İçeriğe Yönlendir

"0" Araçta Rodaj ?

Okan Yeşim

Recommended Posts

Servet Aydın

Olması gerektiği gibi işleyen iki metalin birbiri ile kanka olmasını beklemedim hiç bir zaman.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Kitaba uyun, 500.000 km dayansın, uymayın 250.000 km dayansın, uzun süre kullanmıyacaksanız rodaj yok, ayrıca ilk 5000-7000 km. de yağı değişin, servis garanti falan bunlara takılmayın, orjinal filtre taktıktan sona servisi bırak, üreticisi bile bunu anlamaz, ayrıca serviste erken yağ değişimiyle garanti de bozulmaz.

Yorum bağlantısı
Ferdi Güler

Kitaba uyun, 500.000 km dayansın, uymayın 250.000 km dayansın, uzun süre kullanmıyacaksanız rodaj yok, ayrıca ilk 5000-7000 km. de yağı değişin, servis garanti falan bunlara takılmayın, orjinal filtre taktıktan sona servisi bırak, üreticisi bile bunu anlamaz, ayrıca serviste erken yağ değişimiyle garanti de bozulmaz.

Kitapa uyuyorum zaten ama kitapta sadece ilk 1000 km aracı çok zorlamam yazıyor onun dışında başka bir şey görmedim.

Sıfır arabanın motoru neden açılıyor arızalı mı :p

İşte bende forumda motor açma ile ilgili konuları okuyunca böyle bir şeye gerek var mı diye merak edip sordum :blush:

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

İçinde pislik mi var açıyorsunuz? Basın gaza Allah aşkına :) Yımırtı mı var ayağınızın altında :rofl:

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

İçinde pislik mi var açıyorsunuz? Basın gaza Allah aşkına :) Yımırtı mı var ayağınızın altında :rofl:

benzin pahalı. :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

kitap haricinde ve aykırı olan her laf geyikten ibaret.

Lafı alayım üzerime, en az giden aracım geçen yıl altımda motoru gümleyen kangoo idi ( 310.k ) mesleki seyahatlerim nedeni ile 500.k ların altında araç değişmedim, envayi çeşit marka araç kullandım, her aracın ilk marşından son anına kadar geyik olarak yazdığımı sandığın şekilde kullandım. Sayısını hatırlamadığım motorlar topladım, hiç bir sıfır içten yanmalı forklift'te rodaja riayet eden operatör görmedim, depo dolar, dip gaz çalışılır. Hiç biri rodaj nanesinden dolayı hasar görmedi.

Benim için rodaj, işini iyi yapamayan kimselerin, aman ne olur ne olmaz dikkat edin elinizde kalmasın korkusundan çıkmış, 70 lerden kalma bir durum.

Tüm içten yanmalılar için tek lazım gelen içi temiz motor kullanmak. Nasıl olası gerektiğini bilmeyen yoktur zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Özşir, üslubun hoş değil. Diğer yorumlarında da görüyorum ve başka bir yerde de aynı durum ile önüme çıktın. Nerde geyik yapılır hangi konuda doğrusu yazılır, yazanlar bilir.

Kitapta yazana göre kullanmak üreticiyi güvence altına almaktan öteye gitmez. sıfır araç vermiş, iki yıl garanti vermiş. Kalkıpta sürücü, al bu aracı Allah ne verdiyse basmı der, demez. Yazdığımdan şu sonuca varma sakın, rodaj modaj bilmem ama rallici gibi araç kullanmam. Yaktığım her gram mazot cebimden çıkıyor. Hemem hemen her aracım fabrika verisi altında yakar.

Yorum bağlantısı
Misafir

kaç km de verdiniz araçları? 300 bin?

motorun yavaş yavaş "alışması" lazımdır. Açma yoktur. yalama yaptırma durumu yani yoktur.

İlki tam hatırlamıyorum ama 100.000-110.000 km civarındaydı. İkincisi su an 95.000km'de.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Her kez yazar çizer ancak seçtiği kelimelere dikkat etmek durumunda. Dikkat etmez ise illlaki birileri rahatsız olur. Bende üslubun yanlış ve bu üslub buraya uygun değil diyorum.

''kitap haricinde ve aykırı olan her laf geyikten ibaret''. Cümlendeki kelime beni bağlar, başka yazanı çizeni yorum yapanıda bağlar. Benim yazdığımın geyik olduğuna karar verebilecek kişi değilsin. Üzerime alınmam gayet doğal. Ha başkası bu lakırtıya takılmayabilir, ben takılırım. Beni burada yüz yüze tanımayan yok denecek kadar az, gerilim yapma eğiliminde insan da değilim ama hepimizin bam teli var, seninde var. Ben ona dikkat edilmeli diyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Size (herkese) soru: Yeni araç niye çok yakıt yakar ve ilk 5 binden sonra biraz bu yakıt düşer?

kıpraşmayın gençler. şşt.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Size (herkese) soru: Yeni araç niye çok yakıt yakar ve ilk 5 binden sonra biraz bu yakıt düşer?

kıpraşmayın gençler. şşt.

