İçeriğe Yönlendir

Mondeo 3 - Jatco Şanzuman, Artıları/ Eksileri

Murat Burak Aslan

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Jatcoyu okudukça aklıma bazı sorular geliyor: Jatco lu araç artık üretilmiyor mu? Üretilmiyorsa nedeni ne olabilir? Eğer üretiliyorsa Kullanıcı yorumlarına göre bu kadar sorunsuz bir sistem neden iyi bir reklamla diğer kullanıcılara anlatılmaz?

Artuk daha verimli şanzımanlar üretiliyor. Performans kayıpları daha az.

Jatco, mükemmel olsa da 2000 yılının teknolojisi.

Zamane şamzımanlar çok verimli ama ömür kısmını bir çoğu hala aşamadı, dsg dahil.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alper Topkara

O zaman komple açıldı şanzuman yani.

Tabiki komple açıldı. Zaten 1 dakika sürmedi açılması ömrümde bu kadar kolay bir şey görmedim . Motorda ayrılıp yere alınması zahmetli is. Keşke kolay sökülebilir bir yerde olsa şanzıman. Inanin hepimiz yağ bakımında şanzıman açar yağ ve filtre değiştiriZ. 10 bin de bir
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
(düzenlendi)

Tabiki komple açıldı. Zaten 1 dakika sürmedi açılması ömrümde bu kadar kolay bir şey görmedim . Motorda ayrılıp yere alınması zahmetli is. Keşke kolay sökülebilir bir yerde olsa şanzıman. Inanin hepimiz yağ bakımında şanzıman açar yağ ve filtre değiştiriZ. 10 bin de bir

geçmiş olsun, ne kadar sıkışmış o araya?

2001-2007 hep aynı jatko şanzuman kullanıldı dii mi?

tarihinde Osman Bilgin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

geçmiş olsun, ne kadar sıkışmış o araya?

Kendi konusunda tüm detayları olacaktı. Oraya bakabilirsiniz. Tahminim 1500 civarı olacaktı.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet aynı vites kutusu
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Topkara

Bu sayfayı karıştırmay a lim görsel çok detaylari Mayıs maddi kaygı ile pek yapamadım ama anlattım.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fatih Avcı

Merhaba arkadaşlar ,

benim evimin oldugu yer hafif dik bir rampa o rampadayken aracı r konumuna geririm ani gaz vermemde (arada olan birşey) araba hafif kendini ileri salıyor ve aniden geri tak diye sanzumanda ses oluyor. sizce sebebi nedir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bizim şazumanda da oluyor. Çok dik olduğu için araç öne gidiyor geri biraz sert çıkmak istediğinde sanki boştan vitese geçmiş gibi his uyandırıyor.

Merhaba arkadaşlar ,

benim evimin oldugu yer hafif dik bir rampa o rampadayken aracı r konumuna geririm ani gaz vermemde (arada olan birşey) araba hafif kendini ileri salıyor ve aniden geri tak diye sanzumanda ses oluyor. sizce sebebi nedir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Merhaba arkadaşlar ,

Bu yaptığınız normal değil.

Bu hareketi ne ileri geri kalkarken yapmayın.

Böyle durumlarda önce freni yavaş yavaş bırakın, konvertör dolsun. Sonra freni bırakıp, bir iki saniye sonra gaz verin.

Işıklarda falan kalkarken de ani fren bırakıp ani gaza yüklenmeyin.

Önce freni bırakın, iki saniye sonra gaza basın.

Geri kaçacak diklikte ise el freni kullanın.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Bu yaptığınız normal değil.

Bu hareketi ne ileri geri kalkarken yapmayın.

Böyle durumlarda önce freni yavaş yavaş bırakın, konvertör dolsun. Sonra freni bırakıp, bir iki saniye sonra gaz verin.

Işıklarda falan kalkarken de ani fren bırakıp ani gaza yüklenmeyin.

Önce freni bırakın, iki saniye sonra gaza basın.

Geri kaçacak diklikte ise el freni kullanın.

+ olarak frene basarken aynı anda gaza basıp deviri biraz arttırabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Fatih Avcı

Supersiniz abiler bundan sonra dikkat ediyorum. Hatun da arabanin onunu tiklamis yarin birde onunla ugrasicam =/

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Serkan Toker

Boşa atıldığınıda ilk defa görüyorum 

Bunu artık daha kolay denk getirebiliyorum.. Araba tam vites değiştirirken ayağımız gazdan çekersem bir düşünüyor sonra herhangi bir vitese geçmeden salıyor yokuş aşağı.. :)  Ama her zaman değil, onun da keyfi yerinde olursa.. Bazen istem dışı boşa atıyor ama onun sebebini veya tekniğini bulamadım henüz..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Mehmet Pınar

