İçeriğe Yönlendir

Samsung Galaxy S2 Sorular, İncelemeler Ve Uygulamalar

Misafir

Recommended Posts

Rıdvan Ergün

Çok severek ve herkese tavsiye ederek 2 senedir kullanmakta olduğum iphoneum elim bir düşme sonucu onarılamaz şekilde kırıldı.

İphone 5 çıkacak diye bir müddet iş sebebiyle büroda kullandığımız windows işletim sistemli HTC HD2 ile idare ettim (saçlarımı epeyce döktü, kalanların yarısı da beyazlaştı :( )

Artık çıldırmak üzereydim ki, iphone 5 yerine 4S gibi bir hayal kırıklığı piyasaya tanıtıldı.

Ya iphone 4 alacaktım, ya da yeni yükselen yıldız androidlere dümen kıracaktım.

Bu sırada Galaxy S2 ile tanıştım.

Yaklaşık 15-20 gün iphone 4 ile S2 arasında gidip gidip geldim.

Hatta turkcell merkezine giderek taahhütlü iphone 4 almak istediğimi söyledim. Fakat önceki kullandığım paketin gelecek ay ödenecek son bir faturası kalmış.

Hemen ödeyeyim eski paket bitsin yenisini verin dedim. OLMAZMIŞ. Eski paketi bitirince 48 saat geçmeden yenisini başlatamazlarmış.

O sinirle ve 5 beklerken çakma 4 tanıtımının hayal kırıklığıyla iyiden iyiye S2 ye yçneldim.

En sonunda da Galaxy S2'yi aldım.

Cihazın boyutları, inceliği ve hafifliğinden çok memnunum. Ekran netliği mükemmel. Genel olarak seçimimden pişman değilim.

Fakat bir kaç sorunum var:

1- Ne yaptıysam usb ile bilgisayar bağlantısı kuramadım. Bilgisayara Kies yükledim ama Kies telefonu görmüyor.

2- Telefondaki Kies air ile bilgisayara bağlanıyorum fakat orada da telefondan bilgisayara veri aktarıyor, bilgisayardan telefona aktaramıyorum.

3- Hafızasında tanımlı wireless ağlar arasında çekim kalitesine göre otomatik geçiş yapmıyor. Bağlandığı ağın sinyalinden uzaklaşıp bağlantı çok zayıfladığında, o anda kapsama alanındaki diğer wireless ağa otomatik geçmiyor veya 3G ya da EDGE'ye geçmiyor. İnternet sayfası bulunamadı, bağlantı yok diyor.

Bu durum beni sinir ediyor. İphone da böyle bir problem asla yaşamazdım. İnternette gezerken en uygun wireless, 3G veya EDGE bağlantısını otomatikman bulurdu. S2 'den vazgeçersem, sırf bu sorunu çözemediğimden vazgeçerim.

4- Appstore dan yüklediğim bir çok uygulamayı android markette de bulmama rağmen, kısıtlı özelliklere sahip veya demo sürümler olması hayal kırıklığı.

Ama android marketin gelişime daha açık olması şimdilik bu konuyu kafama fazla takmamamı sağlıyor.

5- Ekran çok net ve büyüklüğü iyi olsa da, güneş ışığının güçlü geldiği anlarda kararması kötü bir özellik.

Şimdilik aklıma gelen eleştiriler bunlar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
30tl orjinal tuş takımı. Nokia Shop'ta ücretsiz taktırdım. Yandaki silikon usb ve kart okuyucu kapakları yırtıldı, yakında onları da değişirim.

Sen kılıfla kullanıyordun, ekran çiziklerin ne alemde? Bende ekran karanlıkken çok çizik var ama açıkken sıkıntı yok.

kılıfla kullanmaya çalışıyorum çünkü anahtar felan oluyor cepte. çiziksiz ekran. ama orjinal kılıf almam lazım çünkü söküldü her yeri yine bilekliğide kopardım :) o bileklik telefonun hayatı çok kez kurtardı. düşmesini engelliyor :)

Yorum bağlantısı
Misafir
Çok severek ve herkese tavsiye ederek 2 senedir kullanmakta olduğum iphoneum elim bir düşme sonucu onarılamaz şekilde kırıldı.

