İçeriğe Yönlendir

"0" Araçta Rodaj ?

Okan Yeşim

Recommended Posts

Suat Sözbir

Tam bir sene önce açılan bir konu..

Benim kişisel görüşüme göre; Amerika'yı yeniden icat etmeye çalışmaya gerek yok!..

Kullandığımız aracın el kitapçığında yazılan tavsiyelere uymamız, işin en doğrusu..

Ar-ge projelerine milyonlarca dolar yatırım yapan, ürünlerini fabrikalarında çeşitli imalat ve test usullerini uygulayarak, daha birçok işlemlerden geçirdikten sonra satışa sunan firmaların tavsiyelerine herhalde güvenmemiz gerekir.

Yılların bilgi ve tecrübe birikimi ile bir aracı sıfırdan son şekline kadar üreten bir firma, herhalde ürettiği araca en uygun kullanma koşullarını belirleme yetkisine de sahiptir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Çağlar Bayur

km de 150 yakması diye bir uluslararası veri olamaz. Tüketimi lt/100km cinsinden hesaplarsanız, karşılaştırmada birçok olası hatanın önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca 150ykr=1.5 ytl, bu felaket, fazla gibi geldi bana?

Yorum bağlantısı
Eren Güneş

Rodaj eskide kaldı.Şimdi üretimler son derece hatasız ve temiz.Eski arabalarda ilk kmlerde motorun içinde kalan çapak pislik yağ değişiminde atılır bu alışma döneminde araç fazla zorlanmadan kullanılırdı.Fazla abartmadan ilk 1000 km sakin kullanmakta yarar var.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Motorda çapak kalma dönemi, As Fargo da bile kalmamıştır. Silindir içi üretim tekniği tamamen değişmiş, hatta bu yüzden motorun kontrollü yağ eksiltmesi de normal teknik bir sonuçtur.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Uğur Aksoy

fabrikanın 15 - 10 bin km ilk servis bakımı yağ değişimi hikayelerine inanmayın ,motor yağınızı filitresiyle değiştirin.motor açmak için redline çizgisine kadar getirmek sakıncalı ,yeni alışmakta olan sürtünen parçaların zorlanmasına neden olursunuz ,vites değişimlerini maksimum beygir aldığınız devirlerde değilde daha alt devirlerde değiştirmeniz daha sağlıklı .

ilk 10 bin km den sonra motor daha sağlıklı çalışmaya başlayacak ,yakıt tüketiminiz düşecek 15 bin km sonra tamamen açılmış olacaktır.

kazasız belasız kullanın...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Nurullah bey, aracı satmaktan ziyade, carbon clean yaptırın derim, farkı hissedeceksiniz.

Motor sağır - açmak gibi terimleri ben anlamıyorum, tarlada zamanla olgunlaşan bir canlı değildir ki, kullanım tarzı sonucu, belli kilometreler sonrası iyi çalışmayan mekaniğin sorunlarını gidermek ayrı birşeydir. Sağır tabir edilen devirlenme isteksizliği de ayrı bir arıza türüdür.

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Eskiden şahinler felan sağırlaşırdı(aslında karbüratör boğazı vs tıkanırdı,berbat yakıt yüzünden kurum bağlardı sağı solu) Bi güzel yüklenince geri açılırlardı. :)

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Turan Ballıkaya

Merhabalar tekrar..

Aracım Ford Fiesta Fun 1.4i 2000.

Araç 33000 km de ve aracı biliyorum bu km si oynanılmış değil az kullanılarak geldiği km dir. Bu motor açma olayını merak ettim yeni sistemlerde gerek yokmuş sanırım. Eski model araçlardada yüksek devir kullanımıyla açıldığını duydum. Aracı kullanan kişiyide tanıdığımdan yüksek devirde kullanılmadı, kullanıldığında şehiriçi kısa mesafelerde kullanıldı ve çoğu zamanlarda garajda yatan bir arabaydı. Ve size sorum bu kullanışla bu km ye gelmiş bir aracın motor açma denilen olaya ihtiyacı varmıdır :)

Teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Talip Eren

rodaj diye birşey vardır,ama rodaj demek aracı yüksek süratlerde kullanmak,aşırı zorlamak değildir.ara viteslerde ani hızlanmalar ve redline a girmeden biraz yüksek devirler yapmak ve yine yavaşlamalarda vites küçülterek yüksek devire kendiliğinden çıkmasını sağlamak en iyi rodaj yöntemidir,sekmanların yerine oturmasını sağlar.yani pistonları biraz yüksek basınç altında tutmaktır.hararete dikkat edilmeli,rodaj dönemindeki motor biraz fazla ısınır,hararet yükseldiğinde yavaşlayın daha doğrusu yüksek viteste normal hızına düşünki az devirde fazla rüzgar alsın.kışın motora sekman attırmıştım,o soğukta motoru biraz zorlayınca hararet 95 i görüyordu,max sürat 160 ı zor geçiyor ve fazla yakıyordu,bahsettiğim rodaj işlemlerinden sonra ki yaklaşık 1000-1500 km sürdü toplamda,şu na hava çok daha sıcak olmasına rağmen herşey normale geldi,yakıt düştü,performans arttı,ne kadar basarsam basayım hararet 92-93 anca oluyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
arkadaşlar 2009 fiesta aldım çevremdeki kişiler her zaman söyleyip dururlar motoru aç motoru aç diye

araç şu an 3 bin kmye gelmiş durumda oto yola çıkıp 1. inci 2. inci vitesde yüksek devirde çalıştırsam

motor açılır diyorlar sizce bu sağlıklı bir yöntem midir ?değilse sağlıklı şekilde motoru nasıl açarız ?

