İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3 - Termostat Değişti Ama...

Kaan Volkan Dagdelen

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Kalorifer veya fan, Benzinli bir araçta hararet düşmemeli.. Düşüyorsa termostat bozuktur..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kalorifer veya fan, Benzinli bir araçta hararet düşmemeli.. Düşüyorsa termostat bozuktur..

Dizelde de düşmemeli :)

Yorum bağlantısı
Yavuz Kara2

arkadaşlar mondeo tdci de eger termostat degiştide hararet halen rampa aşagı düşüyorsa kesinlikle yag sogutma termostattı arızalıdır başka yerde aramaya gerek yok.tecrübe ile tesbittir. ama sadece orijinal yag sogutma olmalıdır ki taransitlernde var aynı termostatdan genelde onu veriyolar orjinal diye.aracın şase nosuna göre getirtmek gerekiyor fiyatıda 145 gibi ben bu fiyata aldım digiştirdim ısının 90 dan aşagı düştügünü görmedim.

Yorum bağlantısı
Serkan Danış
arkadaşlar mondeo tdci de eger termostat degiştide hararet halen rampa aşagı düşüyorsa kesinlikle yag sogutma termostattı arızalıdır başka yerde aramaya gerek yok.tecrübe ile tesbittir. ama sadece orijinal yag sogutma olmalıdır ki taransitlernde var aynı termostatdan genelde onu veriyolar orjinal diye.aracın şase nosuna göre getirtmek gerekiyor fiyatıda 145 gibi ben bu fiyata aldım digiştirdim ısının 90 dan aşagı düştügünü görmedim.

Ben ikisini de değiştirdim hala aynı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Yavuz Bey dediğinizin doğru olma ihtimali de yüksek. Ancak benzinli mondeolarda en büyük sıkıntı yan sanayi termostadlar. Ben bir arkadaşın 6-7 kez değiştirip en sonunda çözdüğünü ve kendiminde 3. termostadta sorunumun çözülmesinden sonra Mehmet Özyürek abiminde benzer sorunu benzer şekilde çözmesinden dolayı en büyük ihtimal termostad. Bunun içinde gerekirse biraz fazla para verip orjinalini almak en doğrsu. Şarj dinamosunda olduğu gibi.

Yorum bağlantısı
Emre Yaşar

arkadaşlar termostat yan sanayi idi. garantiden değişti. sağolsun parçacım iki tip yan sanayi termostat getirtmiş. birinin dışı yani plastik aksamı mat, birinin parlaktı. daha önce taktığımızın dışı mattı. bu sefer parlak olanı taktık. 2 gündür kullanıyorum şu an sorun yok. eğer bundan sonrada sorun olmazsa yine yazarım. eğer sorun olmazsa sizlerde bu parçayı değiştirirken yan sanayinin dışı parlak olanını alırsınız... bakalım izlemediyim su anda..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kışa girerken, bu yine soğumaya başladı diyeceksiniz.. O zaman orijinal alın..

Yorum bağlantısı
Emre Yaşar

Kışa girerken, bu yine soğumaya başladı diyeceksiniz.. O zaman orijinal alın..

mehmet abi zaten yine sorun yaşarsam orjinalini alacağım. sök tak yalama olmasın termostatın yeri :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Ben bugün yetkili servise götürdüm, baktılar ettiler termostatı değiştirdiler.orjinal yan sanayisini takamazlar zaten diye

düşünüyorum??? Sonuç teste çıktık yine aynı değişmedi! Tekrar baktılar ettiler.bu şikayetten

daha önce gelen olmadı dediler.biz sizi ararız aynı araçtan gelir bize onu bir kontol eder tepkisine

bakarız dediler.bakalım ne olacak. Ben de 1 hafta havalar çok ısınmadan takip edeceğim.

Çökecem yine tepelerine...

üstelik özel serviste takılan da orjinal. Anlamadım kafayı yiyecem.!

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben bugün yetkili servise götürdüm, baktılar ettiler termostatı değiştirdiler.orjinal yan sanayisini takamazlar zaten diye

düşünüyorum??? Sonuç teste çıktık yine aynı değişmedi! Tekrar baktılar ettiler.bu şikayetten

daha önce gelen olmadı dediler.biz sizi ararız aynı araçtan gelir bize onu bir kontol eder tepkisine

bakarız dediler.bakalım ne olacak. Ben de 1 hafta havalar çok ısınmadan takip edeceğim.