İphone 5 çıkacak diye bir müddet iş sebebiyle büroda kullandığımız windows işletim sistemli HTC HD2 ile idare ettim (saçlarımı epeyce döktü, kalanların yarısı da beyazlaştı :D )

Artık çıldırmak üzereydim ki, iphone 5 yerine 4S gibi bir hayal kırıklığı piyasaya tanıtıldı.

Ya iphone 4 alacaktım, ya da yeni yükselen yıldız androidlere dümen kıracaktım.

Bu sırada Galaxy S2 ile tanıştım.

Yaklaşık 15-20 gün iphone 4 ile S2 arasında gidip gidip geldim.

Hatta turkcell merkezine giderek taahhütlü iphone 4 almak istediğimi söyledim. Fakat önceki kullandığım paketin gelecek ay ödenecek son bir faturası kalmış.

Hemen ödeyeyim eski paket bitsin yenisini verin dedim. OLMAZMIŞ. Eski paketi bitirince 48 saat geçmeden yenisini başlatamazlarmış.

O sinirle ve 5 beklerken çakma 4 tanıtımının hayal kırıklığıyla iyiden iyiye S2 ye yçneldim.

En sonunda da Galaxy S2'yi aldım.

Cihazın boyutları, inceliği ve hafifliğinden çok memnunum. Ekran netliği mükemmel. Genel olarak seçimimden pişman değilim.

Fakat bir kaç sorunum var:

1- Ne yaptıysam usb ile bilgisayar bağlantısı kuramadım. Bilgisayara Kies yükledim ama Kies telefonu görmüyor.

2- Telefondaki Kies air ile bilgisayara bağlanıyorum fakat orada da telefondan bilgisayara veri aktarıyor, bilgisayardan telefona aktaramıyorum.

3- Hafızasında tanımlı wireless ağlar arasında çekim kalitesine göre otomatik geçiş yapmıyor. Bağlandığı ağın sinyalinden uzaklaşıp bağlantı çok zayıfladığında, o anda kapsama alanındaki diğer wireless ağa otomatik geçmiyor veya 3G ya da EDGE'ye geçmiyor. İnternet sayfası bulunamadı, bağlantı yok diyor.

Bu durum beni sinir ediyor. İphone da böyle bir problem asla yaşamazdım. İnternette gezerken en uygun wireless, 3G veya EDGE bağlantısını otomatikman bulurdu. S2 'den vazgeçersem, sırf bu sorunu çözemediğimden vazgeçerim.

4- Appstore dan yüklediğim bir çok uygulamayı android markette de bulmama rağmen, kısıtlı özelliklere sahip veya demo sürümler olması hayal kırıklığı.

Ama android marketin gelişime daha açık olması şimdilik bu konuyu kafama fazla takmamamı sağlıyor.

5- Ekran çok net ve büyüklüğü iyi olsa da, güneş ışığının güçlü geldiği anlarda kararması kötü bir özellik.

Şimdilik aklıma gelen eleştiriler bunlar.

Hayırlı olsun Rıdvan Bey.

Sorunlarınızla ilgili olarak; Kies Samsung'a yakışmayan bir yazılım. Bazı bilgidayarlardaki antivürüs vs. gibi programlar nedeni ile telefonu göremiyor. Şirkette çok acil bir durum için lazım olduğunda kies'i yükedik ancak o zaman kullandığım GalaxyS'i gösteremedik. Evde kullandığım bilgisayarda sorun yok. Windows XP kullanıyorum. Yine de telefonda Ayarlar>Uygulamalar>Gelişim>usb hata ayıklama tikinin işaretli olmadığına emin olun. Bilgisayara bağlandığında Windows'un telefonu görüp, dosyaları yönet ekranının açması gerekiyor. Bu açılmazsa Kies telefonu göremez. Yine Ayarlar>Kablosuz ve Ağ>Usb Yardımcı uygulmalarında kutuvuğun içinde belleği Pc'ye bağla yazıyor olması lazım. Buna basmayın. Bastığınız zaman S2'yi flash disk olarak görür. Tv'den(özellikleri uygunsa) veya bilgisayardan fotoğraflara bakmak için buraya dokunuyoruz.

