İçeriğe Yönlendir

Kış Bakımı ve Antifriz

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu

Arkadaşlar herkese iyi akşamlar. Uzun zamandır yoğunluktan dolayı çok ilgilenemedim aracımla. İş yerim eve yakın olduğu için ve genel olarak İstanbul trafiğinden nefret ettiğimden dolayı aracı yerinden çok fazla oynatmıyorum,şehirler arası yolculuklarda işimi görüyor:) Şimdi malum havalar soğumaya başladı ve antifriz ile ilgili merak ettiğim şeyler var. Bu arada araba hakkında ne öğrendiysem bu forumdan öğrendim,belirtmeden geçmeyeyim,kendim bile parça söküp takma işlemlerini yapar oldum:) İstanbul gibi yerde arabayı kaldırıp sanayiye götür gel sıkıntılı işler. Bu antifriz ölçümünü yapan basit aletler gördüm internette araştırma yaparken,bunlardan temin ederek ölçümümüzü kendimiz yapıp masrafı daha da düşürebilir miyiz acaba? Daha önce bu ölçümü kendisi yapmış olan varsa yardımcı olursa sevinirim,dikkat etmem gereken noktalar olabilir. Elimde antifrizim var,ondan belli bir miktar eklesem sıkıntı olur mu acaba? Çok koyarsam ne gibi zararlar olur? Şimdiden teşekkür ediyor,iyi akşamlar diliyorum.

Antifriz Ölçer olarak şu linkte bir tane ve buna benzerler oldukça fazla:

http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=antifiriz+%F6l%E7er&gclid=CjwKEAiA7f-yBRDAgdv4jZ-78TwSJAA_WdMaNni6cZyPwj9xzfNdbtNZO5XDHHbFjoDu7mUFRWOr0BoCuj3w_wcB&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

İstediğin aleti al, hepsi işe yarar :)

Elindeki antifirizi kullanırsın, suyla karıştırınca yoğunluğuna bome ile bak, antirizi fazla yada hiç susuz koyarsan kaynama derecesi düşer haberin ola, mutlaka suyla karışmalıdır,  ekleme yapacaksan mutlaka aynı tip antifiriz kullan, kırmızıya mavi yeşil  vs. katma bozarsın,en iyi antifriz organik (kırmızı-pembe) olandır bu arada, bence sistemi boşalt ve kırmızı antifiriz doldur, suda ekle tabii, 10 sene arkana bakma, her sene ölçersin kontrol edersin :)

Yorum bağlantısı
Altan Onuk

Arkadaşlar merhabalar

istanbuldayım.ilk araç olduğu için nereye antifriz koyulur bilmiyorum :) silecek suyu antifriz olanlar var onu biliyorum onu ekleyeceğim.motorun başka neresine ne katmam gerekiyor kış için?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Antifriz 10 yıl kullanılabiliyor. Yani sizin eklemenize gerek yok. Silecek suyu antifrizli olursa iyi olur. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Antifriz 10 yıl kullanılabiliyor. Yani sizin eklemenize gerek yok. Silecek suyu antifrizli olursa iyi olur. 

antifiriz etilen glikoldür. cam suyuna katmamak lazımdır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Altan Onuk

tamam hocam zaten antifirizli cam sularindan bahsetmistim.bunun disinda ozel olarak antifiriz alip aracin hangi kismina eklememiz gerekiyor

Velev ki eklemedik ve hava da cok soguk olursa sonuc ne olur

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Sani Gerşon

kış şartlarında motor suyunun biraz azalması normal değil mi acaba, bizim fiestaların kronik problemi bende de var kaloriferi kontrol edemiyoruz harıl harıl ısınıyor ondan dolayı azalmıştır diye düşünüyordum :/ 

Hayır, su hiç bir şekilde azalmamalı. Kalorifer musluğunuz arızalı muhtemelen, oradan su kaçırıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Cemal Kesik

