İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3 - Termostat Değişti Ama...

Kaan Volkan Dagdelen

Recommended Posts

Emre Yaşar

merhabalar.. benim arabamda yaklaşık 1 ay önce termostat değişti. motor gayet güzel ısınmaya başladı ancak bugün motor çok geç ısındı.. ısındıktan sonrada bayır aşağı olan yerlerde gaza basmayınca motor tekrar soğumaya başladı.. tekrar gaza basılı gidince düzeldi... bu durumun sbebi ne olabilir? yine termostat mıdır, yoksa ısı (hararetde olabilri)) mişülü olabilr mi? ustalardan bi zahmet yardım lütfen... herkese iyi geceler..

Yorum bağlantısı
Serkan Önder

takılan,termostat arızalı olabilir.yada müşür veya müşür bağlantısında sorun vardır.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Bizim dieseller hep böyle bayır aşağı, havada soğuksa hararet hemen düşer..biz alışkınız :) Benzinli arabada sorun gene termostat gibi gözüküyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Bizim dieseller hep böyle bayır aşağı, havada soğuksa hararet hemen düşer..biz alışkınız :) Benzinli arabada sorun gene termostat gibi gözüküyor..

+1

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Keşke termostat demek bu kadar kolay olabilse. Herkes net konuşmuş ilginç, fanı kontrol ettiniz mi sürekli devrede kalıyor olmasın ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Keşke termostat demek bu kadar kolay olabilse. Herkes net konuşmuş ilginç, fanı kontrol ettiniz mi sürekli devrede kalıyor olmasın ?

Termostat kapatırsa fan çalışsa da motor soğumaz Süha..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Karaca

Yeni termostatı aynı usta takarsa sorun yine tekrar edecek bence :)

Çünkü takarken termostatın üzerindeki valf tarzındaki bir mekanizmayı kopartıyorlar, bu da sürekli devirdaime neden oluyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Klasik sorunumuz.

Ya direk orjinal alınacak 300tl gibi bir fiyat ya da sağlam bulana kadar denenecek. Ben üçte buldum biri daha fazla değişimde buldu.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Abi başımızda bir araba var termostadı değişmiş olmasına karşın sorun devam ediyor, fan sürekli devrede motor ısınmıyor ;). Ben aracın mondeo olduğunu görmedim inşallah kronik sorundur da çözüm bulunur ;)

Klasik sorunumuz.

Ya direk orjinal alınacak 300tl gibi bir fiyat ya da sağlam bulana kadar denenecek. Ben üçte buldum biri daha fazla değişimde buldu.

Kronik sorun ise sıkıntı yok dediğim gibi ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
(düzenlendi)

Abi başımızda bir araba var termostadı değişmiş olmasına karşın sorun devam ediyor, fan sürekli devrede motor ısınmıyor ;). Ben aracın mondeo olduğunu görmedim inşallah kronik sorundur da çözüm bulunur ;)

Kronik sorun ise sıkıntı yok dediğim gibi ;)

Termostatım kaçırmıyordu. Benimki kablonun olduğu yerden su kaçırıyordu. Kiminde açık kalıyor. Şükür kapalı kalmıyor :)

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

mondeo da başıma gelmişdi.

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Bu parçaların garantisi var mı ? Yani yan sanayide olsa ücretsiz parça değişimi yapılabiliyor mu ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bu parçaların garantisi var mı ? Yani yan sanayide olsa ücretsiz parça değişimi yapılabiliyor mu ?

Satıcıya bağlı. Normalde garantili olması gerekli.

Bu yüzden parçacıyla kavga ettim. 2 defa değiştirdim. İkiside sorunlu çıktı. Sonra ben İstanbuldan Yasin Beyden aldım. Değiştirdim düzeldi. Parçacı diyorki garantinin garantisimi olur hocam dedi. Dedim oda sorunluydu ben ne yapayım. Sonra Benden belli bir miktar para teklif etti. Dedim bu son alışverişim olsun. Senden 2500 tl lik parça almışım bende 30-40tl nin hesabını yapan adamla işim olmaz dedim. Ben senin parçanın yüzünden 3 defa verdiğim sökme takma parasını talep etmiyorum dedim. Kapattım hesabı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Klasik sorunumuz.

Ben geçen yıl orijinal bulamamıştım... yan sanayi almıştım, 6 ayda bozuldu.. Garantiden Alper değiştirdi.. başka sorun oluştu.. Ben de farkını verip 280-300 lira bir bedelle yenisini almıştım...

Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Benim de termostat 3 defa değişti hala aynı bu 3.sü de motor ısınmıyor, Yalnız ilk değiştirdiğimiz de mondeo termostatı elinde yokmuş parçacının transit için var dedi. Sen bunu bir takdır sorun hallolmazsa mondeonunkini getirtirim değiştiririz dedi.Tamam dedim.

