İçeriğe Yönlendir

Kış Bakımı ve Antifriz

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Çağlar Bey, antifiriz belli bir yılda özelliğini kaymetmez mi? Mesela aracımdaki antifirizi donma derecesi -35,-25'in altına düşmediği sürece kullanabilir miyim?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Özelik kaybolmaz zaten özellik dediğimiz donma derecesiin aşağı çekmesi bu da çok kolayca ölçülür. Yeni su ile taze oksijen girer,aluminyum oksitin üst tabakasını çözer (kimyasal normal bir olay) yeni oksit oluşur bu da normal bu sırada zayıf bir yer varsa oradan su açırmaya başlar.

Yorum bağlantısı
Serkan Ataman

değerler normalse gerekmez, düşük çıkarsa motor soğukken genleşme kabını hortumla boşaltın ve içine 1.5 lt. kırmızı antifiriz koyun, maks a gelmezse su ilave edin, aracı kullanın motor tam ısınsın termsotad açsın, su karışacaktır, sonra motor soğuyunca tekrar ölçün, değer uygunsa iş tamamdır.

genleşme kabı dediğiniz antifrizi içerisine koyduğumuz haznemidir?hortumla ne şekilde boşaltabilirim ve içindeki antifrizi olduğu gibimi boşaltıp 1.5 lt ürün koymalıyım?peki bu durumda antifriz seyreltilmemiş halde olacağı için  yani orjinal olarak  derecesi çok yükesek olmuş olmazmı? belli ir oranda karışımlı konması gerekmezmi.saygılar.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tuncay Çukurtarla

Gün içerisinde aracımın antifrizini ölçtürdüm, -20 ⁰C çıktı. Ankara'da ikamet ediyorum ve Focus TDCI araç kullandığım gözönünde bulundurulursa bu sıcaklık yeterlimidir? 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

genleşme kabı dediğiniz antifrizi içerisine koyduğumuz haznemidir?hortumla ne şekilde boşaltabilirim ve içindeki antifrizi olduğu gibimi boşaltıp 1.5 lt ürün koymalıyım?peki bu durumda antifriz seyreltilmemiş halde olacağı için  yani orjinal olarak  derecesi çok yükesek olmuş olmazmı? belli ir oranda karışımlı konması gerekmezmi.saygılar.

Evet o hazne, ya hortumla, ya yandki hortumlardan birini sökerek, yada radyatörün alt köşesindeki tapadan boşaltabilirsin, içine 1.5 lt. antifiriz koy ve arabayı çalıştır, biraz dolaş ısı normale gelsin termostad açsın, zaten su karışmış olur, sonra bomeyle yoğunluğu ölç, zaten sistemde su olduğundan -30 civarında  gibi olacaktır, -40 lara falan gelirse az su eklersin olur biter, bu arada aksi görüşte olsa yabancı forumlarada bakıyorum sık sık, adamlar çeşme suyu yada temiz içme suyu değil direk saf su kullanıyor, antifirizi bozacak etmen olmaması daha iyi, ben hep saf su kullanırım mesela.

Orjinal derecesine takılma, öyle kesin değer olmaz, bulunduğun yerin iklimine göre yoğunluk ayarlanır, -40 olan yerde nerdeyse saf antifirize yakın yoğunlukta kullanırsın mesela, burada olay şu, antifiriz asla tek başına kullanılmaz, kaynama ve donma derecesi çok düşük olur, araba hararet yapabilir, soğuktata donabilir, su mutlaka az da olsa karışmak zorundadır, yğksek yoğunluk zarar vermez, mesela çok koydun -40 çıktı, öyle de kalabilir, içine zaten su karışmıştır çünki.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

soğutma suyu gereksiz yere komple bolaştılıp yenilenmez zararı bile olur

Çağlar abi önceki aracımda komple değiştirtmiştim, içinden çıkan su balçık gibi idi. Yenilemekte fayda olduğunu düşündüm ama yazılarını okuyunca karşıt fikirler oluştu. Pis pis mi binelim ne yapalım, bi fikir abi.

tarihinde K&#246ksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Ford'un antifriz omru 10 yildir. Antifrize su kataraken cesme suyu yerine destile su kullanilmalidir ( destiled water ).

