İçeriğe Yönlendir

Focus III - Xenon / Far / Adaptif Far / Sorunları / Montaj Hakkında

Fatih Gokluoglu

Recommended Posts

Ali Eren

Kaskonun önemi burada çıkıyor ortaya. Trafik sigortası sadece yan sanayi parça karşılıyor. (yan sanayisi olmayan parça için ne yapıyor, yan sanayi parça ödemesi mi yapıyor yoksa orijinal parçayı mo ödemek zorunda kalıyor onu bilemiyorum)

Ama adamakıllı kasko ile orijinal parça takılıp karşı tarafın trafik sigortasına rücu ediliyor.

Yorum bağlantısı
Ümit Öztürk

arkadaşım karşı taraf %100 suçlu neden cebinden verip yaptırasın üstelik sigortadan aracının değer kaybı olduğundan dolayı talepte bile bulunursun.artık sigorta yaptırırken araca orijinal parçamı,değer kaybı tazmini olsun mu diye soruyorlar(benim sigortacım sordu)sigortayı az ödersen yan sanaji parçası ve değer tazmini ödenmiyor.o zaman değer kaybını kişiden mahkeme ile alma hakkın doğuyor.senin hem aracında hasar oluşmuş hemde  değer kaybın olmuş.Allaha büyük söylemiyorum ama o sigortayı  veya kişiyi mahkemelerde süründürürüm.ne demek aradaki farkı ben karşılayacakmışım

Çok haklısınız. Kesinlikle cebimden para çıkması söz konusu olamaz aracımda oluşan değer kaybı tazmini var mı yok mu bilmiyorum sigortayı yaptırdığım yerle bunu görüşeceğim ama böyle bir olayı olduğunu zannetmiyorum ayrıca hangi tarafın sigortasından yapıldı bunu da bilmiyorum bu işlerde çok fazla bilgim de yok kafamın rahat olması açısından güvenilir yetkili servise götürüyorum aracımı her zaman mesafeye bakmadan ama böyle durumlarla karşılaşınca ne yapacağımı şaşırdım öfkeyle kalkıp yanlış birşey de yapmak istemiyorum. görünen seçeneklerim arasında mahkeme de var fakat bunun için hiç zamanım olmuyor aracı servise götürecek zamanı zor buluyorum ama orjinal parçayı bir şekilde taktırmak istiyorum değer kaybından da geçtim kaportada herhangi bir durum yok. Hasar kaydı olarak 832TL geçmişler tramere olası satışta resimleri gösteririm çok sorun olacağını düşünmüyorum.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

trafik sigortları yasal oalrak yan sanayi yollamakta serbesttir. buna benzer kaalrda o yüzden kaskodan dosya açmalı. zaten rücu eder karşıya. bu dertlr olmaz.

Mesela sen geldin benim arabaya çarptın diyelim abi, senin trafik sigortan bana yan sanayi paça alacak. 

Bende kendi kaskomdan orjinal parça ile hasarımı yaptırıyorum sonra benim kaskom senin trafik sigortandan nasıl parayı alıyor ?

Senin trafik sigortan benim kaskoya ben bu hasarı 1.000 liraya yapacaktım sen benden 2.000 istiyorsun demiyor mu ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Öztürk

Trafik sigortasında seçmece var mı ? Karşı tarafa zaten araç başına ve kaza başına ödeyeceği miktar belli. 

Bu vuran araç çok lüks bir aracın ön farını kırsa yan sanayisi olmasa ne olacak ?

Ümit kardeş işin içinde bir yanlışlık var. 

Bende ona takıldım üstelik yan sanayisi piyasada yokmuş bende araştırdım titaniumların ledli stop'unun piyasada yan sanayisini bulamadım 250tl'ye orjinalini sattığını iddia eden bir yer buldum sadece. Olay da ordan koptu zaten eksperle yaptığım görüşmede gürbaşlara 400tl stop parası bıraktığını ve dosyayı kapattığını söyledi. gürbaşlarda benden para istedi üstüne vermeyeceğimi söyleyince son çare biz karşılayacağız dedi 1 hafta dönmediler bugün aradığımda yan sanayi bulduklarını onu tedarik edeceklerinden bahsettiler ben yan sanayiyi reddettim. Sonuçta bu araca vurulmadan önce orjinaldi neyse o olması gerekir diğer türlüsü mağduriyet. Yaşım ufak diye pek önemsemediler gibi de geldi bana öyle hissettim, sürüklediler olayı.

