İçeriğe Yönlendir

Focus III - Xenon / Far / Adaptif Far / Sorunları / Montaj Hakkında

Fatih Gokluoglu

Recommended Posts

Burak Karahan

oktay abi yardımcı olacaktır bu konuda . ancak farların bu hali gayet güzel . aracın renginden dolayı garip gelmiş olabilir 

Yorum bağlantısı
Mahmut Emre Seymenoğlu

Zaten normalde uzun farlar halojen ampullerle destekleniyor, gündüz de selektör yapınca çalışıyor bu halojenler. 

Yani ustanız yanlış bir şey yapmamış.

Bu arada bu farların takılması ve düzgün çalışması her zaman kolay olmuyor.

Xenon'lar 35W çektiği için sistem kontrollerinde kısa far arızası veriyor ve kendini tümden kapatıyor.

Sizinkiler düzgün çalışıyorsa gündüz farı ve normal far ustanızı kutlayın. 

Bir de beyaz renk araçta ben olsam boyatmazdım krom daha çok yakışıyor.

Farları düzgün çalıştırmak için internetten satın aldığımız bir aparat kullandık hocam. Far arıza uyarısı almadan farlarım çalışıyor.Sadece gündüz çalışan led'ler farları çalıştırdığımız zaman parlaklığını azaltmıyor.Aslında bunun içinde bir devre hazırlanıyormuş ama ustam ''çok da fazla kurcalamayalım Led'ler kendini kısmasa ne olur ki,böyle de çok güzel'' dedi:) Ayrıca aracıma bu farları takan kişi gerçekten çok yeteneklidir. Kendisi normalde motor ustası ama aracıma far takmanın yanında ön iki camıma ve büromun camlarına da film çekti, ayak altı aydınlatma yaptı ve ayrıca arka bagaj kapağındaki Ford ambleminin bulunduğu parçanın üzerinde bulunan küçük bir çiziği kapatmak için o parçayı beyaz karbon folyo ile kapladı :) Spor yay alırsam onu da kendisi takacak. Kendi kullandığı 3.25 BMW'ye Şahin yayı uygulayabilecek yetenekte:)

ramazan bayramı için ankaraya geldim ve beklenmedik bir mesai daveti alınca acilen tekrar dönüş yaptım.

Oktay abiyle tanışmak ve fiestamın farlarını ona emanet edecektim. bir takım işlem için.

bence oktay abi yaptıkları ve yapacakları ile benim gözümde 1 numara.

ben ona sadece farları değil arabayı bile emanet ederim süresiz.yeterki vakit olsun.

saygılar.

mucizeler yaratmaya devam............Oktay abi.

Oktay Bey'le çoktan irtibatı kurdum bugün;) Tatil dönüşü kargo ile farlarımı kendisine yollayacağım. Sadece farların hangi kısmını siyah yapalım,hangi kısım gri kalsın onun araştırmasını yapıyorum.

oktay abi yardımcı olacaktır bu konuda . ancak farların bu hali gayet güzel . aracın renginden dolayı garip gelmiş olabilir 

Yukarıda bahsettiğim gibi bir aksilik olmazsa farları Oktay Bey boyayacak . Araba beyaz olunca açık renk far kendini çok belli etmiyor bence. Biraz sürmelenirse sanki kendini daha çok belli edecek gibi geliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Emre Seymenoğlu

Ustamızı bulduk şimdi mercekli içi siyah renk ST farının net bir fotoğrafını paylaşacak biri lazım:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Emre Seymenoğlu
(düzenlendi)

Farı çok uygun fiyata almışsınız. :)

ST far resmi istemişsiniz.

buyrun benim araçtaki .bende sizin gibi sonradan taktım. ;)

883871_4885434448650_434161896_o.jpg

resim gönder

Farlar gerçekten çok uygun fiyata denk geldi hocam.Ayrıca sizin aracın geçirdiği evrimi bu forumda baştan sona takip ettim :) Güle güle binin aracınız çok güzel.

Hocam fotoğraf çok net olmadığından,daha doğrusu sağ taraf kesik çıktığından teyit amaçlı size bir şey sorayım. Farın ışıklandırma için lazım olan kısımları ve led ve sinyal üstündeki şeffaf plastik kısımlar harici diğer her tarafı siyah değil mi?

Ayrıca renk mat siyah mı, yoksa parlak siyah mı?

tarihinde Mahmut Emre Seymenoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Emre Seymenoğlu

Teşekkür ederim. :)

Benim araç üzerindeki farın fotosunu dikkatli çekmemiştim. :)

Ama sizin için bir tane buldum.