Para almadılar herhalde?

Yorum bağlantısı
Emre Yaşar

bilgisayara bağlayınca ne çıkıyor arıza... bi arıza kodu vermesi lazım.. çok ilginç... geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

BU durumu başka konularda da hatta kendi açtığım konuda da konuştuk... Kendi aracımda durum şu; aracım durduğu yerde rölantide çalışırken kaloriferi 4. kademede açar sıcaklığı da sona dayarsam 90 derece civarı olan hararetim 70-75'e düşüyor. Ancak hararet yine 90 civarıyken uzun yokuş inerken kalorifer falan çok açık değilse(1. kademe) hararet hiç kıpırdamıyor, yokuşun başındaki derece aynen duruyor... Şimdi bu durumda benim termostat arızalı mı değil mi?

Yorum bağlantısı
Serkan Danış

bilgisayara bağlayınca ne çıkıyor arıza... bi arıza kodu vermesi lazım.. çok ilginç... geçmiş olsun.

Bağlattım hem özel serviste hem yetkili serviste ikisinde de herhangi bir arıza kodu vermedi...Aynen ben de anlamadım ne arıza kodu var ne bi değişme var, şimdi yarın gece özellikle deneyeceğim aracı bakalım ne olacak.Yetkili servistekiler daha önce bu şikayetle karşılaşmadıklarını söylüyorlar, hatta bi ara normal demeye getirdiler, olur mu normal dedim insanlar çözmüş bu arızayı dedim.Hadi az bir şey Önder Bey'in ki gibi düşer anlarım dedim ama dibe kadar da vurmaz yani. Hatta arabayı ilk aldığımda geçen sene kış başıydı havalar soğuyunca dikkatimi çekmişti biraz iniyordu rampa aşağı yine Anadolu otobanında ama hiç dibe vurmamıştı o zaman normal gelmişti kalorifer soğuk da üflemeyince sorun yoktu yani dedim sustu bu seferde baş teknisyen.

Bakalım çözeriz inşallah sorunu.Yakıt tüketimini direk etkiliyor zaten ortalam 1 litre geçen seneye göre fazla yakıyor araba şehir içinde hesaplayınca külli zarar :angry:

BU durumu başka konularda da hatta kendi açtığım konuda da konuştuk... Kendi aracımda durum şu; aracım durduğu yerde rölantide çalışırken kaloriferi 4. kademede açar sıcaklığı da sona dayarsam 90 derece civarı olan hararetim 70-75'e düşüyor. Ancak hararet yine 90 civarıyken uzun yokuş inerken kalorifer falan çok açık değilse(1. kademe) hararet hiç kıpırdamıyor, yokuşun başındaki derece aynen duruyor... Şimdi bu durumda benim termostat arızalı mı değil mi?

Bence sizde herhangi bir problem yok, araç dizel mi?

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Bağlattım hem özel serviste hem yetkili serviste ikisinde de herhangi bir arıza kodu vermedi...Aynen ben de anlamadım ne arıza kodu var ne bi değişme var, şimdi yarın gece özellikle deneyeceğim aracı bakalım ne olacak.Yetkili servistekiler daha önce bu şikayetle karşılaşmadıklarını söylüyorlar, hatta bi ara normal demeye getirdiler, olur mu normal dedim insanlar çözmüş bu arızayı dedim.Hadi az bir şey Önder Bey'in ki gibi düşer anlarım dedim ama dibe kadar da vurmaz yani. Hatta arabayı ilk aldığımda geçen sene kış başıydı havalar soğuyunca dikkatimi çekmişti biraz iniyordu rampa aşağı yine Anadolu otobanında ama hiç dibe vurmamıştı o zaman normal gelmişti kalorifer soğuk da üflemeyince sorun yoktu yani dedim sustu bu seferde baş teknisyen.

Bakalım çözeriz inşallah sorunu.Yakıt tüketimini direk etkiliyor zaten ortalam 1 litre geçen seneye göre fazla yakıyor araba şehir içinde hesaplayınca külli zarar :angry:

Bence sizde herhangi bir problem yok, araç dizel mi?