İkinci soruyu denemedim. Kies air'den telefonun içindekileri görmek ve bilgisayara transfer için kullanılıyor. Tersi sözkonusu değil.

Üçüncü sorudaki wireless seviyesine göre güçlü olana bağlanma özelliğine sahip hiçbir telefonum olmadı. Bu nedenle bana eksiklik olarak gelmiyor. Daha önce blackberry kullandım, onda da bu tür geçiş yoktu sanırım. Ya da başıma gelmedi böyle bir durum. Şimdi özellikle denedim, wirelees bağlıyken modemi kapattım ve bir süre bekledikten sonra, ağ bağlantısına geçti. Modemi tekrar açınca da otomatik olarak wireless'e bağlandı. Başka ağ bulsa ona bağlanır mıydı bilmiyorum ancak

pratik kullanımda bu durum sadece hareket halindeyken sorun yaratır sanırım.

Android marketle ilgili sizle aynı görüşte değilim. Appstoredaki uygulamaların çoğu ücretli iken, Android markette bunların çoğu bedava. Ben bugüne kadar Iphone'da olup da sınırlı indirdiğim bir uygulama yüklemedim. Aksine whatsapp Iphone'da ücretli iken(sanırım yeni sürümle ücretsiz oldu), androidde yaklaşık bir sene boyunca ücretsizdi. 12 yaşındaki yeğenim, kendisine aldığım ipod'dan sıkıldı. Her seferinde android markete girip, Appstore aynı programların ücretli olmasından yakınıyor. Şu an itibari ile Androidmarketten resmi romlarla ücretli uygulama temini Türkiye üzerinden mümkün değil zaten. MArketin tek sıkıcı yanı, reklamların uygulamalar ile beraber gelip, ansızın ortaya çıkmaları. Bunlardan telefonu rootlamak sureti ile kurtulunabiliyor.

Son sorunuz sanırım ekranınız, otomatik parlaklık ayarında. Ayarlar>ekran>Parlaklık seçeneklerinden, otomatik parlaklık tikini kaldırın.

Keyifli haberler almanız dileğiyle.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Rıdvan Bey hayırlı uğurlu olsun. Evren Bey Rıdvan Bey de eski Mondeoculardan :)

Yorum bağlantısı
E71'in 1sn ses gecikmesi olayı benim kullandığım telefonda yoktu ama bu konudan muzdarip çok kullanıcı vardı.

Mehmet o ince tozlar çizmez telefonu, tanecikli birşeylerin deliklerden girmesi ve hareket edebileceği boşluk olması lazım. Bu da kılıfın biraz büyük olmasıu demek. Uygun bir silikon ile çözülür.

Bu arada odin ile KG5 sürümünü tükledim ve menüye ses parazit azaltma seçeneği geldi. Daha sonra son sürüm KJ1 yaptım ve maalesef bu özelliği kaybetti. Tekrar KG5'e geri döndüm. Dİğer tüm sürümlerde telefon özellikle rehber kısmında biraz ağırlaşıyor gibi. Bilmem ne kadar doğru tahmin yapıyorumdur ancak bu sürümlerin hepsi yurtdışında çıkan sürümler ve muhtemelen rehberdeki noktalı harfler nedeni ile biraz yavaşlatıyorlar. Bugüne kadar Türkiye'de resmi çıkan hiçbir sürümde değil donma, bir saniyelik gecikme bile yapmazdı. Şİmdilik, kg5 ile devam edeceğim. Eğer rehberde donmalar periyordik olarak devam ederse, downgrade ile düşüreceğim sürümü. Bu arada takvim senkronizasyonu hala düzelmedi. Eğer ıcecream ile de düzelmezse umutlarımı kaybedeceğim artık. Merak edenler için, Iphone'da böyle bir sıkıntı yok.

Saygılarımla.

KG5 sürümü ile 4 günlük deneyimim sonucunda 3 önemli düzelmeyi tespit ettim.