Aklıma takılan şey gürbaşların müdürüyle birebir konuşup çözüm yolu mu arasam yoksa 250TL'yi oradan alıp kendi parçamı kendim mi alsam? Gerçekten çok bunaldım bu işten.

geçmiş olsun görünmez kaza gibi duruyor ama yinede cana gelceğine mala gelsin

Teşekkür ederim, herşeyin başı sağlık tabiki  :good1:

Kaskonun önemi burada çıkıyor ortaya. Trafik sigortası sadece yan sanayi parça karşılıyor. (yan sanayisi olmayan parça için ne yapıyor, yan sanayi parça ödemesi mi yapıyor yoksa orijinal parçayı mo ödemek zorunda kalıyor onu bilemiyorum)

Ama adamakıllı kasko ile orijinal parça takılıp karşı tarafın trafik sigortasına rücu ediliyor.

Haklısınız, önceki aracımda en iyi kaskoyu kullandım hep 5 sene boyunca en ufak birşey olmadı. Bende bu aracı aldığımda mini hasarları karşılamasını istemedim ona güvenerek oldukça da ciddi fiyat farkı vardı.  Şans işte..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Mesela sen geldin benim arabaya çarptın diyelim abi, senin trafik sigortan bana yan sanayi paça alacak. 

Bende kendi kaskomdan orjinal parça ile hasarımı yaptırıyorum sonra benim kaskom senin trafik sigortandan nasıl parayı alıyor ?

Senin trafik sigortan benim kaskoya ben bu hasarı 1.000 liraya yapacaktım sen benden 2.000 istiyorsun demiyor mu ?

demio

mini hasar ile nasıl bir ilgi kuruyorsnuz? kasko var mı?

vesile ile far top tampon hasarları değer kaybına girmiyor.

Yorum bağlantısı
Ümit Öztürk

demio

mini hasar ile nasıl bir ilgi kuruyorsnuz? kasko var mı?

vesile ile far top tampon hasarları değer kaybına girmiyor.

pert kasko diye bir kasko türü sanırım babamın arkadaşı da 2012 model 5.20'sine yaptırmış aynısını sende yap gereksiz para ödeme boşuna dedi fakat işte bu tarz bir olayda çıktı işe yaramaz olduğu sadece büyük çaplı kazalar afetler yangın vs. olduğu zaman karşılıyor. Bu yaşadığım olayda kaskonun bir etkisi olmuyor o nedenle. Bir daha da yaptırmam bunu dilim yandı. Ama yinede orjinal parçayı takmaları gerektiği görüşündeyim çünkü yan sanayi ledli stop yok.

En yakın çözüm 250tl olan stop'u ücretini gürbaşlardan tahsis ettikten sonra kendim gidip alıp yine gürbaşlarda taktırmak gibi duruyor. 

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-ford-focus-3-hatchback-ledli-sag-arka-stop-sifir-orjinal-221521493/detay

Güvenilir mi bilemedim ama serviste 900tl fiyat verirlerken burada neden 250tl aklımı kurcalıyor..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

pert kasko diye bir kasko türü sanırım babamın arkadaşı da 2012 model 5.20'sine yaptırmış aynısını sende yap gereksiz para ödeme boşuna dedi fakat işte bu tarz bir olayda çıktı işe yaramaz olduğu sadece büyük çaplı kazalar afetler yangın vs. olduğu zaman karşılıyor. Bu yaşadığım olayda kaskonun bir etkisi olmuyor o nedenle. Bir daha da yaptırmam bunu dilim yandı. Ama yinede orjinal parçayı takmaları gerektiği görüşündeyim çünkü yan sanayi ledli stop yok.

En yakın çözüm 250tl olan stop'u ücretini gürbaşlardan tahsis ettikten sonra kendim gidip alıp yine gürbaşlarda taktırmak gibi duruyor. 

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-ford-focus-3-hatchback-ledli-sag-arka-stop-sifir-orjinal-221521493/detay

Güvenilir mi bilemedim ama serviste 900tl fiyat verirlerken burada neden 250tl aklımı kurcalıyor..

Bu ilandaki ürün çıkma ürün muhtemelen ama sıfır kalitesinde demek istemişler diye anlıyorum ben.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

linkteki çıkma parçacı ilanı. sıfır dediği de kondüsyonudur

Yorum bağlantısı
Ümit Öztürk

linkteki çıkma parçacı ilanı. sıfır dediği de kondüsyonudur

Bu ilandaki ürün çıkma ürün muhtemelen ama sıfır kalitesinde demek istemişler diye anlıyorum ben.

Alınır mı sizce?

