İçeriğe Yönlendir

Cvt Şanzuman Arıza Yaptı, Yara Büyük. Çıkma Şanzıman Takıldı

Emin Sınar

Recommended Posts

Orçun Okyay

Bende yaklaşık 6 ay önce, benzer sorunla karşılaştım ancak, çözüm için servisi tercih ettim, yarı yarıya garantiye girmişti, inşallah şanzımanınız en ekonomik ve en iyi şeklide yapılır, gerçekten sürüş zevki veren bir şanzıman.. Sonuçları paylaşırsanız sevinirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Sınar

Emin bey,

tecrübeli arkadaşlar fikir paylaşımında bulunmuş çok yeni otomatik kullanıcısı olarak banada sadece geçmiş olsun demek kalıyor :) dilerim kısa sürede en az masraf ile sıkıntınız çözülür :)

iyi dilekleriniz için tyeşekkür ederim, umarım dediğiniz gibi olur, ustadan bugün için haber bekliyorum..

Geçmiş olsun,umarım az bir rakam ile bu sıkıntıyı aşarsınız.

teşekkür ederim, inşallah

Bende yaklaşık 6 ay önce, benzer sorunla karşılaştım ancak, çözüm için servisi tercih ettim, yarı yarıya garantiye girmişti, inşallah şanzımanınız en ekonomik ve en iyi şeklide yapılır, gerçekten sürüş zevki veren bir şanzıman.. Sonuçları paylaşırsanız sevinirim.

sizin konuyu yakından takip etmiştim, şimdi de benim başımda :) inşallah fazla yara açmadan atlatırız. Bu arada Şimdi Çağlar abiyle konuştum (Çağlar Bayur), kendisi de Maslakta Ustamızın yanındaymış, için daha da bi rahatladı :) iyi haberleri bekliyorum inşallah, buradan da paylaşıcam elbet :)

Yorum bağlantısı
Emin Sınar

Merhabalar, bugün usta ile tekrar görüştüm, şanzuman açılmış ve hasar gören parçalar tespit edilmiş. tam olarak hangi parçalar bilmiyorum ama içlerinden bir tanesinin temini konusunda uğraştırak gibi dedi ustamız. Yarın Çağlar abi ile 1-2 yere bakmaya gideceklermiş, inşallah temin edilir diye umut ediyorum. :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

Merhabalar, bugün usta ile tekrar görüştüm, şanzuman açılmış ve hasar gören parçalar tespit edilmiş. tam olarak hangi parçalar bilmiyorum ama içlerinden bir tanesinin temini konusunda uğraştırak gibi dedi ustamız. Yarın Çağlar abi ile 1-2 yere bakmaya gideceklermiş, inşallah temin edilir diye umut ediyorum. :unsure2:

inşallah iyi haberlerinizi bekliyoruz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çağlar abi var ise uğraşacak hiç bir şey olmaz :good1:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Aklınızda bulunsun bizim merkez İstanbul Maslak ta tüm otomatik şanzuman parçaları bulunmakta , ismimle giderseniz yardımcı olacaklardır. www.otomopar.com

irtibat halindeyiz, acaip de forsumuz var sayende sağolasın, iç parçaların durumu çok iç açıcı çıkmamış, son dağılmış hali ile sabaha bir istişare yapacağız, mekanik konsültasyon diyeyim.

Çağlar abi şimdi şanzumanı boyarda gönderiri.

bugün dedim de, mavi yapsak çok fena orul dedim, cvt rallye spec :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

O şanzıman'ı dağıtıp bir güzel toplayın bakalım çalışacakmı? Eğer sorunsuz çalışırsa benim arabayıda getireyim bir ara camlarındaki tıkırtılar belki şanzımandandır :D

Vesile ile benim arabada elden geçmiş olur...

şaka bir yana iç parçalarının neden bu km.de yıprandığını söylemek mümkünmü? Bunu anlarsak alanlar yada almayı düşünenlerin bilmesi faydalı olur. Belki hala yanlışlarımız vardır...