- Pil kullanımı; Normalde sabah 06:20'de şarjdan alırım telefonu ve 14 veya 14,5 saat sonra şarja takarım. Yani tam bu saatlerde şarja takarım. ANcak KG5 sürümünde, şu anda kalan pil %42 gözüküyor. Kullanım alışkanlıklarım aynı. Pil kullanımına baktığımda google maps kullanımda yok öncekilere göre. Google maps'i devreye sokmadığım için sanırım devrede değil. Daja önce Mehmet(Kaya) Bey ile de bu durumu konşmuştuk. Eğer pili bu derecede harcayan google maps ise gerçekten bir stabilite hatası var demektir. 3-4 gün daha deneyip, google maps'i devreye sokup test edeceğim.

- Isınma; Telefonun normal sıcaklığı 32-34 derece idi. Sıcak değil ama hafif ılık olurdu. Şimdi telefon buz gibi. Sıcaklık standby durumunda 27 derecede. Oyun oynandığında da ısınma azalmış durumda.

- Ahize sesi; Daha önce belirttiğim gibi, ses parazit azaltma seçeneği menüye geldi. Bunu aktif hale getirmememe rağmen, ses netliği artmış durumda. Önceki ses kalitesinden memnuniyetsiz değildim ancak şu anda ses net geliyor. Karşı tarafa da giden sesin kalitesinin arttığı yönünde geribildirim alıyorum.

KG5 kurulumu yaparken, telefona aynı zamanda format attım. Telefon daha önceden de hızlı olduğu için, hız farkını anlayamadım. Stabil bir sürüm. Ara sıra rehbere girişte 15-20sn. bekleme yapıyor. Bunun haricinde duraksama yok.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

S2 ye ne zaman dondurmalı sandviç gelecek arkadaşalar, bilen varmı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
KG5 sürümü ile 4 günlük deneyimim sonucunda 3 önemli düzelmeyi tespit ettim.

- Pil kullanımı; Normalde sabah 06:20'de şarjdan alırım telefonu ve 14 veya 14,5 saat sonra şarja takarım. Yani tam bu saatlerde şarja takarım. ANcak KG5 sürümünde, şu anda kalan pil %42 gözüküyor. Kullanım alışkanlıklarım aynı. Pil kullanımına baktığımda google maps kullanımda yok öncekilere göre. Google maps'i devreye sokmadığım için sanırım devrede değil. Daja önce Mehmet(Kaya) Bey ile de bu durumu konşmuştuk. Eğer pili bu derecede harcayan google maps ise gerçekten bir stabilite hatası var demektir. 3-4 gün daha deneyip, google maps'i devreye sokup test edeceğim.

- Isınma; Telefonun normal sıcaklığı 32-34 derece idi. Sıcak değil ama hafif ılık olurdu. Şimdi telefon buz gibi. Sıcaklık standby durumunda 27 derecede. Oyun oynandığında da ısınma azalmış durumda.

- Ahize sesi; Daha önce belirttiğim gibi, ses parazit azaltma seçeneği menüye geldi. Bunu aktif hale getirmememe rağmen, ses netliği artmış durumda. Önceki ses kalitesinden memnuniyetsiz değildim ancak şu anda ses net geliyor. Karşı tarafa da giden sesin kalitesinin arttığı yönünde geribildirim alıyorum.

KG5 kurulumu yaparken, telefona aynı zamanda format attım. Telefon daha önceden de hızlı olduğu için, hız farkını anlayamadım. Stabil bir sürüm. Ara sıra rehbere girişte 15-20sn. bekleme yapıyor. Bunun haricinde duraksama yok.

Saygılarımla.

Evren Bey ben KG2 kurduğumda şarjın dayanma süresinin uzadığını gördüm ancak bunun kullanımla alakalı birşeymi diye düşünmüştüm demekki yazılım fark ediyormuş. KG5 bulup onu yüklüyeyim. Daha yeni format atmışken :D İşte kullanılmayan programların hiç açıılmaması için bir yazılım olması lazım. Çünkü benim kullanmadığım o kadar program varki bunlar açık duruyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Şiddetli android taraftarı biriyim ancak bütün bu yükleme-indirme-kaldırma işlerinin zaman maliyetini telefonun maliyetine eklememiz gerekmez mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Şiddetli android taraftarı biriyim ancak bütün bu yükleme-indirme-kaldırma işlerinin zaman maliyetini telefonun maliyetine eklememiz gerekmez mi?

