İçeriğe Yönlendir

Kış Bakımı ve Antifriz

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Bu üssten çizgi işi imla klavuzunda kalktı diye biliyorum, ne zaman geri geldi acaba ? :)

Pardon çizgi değil, şapka yazacaktım, şimdi inceledim, 3 durum dışında kullanılamazmış, yazılışı aynı anlamları farkılı cümlelerde kullanılıyor çünki.

İşte kesin durum, TDK dan aldım...

Düzeltme işaretinin kullanılacağı yerler aşağıda gösterilmiştir:

1. Yazılışları bir, anlamları ve söylenişleri ayrı olan kelimeleri ayırt etmek için okunuşları uzun olan ünlülerin üzerine ko­nur: adem (yokluk), âdem (insan); adet (sayı), âdet (gelenek, alışkanlık); alem (bayrak), âlem (dünya, evren); aşık (eklem kemiği), âşık (vurgun, tutkun); hal (sebze, meyve vb. satılan yer), hâl (durum, vaziyet); hala (babanın kız kardeşi), hâlâ (henüz); rahim (esirgeme), rahîm (koruyan, acıyan); şura (şu yer), şûra (danışma kurulu) vb.

UYARI: Katil (<katl = öldürme) ve kadir (<kadr = değer) kelimeleriyle karışma olasılığı ol­duğu hâlde katil (ka:til = öldüren) ve kadir (ka:dir = güçlü)kelimelerinin düzeltme işareti konma­dan yazılması yaygınlaşmıştır.

2. Arapça ve Farsçadan dilimize giren birtakım kelimelerle özel adlarda bulunan ince g, k ünsüzlerinden sonra gelen a ve u ünlüleri üzerine konur: dergâh, gâvur, karargâh, tezgâh, yadigâr, Nigâr; dükkân, hikâye, kâfir, kâğıt, Hakkâri, Kâzım; gülgûn, merzengûş; mahkûm, mezkûr, sükûn, sükût vb.Kişi ve yer adlarında ince l ünsüzünden sonra gelen a ve u ünlüleri de düzeltme işareti ile yazılır: Halûk, Lâle, Nalân; Balâ, Elâzığ, İslâhiye, Lâdik, Lâpseki, Selânik vb.

3. Nispet ekinin, belirtme durumu ve iyelik ekiyle karışmasını önlemek için kullanılır: (Türk) askeri ve askerî (okul), (İslam) dini ve dinî (bilgiler), (fizik) ilmi ve ilmî (tartışmalar), (Atatürk’ün) resmi ve resmî (kuruluşlar) vb.

Nispet ekialan kelimelere Türkçe ekler getirildiğinde düzeltme işareti olduğu gibi kalır: millîleştirmek, millîlik, resmîleştirmek, resmîlik vb.

http://www.tdk.gov.t...llar&Itemid=132

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Çizgi değil, şapka. Çizgi kalkalı çok oldu ama şapka hiç kalkmadı, kalkacağını da sanmıyorum. Tamamen anlamı değiştiriyor.

Yorum bağlantısı
Mert Dinçol

0 km araçta antifiriz mevcut oluyor mu yoksa sonradan mı eklemek lazım? Bir de ömrü kaç senedir acaba bu antifirizlerin?

(Aracımda olup olmadığını bilmiyorum ya da ömrü dolduysa yenilemek adına soruyorum) :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Uzun süredir antifriz yoksa,Antifriz konulduğunda süprizlede karşılaşabilirsiniz :s

2007 model araba, komple su olacagını sanmam.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

0 km araçta antifiriz mevcut oluyor mu yoksa sonradan mı eklemek lazım? Bir de ömrü kaç senedir acaba bu antifirizlerin?

(Aracımda olup olmadığını bilmiyorum ya da ömrü dolduysa yenilemek adına soruyorum) :)

0km tüm araçlarda mevcuttur. Renault'ta biçilen ömür 4 sene. Ancak derece ölçümünü yaptırarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Mert Dinçol

Teşekkürler Sani Bey. Ford'un kış bakımı hediyesi gibi bir şeyi vardı geç de olsa götüreyim baksınlar o zaman. :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ömrü yoktur aslında ancak bir süre sonra ister istemez yenilenmesi gerekiyor...Zaten araçta motorla ilgili bir işlem olduğunda yenileniyor.Sıfır araçların tümünde vardır.Ancak derece mutlaka ölçülmeli.

Yorum bağlantısı
Misafir

0km tüm araçlarda mevcuttur. Renault'ta biçilen ömür 4 sene. Ancak derece ölçümünü yaptırarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Fordu bilmiyorum,Renoyu öğrenmiş oldum.

Hondayıda sen öğren :D

10yıl YAda 200,000km :D

Yorum bağlantısı
Mert Dinçol

Ömrü yoktur aslında ancak bir süre sonra ister istemez yenilenmesi gerekiyor...Zaten araçta motorla ilgili bir işlem olduğunda yenileniyor.Sıfır araçların tümünde vardır.Ancak derece mutlaka ölçülmeli.

Teşekkürler Ayhan Bey. Belki 30.000km bakımında eklemişlerdir faturada gözümden kaçmıştır. :)

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Sıfır araçlarda olur. her sene ölçtürmekte fayda var ama sıfır aldığım aracımda 5 yıl oldu hala normal düzeyde çıkıyor.. Su ekleme vs yapılmadıktan sonra uzun yıllar gider bence..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Su eklemek gerekirsede mutlaka saf su eklenmeli, yoksa ömrünü acaip kısaltırsınız, saf su ise hiç etkilemez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Fordu bilmiyorum,Renoyu öğrenmiş oldum.