1-2 hafta denedim. Hatta ilk gün sabah işe giderken, arabanın kalorifer hiç beklenmedik bir yerde erkenden ılık ılık üflemeye başladı ohh dedim sonunda çözüldü. Ancak ısı 90 olduktan sonra uzun rampa aşağı ibrenin yine düştüğünü görünce moralim bozuldu tekrar gittim ustama, mondeo için olanını getirtip taktırdık.O da aynısını yaptı hatta Ankara'ya izindeyken gittim Anadolu otobanında rampa aşağı dibe vurdu ibre kalorifer buz gibi üflemeye başladı :angry: Vidyoya çekip ustanın kapısını çaldım ustam valla gene hatta daha da beter oldu dedim. Gittik parçacıya (zaten akrabalar) aldık yenisini.Yine aynı ilk fırsatta muhtemelen çarşamba günü gidip usta o elindeki transit termostadı duruyor mu onu soracağım ya da artık yenisini taksın mondeonun tutturuncaya kadar... çok sıkıldım esasında bu durumdan :angry: Bir de antifiriz eksiliyor her seferinde pompayla düzgün çekilmeyince ona para veriyorsun.

Yorum bağlantısı
Misafir

Demek ki en güzeli orjinali alıp direk taktırmakmış, başıma gelirse kulağıma küpe olsun :) Maliyeti aynıya gelmekle birlikte bir de sık sık araçla uğraşmak canını sıkar insanın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Her parça yan sanayi kullanılamıyor ne yazık ki.. Termostat da bunlardan birisi..

Yorum bağlantısı
Mehmet Turnacıoğlu

benim termostat orjinal. Geçenlerde araç yine ısnmaz oldu. Erdal usta söktü baktı termostat göbeğinde oring denen halka şeklinde bir conta var. O yerinden çıkmış, dolayısıyla suyuda kesemiyor. yeni oring taktık sorun düzeldi. eğerki termostatınız orjinalse bir kontrol ettirin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Benim de termostat 3 defa değişti hala aynı bu 3.sü de motor ısınmıyor, Yalnız ilk değiştirdiğimiz de mondeo termostatı elinde yokmuş parçacının transit için var dedi. Sen bunu bir takdır sorun hallolmazsa mondeonunkini getirtirim değiştiririz dedi.Tamam dedim.

1-2 hafta denedim. Hatta ilk gün sabah işe giderken, arabanın kalorifer hiç beklenmedik bir yerde erkenden ılık ılık üflemeye başladı ohh dedim sonunda çözüldü. Ancak ısı 90 olduktan sonra uzun rampa aşağı ibrenin yine düştüğünü görünce moralim bozuldu tekrar gittim ustama, mondeo için olanını getirtip taktırdık.O da aynısını yaptı hatta Ankara'ya izindeyken gittim Anadolu otobanında rampa aşağı dibe vurdu ibre kalorifer buz gibi üflemeye başladı :angry: Vidyoya çekip ustanın kapısını çaldım ustam valla gene hatta daha da beter oldu dedim. Gittik parçacıya (zaten akrabalar) aldık yenisini.Yine aynı ilk fırsatta muhtemelen çarşamba günü gidip usta o elindeki transit termostadı duruyor mu onu soracağım ya da artık yenisini taksın mondeonun tutturuncaya kadar... çok sıkıldım esasında bu durumdan :angry: Bir de antifiriz eksiliyor her seferinde pompayla düzgün çekilmeyince ona para veriyorsun.

Serkan özunuru ara Yasin bey yardımcı olur. Ben ondan aldım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Serkan özunuru ara Yasin bey yardımcı olur. Ben ondan aldım.

Son bir kere daha gideyim de benim ustayla parçacıya bakalım olmazsa mutlaka ararım hocam, teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Yaşar

Yine termostattır.. kaça almıştınız.. ?

Klasik sorunumuz.

Yan sanayi teremostat sıkıntı yaratıyor her zaman.

Her parça yan sanayi kullanılamıyor ne yazık ki.. Termostat da bunlardan birisi..

Aynı durum bende de oluyordu bir sıkıntı varmı diye düşündüm ama klima açıkken oluyordu bu olanın fan kaynaklandığını düşündüm öylece bıraktım şimdi kış klima hep kapalı hiç düştüğünü görmedim

termostatı taktırdığım yerde bakıldı. ilk önce normal gibi dedi usta. bilg.dan bi bakalım dedim, termostatın arızası bilg.danda çıktı. sonra servisin hemen karşısında ustayla beraber parçacıya gittik. arkadaş parçayı getirtmişti bana. oda parçayı aldığı yeri arayıp "bu parçadan daha önce sıkıntı oldu mu" diye sordu. karşı taraftaki arkadaş 10 taneden 1inde sıkıntı oldu demiş. nihayetinde parçanın yenisi geliyor. parça yan sanayi idi, italyan malıymış. bakalım gelince gene değişecek. gene sıkıntı yaparsa artık orjinalini alırım. bu arada orjinal termostat kaç bin yapar.. birde sıcaklığın düşmesi özellikle kaloriferi açınca oluyor.. öncekinindede kaloriferi açınca hararet düşüyordu... neyse bakalım, değişim olunca yazarım yine...

bu arada yorum yazan herkese çok teşekkürler...sayenizde bilgi sahibide oluyorum...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...