Bazı yorumlarda antifirizin 10 yıl ömrü olduğu yazıyor. Arabamın kitapçığında antifirizin aşınma ve paslanmaya karşı zamanla etkisini kaybettiği ve 4 yılda bir değişmesi gerektiği yazıyor. Ölçümde soğutma sıvısı -25 dereceyi gösterdi. Buradan antifiriz donmaya karşı koruma sağlıyor ama 7 yıl geçti antifiriz aşınma ve paslanma önleyici özelliğini kaybetti ve değiştirilmeli düşüncesine varabilir miyiz ? Kitapçıkta kullanılan motor soğutma sistemi olarak 8.1 litre yazıyor. Bu sadece antifirizin mi yoksa antifiriz artı saf suyun toplam ölçüsü mü? 2010 dizel mondeo aracım için hangi renk veya özellikte antifiriz önerirsiniz? Organik olması veya olmaması çok önemli mi? Aşağıdaki bağlantıdaki bağlantıdan hangi antifirizi almamı önerirsiniz?

http://www.hepsiburada.com/ara?q=Antifiriz&markalar=mobil

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bazı yorumlarda antifirizin 10 yıl ömrü olduğu yazıyor. Arabamın kitapçığında antifirizin aşınma ve paslanmaya karşı zamanla etkisini kaybettiği ve 4 yılda bir değişmesi gerektiği yazıyor. Ölçümde soğutma sıvısı -25 dereceyi gösterdi. Buradan antifiriz donmaya karşı koruma sağlıyor ama 7 yıl geçti antifiriz aşınma ve paslanma önleyici özelliğini kaybetti ve değiştirilmeli düşüncesine varabilir miyiz ? Kitapçıkta kullanılan motor soğutma sistemi olarak 8.1 litre yazıyor. Bu sadece antifirizin mi yoksa antifiriz artı saf suyun toplam ölçüsü mü? 2010 dizel mondeo aracım için hangi renk veya özellikte antifiriz önerirsiniz? Organik olması veya olmaması çok önemli mi? Aşağıdaki bağlantıdaki bağlantıdan hangi antifirizi almamı önerirsiniz?

http://www.hepsiburada.com/ara?q=Antifiriz&markalar=mobil

Organik yani kırmızı antifiriz kullanmanız lazım.8.1 litre karışım halinde ki değerdir.Antifirizin ideal karışımı %50 şeklindedir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ben kangoo için total in 3 lt lik organik antifrizini almayı düşünüyorum D tipi onay belgesine sahipmiş naylonlar için.

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Antifriz seviyesi sadece antifriz degisiminden sonra 1 gun kullandiktan sonra azaldiginda normaldir. Surekli eksildiginde sorun var demektir.

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Cihan Yaşar

İstediğin aleti al, hepsi işe yarar :)

2003 tdcı fıestama marketlerde satılan antifrizi alıp degistirsem  olurmu?aracın icindeki suyu nasıl bosaltıcaz?

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ümit Kaan

Aracıma radyatör temizliği yaptırdım, daha öncede antifiriz yoktu, şu anda da hiç yok, geçenlerde bizim oradaki markete aşağıdaki resimdeki antifiriz gelmiş, bende aldım, yeşil renkli antifiriz, bu kullanılır mı? yoksa faydadan çok zararı mı olur. Ustamın dediğine göre piyasada sahte antifiriz bir hayli fazlaymış.

3vYWPA.jpg

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Kışın camlarınızın buğu yapmaması için iç çevrimi kapatmayı unutmayın. SÜrekli dışardan hava alsın. Üfleme konumu sadece ön cam + ayaklar.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Mustafa Keskin

İzmir'de yaşıyorum. 2 Litre antifriz yeterli olur mu 2013 Opel Corsa D için?

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Berkay Ertuğ

organik antifirze eksilme oldugunda organik ekledim renk degisti problem olurmu ikiside organik ekledigim opetti 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...