İstersniz yarın detaylı bir şekilde foto çekip eklerim buraya..;)

IMG_0749_zpse1a43158.jpg

resim upload

Eğer 2-3 tane kendi farınızın net fotoğrafını ekleyebilirseniz çok memnun olurum.

Bu arada herkese yardımları için de çok teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Emre Seymenoğlu

Google'da ST farını ingilizce aramak aklıma gelince daha net fotolara ulaştım. Farlarımı aynen aşağıdaki fotoda olduğu gibi boyatacam.

Umarım mevcut halinden daha çok yakışır arabaya.

qy6d.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Emre Seymenoğlu

Araciniz beyaz olduğu için yakisacaktir. ;)

Tatil dönüşü bir aksilik olmazsa farların yeni halini buradan paylaşırım. Herkese tekrar çok teşekkür ederim.

Ha bu arada size son bir soru sorayım hocam. Siyah kısımlar MAT SİYAH mı yoksa PARLAK SİYAH mı? :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Emre Seymenoğlu

Tabiki parlak.. :)

Hocam sizden bir bilgi daha öğrnemem lazım:)

Sizin aracınızda araba çalışırken ledlerin yanması için parkları yakmak mı gerekiyor yoksa her halükarda motor çalışırken led'ler kendiliğinden yanıyor mu?
Orjinal çalışma prensibi hangisi?
Syg.
Yorum bağlantısı
Yücel Solak_1

merhaba arkadaşlar.farlarım orjinaldir.aracım titanium modeldir.farları yeni taktırdım.far ayarını biraz fazla aşağı yaptığımız için diye düşünüyorum alt tarafta erime meydana geldi.

böyle bir sorunu olan varmıdır acaba.şimdi far ayarını biraz yükselttik ve farın performans olarak aydınlatmasıda harika oldu.

birdaha eritme yapmıyacağını umut ediyorum.

93tg.jpg

vsts.jpg

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

İlk defa görüyorum böyle bir şeyi  :shok: Sanırım far ayarı yapıldıktan sonra çok aşağı bakıyordu farlar fark edemediniz mi ? Uzun müddet yanınca ısıdan erime oldu far ayarını yapan kişide suç.  :good1:

Yorum bağlantısı

Mercekler direk olarak güneş ışıklarına maruz kalmış ve pleksi tabakayı delmiş.Başka açıklaması yok.Xenon ampul ısısı direk ön kısıma odaklıdır böyle bir eritmeye yeterli ısıyı alta veremez diye düşünüyorum.Aynı şeyi ben balkondaki masamda yaşadım.Gece merceği yatık şekilde bırakmıştım ertesi akşama doğru masada bu şekilde yanık izi oluşmuş.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Merceklerin ayarı en aşagıdada olsa ampul ısısıyla böyle bir eritme yapabileceğini düşünmüyorum fakat iddiada edemem.Ampul odaklaması ileriye doğru ve esas oluşan ısı merceğin ön kısmında oluşuyor.Mercek metali bu kısımlara zaten teması yok.Arada neredeyse en az 3 cm civarı boşluk var.İlk bakışta eriyen kısımlara bakınca üstten merceğe direkt güneş ışıklarının teması ile oluşan eritme şeklini gördüm.Aracınız epey süre buda öğlen ve sonrasında güneşin altında kaldı ise bu eritmeyi yapmış olmalı.Bundada mercegin epey aşagıda ayarlanmış olmasıda rol oynuyor bunu inkar edemem.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Perdede 600 derece ısı var. Mercek etrafı ampülün kalitesine göre 350 dereceyi buluyor, metal çerçevede.

Yorum bağlantısı
Yücel Solak_1

teşekkürler.

aracım güneşte kalmıyor.daha çok kapalı garaj kullanıyorum.farları taktıktan hemen sonra oldu.gece 5 saat boyunca farlar açık aracı kullandım.4-5 metreden sonra aydınlatma yoktu.far çok aşağıdayı aydınlatıyordu.

şimdi yukarı kaldırttırdım.olması gereken ayarda.bakalım bir sorun çıkacakmı...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Düşüncemde yanılmışım.Ben bu denli zararı verebileceğine kanaat getirmiyordum.Kullandığınız xenon ampul orjinal mi? çin malımı?

Yorum bağlantısı
Emin Erbil

Herkese iyi günler,

Aracım Focus 2012 HB Style model.

Aracıma uygun bir fiyata çıkma olarak Titanium-X paketin mercekli ve Led'li farlarından buldum.

Fakat farlar dükkanda fazla beklediği için farların iç kısımları ve camların iç yüzeyleri kirlenmiş.Bu sebeple bu işte uzman bir yere farları açtırıp temizletmeye karar verdim.