Mehmet abi ne eziyetler çekmişsin.Hem şanzumanı anlamak,hemde anladığını millete anlatmak için. :D  :D

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Fatih Orbay Sönmez

Arkadaslar bir sorum olacak 2005 sonrasi 2.0 dizel mondeolarda kullanilan şanjıman jatco mudur. Bir arac var. Almayi düsünüyorum 2006 model muhtemelen 2005 sonu triptonik vites. Sahibi şanjımanın jatco olmadigini durashift oldugunu söylüyor. Jatcolarin sıkıntılı oldugunu falan soylesi. Durashiftin cift kavramali oldugunu vites gecislerinin hissedilmedigini jatcolarin gecislerinde vuruntu oldugunu söylüyor. Kafam karisti lütfen yardimci olurmusunuz. Mehmet Öyürek bey Çağlar Bayur bey ve diğer arkadaşlar bilgilerinize ihtiyacım var

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Arkadaslar bir sorum olacak 2005 sonrasi 2.0 dizel mondeolarda kullanilan şanjıman jatco mudur. Bir arac var. Almayi düsünüyorum 2006 model muhtemelen 2005 sonu triptonik vites. Sahibi şanjımanın jatco olmadigini durashift oldugunu söylüyor. Jatcolarin sıkıntılı oldugunu falan soylesi. Durashiftin cift kavramali oldugunu vites gecislerinin hissedilmedigini jatcolarin gecislerinde vuruntu oldugunu söylüyor. Kafam karisti lütfen yardimci olurmusunuz. Mehmet Öyürek bey Çağlar Bayur bey ve diğer arkadaşlar bilgilerinize ihtiyacım var

Bu kadar orjinal sallanabilirdi. Aracın sahibini tebrik etmek lazım.Rampa aşağı salmış ne var ne yok uydurmuş.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Misafir

Bu kadar orjinal sallanabilirdi. Aracın sahibini tebrik etmek lazım.Rampa aşağı salmış ne var ne yok uydurmuş.

Adam Jatco'yu kötülerken kendi aracını kötülemiş:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bilimum küfürler döküldü ağzımdan gayri ihtiyari :D

3 kasa dizel tüm mondeolardaki (2001-2007) şanzımanlar jatco'dur. 

Tork konvertörlü taş gibi şanzımandır.. Kolay kolay şanzıman bozulmaz.. 250 bin civarında tork konvertörü kaçırmaya başlayabilir, Onun da en kötü şartlarda toplam masrafı 1000 lira civarındadır..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bilimum küfürler döküldü ağzımdan gayri ihtiyari :D

3 kasa dizel tüm mondeolardaki (2001-2007) şanzımanlar jatco'dur. 

Tork konvertörlü taş gibi şanzımandır.. Kolay kolay şanzıman bozulmaz.. 250 bin civarında tork konvertörü kaçırmaya başlayabilir, Onun da en kötü şartlarda toplam masrafı 1000 lira civarındadır..

Artık 2015'ler de Jatco :)

Yorum bağlantısı
Fatih Orbay Sönmez

Tam bilgim olmadigi icin soruyorum aractaki jatconun arizalanip sonrasinda durashiftle degismis olma ihtimali varmidir

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Tam bilgim olmadigi icin soruyorum aractaki jatconun arizalanip sonrasinda durashiftle degismis olma ihtimali varmidir

Böyle bir değişiklik için bir çok parçanın,araç yazılımının değişmesi lazım. Pek mümkün değil bana kalırsa. 

Yorum bağlantısı
Fatih Orbay Sönmez

Böyle bir değişiklik için bir çok parçanın,araç yazılımının değişmesi lazım. Pek mümkün değil bana kalırsa.

Sagolun bilgiler icin 195000 de 2006 model yaziyo ama ilk muayene 12/2008 de muhtemelen 2005 sonu. Yakit tüketimi ne civardadir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mümkün değil... 

Övdüğü şanzıman jatco :)

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Sagolun bilgiler icin 195000 de 2006 model yaziyo ama ilk muayene 12/2008 de muhtemelen 2005 sonu. Yakit tüketimi ne civardadir.

Antalya'da kullanacağınızı var sayarsak motor çabuk ısınır o iklimde. O üyzden yakıt tüketimi çok üzmez sizi. 

Yorum bağlantısı
Fatih Orbay Sönmez
(düzenlendi)

Aklima birde esp takildi resimler tam net degil arac titanium modeli sony cd calarin altinda sol tarafta iki düğme var soldaki düğme bos sagdaki dolu ama ne oldugu net olmadigi icin anlasilmiyor. Şimdiki kullandigim 98 ghia mondeo da o dugmede tcs var üst kasada da aynisimi dir

Yani aslinda forumda okudum ama kimi 2006 dan sonra standart diyo kimi opsiyonel diyo hangisi dogrudur.

tarihinde Fatih Orbay Sönmez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...