Önceki konularda da aynı şey söylendi kaloriferin performansından dolayı olan bir şey dediler... Bugüne kadar beni rahatsız eden bir durum olmadı zaten eski aracımdaki en büyük sorun hararetti 3 kez conta değişti vs. bir türlü harareti kesememiştik...

Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Önceki konularda da aynı şey söylendi kaloriferin performansından dolayı olan bir şey dediler... Bugüne kadar beni rahatsız eden bir durum olmadı zaten eski aracımdaki en büyük sorun hararetti 3 kez conta değişti vs. bir türlü harareti kesememiştik...

Onu da denedi baş teknisyen teste çıktığımızda Kaloriferi son HI konumuna alıp en yüksek seviye de üflemeye alınca hararetin bir miktar azalması normaldir zaten. Öyle yapınca daha hızlı hararet saati düştü.

Acaba soğutma suyunun komple değiştirsem tamamen antifiriz yada sadece su koysam denesem bir zararı olur mu motora?

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Onu da denedi baş teknisyen teste çıktığımızda Kaloriferi son HI konumuna alıp en yüksek seviye de üflemeye alınca hararetin bir miktar azalması normaldir zaten. Öyle yapınca daha hızlı hararet saati düştü.

Acaba soğutma suyunun komple değiştirsem tamamen antifiriz yada sadece su koysam denesem bir zararı olur mu motora?

Soğutma suyu antifizle karışması gerekiyor maksimum %50 %50 olması lazım, yoksa antifirizin özelliği ortaya çıkmıyor diye biliyorum...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Danış
(düzenlendi)
Para almadılar herhalde?

Yok Sani şöyle ben daha önceki değişimleri Özel servisteki ustama yaptırmıştım.Yetkili serviste çalışan elemanlardan biri zaten ustamın yanında 8 yıl çalışmış onun yetiştirdiği birisi, onla görüştük termostat var mı diye, tabi bu arada özunur'dan Yasin Bey'i de aradık sorduk fiyat çok değişmedi kargo vs. abi ordan da alsan olur orjinal dışında takamazlar dedi, onun üzerine ben yetkili servise gidip değiştirttim.Sordum orda şimdi bunun garantisi var mı diye?Biz takarsak var dediler takın o zaman dedim.Ama sonuç değişmedi.Üstte yazdığım gibi. :angry::(

İlk değişim olunca hem işçilik hem termostat 94 TL tuttu :( Bİraz da onların başını ağrıtacağım! :D

Düzenleme : Ekleme

tarihinde Serkan Danış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Şimdi anlamayamadığım konu şu.Dizellerde yokuş inişlerinde ısının düşmesi normal mi değil mi.İlteber normal demiş Sani değil demiş.

Hangisi doğru.Benimde düşüyor inişlerde.Ama dibe inecek kadar değil tabiki.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Şimdi anlamayamadığım konu şu.Dizellerde yokuş inişlerinde ısının düşmesi normal mi değil mi.İlteber normal demiş Sani değil demiş.

Bende de misal inişlerde çok az inip(1-2 mm) tekrar çıkıyor ama kaloriferi 3.-4. kademeye getirir en sıcağa ayarlarsam hararet 75'lere düşüyor. Aracım Benzin-LPG'li... :unsure2: :unsure2:

:unsure2:

Yorum bağlantısı
Emre Yaşar

Bende de misal inişlerde çok az inip(1-2 mm) tekrar çıkıyor ama kaloriferi 3.-4. kademeye getirir en sıcağa ayarlarsam hararet 75'lere düşüyor. Aracım Benzin-LPG'li... :unsure2: :unsure2:

:unsure2:

seninde termostat yavaş yavaş gidici..

Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Akan bey bence normal. Çünkü ben aracı ilk aldığımda aralık ayıydı

Benim de kışın en soğuk zamanlarında uzun yolda çok az düşüyor, ısıtma sorunu hiç yaşamıyordum.

Bu sene oldu ne olduysa olmadı gitti. Havalar 17 derece civarında olmasına rağmen şehir içi kısa rampa

inişlerde dahi düşüyor ibre! Yetkili servis falan hikaye!

Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Emre Bey ne oldu sizin termostat sorunu halloldu mu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...