Hocam eski tip dizellerde bunu yaşadım ama hiç bir common rail motorda denk gelmedim

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

o zaman ilk başlarda çok yakan araçlarda rodaj vardır önemlidir diyelim. ilk başta fazla yakmayanlarda rodaj azdır diyelim.

çok yakıyor çünkü sürtünme kuvveti fazla ve motor bu nedenle çok ısınıyor. Dolayısı ile yüksek devir yapıp aşırı ısınma yapmamak gerekiyor.

Özşir ve Servet kardeşlerim birlikte kebap yemeden bu işi çözemezsiniz.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kimseyi klavye arkasından tehdit etmem, kimse de bunu zaten yapamaz, müsade edilmez.

Aklının bir köşesinde bulunsun, akıl defterimde bana faydası olabilecek yazıları, yazanların birikimine göre okurum. Konular içindeki her yazanınkini okumam. Senin yazılarınıda okuyordum. Bu sebep ile yazdığın ve sana göre basit bir cümle beni gerdi..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Özşir kardeşim bmax başlığında da gerginsiniz. Biraz gevşeyin olmuyor...

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

sanada yunus kardeşim.rüyanda beni gör :)

Bu nasıl bir cevap, hiç güleceğim yoktu :D

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

tek cevabu rodaj.bunu defalarca da dedik sayın hocam :) başka bir açıklamsı yoktur.hele şu sağır motor korkusu kurum birikmesinden başka bişey değildir.makinanın tabiatına aykırı yoksa :)

Özşir bey yazılarınızı cep telefonundan mı yazıyorsunuz ?

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Noktalama problemini ve cümle başlarında ki boşlukları çözerseniz sıkıntı yok ;). Yazılar çok karışık oluyor tek tek düzeltmem gerekiyor, 4 kelime ile cümle kurup ardından geleni de 3 kelime ile tamamlamışsınız vb..

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Konuyu uzun süre takip ettim... Sonuç iyi gecelere bağlanmış gibi... buda bir gelişme diyerek nacizane fikrimi söylemek istiyorum. Bir konu başlığında tartışılan bir konuya herkes bildiği kadarıyla yorum yapar.. Ama o kitapta yazanların rodaj ile alakalı değilde, tamanen güvenlik ile alakalı olduğunu herkes bilir... Ama kitap dışında söylenenler geyikten ibaret denilirse ozaman tum paylaşimlara kitaba bak.. Yada servise git diye mi yorum yapalım ?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Ben bu konuyu servis müdürüne sormuştum ; cevabı motorlar yüzbinlerce km çalışacak şekilde üretilir ve kurum bağlarlar; bir kısmı yararlı kurumlardır ; bu kurumlar oluşana kadar araç fazla yakıt tüketir oluştuktan sonra normale döner demişti. Bir motor her zaman ilk günündeki temizliğini koruyamaz o yüzden bir miktar kurum oluşumuna göre üretilirler dedi.. Fazlası zarar azı yarar demek istedi kısaca..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Ben bu konuyu servis müdürüne sormuştum ; cevabı motorlar yüzbinlerce km çalışacak şekilde üretilir ve kurum bağlarlar; bir kısmı yararlı kurumlardır ; bu kurumlar oluşana kadar araç fazla yakıt tüketir oluştuktan sonra normale döner demişti. Bir motor her zaman ilk günündeki temizliğini koruyamaz o yüzden bir miktar kurum oluşumuna göre üretilirler dedi.. Fazlası zarar azı yarar demek istedi kısaca..

yanlış söylemiş. "karbon kilıyn yapalım beyefendi" diye peşine düşerler adamın o servis müdürleri :)

Benim gibi sevgi dolu adamı üzdünüz ya.Konu gereksiz kişiselleşti.Yav ne ağır laf ettim ben.Hay dilimi eşşek arsıs soksaydı.Yatacak yeriniz yok.haberiniz olsun.Aşk olsun demekki sevgimi iyi anlatamamışım.Dilimin eksikliğine verin.Bence bir daha bakın valla billa çok sevgi dolu. :)

Rüyanıza girer intikam alırım.Demedi demeyin.Çok girmişliğim vardır rüyaya :p

hala konuşuyo hele...

:p

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Eveet her kez yazmış yeni nesil diye ama canlı canlı test sonuçlarımı size bildireyim....2011 model Ford connect araçlarımız geldi gelirken tırla getirildi...Bize verilen aracı Ankaraya götürüp dizayn yaptırmam gerekiyordu.Ankara otobandan1100 km dönüş 1100 km .Gidişdede dönüşdede gözünün yaşına bakmadım.Sıkıştırdım ve yüksek devirde kullandım...

Sonuç: Arabamızın şu anki lakabı pire. kendi akranlarına nal toplatıyor.motorunda tek yağ damlası kaçağı dahi yok..Diğer akranları uzun yol görmediği için motorları sağır oldu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...