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ford'un antifriz omru 10 yildir. Antifrize su kataraken cesme suyu yerine destile su kullanilmalidir ( destiled water ).

Konuyu baştan sona okudum, bazı yerlerde şakayla karışık bahsedilmiş bu 10 yıldan ve kırmızı/turuncu organiz antifrizden. Aracım 2007 model, 10 yıl olmasa da 7 yıl da kısa bir süre değil.

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Antrifriz omru gercekten 10 yildir. Kafamdan uydurmuyorum, Ford ETIS'te bile yaziyor. Ben sahsen gecen sene degistirdim ( 6. senede ) cunku bu 10 yil omru Ford'un yeni antifrizleri icin gecerli, 6 yil once aracin fabrikadan ciktigi antifriz icin emin degilim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Yetkili servislere kalırsa olayı sadece ticari boyutla düşündükleri için her periyodik bakımda değiştiriyorlar.. Son iki bakımdır özellikle söyleyip antifiriz'i değiştirmiyorum.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Yetkili servislere kalırsa olayı sadece ticari boyutla düşündükleri için her periyodik bakımda değiştiriyorlar.. Son iki bakımdır özellikle söyleyip antifiriz'i değiştirmiyorum.

Onayınızı almadan değiştiremezler bence özellikle söylemek de gerekmiyor. Zira bakim yonergelerinden anlaşılacağı üzere her periyodik bakımda değişmesinin gerekmedigi aşikâr.

Kafasına göre her bakımda değişen de sonuçlarına katlanmali..

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Aslinda herkes Ford ETIS'e aracinin sasi numarasini girip baksa insanlarin aklinda soru isaretleri kalmayacak. ETIS'te hersey yaziyor.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Ali Eren Alper

Arkadaşlar aracım 2010 fiesta. Aracımın bakımı yapılacak ancak bu antifiriz olayına kafam takıldı. Niğde de yaşıyorum malum kışları oldukça soğuk. Serviste aracıma sürekli sadece kırmızı organik antifiriz konuluyordu ancak bunun yanlış olduğunu öğrendim, % 50 organik antifiriz, %50 su en idealiymiş. Şimdi bakımda tüm soğutma sistemini boşalttırıp bu şekilde ayaralatacağım yalnız bir sorum var bu yarı yarıya olayında bizim soğutma sisteminin hacmi nedir? Yani örneğin 10 lt ise 5 lt antifiriz 5 lt saf su koydurmak lazım. Uzun lafın kısası hacmi nesir bu sistemin?

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Sani Gerşon

Aracım 2001 Model Focus ST Antifiriz kullanmıyorum genelde buralar cok sıcak olmadığı için fakat bugun hava baya baya iyidi. 2 Saat yakın yol yaptıktan sonra aracı kapının önünde motorunu sileyim diye açtığımda radyatördeki su fokurduyordu. Antifiriz zamanı gelmiş sanırım antifiriz kullanmam genelde o yüzden herşeyi bilirim ama bunda biraz bilgisizim. Aracıma antifriz koyarsam sanırım o fokurdamayı kesecek cok sıcak olduğu için su kaynatıyor. Şuan antifriz alcak yakında bir oto yıkama var önce bir sorayım dedim.

* Hangi renk antifriz almam gerekli radyatör suyunu en iyi nasıl boşaltırım boşalttıktan sonra önce antifriz mi koymam lazım kaç LT Antifrez koymam lazım. Genel olarak bilgi almak istiyorum üstadlardan.. :flowers:

Konunuzu birleştirdim.

Kırmızı antifreeze i %50-50 oranında kullanmalısınız. Antifreeze donma noktasını düşürdüğü gibi kaynama noktasını da yükseltir. Sistemi asla ve asla antifreeze'siz bırakmayın.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Net bilginiz varmı Sani bey. Focus 1 Kaç LT Radyatör deposu var ve birde kaynama sorununu bu şekilde net olarak çözebilirim doğrudur değil mi kusura bakmayın hiç antifiriz kullanmadım ne soğuk burda çok soğuk ne sıcak burda çok sıcak olduğu için gerek duymadım açıkcası..

