşmaz.

Yağlı amortisörlerde sadece yağ oldığu için yağ uzun süre park halinde bekleyen aracın amortisörlerinin altına süzülür araç hareket ettiğinde 1 km kadar tam performans gösteremez. Bu süre zarfında kapanıp açılan amortisör yağı tekrar silindir borusu içine alarak parformans göstermeye başlar.

Gazlı amortisörlerde ise amortisör içinde kalan yağ dışında kalan boşluğa azot gazı basılır. Bu gazın 5 6 kilogram kadar kuvveti vardır ve yağı silindir borusu içinde piston mili ile çalşmaya hazır durumda tutar. Araç ilk hareket ettiği andan itibaren amortisör görev yapar. Tek farkı budur. Böylelikle ilk hareket ettiğinizde bile biraz yol yapmadan amortisör görev yaparak ses oluşturmaz.

Sadece yağlı amortisörde ilk bir kaç yüzmetre veya maksimum 1 km hafif ses yapabilir ve salınım fazla olabilir.

Yorum bağlantısı
İlker Öztürk

bende gecen yaz on amortisoreri sachs marka amortisorlere değiştirdim,

gecen ön alttan ses gelice ustaya sordum,

baktı aracı denedi falan sonra sen yanlıs amortisor almıssın bunlar gazlı,

orjinalleri yağlı ondan ses yapıyar amortisorleri değiştir dedi

Yorum bağlantısı
Onur Efe
bende gecen yaz on amortisoreri sachs marka amortisorlere değiştirdim,

gecen ön alttan ses gelice ustaya sordum,

baktı aracı denedi falan sonra sen yanlıs amortisor almıssın bunlar gazlı,

orjinalleri yağlı ondan ses yapıyar amortisorleri değiştir dedi

Amortisör yağ kaçağı oluşursa veya valf gruplarının arasında (yani yağın içinde) çapak yabancı madde vb nedenle kirlenme olursa veya tasarım hatası ile ses yapar. Amortisör yüzeyinde çizik oluşursa yağ kaçağı meydana gelir. Yağı azalan amortisör performansını kaybeder.

Olası ses sebepleri için Amortisör üst takozu, sözüm ona ustaların amortisörü modüle toplarken uyguladıkları kuvvet ( 60- 70 Nm olması lazım ), z-rodlar, viraj denge çubuğu lastikleri rod başları rotiller, alt salıncak özellikle incelenmelidir.

Amortisör kaynaklı sesler genelde cıyırtı ( amortisördeki keçeden gelen ses yağlama ile çözülür) ve lukurtu (valf gruplarında sorun var ki bu durumda performans kaybını hissedersiniz) şeklinde kendini gösterir.

Yorum bağlantısı
Alper Saral

Orijinal Ford Marka Amörtisörler hem uygun fiyatlıdır, hem kalitelidir. Ayrıca gazlı amörtisör olduğunuda bilginize sunarım.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
(düzenlendi)
Orijinal Ford Marka Amörtisörler hem uygun fiyatlıdır, hem kalitelidir. Ayrıca gazlı amörtisör olduğunuda bilginize sunarım.

1997 Model Sedan Mondeo motocraft Arka takım fiyatı ne kadar acaba ?

tarihinde S tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ahmet Yurtcu
(düzenlendi)

Adana otokoç amortisör'ün tanesine 260 TL dedi ergün oto 200 ve 90 lık iki çeşit var dedi özel adana servisi 140 lira dedi.Arkadaşlar bu nedir Allah aşkına?Ne yapacağız bu kadar çok çeşit mi var yoksa bizimi kekliyorlar?Hepside orjinal diyor.

tarihinde Ahmet Yurtcu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Telefonda aldığınız rakamlara güvenmeyin, şase nosundan, ilgili yedek parça numarasına ulaşın, bu şekilde fiyat sorun, aynı çıkar.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Kestel

