İçeriğe Yönlendir

Cvt Şanzuman Arıza Yaptı, Yara Büyük. Çıkma Şanzıman Takıldı

Emin Sınar

Recommended Posts

Ercan Aytuğ Atalay

ve bugün arabamı aldım toplam maliyet 2300 tl oldu

1800 tl tirbün bilya volan ve bir kaç parça değişimi ve işçilik 200 tl şanzıman sökülüp takılması 300 tl 8 litre yağ filitre ve mutelif malzeme

volan kapağının ortasında bulunan pime benzer parçanın kırılması ve bu parçanın volan kapağının vidalarının zarar görmesi ve volan kapağının gevşemesine bağlı olarak birkaç bilyanın kırılmasıyla devam eden süreç diğer parçalarda aşınma yokmuş

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Geçmiş olsun iyi günlerde kullanmaya devam edin. Şanzıman hakikaten düşündüğümden nazik üretilmiş yada kaliteli üretiimemiş gibi görünüyor. Yok bilya yok tribün sebeb ne olursa olsun 100,000 li rakamlarda bozulması çok dayanıklı olmadığını (yada derler ya taş gibi) bende artık kabul etmeye başladım. Şanzımanın çok zevkli bir kullanımı var ama evkadiyelik bir yapısı yok anlaşılan. Hiç soran oldumu bu şanzımanın bakım gibi bir olayı varmı? yoksa bir yerleri kırılana kadar kullanıp sonramı tamire vermek gerekiyor?

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Sınar

geçmiş olsun.artık uzun süre sağlıklı bir şanzumana sahipsiniz ;) Acısını keyifle binerek, belki de şöööle yayıla yayıla kullanarak çıkartmak lazım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay

Geçmiş olsun iyi günlerde kullanmaya devam edin. Şanzıman hakikaten düşündüğümden nazik üretilmiş yada kaliteli üretiimemiş gibi görünüyor. Yok bilya yok tribün sebeb ne olursa olsun 100,000 li rakamlarda bozulması çok dayanıklı olmadığını (yada derler ya taş gibi) bende artık kabul etmeye başladım. Şanzımanın çok zevkli bir kullanımı var ama evkadiyelik bir yapısı yok anlaşılan. Hiç soran oldumu bu şanzımanın bakım gibi bir olayı varmı? yoksa bir yerleri kırılana kadar kullanıp sonramı tamire vermek gerekiyor?

teşekkürler

fatih abi benim anladığım arasıra iyi şanzımancıya kontrol ettirmekte fayda var ve 45 bi km de bir olmasada 50-55 binde bir yağını değiştirmek gerekir diyorum

biraz foto yükleyeceğim abi daha detaylı yazacağım

geçmiş olsun.artık uzun süre sağlıklı bir şanzumana sahipsiniz ;) Acısını keyifle binerek, belki de şöööle yayıla yayıla kullanarak çıkartmak lazım :)

valla öyle yapacağım çünkü arabamı çok seviyorum ve sürüşü çok keyifli umarım en az bi 100bin km daha sorunsuz binerim

RxsBr.jpg

MR7Th.jpg

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Rica ederim nedemek. Filtre fiyatı doğrudur o civarlarda. Ama bizdeki fiyatta doğru :)

Can kardeşim, Atatürk sanayide yada İstanbul'da Ercan'nın dediği gibi gidip bir kontrol yaptırabileceğimiz tavsiye edeceğiniz yer varmıdır? Benim araç 101,000 kmde 75,000 de yağ+filtre değişmişti.Başkada bir şey yaptırmadım ihtiyacımda olmadı...

Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay

Can kardeşim, Atatürk sanayide yada İstanbul'da Ercan'nın dediği gibi gidip bir kontrol yaptırabileceğimiz tavsiye edeceğiniz yer varmıdır? Benim araç 101,000 kmde 75,000 de yağ+filtre değişmişti.Başkada bir şey yaptırmadım ihtiyacımda olmadı...

bir sürü şey yazdım silindi yav

fatih abi tıkırtı hırıltı gibi sesler vardı ben motordan yada başka bir yerden geliyor sandım hatta bu sesler yüzünden motor takozunu değiştirdik

nacizane tavsiyem bantta çekili alttan dinlemesi gerekir

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

bir sürü şey yazdım silindi yav

fatih abi tıkırtı hırıltı gibi sesler vardı ben motordan yada başka bir yerden geliyor sandım hatta bu sesler yüzünden motor takozunu değiştirdik

nacizane tavsiyem bantta çekili alttan dinlemesi gerekir

Bencede iyi bir usta ve iyi bir kulağı olan birilerine arada bir göstermekte fayda var. Bu meret bir anda bozulmaz. Önceden haber veriyordurda anlayana :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay
(düzenlendi)