Bu esnada aklıma hazır farları açtırmışken iç kısımları boyatma fikri geldi.Yanlış bilmiyorsam bu tarz farlar yeni ST'de mevcut. Öyle değilse bile siyah farlar benim daha çok hoşuma gidiyor ve araçlara daha fazla yakıştığını düşünüyorum.

Fakat hem farları açıp boyama işlemini yapacak olan ustaya tarif etmek için, hem de benim de kafamda bir fikir oluşturması açısından tam olarak hangi kısımların boyanması gerektiği hususunda yardıma ihtiyacım var.Aşağıda paylaştığım fotoğrafın üzerinde tam olarak şurasının boyanması gerekiyor, şurası kesinlikle orjinal kalmalı şeklinde görüşlerinizi bekliyorum.Ama net olarak:)

Ayrıca farın LED'li kısmı sabit mi yoksa farın içi açılınca sökülebiliyor mu?

Birde bu işi gönül rahatlığı ile yaptırabileceğim,işinin uzmanı ADANA,MERSİN veya KAYSERİ illerinde bildiğiniz iş yerleri var mı? Far açıp kapatmak titizlik isteyen bir iş olduğu için ileride sıkıntı yaşamamak adına, kaliteli boya kullanan,farları zarar vermeden açıp güzelce kapatacak bir ustaya ihtiyacım var.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Syg.

ulb5.jpg

syrk.jpg

behz.jpg

Mahmut bey

İnternetten okadar arastırdım mecekli ledli far piyasada bulamadım herhangi bir adres veya telefon numarası var ise paylasırmısınız bende sizin yaptıgınız gibi farlarımı degiştirmek istiyorum.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mahmut Emre Seymenoğlu

Emin bey,

Ben farları internette arayarak buldum. Focus 3 ledli çıkma, focus 3 mercekli çıkma şeklinde arama yaparsanız bulursunuz .Ben bu şekilde 2-3 tane bulmuştum.fiyat olarak 600 TL civarında demişlerdi. Kendi aldığım farları pazarlıkla 400 TL'den 250 TL'ye düşürüp aldım.Ama satıcı bu farların pek ederini bilmiyordu bence. Çünkü içi siyah merceksiz ve ledsiz titanium farina da 400 TL dedi ve o farlarda indirim yapamam dedi:)

Siz 500-600 TL'ye çok rahat bulursunuz diye düşünüyorum. Akşam ben de bakarım sizin için. Şu anda telefon ile sağlıklı arama yapamıyorum.

Yorum bağlantısı
Emin Erbil

mahmut bey cevap verdıgınız için teşekkür ederim ben şimdi sizin dediginiz gibi araştıma yapıcam bana mercekli ledli olan far gerekli sizde musait olurda bakarsanız benımle paylasabılırmısın cok teşekkürler iyi akşamalar

Yorum bağlantısı
Emin Erbil

Mahmut bey şimdi http://www.4soto.com/ bu adres ile görüştüm kapıyı 600den acıyorlar fakat bıraz pazarlık yaptım500 dedi alıcak olsam 450 tl ye alınır.

bu farların ampullerı herseyı içinde takım olarak calısıyor degılmı.

Bir soru daha sorucam ama farları aldıktan sonra montajında sıkıntı cıkıyormu direk calışmıyor diye bılıyorum baska parca almaya gerek varmıdır.

Yorum bağlantısı
Mahmut Emre Seymenoğlu

Mahmut bey şimdi http://www.4soto.com/ bu adres ile görüştüm kapıyı 600den acıyorlar fakat bıraz pazarlık yaptım500 dedi alıcak olsam 450 tl ye alınır.

bu farların ampullerı herseyı içinde takım olarak calısıyor degılmı.

Bir soru daha sorucam ama farları aldıktan sonra montajında sıkıntı cıkıyormu direk calışmıyor diye bılıyorum baska parca almaya gerek varmıdır.

Size verdikleri fiyat sadece far fiyatıdır diye tahmin ediyorum. Xenon'lar direk çalışmıyor.90 TL civarı fiyata satılan bir aparata ihtiyaç var. Ayrıca Xenon far ve beyinlerini de alacaksınız. Ayrıca bu farlar takılırsa far yükseklik ayarları da iptal oluyor. Onu çalıştırmanın bir yolu var mıdır bilemiyorum.

Montajı her elektrikçi yapamaz,konuyla ilgili biraz araştırma yapması gerekir.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mahmut Emre Seymenoğlu

Farların işlemi Oktay Hocam sayesinde tamamlandı ve araca takıldı.

5urx.jpg

e7lp.jpg

rxg4.jpg

6l7d.jpg

k6af.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...