Dediğiniz doğru. İsterseniz hiç kurcalamazsınız :p Yada benim gibi canınız sıkıldıkça formatlayı formatlayıp sıfırdan yükleme yaparsınız :D Bu zevk meselesi.Ama bu telefonu aldıktan sonra eşimle kavgalarımız bitti :p Evde neredeyse bilgisayar kullanmaz oldum.Gerçi oğlandan fırsatta kalmıyor.Benim internet işimi görüyor. O yetiyor bana.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

I ıh... Yükleme-indirme-kaldırma işlerinin zaman maliyeti, telefon maliyetiyle doğru orantılı. Bu zaman maliyetini sıfıra indirmek için Nokia 3310 falan kullanmak lazım, hem ucuz, hem zaman gereksinimsiz. Yes/No.

hTC kullanıyorum. İnanın ROM güncellemelerini resmen keyfi yapıyorum. Yeni bir rom çıkmışsa hemen deniyorum. Sıkılmadan ve birbirleri arasında belki de hiç bir fark olmamasına rağmen. Dün akşam Sense 3.5, Android 2.3.5 rom yükledim mesela. Çok acayip :p

Yorum bağlantısı
Cenk Avcı

Arkadaşlar merhaba

Daha önce yazmıştım. Aldığım telefondan memnun değildim. Eski telefonu eşime verip kendime S2 aldım. Gayet memnunum.

Benim sorum IGO hakkında, bu program ücretsiz mi venereden indirebiliriz ?

Daha önce açıklandıysa kusura bakmayın, aradım ama göremedim.

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Arkadaşlar merhaba

Daha önce yazmıştım. Aldığım telefondan memnun değildim. Eski telefonu eşime verip kendime S2 aldım. Gayet memnunum.

Benim sorum IGO hakkında, bu program ücretsiz mi venereden indirebiliriz ?

Daha önce açıklandıysa kusura bakmayın, aradım ama göremedim.

Teşekkürler

Cenk Bey IGO yazılımı Sd Cartın içinde kurulmamış halde geliyor ve bunu kurabilirsiniz. Ben kurdum ancak bunun ilerki yıllarda ne olur bilmiyorum. Şimdi bir sorun yok.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Teşekkürler. Benim telefonda hafıza kartı yok ??

Telefonu 0 aldiysaniz sd kart icinde geliyor. Eger yoksa hafiza karti edinin. Daha sonra www.yesllcin.com isimli siteye uye olmanizi oneririm. Buyuk ihtimalle orda igo mevcuttur. Yoksa googledan aratin. Daha oncesinde forumlarda nasil yuklerim diye soranlara cesitli linkler verilmisti. Bulursunuz diye dusunuuorum.

Saygilarimla.

Not: s2 ile foruma yazi yazmak cok zor. 4-5 sn gecikmeli olunca hatalar artiyor.

Yorum bağlantısı
Cenk Avcı
(düzenlendi)
Telefonu 0 aldiysaniz sd kart icinde geliyor. Eger yoksa hafiza karti edinin. Daha sonra www.yesllcin.com isimli siteye uye olmanizi oneririm. Buyuk ihtimalle orda igo mevcuttur. Yoksa googledan aratin. Daha oncesinde forumlarda nasil yuklerim diye soranlara cesitli linkler verilmisti. Bulursunuz diye dusunuuorum.

Saygilarimla.

Not: s2 ile foruma yazi yazmak cok zor. 4-5 sn gecikmeli olunca hatalar artiyor.

Teşekkürler.

0 aldım, biraz evvel Darty'i ve Samsung'u aradım, kart ve IGO kampanyaymış. Ucuza aldığım için sesim çıkmadı :D

tarihinde Cenk Avc? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Saygilarimla.