Ne demiş atalarımız "bilmemek değil ,öğrenmemek ayıp"

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emin Sınar

Günaydın herkese, biraz önce ustamızla konuştum, sesi gayet neşeli geliyordu :) parçaları bulduğunu, öğleden sonra elinde olacağını söyledi, inşallah sorunsuz ve başarılı bir şekilde toplanacak. :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay

Günaydın herkese, biraz önce ustamızla konuştum, sesi gayet neşeli geliyordu :) parçaları bulduğunu, öğleden sonra elinde olacağını söyledi, inşallah sorunsuz ve başarılı bir şekilde toplanacak. :)

sebepler ve sonuçlar konusunda detaylı bilgi istiyoruz muhakkak hocam geçmiş olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Sınar

Çağlar abi parmak attıysa korkmanıza gerek yok...

haklısın, İçimi ferahlatan kısmı da Çağlar abinin de orada olması :)

Olur olur merak etmeyin..Aracınız güvenilir ellerde..

inşallah, iyi haberleri bekliyorum

sebepler ve sonuçlar konusunda detaylı bilgi istiyoruz muhakkak hocam geçmiş olsun

elbette, şanzuman sağlıklı bir şekilde toplansın gelsin, takılsın denensin, her aşamasını, memnuniyet derecesini vb. buradan paylaşıcam inşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Bugün biraz bilgim oldu cvt nin durumu hakkında arıza tahminimden kötü imiş :( Her şeye hazırlıklı olmak gerekli

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Bugün biraz bilgim oldu cvt nin durumu hakkında arıza tahminimden kötü imiş :( Her şeye hazırlıklı olmak gerekli

Kurtulamayacakmı yoksa? Daha çok gençtide :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Kurtulamayacakmı yoksa? Daha çok gençtide :D

Sağlık sektöründe para konuşur abi ;) bilirsin

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Şanzıman sayesinde CVT dünyasına adım attık, başka bir gezegene indik sanki, duyumlarımız, önceden yaparız ederiz abicim diyenler (sektörden) bayağı boş çıktı :D , Ford un sisteminde bile tanımlı parça numarası yok, kırılan parçayı görenin şapkası düşüyor.

Şu an için

1. Klasik bir cvt arızası değil, bu şanzımanın arızası

2. Her şanzımanın başına gelebilecek, ve bayağı aksi bir tesadüf ile, içerde ne var ne yoksa dağıtmış, kırmış olduğu parça da var.

3. ÜStteki 2 madde demek değildir ki, bunu yaşatamayız :f1:

4. gelecek olan parçalar ve yapılacak işlemler ile, sıfırından da sağlam olacak: teknik olarak fabrikasyondan da sağlamını yaparız demek biraz gülümsetir ama, yapıyoruz

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Basit bir masuralı bilyaya bağlı olan altta, 2 fotoğrafta sunulan parça (aslında 1 adet parça olması lazımken) kırılmış, sebebi, bilyanın dağılmış olması, bu bilya normalde ömürlük, zira yağ ile besleniyor, bilya dağılınca maalesef yatağı da dağıtıyor ki bu yatak, cvt şanzımanı gövdesi ile beraber imal edilmiş yani tek seferlik gömme, büyük bir aksilik olmasa, şaseden bile sağlam bir imalat. bilya dağılıp yatağında sıkışınca, alttaki dolu çeliği bükmeye zorlamak sureti ile kırmış, yüzeyde herhangi bir gevreklik veya süneklik (imalat hatası ) gözlemlenmemekte. Bu parça kırılınca, dönmekte olan tork konvertörünü de saniye içinde durmaya zorladığı için onun da içini dağıtmış :( , tüm bunlar olurken, çelik halat takviyeli çelik plaklardan imal zinciri de iplik haline çevirmiş. iplik gibi parçalar topladık ne olduğunu anlamak zaman aldı :D

basitçe hadise bu.