Soğuk için havanın ısı önemli ama sıcak için önemsiz. Zira motor zaten suyun kaynama sıcaklığında çalışıyor. 100'lü derecelerde. Tabi basınç altında suyun kaynama noktası biraz yükseliyor, o ayrı.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/150537-so%C4%9Futma-sistemi-ve-hararet-sorunlar%C4%B1/page-31#entry828474

Yukarıdaki linkte Mehmet abi 5.5lt diyor. Ancak focus'ların hava yapma problemi kroniktir. Bu sebeple "usta" birine yaptırırsanız değişimi daha iyi olur. Sonra bir anda yükselen hararetle uğraşmazsınız sürekli.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Şahin Akdolan

Üstadlarıma sorum malum kış yaklaşıyor. Gerekli bakımların yapılması gerekli. Yerli ve yabancı forumlardan araştırmama rağmen tam bir fikir birliği olmamasının yanında aşırı bir bilgi kirliliği var. Benim sorum antifreeze nedir, ne işe yarar,ne kadar süre radyatörde kalabilir, kırmızı veya mavi olması neyi değiştirir, son olarak yakıt tüketimine etki ettiğini okudum bir forumda siz üstadların düşüncesi nedir bu konuda? Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Üstadlarıma sorum malum kış yaklaşıyor. Gerekli bakımların yapılması gerekli. Yerli ve yabancı forumlardan araştırmama rağmen tam bir fikir birliği olmamasının yanında aşırı bir bilgi kirliliği var. Benim sorum antifreeze nedir, ne işe yarar,ne kadar süre radyatörde kalabilir, kırmızı veya mavi olması neyi değiştirir, son olarak yakıt tüketimine etki ettiğini okudum bir forumda siz üstadların düşüncesi nedir bu konuda? Şimdiden teşekkürler.

Konunuz birleştirilmiştir. Antifreeze hakkında bir çok cevabı burada bulabilirsiniz ;)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kırmızı organik olarak geçer. fabrikasyon rengi ne ise ona devam edilir karıştıırlmaz. mavi ise maviye evam veya tersi. %50 su %50 antifriz konur. bazı antfirizler kutuda %50 dir rakama bakrken ona da dikkat. yaz kış kullnaılır. boruların aluminyumun sağlığını da korur. su siyahlaştı diye de değişim yapılmaz. donma derecesi öçülür ona göre hareket edilir.

suyun siyahlaşması aluminyum oklsit yüzündendir normaldir.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Furkan Tanrıveren

Merhabalar abilerim

bugün işyerinde 2012 model 30000 kmdeki aracımın antifirizini ölçtüm -25 çıktı sizce normal mi yoksa üzerinden belli miktar cekip ekleme yapmam gerekiyor mu?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Merhabalar abilerim

bugün işyerinde 2012 model 30000 kmdeki aracımın antifirizini ölçtüm -25 çıktı sizce normal mi yoksa üzerinden belli miktar cekip ekleme yapmam gerekiyor mu?

Konnunuz birleştirilmiştir. Bence gayet yeterli.

Yorum bağlantısı
Şahin Akdolan

kırmızı organik olarak geçer. fabrikasyon rengi ne ise ona devam edilir karıştıırlmaz. mavi ise maviye evam veya tersi. %50 su %50 antifriz konur. bazı antfirizler kutuda %50 dir rakama bakrken ona da dikkat. yaz kış kullnaılır. boruların aluminyumun sağlığını da korur. su siyahlaştı diye de değişim yapılmaz. donma derecesi öçülür ona göre hareket edilir.

suyun siyahlaşması aluminyum oklsit yüzündendir normaldir.

Çağlar abi ben ölçüm yaptırdım benden önceki kullanıcı kırmızı koymuş fakat ne kadar su eklendiyse ve ne zaman eklediyse hiç antifiriz özelliği kalmamış +5 gösteriyordu. Bende kullanma kitapçığındaki şartları sağlayan 3 LT mavi opetin 4 mevsim olanını aldım ve koydurdum. 3 LT + 2 LT Paraflu Mavi ekledi kalanını da çeşme suyu ile tamamladılar. Kayseri için kaç derece gerekli bilmiyorum ama 5 LT normal dedi. Umarım hararet vs yaptırmaz.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çağlar abi ben ölçüm yaptırdım benden önceki kullanıcı kırmızı koymuş fakat ne kadar su eklendiyse ve ne zaman eklediyse hiç antifiriz özelliği kalmamış +5 gösteriyordu. Bende kullanma kitapçığındaki şartları sağlayan 3 LT mavi opetin 4 mevsim olanını aldım ve koydurdum. 3 LT + 2 LT Paraflu Mavi ekledi kalanını da çeşme suyu ile tamamladılar. Kayseri için kaç derece gerekli bilmiyorum ama 5 LT normal dedi. Umarım hararet vs yaptırmaz.