Ben buna benzer gecikmeyi bilgisayarda da yaşıyorum. özellikle fordclub ta. ben yaziyorum o arkadan geliyor :D

Yorum bağlantısı
Bizim forumda oluyor sadece bu sorun,mesela ben su an s2den yaziyorum sorun yok lafi uzatmaya basladigimda(simdiki gibi) harfler arkadan gelmeye basliyor.Yatik olarak yazamiyorum cunku ne yazdigimi goremiyorum bu forumda.Simdi lafi uzattigim icin 3-4 saniye arkadan geliyor.yazdiklarim:-)

Onur Bey,

Gecikme aynen Mehmet'in belirttiği gibi. İlk satırı yazdıktan sonra basılan harfler gecikiyor ve silmek için müdahale ettiğinizde işler bu gecikme nedeni ile daha da karışıyor.

Ali Bey,

İce Cream için rivayetler dolaşıyor. Muhtemelen kasım sonu gibi Avrupa'da ilk denemeler çıkar ortaya. Stabil olarak çalışması için bir süre daha beklenecek galiba. Şubat ayında piyasaya çıkacak S2'lerin güncel yazılımla geleceğine dair bilgiler var.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Sadece bu forumda olmasi Cok ilginc, nadiren destan yazdigimda oluyor bendede. Bazen de silmeye bi basliyor durduramiyorum hepsi gidiyor :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Arkadaşlar bir sorum olacak. S2 de sadece rehbere giriş için şifre koyamıyormuyuz. Daha önceki samsung telefonumda ve eşimin şu anki samsung telefonunda gizlilik seçeneğini seçip nereye istersek oraya şifre koyabiliyorduk. Benim oğlan telefonla uğraşıyor. Canı sıkıldığı zaman baba al konuş diyor bir bakıyorum birini aramış telefon çalıyor. Evren Bey bir gün sizide ararsa şaşırmayın yani. :) Her türlü yolu denedim sadece rehbere şifre koyma yöntemini bulamadım. Telefonu uçuş moduna alıyorum. Oradan bile çıkarıp arama yapıyor telefon. Bu konuda araştırma yaptım ancak birşey bulamadım. Bilginiz varsa paylaşırsanız oğlumla kavga etmekten kurtulacağım.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bugün aylık 10 lira paketle 8 liralık da limitsiz internetle vodafone smart minyatür telefonu aldım. Beklentilerimin üzerinde perfomansı var. Tabii ki s2 ile felan karşılaştırılamaz ama sonuçta bedavaya aldım ve alet çook küçük, bence avantaj. Youtube felan gayet güzel çalışıyor. internet radyosu çalışıyor. Tüm eposta hesaplarımı bağladım, facebook da bağlandı. felan filan. Merak edenler varsa ayrı başlık açayım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Nesi varmış? Bu sadece yavaş özellik olarak, tabi bir de ekran minik. ses kalitesi sinyal kalitesi eski telefonumdan iyi (windows mobile). Tabi cicim ayları yaşıyor olabilirim. Telefondan beklentim yüksek değil o nedenle belki mutlu etti.

Yorum bağlantısı

Evren ani yeni sürümde full hd video çekerken yakınlaştırma yapabiliyor musunuz?

Mehmet, KG5 sürümünde yakınlaştırma yapmıyor ama daha yeni sürümler mevcut. Belki onlar yapabiliyordur.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Evren Bey ve Mehmet kardeş bu s2 de rehbere girişi engellemek için herhangi bir program varmı. Yani eski samsunglardaki gibi şifre ile giriş yapabileceğimiz.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Evren Bey ve Mehmet kardeş bu s2 de rehbere girişi engellemek için herhangi bir program varmı. Yani eski samsunglardaki gibi şifre ile giriş yapabileceğimiz.

Saygılarımla.

Markette Advanced App Locker programı var Mehmet Bey. Her işleve şifre tanımlayabiliyorsunuz. Hatta çeşitli kilitleme metodları var. Siz diyene kadar ihtiyaç duymamıştım. Denemek için kurdum gayet güzel çalışıyor. İlk gelen şifre 888. Kilitlenmesin telefon:))

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...