Hondayıda sen öğren :D

10yıl YAda 200,000km :D

Renault periyoduk değişim hariç tüm sıvıların 4 senede değiştirilmesi taraftarı. Naylon işte :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hooonda 10 yılmı :D Ford da değişime gerek bile yok :biggrin:

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Mustafa Tüfekçi

Ücretsiz Kış Kontrolü Kampanyası

1 Şubat – 30 Mart tarihleri arasında Ford Yetkili Servisleri’nde ister binek, ister ticari tüm Ford’larınızın ücretsiz kış kontrolünü yaptırın, zorlu kış şartlarında yola güvenle çıkın.

Üstelik fren balataları, baskı/balata, V kayış ve Triger setinde %20 indirim avantajı, 389 TL + KDV ve üzeri alışverişlerinizde hediye ön cam silecekleri ve World’e 10, Bonus, Axess ve Maximum kredi kartlarına da 8 taksit imkanı da sizleri bekliyor.

Ford yetkili servislerinden online servis randevusu alın, kış bahara dönsün, sürüş keyfiniz kış boyunca devam etsin!

Ford Servis ilanına göz atın.

Kampanyaya katılan Yetkili Bayi listesine göz atın.

Kampanya, Ford marka tüm binek, hafif ve orta ticari araçları kapsar. Kampanya faydaları, başka indirimler ve kampanyalarla birleştirilemez. İndirimler sadece belirtilen yedek parçalarda olup, sökme/takma işçilikleri kapsamaz. Anlaşmalı yetkili servislerde geçerlidir.

Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

Geçen gün kuzenime sattığım Connect'i aldım gittim servise..

Servis ağzına kadar dolu, kazalı araç mı dersiniz, bakıma gelen mi dersiniz her cinsten var..

15-20 dakikalık kontrol için 1,5-2 saat bekledim sonradan bir sonraki güne randevu aldım.. :angry:

Yaptıkları bişey yok aslında ama adı servis kontrolü olunca çok mu cazip geliyor bilemiyorum artık :D

Yorum bağlantısı
Onur Çankaya

Randevu aldım.Bakalım neye bakacaklar ne diyecekler.Yarın yazarım.

Geçen gün kuzenime sattığım Connect'i aldım gittim servise.. Servis ağzına kadar dolu, kazalı araç mı dersiniz, bakıma gelen mi dersiniz her cinsten var.. 15-20 dakikalık kontrol için 1,5-2 saat bekledim sonradan bir sonraki güne randevu aldım.. :angry: Yaptıkları bişey yok aslında ama adı servis kontrolü olunca çok mu cazip geliyor bilemiyorum artık :D

Kayıt mayıt yapıyorlar mı ki ücretsiz kış bakımına? Telefonda aradım az evvel.Randevuya bile gerek yok gelin yapalım dediler..Sanki baktık hadi güle güle diyecekler gibi bir hisse kapıldm..

Gerçi sonra plakayı istedi.

Yorum bağlantısı
Sercan Eskin
(düzenlendi)

Kayıt mayıt yapıyorlar mı ki ücretsiz kış bakımına? Telefonda aradım az evvel.Randevuya bile gerek yok gelin yapalım dediler..Sanki baktık hadi güle güle diyecekler gibi bir hisse kapıldm..

Gerçi sonra plakayı istedi.

Yok kayıt yapmıyorlar başta.. Randevusuz dahi gidilebilir.. Yaptıkları yağ, su kontrolü, klima - kalorifer kontrolü, elektrik aksamı(far - sis - sinyal) bakımı..

Sonra da eline bir kağıt veriyorlar.. Şunlar şunlar eksik yapalım mı, yapılıra şu fiyat diye soruyorlar..

Sizde teşekkür ederim deyip çıkıp gidiyorsunuz.. :)

Benim başıma gelen bu oluyor her kontrolde :D

tarihinde Sercan Eskin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

büyük bi kontrol beklemeyin ama daha öncede yazmıştım aracın servis geçmişi olur hiç olmazsa. çünkü servise bedava iş emri açtırmanın başka yolu yok :p heleki 3 yaş üstü fordların ben gitmesini tavsiye ederim. sonra 10 yaşındaki mondeoyu ford niye tanımıyor demeyin :D servise uğramamış ki hiç :D

servise de düzgün muamele görmek istiyorsanız randevulu gidin. yoksa öncelik sıranız tabiki olmaz :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Çankaya

büyük bi kontrol beklemeyin ama daha öncede yazmıştım aracın servis geçmişi olur hiç olmazsa. çünkü servise bedava iş emri açtırmanın başka yolu yok :p heleki 3 yaş üstü fordların ben gitmesini tavsiye ederim. sonra 10 yaşındaki mondeoyu ford niye tanımıyor demeyin :D servise uğramamış ki hiç :D

servise de düzgün muamele görmek istiyorsanız randevulu gidin. yoksa öncelik sıranız tabiki olmaz :D

Yani onlar kayıt ediyorlar bi şekilde öyle mi?.Ben de onu sormuştum.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ya bırakın bunları, kaputu açıp sıvılara bakın tamammı, kaçak varmı göz gezdirin, aks körüklerine falan bakın üstten, aracınızda sıkıntıda yoksa alın size bakım :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ya bırakın bunları, kaputu açıp sıvılara bakın tamammı, kaçak varmı göz gezdirin, aks körüklerine falan bakın üstten, aracınızda sıkıntıda yoksa alın size bakım :)

dejavu :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...