Yorum bağlantısı
Misafir

Düzgün çalışıyorsa niye alınmasın yeterki ton farkı olmasın. ;)

Hatta ben olsam 400TL firmadan alırdım bu stobu alır gider dışarıda takdırırdım, nasıl bir yetkili servis yan sanayi parça takıyor ? Bir de stop ? Yan sanayi takılacaksa yetkili servise ne gerek var ? Kafamda deli sorular. :s

Yorum bağlantısı
Ümit Öztürk

Düzgün çalışıyorsa niye alınmasın yeterki ton farkı olmasın. ;)

Hatta ben olsam 400TL firmadan alırdım bu stobu alır gider dışarıda takdırırdım, nasıl bir yetkili servis yan sanayi parça takıyor ? Bir de stop ? Yan sanayi takılacaksa yetkili servise ne gerek var ? Kafamda deli sorular. :s

400tl'nin hepsini almam gerek cidden eğer karar verirsem beykoza gidip servisten parayı alacağım, ordan bahçeşehire gidip parçayı alacağım yol parası vs. zaten aynı fiyata gelecek. Yetkili servisin söylediği arada siz çok yıprandınız bu olayda bizim elimizde de olan birşey yoktu sizi daha fazla uğraştırmamak adına parçayı biz takacağız dedi sevinmiştim, bugün söylediği yan sanayi takılacağı direk reddettim. İş başa düştü. Tartışmamız olmuştu temsilciyle bu konuda benim de söylediğim yetkili servise başımın ağrımaması için geldiğimdi ama o bunu yan sanayici mantığıyla sentezledi  :rolleyes:

Gayet alınır.

Son çare o parçayı alacağım artık teşekkür ederim ilginize :) Konuyla ilgili gelişmeler oldukça yazacağım peşini bırakmayacağım imkanlarım dahilinde aynı olay yarın başkasının da başına gelebilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Safak Acar

Klasik Ford yetkili servis problemleri , geçmiş olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdullah Aladı

Far olayını olduğu gibi ford müşteri hizmetlerine otosana da iletin mutlaka servis yan sanayi kullanamaz sanırım. Bu yaz benim araca dururken motosiklet çarptı ve ön panjur gitti sigortacım tutanağı tuttu oto king e gittim benimde karşı tarafın sigortası karşılayacaktı. Yan sanayi takarız falan diye konuştu oradaki yetkili ki bende itiraz ettim. Yan sanayi 75 tl orjinal 760 tl bu arada. Sonra 0850 li numarasını aradım. Daha sonra dönüş yaptılar ve bir kaç hafta sonra orjinal olarak panjur gelip yakıldı. Benim hatam olmayan bir durumun ceremesini neden ben çekeyim ki!

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Misafir

genelde bu tip farlar için düşünceler.

1-mercegi dandik

2-ayarları saglıklı çalışmıyor

3-gündüz farlarında mantar led kullanılıyor,aydınlatma yetersiz sadece gölgede belli oluyor.

4-bozulma anında tek veya parça bulman olanaksız.

5-bir kere agzım yandı ,kesinlikle bidaha almam.

bu farın aynısından bende de var. Kesinlikle BERBAT bişey. Hiç Memnun değilim dediğiniz gibi ışığı gölgede görünüyor sadece. Ayrıca temassızlık var bazen bi led sönnüyor kapatığ açınca düzeliyor. Ayrıca farın içine parçasına vs müdahale etmek de mümkun değil. Çöpe atıp orjinaliyle değiştirecem.

Yorum bağlantısı
Ümit Öztürk

Son olarak durumu bildireyim. İstanbulda leventte ikamet ediyorum bana en yakın sanayiler seyrantepe oto san. ve maslak atatürk oto san. her ikisinde de ledli stopu bulamadım. İnternette ilan koyulmuş olan bahsini ettiğim stopu almak için leventten başakşehire gittim eve orada satın alıp montajını da yaptırdım daha fazla kırık stopla gezmek istemediğim için. daha sonra beykozdaki gürbaşlara yetkili servise gittim ve faturayı verdim tam olarak 472tl tuttu. Sigorta şirketinin parça ücreti olarak 400tl verdiğini ve dosyayı kapattığını fatura için de bana 400 tl geri ödeme yapabileceklerini söylediler. Ne söylesem de fayda etmedi hesabıma yatan para 400tlydi. Yine benim cebimde olay süresince 200liradan fazla para çıktı yakıt, köprü ücreti vs. öğrenci adama koyuyor. Olay böylece kapandı. Bugüne kadar forddan başka arabam olmadı ford sattım ford aldı hep iyi niyetli oldum gittiğim servislere karşı vs. ama çirkefleşmek gerekiyormuş sanırım. Ama maalesef ki yapım buna uygun değil beni forddan soğutan yetkili servisime teşekkür ederim forda da bu servise yetki verdiği için ayrıca teşekkür ederim. Bunun hakkında detaylı bir şikayet mektubu da yazmayı planlıyorum, yoğunluktan ilk fırsat bulduğum anda. Olayı duyan kişiler bazen bana da laf söylüyorlar gidip adam gibi sigorta şirketinden sigorta yaptır vs. gibi kimse kusura bakmasın anadolu sigortada anlaşmam o kadar fahiş paralar ödüyoruz sigorta şirketlerine sadece bir plastik aksamın hasarının karşılanması konusunda ne kadar sıkıntı yaşıyoruz yazık günah. üstüne üstlük dünya kadar zam geliyor yada geldi sigorta ücretlerine. Bence bu vatanın topraklarında yaşayan insanların sinirleri bu kadar sıkıntılara karşılık iyi bile dayanıyor..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
(düzenlendi)

