İçeriğe Yönlendir

Cvt Şanzuman Arıza Yaptı, Yara Büyük. Çıkma Şanzıman Takıldı

Emin Sınar

Recommended Posts

Emin Sınar

Gözünüz aydın, merakla okuduğum bir konuydu.

86.000'de CVT dizel sedan bir aracımız da var, 2007 model. 0 km almıştık, aldıktan sonra da CVT şanzımanda zaman içinde sorunlar olduğunu hep okuduk, duyduk. Hiçbir sorun yaşamadık :nazar: , ama bu sorunları görüp bildikçe ne kadar bizi götürür diye de korktuk hep, sanırım hep korkacağız...

şuan için sorun yok, aldığımız şanzuman daha önceden revizyondan geçmiş olduğu için, ilerleyen zamanlarda sıkıntı yaratır mı bilemiyorum. onun için ister istemez tedirgin oluyorum. Hatta dün İzmir'e giderken yolda kaldığım yerden geçiyordum, sanki aynı arızayı tekrar yapacakmış gibi aynı tedirginliği yaşadım. Umarın siz sıkıntı yaşamadan uzun yıllar binersiniz. Ve bence en büyük avantajınız da sıfır olarak almanız. İyi günler.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Gözünüz aydın, merakla okuduğum bir konuydu.

86.000'de CVT dizel sedan bir aracımız da var, 2007 model. 0 km almıştık, aldıktan sonra da CVT şanzımanda zaman içinde sorunlar olduğunu hep okuduk, duyduk. Hiçbir sorun yaşamadık :nazar: , ama bu sorunları görüp bildikçe ne kadar bizi götürür diye de korktuk hep, sanırım hep korkacağız...

Bende 0 km almıştım 101,000 km oldu. Hiç korkmadım istediğim gibi rahatça ve her zaman keyif alarak kullandım. Korkunun ecele bir faydası yok...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay
(düzenlendi)

geçmiş olsun umarım sorunsuz binersiniz : :nazar:

102500 de arızalandı şuan ustanın şevkatli ellerinde ne çıkacak bekliyorum

sorun gır gır boş dönen bilya sesi ile anlaşıldı vites geçişlerinde sorun yok 2bin -3bin arası masraf çıkabilirmiş (dost işi bu fiyat ) kasnak ve tirbünde sorun yoksa tabi :(

tarihinde Ercan Aytuğ Atalay tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Sınar

geçmiş olsun umarım sorunsuz binersiniz : :nazar:

sorun gır gır boş dönen bilya sesi ile anlaşıldı vites geçişlerinde sorun yok 2bin -3bin arası masraf çıkabilirmiş (dost işi bu fiyat ) kasnak ve tirbünde sorun yoksa tabi :(

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim..

Sizlere de geçmiş olsun, gülü seven dikenine katlanırmış derler ya, sevdik ve katlanıyoruz galiba bizlerde. fazla bir masraf çıkmamasını umuyorum. sonuçta çalışır haldeymiş,umarım erken teşhis ile büyük masraf çıkmasını önlemişsinizdir. Tekrar geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bilya dağılmadan müdahele edilmiş ise iyi, zaten sıkıntı genelde burada, ancak hazır açılmışken tork konvertör de revize edilse, zincir değişse iyi olur. zincirin göz ile veya diğer bir muayene şekli de yok

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim..

Sizlere de geçmiş olsun, gülü seven dikenine katlanırmış derler ya, sevdik ve katlanıyoruz galiba bizlerde. fazla bir masraf çıkmamasını umuyorum. sonuçta çalışır haldeymiş,umarım erken teşhis ile büyük masraf çıkmasını önlemişsinizdir. Tekrar geçmiş olsun.

umarım çıkmaz henüz heber yok aramaya da korkuyorum :(

Bilya dağılmadan müdahele edilmiş ise iyi, zaten sıkıntı genelde burada, ancak hazır açılmışken tork konvertör de revize edilse, zincir değişse iyi olur. zincirin göz ile veya diğer bir muayene şekli de yok

her türlü kontrolü yapılacak çağlar hocam umarım çok bişey çıkmaz tavsiye için teşekkürler

Yorum bağlantısı
Orçun Okyay

Ercan hocam geçmiş olsun, erken farketmişsiniz, dinlemişsiniz aracı, ne yalan söyleyeyim bende dinliyorum arada sırada özellikle duvar dibinden geçiyorsan motordan yada vitesten gelen ses süper net duyuluyor:) Çağlar hocamın dediği tork konvektörü de revize ettirirsen harika olur.. Biliyorsun benimki de 104 000 km de ses verdi. Tahminim en az konvektör de revize edilirse en az bir 100 000 km daha binilir diye düsünüyorum..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay