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Hala böyle düşünenlerin olduğuna şaşıyorum.

motoru açıp ne yapacaksınız? kapalı bişey motor. açıp saçmayın. zaten yarışa da girmeyeceksiniz. muhtemelen..

Yorum bağlantısı
Abdullah Kurt

bizim ilçede yaşlı bir amca vardı ilk araç sahibi ve ilk şoförlerden oğlum derdi 'araba kadına benzer yiyorsa vites atacaksın yemiyorsa vites düşeceksin'.tabi ben biraz sansürledim bunu alakasız ama yazmadan geçemedim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

redline lafına da ben.

benzinlide motoru açma diye bir olay var bence. geçen sene eniştem 2003 model 20 bin km de focus 1.6 aldı. sağolsun aracın önceki sahibi 5. vitese hiç atmamış.. ve biz hala aracı kullanırken bunun sıkıntısını yaşıyoruz. araç düzde iyi gidiyor ama bi yokuşa dikildimi yığılıp kalıyor :good1: bizde hala motor açılsın diye 3. viteste basıyoruz ha basıyoruz. baktık olmuyo enişteye de dizel almaya karar verdik :)

dizellerde ise motor açma diye bişey yok. sağolsun fabrika yeterince açmış olarak gönderiyor motoru. bunu sıfırdan kullandığım connect ve focustan biliyorum.

şunu da söyleyeyim. benzinli olsun dizel olsun motoru açacağım diye aracı fazla zorlamanın hiç mantığı yok..

baktınız olmuyo. demek ki olmuyo... aynen.

5 e atmadan kullanan zaten bagırtmış açmış. siz üstüne aglatmışsınız. düz yolda bile artık zor gider.

Yorum bağlantısı
Mehmet Varankaya
(düzenlendi)

1- yav arkadaşlar rodaj ne demek? :)

2-ilk 2000 km de yağ değiştirmek gerekirmi

tarihinde Mehmet Varankaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
10bin km bakımından sonra gözlemliyecem tekrardan.Yağ filtre değişsin bakalım bi farklılık olacakmı.

kardeş sen ilk bakımı beklemeden önce bi motor yağıyla filtreni değiştir. bir miktarda koruyucu koy ondan sonra her vitesi 3500 devirde yükselt bide öle dene bakalım olcakmı olmasa gerçekten servise götür bakımı beklemeden. yağınıda serviste değiştirt ok.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Guest Mehmet Yavuz

Arkadaşlar merhaba,

Gruba yeni katıldım inşallah benimde bir dizel ford fiestam olacak önümüzdeki hafta.

Merak ettiğim bir konu var.Ben aracı aldığım gün 1000 km lik uzun yola gideceğim.Rodaj süresinde olduğundan acaba bir sıkıntı olur mu?

Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Hiç bişey olmaz içiniz rahat olsun. Sadece siz araca alışana kadar araç biraz fazla yakacaktır. :)

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ali Tatlısu

Merhaba,

Uzun zamandır forumları takip ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Ocak ayı sonunda sıfır focus Collection A/T Hatchback aldım. ( Gebze Nazer Oto dan ) Bileciğe gelir gelmez 250 km.de

iken brc lpg kiti taktırdım. İlk depo 93 TL ye doldu. ve ancak 250 km. gidebildim. Benim Usta bir daha ayar yaptı. 70 tl lpg ile Bilecik-Bursa-Bilecik yaptım 300 km. de tekrar gaz bitti. Yol bilgisayarından benzin ortalama yakıt 9.3 lt olarak gösteriyor.

Sorum şu,

Aracım yeni olduğu için mi çok yakıyor? rodaj süresi bitince daha mı az yakacağım. Rodaj var ise, kaç km sonra normale dönecek?

Yoksa Ustayı mı değiştireyim?

ilginize teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

öncelikle merhaba keşke aracınızı biraz kullandıktan sonra LPG kiti taksaydınız.en azından motor kendini tanıyana kadar.biraz acele etmişsiniz.yakıtınız yeni olduğu için ilk 3000km fazla yakar sonra kendisini bulur yavaş yavaş km.yaptıkça yakıt dahada düşecektir. yol bilgisayarı LPG kitinden sonra çok randımanlı çalışmaz.oyüzden yol bilgisayarına bağlı kalmayınız.

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

sizin aracınızda rodaj olur.üst grup pahalı araçlarda motor rodajlı olarak teslim ediliyor örnek:Audi, mercedes

Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu
öncelikle merhaba keşke aracınızı biraz kullandıktan sonra LPG kiti taksaydınız.en azından motor kendini tanıyana kadar.biraz acele etmişsiniz.yakıtınız yeni olduğu için ilk 3000km fazla yakar sonra kendisini bulur yavaş yavaş km.yaptıkça yakıt dahada düşecektir. yol bilgisayarı LPG kitinden sonra çok randımanlı çalışmaz.oyüzden yol bilgisayarına bağlı kalmayınız.

Bayiden net bir yanıt alamadım. rodaj olmaz dediler.

Fiestam da 19 kuruş yakar iken 40 kuruş yakınca panikledim. eninde sonunda zaten taktıracaktım. hepsi aradan çıksın istedim.

Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman

sitede genel kanı 5000 km'den sonra lpg takılması yönünde...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...