Geçen yıl Rabbimin izni ile aynı tip fara aynı tarzda bir çalışma yapmak daha kısmet olmuştu.Çok resimlemedim.Bu defa mercek kapagına öncekinden tecrübe ile daha bir şefkatli davrandım beni kırmadı düzgünce şekle şemale girdi.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Geçen yıl Keşan'dan bir arkadaşımızın 2015 Focus 3 aracı için yeni far alınıp araç üzerindeki farlara Hella bi-xenon ile oem tarzda görünüm amaçlı gündüz farı çalışmasını uzun süren bir süreç sonrasında mebla sorunu aşılıncada süreç hızlandı ve Rabbimin izni ile gündüz farı azda olsa hafif dışa açık bir hizalama hatası ile lakin uzaktanda olsa görünürlük gayet ideal seviyede sonuç ile bitirmek kısmet oldu.

Aracın halojen yapısından dolayı voltaj düşük şekilde artarak çalışır hale geldiğinden küçük bir sorun olan bu durumu aşmak için uygulamalar yaptırırken sonrasında arkadaşımız sabırsızlık edip bir sinir ile banada bu sorun senin hatan diyip mafyatik dil geçişi yapınca beni bir daha aramaması yönünde kendisine durumu kendisine karşı her hangi bir sinirim,kızgınlığım olmadığını anlık sinirine yenik düşüp benimle alakası olmayan bu hatayı bana yükleyip yıllarca tanıdığım bir insan olarak bu davranışı yakıştıramadığımı ilettim ve kişisel soruna dönüşmesi ile şu an durum ben içime sinmediği için e-mail yolu ile şunları yapman gerek dedim ve cevaplarında davranış şekli devam edince beni bir daha rahatsız etmemesni şart koşarak büyüklük bende kalsın dedim meblasını öderim demesine ragmen bu davranışına cidden çok üzüldüğüm için benden kaynaklı diye düşünüp bu davranışına son vermesi duası ile karşılıksız parçayıda yaparak yolladım ve sağ farda ara sıra nadiren kırpma yaptığı bilgisinide bana iletti.Her şeyde bir hayır vardır.

Far modelinin oem mercekli yapıya en yakın halde montajı yapmak için Vw touron galiba bu aracın kare tipine yakın olan mercek şapkası kullanmaya karar verdim.İntemo iç mercek şapkası ilavesi ilede görselliği tamamlayıp güzel bir en yakın duruş elde ettim.

7699.jpg
resim yükle

Çerçeveyi komple siyah yapalım demişti ben önce çerçeveyi yarı siyah olarak olsun demiştim begenmedi.Aldığı siyah halojen far yakıştığı için komple siyah olarak yeniden düzenlendi.Çerçeve siyah tabanlı idi lakin iç kısımlar pütürlü kromluydu  ve kromu çıkartamadım sadece bu kısımları 600 derecelik siyaha boyadım.

7701.jpg
bmp resim yükle

7706.jpg
jpg upload

Gündüz farı için Audi A6 sanırım stop reflektörünün yapısı tam istediğim gibi idi ve kestim biçtim yerine alıştırdım.Orijinal ledlerini söküp beyaz ledlerin montajını yaptım ve orijinal led sürücüsüde üzerinde olunca nefis bir sonuç aldım.

7743.jpg
jpg upload

7696.jpg
resim yuklemek

7866.jpg
resim yülke

Çerçevede komple siyah yapıldıktan sonra son durumlar.

8195.jpg
resim upload

8196.jpg
çoklu resim yükle

8176.jpg
resim yüke

8176.jpg
resim yüke

8177.jpg
ücretsiz resim barındırma

8210.jpg
bmp resim yükle

8211.jpg
resim upload

8215.jpg

8177.jpg

Güçlü bir Ameikan park istendiği için 3 adet amber power led ilavesi ile gündüz farı son durum.

8181.jpg
hızlı resim yükle

8183.jpg
bmp resim yükle

Belirttiğim durumdan dolayı araç üzeri resimlerini ekleyemeceğim.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Abdullah Aladı

Her şeyde bir hayır vardır abi.Bu tutum karşısında çizginizi bozmamanız en güzeli uygulama gerçekten güzel olmuş yine. :nazar:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karaaslan

Diyecek hiç birşey yok temiz işçilik mükemmel sonuç  :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Abi sana yakışanı yapmış büyüklüğünü sergilemişsin kalanı Rabbimin takdiri

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...