İçeriğe Yönlendir

Kış Bakımı ve Antifriz

Aykut Gürkan

Recommended Posts

benim 2001 model fiestam vardı ona antifriz alacaktım.satıcı aracınız kaç model dedi 2001 dedim yanındaki elemanına "farketmez ona şu turunculardan ver" deyip geçiştirmişti.bende merak ediyorum bu renklerin anlamını.modele göre değişiklik mi gösteriyor acaba.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

9. yıla yaklaşıyor fiesta, demekki çanlar çalıyor. :)

Tabii kesin değil canıım, sen yinede yanlarına dikkatli bak, için için çatlaklar görünüyorsa risk var demektir, neyseki basitçe kendin değişebilirsin.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Mavi dandik olanı, 1 sene sonra etkisini kaybetmeye başlar, turuncu-kırmızı-yeşil olanlarsa uzun ömürlü ve aliminyum bloğa uygun antifirizler diye biliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

7 sene doldu. Sadece suyuna yarım litre su ekledim :) İçindeki antifreeze fazlasıyla yeterli. Eminim -15'lere bile dayanır. Bursa -5 derecenin altına nadiren düşer.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kadir Türkeli

Mavi dandik olanı, 1 sene sonra etkisini kaybetmeye başlar, turuncu-kırmızı-yeşil olanlarsa uzun ömürlü ve aliminyum bloğa uygun antifirizler diye biliyorum.

Ali abi, ne cok antifriz markasi, simdi markaya gore degil de rengine gore mi degerlendirecegiz.?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Evet renge göre, kırmızı veya kavun içi olanları almalısın, alırken uzun ömürlü kırmızı diye iste, zaten tırt maviyle aralarında bariz fiyat farkı vardır.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

zaten tırt maviyle aralarında bariz fiyat farkı vardır.

Mavi dandik olanı

Sonunda sende satir arasinda bile olsa kabul ettin mavi fiestanin dandik oldugunu :D

Hiç antifiriz deme bilinçaltın konuştu

Yorum bağlantısı
Kadir Türkeli

Evet renge göre, kırmızı veya kavun içi olanları almalısın, alırken uzun ömürlü kırmızı diye iste, zaten tırt maviyle aralarında bariz fiyat farkı vardır.

Artik dandik mavi vermeyin kardesim derim :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yetkili serviste bujileri 80 tl ye kitlediler. :)  Ne diyorsunuz bu işe, fazlaca dayanan bujilerden olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Atilla Atun

kesinlikle maviye yaklaşmayın cam suyumu yoksa cam silmi belli değil.

Ben aracımda her daim turuncu kullanırım.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Kırmızımtırak olan içindeki maddeler nedeni ile çevreye zarar vermeyecek şekilde imal edilmiştir.Fiyatı diğerlerinden 2,5 - 3 kat pahalıdır. Emin değilim ama 2004 yada 2005 ten sonra yeni üretilen bütün araçlara bu konuluyor. Ömürleri farklı olduğuna dair bir yazı okumadım.

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kadir Türkeli

kesinlikle maviye yaklaşmayın cam suyumu yoksa cam silmi belli değil.

Ben aracımda her daim turuncu kullanırım.

Motor sogutma suyundan bahsediyoruz Atilla abi.

Yorum bağlantısı
Serhat Böcek

Kırmızı renkli antifrizin teknik açıdan silikat içermediği için alüminyum gövdeli motorlarda aşınmayı önler ve su pompasının da ömrünü uzatır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Kırmızıyı tercih edin ve saf suyla karıştırmayı unutmayın.Bazı bölgelerimizde sular aşırı kireçli olduğundan dikkat edin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Degisik renklerde (mavi,yesil,kirmizi) antifrizler mevcut renk , renk olduguna gore merak ettim kendi adima ve ogrenmek istedim. Bu renklerin bir anlami var mi? Yoksa hepsi ayni mi? Yorumlariniz icin simdiden cok tesekkurler.