imag0457z.jpg

imag0458i.jpg

Yani normal şartlarda , komple yeni cvt şanzıman isteyecek hale gelmiş, bunların dışında zaten şanzıman içinde hareketli bir parça yok. ancakkkkk forumda hiçbir cvt nin yağını yerde bırakmayız :friends:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bugün şanzımanı (hem arızalıyı, hemde yeni parçaları) gördüm,araç ve şanzıman emin ellerde, içiniz rahat olsun, bir kaç günlük ayrılık sonrası eskisinden keyifle kullanırsınız inşallah . O parça ki epey kalın 5-6 cm çapında yaklaşık, nasıl kırılmış çözemedim :)

Yorum bağlantısı
Emin Sınar

Bu bilgileri telefonda alınca halimi görenler acı bir kayıp verdiğimi düşünürdü. :( Çünkü her zaman dikkatli ve kontrollü kullandığımı düşünürüm. Mesela her zaman uzun kırmızı ışıklarda cvt yıpranmasın diye boşa alıp bekletirdim, durduğum zaman önce el frenini çeker, yükü el firenine bindirir, sonra "P" ye alırdım, binde bir manuele alıp kullanırdım, o da yokuş aşağı inerken devir yükselip şanzumana yük bindirmesin diye, yolda giderken/hızlanırken elimden geldiği kadar deviri düşük tutup zorlamamaya çalışırdım. Ama bu hafta anladım ki "Sakındığı Göze Çöp Batıyor Arkadaş!"... Elden bişi gelmiyor, Allah beterinden korusun hepimizi..

Bu sayenizde şanzumanın fotoğraflarını gördüm, sizlerin sayesinde ustayı tanımadan/görmeden güven duyabiliyorum, sanki kendim oradaymışım gibi bir his verdiniz bana, Allah razı olsun emeği geçen abilerimden/kardeşlerimden. Bayramdan sonraya kalmasından yana hiç bir sıkıntım yok, asla acele etmiyorum, yeter ki "sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde yapılsın" diyorum. Yolda heran sıkıntı yaşatabilecekmiş hissine kapılmak istemiyorum. yani aracımdan soğumak istemiyorum. Onun için bu süreç1 hafta değil 3-4 hafta da olsa beklemeyi göze alıyorum, yeterki sağlıklı olsun.

Elbette bir de düşündüğüm maliyet kısmı var, ama bu şanzumanın sağlıklı olmasından daha önemli değil.. İsteğim geçici bir çözüm değil, kalıcı ve sağlam bir uygulama olması. Gelişmeleri hem buradan hem de telefon bağlantısı ile takip ediyorum. Belki de bu herkes için normal bir topix/konu, benim için ise bir iç sızı / yara.. otomobil sevdamdan da kaynaklanıyor olabilir belki... yaniiii mesela dün servise gittiğimde 4 gündür görmediğim aracımı lifte alınmış vaziyette, ön tamamen dağıtılmış gördüğümde gözlerimin dolmasını, kalp atışımın hızlanmasını, nefesimin titremesini kontrol edemedim. Belki rahatsızlık belki de tutku.. adını bilemiyorum... onun içim eşim de hep der zaten " ben arabanın üzerine kuma gelmişim" diye :) artık söz ustamızda ve onun marifetli ellerinde.. Hakkımızda hayırlısı neyse Rabbim onu nasip etsin inşallah, herkese iyi geceler.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Yukardaki satırları okurken 20-25 sene önceki halim geldi aklıma :D Arabayı tamir ettirmeye götürdüğümde bir yerleri söküldüğünde aklım giderdi sanki kolum kanadım kırılmış gibi olurdu. İlk aldığım arabalarımda geceleri uykum kaçardı çıkar bakardım yanluz başına dışarda ne yapıyor diye. Şimdi ise servise bırakıp geliyorum ertesi günü gidip alıyorum. Yaş ilerledikçe kafammı değişti yoksa 34 senedir kullandığım için kanıksadımmı bilemiyorum ama içimden bir şeyler eksildi eskisi kadar heyacan duymuyorum.

Araba için sevdiklerinizi hiç bir zaman ihmal etmeyin. Sevdiklerimiz her zaman hancı otomobiller yolcu, biri gelir biri gider...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...