Bencede iyi bir usta ve iyi bir kulağı olan birilerine arada bir göstermekte fayda var. Bu meret bir anda bozulmaz. Önceden haber veriyordurda anlayana :D

haber veriyor da anlayana aynen normal üstü duyduğun her ses şanzımandan olabilr

mesela park halindeysen vitesi r ye veya d ye alırken normal sesten fazla ve değişik bir ses duyuyorsan sorun başlamış olabilir

tarihinde Ercan Aytuğ Atalay tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Sınar

Fatih abi ben üstüme alınmayayım da, başına gelen bilir. Birden küt diye kaldığını görüyorsun. Ercan bey şanlıymış ki kopan parça şanzumanı aniden kilitlememiş, ufak ufak zarar verirken ortaya çıkan ses sayesinde farkına varmış. o ayrı tebrikler.. Ben de ise ne çekişten düşme ne de bir ses vardı. Olay olduğu anda bile klima açık, içeride 3 kişi uyur vaziyetteydi. ve müzik kapalıydı, motor sesi bile duyulmayan bir araçta extradan herhangi bir ses olsa mutlaka dikkatimi çekerdi. Şanzumanı açan ustamızın da dediği gibi, uzun zamandır içindeki bir metali ince ince öğütüp metal talaşı haline getirmiş, 1 yıl önce revizyon yapıldığı için belki o anda milimetrik bir hata sonucu sirekli yfak ufak öğütüyormuş ve bunun sonucunda yolda kaldım zaten. yani bir uyarı sesi yoktu. Yine de Allah kimseyi o şekilde yolda bırakmasın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Fatih abi ben üstüme alınmayayım da, başına gelen bilir. Birden küt diye kaldığını görüyorsun. Ercan bey şanlıymış ki kopan parça şanzumanı aniden kilitlememiş, ufak ufak zarar verirken ortaya çıkan ses sayesinde farkına varmış. o ayrı tebrikler.. Ben de ise ne çekişten düşme ne de bir ses vardı. Olay olduğu anda bile klima açık, içeride 3 kişi uyur vaziyetteydi. ve müzik kapalıydı, motor sesi bile duyulmayan bir araçta extradan herhangi bir ses olsa mutlaka dikkatimi çekerdi. Şanzumanı açan ustamızın da dediği gibi, uzun zamandır içindeki bir metali ince ince öğütüp metal talaşı haline getirmiş, 1 yıl önce revizyon yapıldığı için belki o anda milimetrik bir hata sonucu sirekli yfak ufak öğütüyormuş ve bunun sonucunda yolda kaldım zaten. yani bir uyarı sesi yoktu. Yine de Allah kimseyi o şekilde yolda bırakmasın.

Koyu renkli kelimeler....Bu çok doğru bir cümle. Düz viteslilerde yada focusta böyle bir olay yok bilmem farkındamısız?. yalıtımı ve cvt ile C-max hakikaten faklı kimlikte bir araç....

Ne demişler gülü seven dikenine katlanırmış. Biraz büyük bir diken batıyor arada sırada ama verdiği keyif :)

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Orçun Okyay

Vallahi daha önce de yazdım, benim arızayı dinleyerek keşfettim, arada bir N de gaz verdim motor sesini dinledim sonra hareket halinde duvar dibinden giderken aynı seslerin almadığımı farkettim, zaten servise götürdüğümde ses olduğuna inanmadılar, ama lifte kaldırıp havada gaz verip altından dinleyince anlaşıldı.. Hatta servisteki başteknisyen tebrik etti nasıl anladın die? Birde ben aracımı farkettiğimde stop etemeden önce de bir motor sesini dinlerim. Bu arada eşim aracımla aramda duygusal bağlarım olduğunu düşünüyor:)) Ama isem dışı bişey bu, Ercan hocam ve Emir beyin yaşadılarını okuyunca ister istemez bende daha dikkatli dinledim aracımı ki 115 binde olan aracımın 104000 de vitesi revizyona girdi.:))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Evet Fatih Bey, Ford'a yakışmıyor. Dizel araçlarda otomatik şanzıman ciddi bir problem ama bir çok marka halletmişken Ford'un bocalaması gerçekten garip bir durum.

Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay
(düzenlendi)

Koyu renkli kelimeler....Bu çok doğru bir cümle. Düz viteslilerde yada focusta böyle bir olay yok bilmem farkındamısız?. yalıtımı ve cvt ile C-max hakikaten faklı kimlikte bir araç....