Bir süre takipte kalın mutlaka. Su seviyesini sürekli kontrol edin, bir gözünüzde hava yapma riskine karşın hararet göstergesinde olsun.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Doğuş Yılmaz

Arkadaşlar herkese iyi akşamlar. Uzun zamandır yoğunluktan dolayı çok ilgilenemedim aracımla. İş yerim eve yakın olduğu için ve genel olarak İstanbul trafiğinden nefret ettiğimden dolayı aracı yerinden çok fazla oynatmıyorum,şehirler arası yolculuklarda işimi görüyor:) Şimdi malum havalar soğumaya başladı ve antifriz ile ilgili merak ettiğim şeyler var. Bu arada araba hakkında ne öğrendiysem bu forumdan öğrendim,belirtmeden geçmeyeyim,kendim bile parça söküp takma işlemlerini yapar oldum:) İstanbul gibi yerde arabayı kaldırıp sanayiye götür gel sıkıntılı işler. Bu antifriz ölçümünü yapan basit aletler gördüm internette araştırma yaparken,bunlardan temin ederek ölçümümüzü kendimiz yapıp masrafı daha da düşürebilir miyiz acaba? Daha önce bu ölçümü kendisi yapmış olan varsa yardımcı olursa sevinirim,dikkat etmem gereken noktalar olabilir. Elimde antifrizim var,ondan belli bir miktar eklesem sıkıntı olur mu acaba? Çok koyarsam ne gibi zararlar olur? Şimdiden teşekkür ediyor,iyi akşamlar diliyorum.

Antifriz Ölçer olarak şu linkte bir tane ve buna benzerler oldukça fazla:

http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=antifiriz+%F6l%E7er&gclid=CjwKEAiA7f-yBRDAgdv4jZ-78TwSJAA_WdMaNni6cZyPwj9xzfNdbtNZO5XDHHbFjoDu7mUFRWOr0BoCuj3w_wcB&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arkadaşlar herkese iyi akşamlar. Uzun zamandır yoğunluktan dolayı çok ilgilenemedim aracımla. İş yerim eve yakın olduğu için ve genel olarak İstanbul trafiğinden nefret ettiğimden dolayı aracı yerinden çok fazla oynatmıyorum,şehirler arası yolculuklarda işimi görüyor:) Şimdi malum havalar soğumaya başladı ve antifriz ile ilgili merak ettiğim şeyler var. Bu arada araba hakkında ne öğrendiysem bu forumdan öğrendim,belirtmeden geçmeyeyim,kendim bile parça söküp takma işlemlerini yapar oldum:) İstanbul gibi yerde arabayı kaldırıp sanayiye götür gel sıkıntılı işler. Bu antifriz ölçümünü yapan basit aletler gördüm internette araştırma yaparken,bunlardan temin ederek ölçümümüzü kendimiz yapıp masrafı daha da düşürebilir miyiz acaba? Daha önce bu ölçümü kendisi yapmış olan varsa yardımcı olursa sevinirim,dikkat etmem gereken noktalar olabilir. Elimde antifrizim var,ondan belli bir miktar eklesem sıkıntı olur mu acaba? Çok koyarsam ne gibi zararlar olur? Şimdiden teşekkür ediyor,iyi akşamlar diliyorum.

http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=antifiriz+%F6l%E7er&gclid=CjwKEAiA7f-yBRDAgdv4jZ-78TwSJAA_WdMaNni6cZyPwj9xzfNdbtNZO5XDHHbFjoDu7mUFRWOr0BoCuj3w_wcB&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

Konunuz birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
Hami Erışık

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...