Ercan hocam geçmiş olsun, erken farketmişsiniz, dinlemişsiniz aracı, ne yalan söyleyeyim bende dinliyorum arada sırada özellikle duvar dibinden geçiyorsan motordan yada vitesten gelen ses süper net duyuluyor:) Çağlar hocamın dediği tork konvektörü de revize ettirirsen harika olur.. Biliyorsun benimki de 104 000 km de ses verdi. Tahminim en az konvektör de revize edilirse en az bir 100 000 km daha binilir diye düsünüyorum..

teşekkürler

cvt li herkesin başına gelmez inşallah gelirsede ucuz atlatılır inşallah

tork koventörünün revizyonu olayın tam açarmısınız ustaya tarif edeyim

Yorum bağlantısı
Orçun Okyay

Tork konvertörünü anahtar kilit ilişkisi gibi düşünün; bu konvertörün aşınan ve aşınma ile şekli bozulan parçalarının usta bir işçilik ve torna ile tekrar eski şekline kavuşmasıdır. Açılmışken en azından bunu da bir kontrol edilip gerekli ise düzeltilmesi sağlanabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay

Tork konvertörünü anahtar kilit ilişkisi gibi düşünün; bu konvertörün aşınan ve aşınma ile şekli bozulan parçalarının usta bir işçilik ve torna ile tekrar eski şekline kavuşmasıdır. Açılmışken en azından bunu da bir kontrol edilip gerekli ise düzeltilmesi sağlanabilir.

hımm tamam genel bir revizyon olacağı için bu dediğinizide yapar umarım yapar ....:(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Orçun Okyay

hımm tamam genel bir revizyon olacağı için bu dediğinizide yapar umarım yapar .... :(

Yaparlar bencede, mutlaka, yetkili serviste değil usta da değilmi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay

Yaparlar bencede, mutlaka, yetkili serviste değil usta da değilmi?

ustada servis kafadan 5000 tl istedi ve en az 15 gün dedi :(

Yorum bağlantısı
Orçun Okyay

ustada servis kafadan 5000 tl istedi ve en az 15 gün dedi :(

Çok istemişler, hocam yaa ne bu vitesi baştan mı satın alıyorsun:( inşallah usta daha makul bir fiyat verir..

Yorum bağlantısı
Emre Alliş

Emin bey büyük geçmiş olsun ve yeni şanzumanınız hayırlı olsun, çiçeği burnunda Cvt kullanıcısı olarak bu konuyu hiç okumak istemedim ama dayanamayıp okduum.inş kimsenin başına gelmez özelliklede benim :) Muş gibi yerde herhalde oturup ağlamaktan başka çarem kalmazdı.

Benim aracın servis kayıtlarında 82 bin km de şanzuman revizyon edildiğini söylediler, şuan için (101bin km)gayet iyi gidiyor ama bir ses oluştu aracımda 2bin km kadar önce; bir iki ustaya gösterdim ustanın biri bunun gayet normal dizel sesi olduğunu söyledi hemen çıktım ordan, birtanesi de bilya sesine benziyor triger bilyalarından olabileceğini söküldüğünde anlaşılacağını söyledi, Trigerin de değişim zamanı geldiği için set olarak değiştirdim ama ses halen yine var :( araç P ve N de gaza basıp bıraktıktan sonra geliyor, yürürken herhangi bir ses duyamadım. sanki bir hava üflemesi gibi de..garip bir ses. İnş sizin dediğiniz sesle aynı değildir. ses kaydı yapıp buraya mı eklesem acaba diye düşünmeye başladım.

Yorum bağlantısı
Emin Sınar

Emin bey büyük geçmiş olsun ve yeni şanzumanınız hayırlı olsun, çiçeği burnunda Cvt kullanıcısı olarak bu konuyu hiç okumak istemedim ama dayanamayıp okduum.inş kimsenin başına gelmez özelliklede benim :) Muş gibi yerde herhalde oturup ağlamaktan başka çarem kalmazdı.

teşekkür ederim, yaşadığım sıkıntıdan maliyet olarak en uygun şekilde sıyrıldığımı düşünüyorum. şuanda sorun yok şükür, fakat şanzumanı yaptırmayıp revizyonlu çıkma şanzuman aldığım için ne kadar kullanırım onu kestiremiyorum. Muşta olmanız o kadar da kötü değil, ben de Aydın'dayım ve şanzumanı İstanbul'dan aldım. Kargoyla 1 günde geldi. Muşa 2 günde gitsin önemli değil. Muşta mutlaka Ford servisi vardır, inşallah arıza yapmaz ama olursa da İstanbul'a gönderir, serviste taktırırsınız. Ama dediğim gibi inşallah sorun yaşamadan uzun yıllar tadını çıkartarak binersiniz.

Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay
(düzenlendi)

Benim aracın servis kayıtlarında 82 bin km de şanzuman revizyon edildiğini söylediler, şuan için (101bin km)gayet iyi gidiyor ama bir ses oluştu aracımda 2bin km kadar önce; bir iki ustaya gösterdim ustanın biri bunun gayet normal dizel sesi olduğunu söyledi hemen çıktım ordan, birtanesi de bilya sesine benziyor triger bilyalarından olabileceğini söküldüğünde anlaşılacağını söyledi, Trigerin de değişim zamanı geldiği için set olarak değiştirdim ama ses halen yine var :( araç P ve N de gaza basıp bıraktıktan sonra geliyor, yürürken herhangi bir ses duyamadım. sanki bir hava üflemesi gibi de..garip bir ses. İnş sizin dediğiniz sesle aynı değildir. ses kaydı yapıp buraya mı eklesem acaba diye düşünmeye başladım.

tıkırtı şeklinde bir ses olması lazım üfleme veya ıslık sesine benzer bir sesse turbo yada direksiyon motoru (bunu tam doğru yazmamış olabilirim ) dan gelen bir ses olabilir normal

benimkinde vitesi r yada d ye geçirirken hareket edip biraz gittikten sonra tıkırtı hırıltı tarzı bir ses duyuluyor du

Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay

ustadan haber geldi bilya kırılmış ve tirbün arızalıymış diğer parçalarda sorun yokmuş erken teşhis hayat ve para kurtarır

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emin Sınar

ustadan haber geldi bilya kırılmış ve tirbün arızalıymış diğer parçalarda sorun yokmuş erken teşhis hayat ve para kurtarır

işte buna sevindim :) fazla masraf yapmadan, şanzumana bakım yapılıyormuşcasına bir maliyetle çıkacaksınız inşallah ve eskisinden sağlıklı olduğunu bilmek en güzel yani olsa gerek :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay

işte buna sevindim :) fazla masraf yapmadan, şanzumana bakım yapılıyormuşcasına bir maliyetle çıkacaksınız inşallah ve eskisinden sağlıklı olduğunu bilmek en güzel yani olsa gerek :)

2500 tl çok mu?

Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay

Arkadaşlar otomatik şanzuman konusunda elimden gelen yardımda bulunurum aklınızda olsun biz parçalarını satıyoruz yaptırdığınız yerlerin çoğu belkide hepsi bizden alıyor parçaları. Usta konusunda da yardımcı olurum biz kendimiz yapmasakta tüm ustaları tanırız.

İstanbul ve tüm Türkiye içinde aynı şeyler geçerli merkezimiz İstanbul zaten ordan da parça temininde bulunabilirsiniz.

bilya tirbün yağ filitre fiyat olarak ne söyleyebilirsin can

Yorum bağlantısı
Emin Sınar

2500 tl çok mu?

Önceden tespit için biraz yüksek gibi ama yine de parça fiyatlarını bilmiyorum. Benim faturada servis 9 litre yağ için 358 TL yazdı. Filtre de 250 TL civarı olduğunu söylemişlerdi. şanzuman sökme takma için da 300 Tl gibi bir rakam aldılar. Bilya ve tirbün fiyatını bilemiycem. Bu konuda Çağlar abiye danışabilirsin.

Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay

Önceden tespit için biraz yüksek gibi ama yine de parça fiyatlarını bilmiyorum. Benim faturada servis 9 litre yağ için 358 TL yazdı. Filtre de 250 TL civarı olduğunu söylemişlerdi. şanzuman sökme takma için da 300 Tl gibi bir rakam aldılar. Bilya ve tirbün fiyatını bilemiycem. Bu konuda Çağlar abiye danışabilirsin.

tirbün yenisi 2bin tl civarıymış çıkma bulacaklardı

Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay

Orjinal CVT AİSİN Japon Malı Yağ : 35 tl litresi Forum Üyelerine : 32 tl

CVT Filtre : 80 Tl Foruma Özel 40 tl

Tirbün : Amerikan Şiparişte Çektik yakın bir zamanda elimizde.

Çıkması yaklaşık 1250 tl civarı şu an piyasada.

Yenisi için 2000 tl güzel fiyat ama tabiki şu anki koşullarla. Bizim gemi bi yanaşsın limana fiyatlar netleşir :)

emir hocam filitreye 250 diyor yanlışmı söylüyor yoksa tirbünü o fiyata bulmuşlar yağda tamam o fiyat

bilgi için teşekkürler can

Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay
(düzenlendi)

okuduklarım ve söylenelerden yola çıkarak sanırım en önemli parça yağlama tirbünü sanırım

çünkü arıza yapınca yağlamada sıkıntı oluyor ve buna bağlı bilya kırma yada kasnak kırma gibi olaylar oluyor (çok şükür bende bilya kırdı ) yağ seviyesi ve rengi kontrolü pek güvenli değil servislerin söylediği gibi 45 bin yada en azından 60 binde yada 3 yılda bir yağı değiştirmek gerekiyor sanırım ki tirbün içindeki yağ sağlıklı olsun

kitapçık 120bin diyor ama türkiye şartlarında bu imkansız gibi birşey

ha birde şu düşüncem var baştan nasıl kullanırsan öyle devam etmek lazım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...