Saygilarimla.

Konunuz birleştirilmiştir. Lütfen konu açmadan evvel arama yapalım.

Yorum bağlantısı
Orkun Özbay

maalesef kırmızı antifriz diye piyasada ucuz antifriz satılmaya başlandı.

total - opet - mobil bildiğim kadarıyla kırmızı organik diye geçen antifrizi üretiyorlar.

Ford'un bu antifriz için onay kodu WSS M97B44 , ambalajlarda bu onay numarasını görürseniz iyi olur.

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Serkan Ataman

antifriz haznesi ortalama ne kadar lt alıyor.ben komple boşaltıp yeni ürün eklemek istiyorum.aracım 2009 model focus.fabrikasyon antifriz var haznede halen.bi yenilemek iyi olur kanaatindeyim.saf su ile karışım oranı ne olmalı bu arada?

Yorum bağlantısı
Uğur Köker

arkadaşlar benim aracın antifirizini suyla baya bir seyrelttiler,yalancı hararet probleminden kurtulmam ancak o sayede oldu;şimdi kışa giriyoruz ve antifiriz eklemem gerekiyor muhtemelen;ama tedirginim acaba antifiriz yenilenirken ya tekrardan hava yaparsa veya antifiriz yoğunluğuna göre tekrardan yalancı hararet problemi yaşarsam,bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim sizce?aracı ist da kullanıyorum ama arada il dışlarına seyahat ediyorum...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

arkadaşlar benim aracın antifirizini suyla baya bir seyrelttiler,yalancı hararet probleminden kurtulmam ancak o sayede oldu;şimdi kışa giriyoruz ve antifiriz eklemem gerekiyor muhtemelen;ama tedirginim acaba antifiriz yenilenirken ya tekrardan hava yaparsa veya antifiriz yoğunluğuna göre tekrardan yalancı hararet problemi yaşarsam,bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim sizce?aracı ist da kullanıyorum ama arada il dışlarına seyahat ediyorum...

genleşme kabındaki suyu çektir ve yerine antifiriz koy, motoru çalıştır termostad açana dek yani motor tam ısınana dek gez, su karışsın, sonra bomeyle orana bak, az sayine kaptan su çek antifiriz koy, fazlaysa yine su çek bu sefer temiz su koy, hava yapmaz risk olmaz.

Yorum bağlantısı
Uğur Köker

genleşme kabındaki suyu çektir ve yerine antifiriz koy, motoru çalıştır termostad açana dek yani motor tam ısınana dek gez, su karışsın, sonra bomeyle orana bak, az sayine kaptan su çek antifiriz koy, fazlaysa yine su çek bu sefer temiz su koy, hava yapmaz risk olmaz.

cevap için teşekkürler,yarın gidip hallettireyim de aradan çıksın 

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Serkan Ataman

2009 focus ve 2007 fiesta fabrikasyon antifrizleri duruyor haznede.dereceleri iyi çıkarsa ölçtürdüğümde,buna rağmen komple yenisi ile değiştirmemi önerirmisiniz?ikiside organik antifriz bu arada.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

2009 focus ve 2007 fiesta fabrikasyon antifrizleri duruyor haznede.dereceleri iyi çıkarsa ölçtürdüğümde,buna rağmen komple yenisi ile değiştirmemi önerirmisiniz?ikiside organik antifriz bu arada.

değerler normalse gerekmez, düşük çıkarsa motor soğukken genleşme kabını hortumla boşaltın ve içine 1.5 lt. kırmızı antifiriz koyun, maks a gelmezse su ilave edin, aracı kullanın motor tam ısınsın termsotad açsın, su karışacaktır, sonra motor soğuyunca tekrar ölçün, değer uygunsa iş tamamdır.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

soğutma suyu gereksiz yere komple bolaştılıp yenilenmez zararı bile olur

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...