İçeriğe Yönlendir

Hgs Ve Ogs Hakkında Herşey

Can Karacaer

Recommended Posts

Mahmut Türkmen

kasım sonunda Kocaeliye gitmem gerekiyor. Sanırım bu HGS den benimde edinmem gerekecek. İşin kötüsü belki de yılda bir kez kullanacağım bu yapıştırma sürekli camımda duracak :(

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

kasım sonunda Kocaeliye gitmem gerekiyor. Sanırım bu HGS den benimde edinmem gerekecek. İşin kötüsü belki de yılda bir kez kullanacağım bu yapıştırma sürekli camımda duracak :(

KGS varsa 2013'e kadar devam ;)

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Sistemi nasıl çalışıyor bilmiyorum ama belki kapatmamışlardı uyarı düzeneğini. Ötse de sorun olmaz yani.

Bence de ceza falan gelmez, gelirse de saçma olur zaten :) İtiraz eder iptal edersiniz diye düşünüyorum.

Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Korhan Orkun

Bugün ptt'den gittim kolayca dolumu yaptım. Ancak, ptt'ye gitmek zorunluluk benim için..

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mahmut Türkmen

Arkadaşlar HGs etiketini Focus 2,5 Titaniumlarda tam nereye yapıştırıyoruz deneyen var mı? montaj şekline sitesinde "HGS etiketinizi yatayda camı ortalayacak şekilde aynanın montaj ayağından 5 cm aşağıda olacak şekilde konumlandırınız" yazmışlar ama yağmur sensörü nedeniyle aşağıya kadar kapalı ve onun 5 cm altına yapıştırsam neredeyse camın ortasına gelecek :). Deneyen, sağlıklı bir şekilde kullanan varsa bilgi verebilir mi?

Ayrıca şunu sormak istiyorum: Ben bu etiketi kendi yapışlkan yüzeyiyle yapıştırmak yerine küçük nir şeffaf bantla yapıştırsam sonra işim bitince çıkarıp kaldırsam (zarar vermeden) olmaz mı acaba? Bu şekilde çalışırmı ki? Netice de yılda bir iki kez ya kullanacağım ya kullanmayacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek

Arkadaşlar HGs etiketini Focus 2,5 Titaniumlarda tam nereye yapıştırıyoruz deneyen var mı? montaj şekline sitesinde "HGS etiketinizi yatayda camı ortalayacak şekilde aynanın montaj ayağından 5 cm aşağıda olacak şekilde konumlandırınız" yazmışlar ama yağmur sensörü nedeniyle aşağıya kadar kapalı ve onun 5 cm altına yapıştırsam neredeyse camın ortasına gelecek :). Deneyen, sağlıklı bir şekilde kullanan varsa bilgi verebilir mi?

Ayrıca şunu sormak istiyorum: Ben bu etiketi kendi yapışlkan yüzeyiyle yapıştırmak yerine küçük nir şeffaf bantla yapıştırsam sonra işim bitince çıkarıp kaldırsam (zarar vermeden) olmaz mı acaba? Bu şekilde çalışırmı ki? Netice de yılda bir iki kez ya kullanacağım ya kullanmayacağım.

Ben aynanın arkasına (yolcu tarafı), camdaki noktalı kısımın alt bitiminden sonraki şeffaf alana yapıştırdım. Aynanın arkasında kaldığı için şoför koltuğundan görünmüyor.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Geçen gün site güvenliğinde HGS benzeri bir etiket alarak aracın atermik ön camına takmayı denedik ama çalışmadı. Acaba HGS'de bu sorun çözülmüş müdür? OGS zaten çalışıyor ama kalkarsa, işimiz zor olur. Öyle camdan falan sallayamam....

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Her atermik camda bu tür ürünlerin yapışacağı bir bölge vardır, ayna civarında olur genelde dikkatşe bakın

Yorum bağlantısı
Baran Ekici

HGS konusunda forumlarda çok şikayet okuduğumdan dolayı OGS aldım, bugün geldi.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Her atermik camda bu tür ürünlerin yapışacağı bir bölge vardır, ayna civarında olur genelde dikkatşe bakın

Nasıl görebilirim? Görsel bir fark bulamadım. Denemeler sonuç vermedi. Galaxy'de ön sol kelebek ile idare ediyorum. Grand C-max'ı olan arkadaşımda da bulamadık. :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

spesifik olarak bilmiyorum o aracı ama, ayna çevresine bakın siyah baklava desenli yer vardır dikdörtgen formunda mutlaka vardır

Yorum bağlantısı
Korhan Orkun

Kalan bakiyeyi nasıl öğrenebileceiğimizi hala bilmiyorum, boş ptt gördükçe alıyorum :)

Yorum bağlantısı
Hakan Çark
Aracı satınca Ogs ayağı araçta kaldı. Nerden temin ederiz??

Ben de aracı sattım, OGS ben de.Yeni aracımda nasıl kullanmalıyım, herhangi bir işlem yapmalı mıyım?

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Ben de aracı sattım, OGS ben de.Yeni aracımda nasıl kullanmalıyım, herhangi bir işlem yapmalı mıyım?

OGS'de belli bir süre kullanmayacağım şeklinde bir seçenek yok malesef, yeni araba aldığınızda eğer bankanızın inretnet şubesi destekliyor ise (Garanti destekliyor) internetten,desteklemiyor ise şube ya da call centerdan plaka değişikliği yaptırabilirsiniz..