Ne demişler gülü seven dikenine katlanırmış. Biraz büyük bir diken batıyor arada sırada ama verdiği keyif :)

keyfi bir başka umarım kimsenin ki bozulmaz bir dönem 1.6 dizel otomatik başka araba olmadığı için firmalar tarafından tercih edilen ve hor kullanıldığı için imajı kötülenen bir araç genelleme yapılmasını doğru bulmuyorum sorun çıkarmadan 150bin km ve üzeri kullananlar var

amin kimseyi bırakmasın sizin ki bay ağır olmuş bir daha olmaz inşallah

tarihinde Ercan Aytuğ Atalay tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Şu arabayı dinleme huyu yok mu!?Nefret ediyorum :) Bindiğim arabadan zevk almıyorum :( En güzeli sıfır almak :yes: O zaman en azından garanti bitene kadar keyifle kullanıyorum :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay

Vallahi daha önce de yazdım, benim arızayı dinleyerek keşfettim, arada bir N de gaz verdim motor sesini dinledim sonra hareket halinde duvar dibinden giderken aynı seslerin almadığımı farkettim, zaten servise götürdüğümde ses olduğuna inanmadılar, ama lifte kaldırıp havada gaz verip altından dinleyince anlaşıldı.. Hatta servisteki başteknisyen tebrik etti nasıl anladın die? Birde ben aracımı farkettiğimde stop etemeden önce de bir motor sesini dinlerim. Bu arada eşim aracımla aramda duygusal bağlarım olduğunu düşünüyor:)) Ama isem dışı bişey bu, Ercan hocam ve Emir beyin yaşadılarını okuyunca ister istemez bende daha dikkatli dinledim aracımı ki 115 binde olan aracımın 104000 de vitesi revizyona girdi. :))

orçun hocam revizyondan sonra herhangi bir sorun oldu mu? acaba takılan parçalarını diğerleriyle uyumu gibi bir durum oldumu yoksa olmadımı mesela biraz gaza basıp ayağını gazdan çekitikten sonra durmak üzereyken hafif bir titreme gibi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Orçun Okyay

orçun hocam revizyondan sonra herhangi bir sorun oldu mu? acaba takılan parçalarını diğerleriyle uyumu gibi bir durum oldumu yoksa olmadımı mesela biraz gaza basıp ayağını gazdan çekitikten sonra durmak üzereyken hafif bir titreme gibi

Hayır, Ercan hocam hiçbir sıkıntı olmadı, bahsettiğin titreme de olmadı. Çünkü aracı teslim aldıktan sonra cok dinledim ve izledim birşeye rastlamadım. Çok şükür bir sorun yok, hoş bende fazla zorlamadım. Açıkcası yokuş yukarı ve yokuş aşağı durumalar dışında zaten 2500 deviri geçmedim:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay

Hayır, Ercan hocam hiçbir sıkıntı olmadı, bahsettiğin titreme de olmadı. Çünkü aracı teslim aldıktan sonra cok dinledim ve izledim birşeye rastlamadım. Çok şükür bir sorun yok, hoş bende fazla zorlamadım. Açıkcası yokuş yukarı ve yokuş aşağı durumalar dışında zaten 2500 deviri geçmedim:)

iyi maşallah bugün götüreceğim tekrar kontrol için bakalım ne der usta :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Orçun Okyay
(düzenlendi)

iyi maşallah bugün götüreceğim tekrar kontrol için bakalım ne der usta :(

inşallah bir sıkıntı olmaz güle güle binersin, Haber verirsen sevinirim.

tarihinde Orçun Okyay tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

inşallah bir sıkıntı olmaz güle güle binersin, Haber verirsen sevinirim.

Belki yazmışsındır ama sendeki araçta neler değişmişti? erken teşhis faydalı olmuştur sanırım...

Yorum bağlantısı
Orçun Okyay
(düzenlendi)

Belki yazmışsındır ama sendeki araçta neler değişmişti? erken teşhis faydalı olmuştur sanırım...

İnanılmaz faydalı oldu Fatih hocam, bendeki değişen parçalar;

Rulman - Şaft,

Fren Balata,

Conta (CVT),

Rulman,

Conta - Yağ,

Conta - Yağ,

Rulman Komple - İğme,

Sensör Şanzıman Hız (CVT),

Yağ Şanzıman,

Conta,

Rulman Şaft

tarihinde Orçun Okyay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay

titreme enjektörlerden miş şanzımanda sorun yok orçun hocam :)))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Sınar

şanzuman değiştikten sonra yakıt araçta tüketimi arttı sanki, şanzuman değişmeden önce ş.içi/ş.dışı yaklaşık 750-780 km yol yaparken, şimdi 700 ü zor görüyorum. Anlamış değilim. Servise gidicem bakalım ne diyecekler.

Yorum bağlantısı
Orçun Okyay

titreme enjektörlerden miş şanzımanda sorun yok orçun hocam :)))

Tamam şimdi oldu sen yazdıktan sonra ne titretir diye düsündüm bulamadım, dün akşam araba kullanırken denedim gazdan ayağımı çektim ve iyice yavaşlayana kadar frene basmadım hiçbir şekilde titremedi..

şanzuman değiştikten sonra yakıt araçta tüketimi arttı sanki, şanzuman değişmeden önce ş.içi/ş.dışı yaklaşık 750-780 km yol yaparken, şimdi 700 ü zor görüyorum. Anlamış değilim. Servise gidicem bakalım ne diyecekler.

İlginç neden artsınki tüketim, aracınızın başka bir yerinde bir sıkıntı yok değilmi? yada carbon temizleme falan yaptırmadınız?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...