Arkadaşlar merhaba, aracımın amotisörlerini değiştircem ama serviste tanesine 350tl civarında diyorlar, sanayide sordum orjinal amortisörler önler 170tl, arkalar 160tl dediler, 650tl ye falan denk gelecek bu da. Ama bunun yanında markasını tam olarak hatırlayamıyorum ama DUMBER(?) olabilir; garantili ve çok sattığımız bir parça ve 4 tanesi 250tl dediler. Sizce ne yapmalıyım :unknw: Aradaki fiyat farkı büyük bir uçurum açıkçası :rofl: Serviste ve sanayide amortisörlerin değişmesi gerekiyor demişlerdi, pek ses falan gelmiyor önlerden ancak aracı başkası kullanırken arka koltuğa oturduğumda bir gıcırtı geliyor (aracı kullanırken bu ses duyulmuyor çünkü ya da çok dikkatli dinlerseniz duyuluyor) sanki bagaj kapağının yerinden oynama sesi gibi ancak darbe yok ve bagaj kapağı da yerli yerinde ve sağlam, acaba koltuktan mıdır dedim ama serviste koltuğu usta elleriyle yokladı koltukta boşluk yok ama arka amortisör başlarından olabilir dediler..Ben de amortisörleri değiştirmeye karar verdim ancak amortisörlerin de bu fiyat konusundaki aşırı farklılıkları kafamı karıştırdı açıkçası, bu konuda yorumlarınızla bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, Teşekkürler :D

Arkadaşlar bu arada yazmayı unutmuşum, araç: 2006 focus tdci HB ve 114000 km de şu an, yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Mustafa Kestel
Sachs alın...

Teşekkür ederim Mehmet Bey, peki Sachs mı Monreo mu daha iyidir farkını biliyor musunuz ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Belirsiz bir gıcırtı haricinde hiçvbir sorun yoksa neden değişiyorsunuz? amortisörde yağ kaçağı var mı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Kestel
Belirsiz bir gıcırtı haricinde hiçvbir sorun yoksa neden değişiyorsunuz? amortisörde yağ kaçağı var mı?

Çağlar Bey, özellikle sol ön amortisörün değişmesi gerekiyormuş, bakıldığında yağ kaçağı görememişlerdi ancak 1-2 ay kadar oldu, havalar soğuktu, usta da hava soğuk olduğu için yağ donmuş ve dışarı sızmamış olabilir ama giderken araba sol öne doğru hafiften esniyor dedi ancak amortisörden ses gelmiyor, arka kısımdan hafif gıcırtılar geliyor sadece, benim de kafam karıştı açıkçası :nazar:

Yorum bağlantısı
Sinan Kar

Merhabalar,

Arkadaşlar son kontrolde servis amortisörlerin kötü durumda olduğunu değiştirmem gerektiğini söyledi.. Onun çıkardığı fiyat hepsi orjinal 4 amortisör (işçilik hariç) 760 tl. Önlerde yan sanayide kullanabilirsin dedi o zaman 65o tl gibi bir fiyat çıktı.

Ben bilgisi olan arkadaşlardan ön veya arkada yan sanayi kullanma konusundaki fikirlerini ve varsa başka servislerden fiyat bilgisi paylaşmalarını rica ediyorum.

Teşekkürler.

İyi günler..

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

sponsorumuzdan fiyat alınız.Ben geçen hafta arkadaşın orada KYB marka ile değiştirdim. Lakin aracı kullanamadığım için izlenimim yok malesef. Fiyat olarak ise sadece amortisör olmuyor tablaları da var.

Yorum bağlantısı
Ferhat Tezcan

Ön amortisör için sakın yan sanayi almayın.

çünki hem güvenlik açısından en fazla yük önlerdedir.

Ben daha önce 6 ay kadar iyi yan sanayi dedikleri bir marka ile değiştirmiştim arabamda ilk çalışmada ve harekette 1 2 kilometre sanki amortisör patlamış gibi sesler çıkarıyordu sonra kayboluyordu o sesler amortisör den şüphelenmediğim için de bi ton parça değiştirdik bi işe yaramadı sonra tamircim çok uygun fiyata orjinal sachs marka(ki focus 2 lerde bu marka kullanılır)amortisör taktık hem ses kesildi hemde aracın yol tutuşu ve güvenliği farkedilir derecede arttı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...