2 ogs cihazım mevcut tekini focusta tekini clio da kullanıyordum ikisinide satınca tekine motorumun plakasını tanımladım.. Diğeri hala eski plaka ile duruyor..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

spesifik olarak bilmiyorum o aracı ama, ayna çevresine bakın siyah baklava desenli yer vardır dikdörtgen formunda mutlaka vardır

Bulamadım. Daha doğrusu aynanın üstünde siyah noktalardan oluşan alanda OGS çalışıyor. Ancak, otopark etiketi problemli. :(

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Ön sol kelebek cam ile istediğim olmasa da çözüm üretiyorum gibi. Aklıma başka bir soru geldi. :)

Güneş ışığı yansıtmalı ve rezistanslı ön camlar için etiket dışında problemler yaşanabilir mi? GPS, TV ve radyo yayınlarına etkisi olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Aşkın Barçın

http://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/ Bu linkden girip Müşteri Hizmetleri kısmına üye ola girip sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. ( E-Mail aktivasyonundan

sonra) Plaka,bakiye ve geçiş bilgileriniz rahatlıkla izlenebiliyor. Şu anda yapıştırma etiket karta göre daha mantıklı görünüyor.

Ama dikiz aynasının 5 cm altında yapıştırılması önemle tavsiye ediliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Köksal
(düzenlendi)

Hiçbir şekilde yazmadı :( Ekran falan çalışmıyorduki.Ne siren çaldı ne bir belirti.

Kameralara çıkma ihtimalimiz yüksek,ilk başta HGS'yi cama yapıştırmaya ne gerek vardı geçerken elimle gösteririm gibi bir düşünce vardı.Biz hgsnin önünde arabanın içinde hareketler yapıyoruz hiç belirti yok,elimi camdan çıkardım gösteriyorum belirti yok.Sonra dedim acaba yapışkanımı engelliyor.Cama yapıştırdık halen belirti yok.

bende bunun ogs versiyonu olmuştu...ankaradan dönerken abattan çıktım...orada bi shell var yanındaki tesiste mola verip eşe dosta bolçi alıyorum genelde...açık satıyolar daha uygun ve taze oluyor...

neyse dönüşte aynı gişelerden otobana girdim tek ogs gişesi var ve gişe çalışmıyormuş...kısmetsizlik benimki...

en uzun mesafe cezası gelmişti 20 lira mı neydi ....

düzeltme: ceza olarak değil ogs cihazından en uzak mesafe olarak çamlıca gişelerden tahsilat olmuştu...

tarihinde Emre K&#246ksal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol
(düzenlendi)

Hiçbir şekilde yazmadı :( Ekran falan çalışmıyorduki.Ne siren çaldı ne bir belirti.

Kameralara çıkma ihtimalimiz yüksek,ilk başta HGS'yi cama yapıştırmaya ne gerek vardı geçerken elimle gösteririm gibi bir düşünce vardı.Biz hgsnin önünde arabanın içinde hareketler yapıyoruz hiç belirti yok,elimi camdan çıkardım gösteriyorum belirti yok.Sonra dedim acaba yapışkanımı engelliyor.Cama yapıştırdık halen belirti yok.

Mert öncelikle resimlerine baktığımızda güzel pozlarınızın çıktığını söyleyebiliyorum, çünkü bu sistem de hem otoyola girerken hem de çıkarken plaka resimleriniz çekiliyor, bu nedenle girişte veya çıkışta etiketini okumasa dahi sistem plakadan tanıyor ve normal ücretini alıyor. Ama cama yapıştırırsan bu kadar uğraşmanıza gerek kalmaz. OK. :D :D

tarihinde Serhan Gürbüzol tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Adem Kalin

Merhabalar,

Sorunumla alakalı bilgisi olan var mı bilemiyorum, umarım vardır.

Geçen hafta Aracım için artık zorunlu olduğu için HGS sticker ını aldım ve verdikleri broşüre biraz baktım. Yazdığına göre (Aşağıdaki resimde olduğu gibi) yapıştırayım dedim ama baktım, ön camın sensörü bayaa bi aşağılara doğru iniyor, ben de aynanın arka tarafına den gelen bi bölgeye, sensörün plastiğinin sağ tarafına yapıştırdım.

Biraz tereddüdüm vardı. Çünkü broşürde "Metalik Ön Cam" diye bir ifade var ve onlar için şuraya yapıştırın buraya yapıştırın diye de bi ton şey yazıyordu. Hatta bazı marka ve modeller için açıklama da vardı ama hiç bir yerinde Ford yoktu.

Tereddüdümün yerinde olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum. 2 otoban 1 de köprü geçişimin sonrasında her birinde kaçak geçiş muamelesi gördüm. Fakat her seferinde de plaka sistemde tanımlı olduğu için bir süre sonra geçişimin normal ücretini yazan uyarı mesajı (SMS) aldım. Sistemden kontrol ettiğimde de normal ücretler görünüyor ve plaka ile kaçak geçiş sorguladığımda da herhangi bir kayıt bulunmuyor. eee sorun ne diyecek olursanız her seferinde sinir oluyorum alarmların car car car ötmesinden.

Tahminim şu şekilde, benim arabanın ön camı da rezistanslı. Ve sticker 'ın üzerinde bulunan elektronik chip devresi rezistansın tellerinden dolayı devreyi tamamlayamıyor ve dolayısı ile gişedeki okuyucu cihaz okuyamıyor.

Peki bu Metalik Ön Cam nedir, rezistanslı ön cam mı demektir? Bu konuda bilgisi olan var mıdır acaba?

İkinci olarak, peki bu baş belası sticker 'ı nereye yapıştırmalıyım bu durumda, aynanın arkası olabilir mi mesela?

Bilmem bi anlam ifade eder mi ama, benim araba da buradaydı

HGS_%20etiketi%20_nasıl_%20yapıştırlır.jpg

Bir de şu şekilde bir resim buldum nette :

1.20120328121813.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...