İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel Otomatik (Jatco 5F31J) Şanzıman Yağı Değişimi

Hasan Basri Bayraktar

Recommended Posts

Murat Gök

6 lt olması lazım.

Sayın hocam,tek seferde 4 lt boşaltılabiliyor zaten. O yüzden 4 kutu sipariş geçtim. Zaten yağı eski sayılmaz,fırsat varken yeni yağ oranını yükselteyim bari :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Gök
(düzenlendi)

4+4 değişmiştim ben.

Yaklaşık 15bin km önce,ben de aynı şekilde değiştirmiştim Emmi :) Bariz rahatlamıştı şanzıman.

tarihinde Murat Gök tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Mobil 3309 yagi mk 4 aracimda kullanmistim... Mk 3 yani jatcoda dextron 3 yada atf 320 de olur...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erzan Aşkın

Jatko'ma 4 kutu da ben sipariş ettim. Gerçi değişeli daha 15bin km olmadı ama. Değişsin bakalım.

Castrol atf multivehicle ve castrol atf dex 2 multivehicle diye 2 çeşit yağ gördüm. Bahsettiğiniz yağ hangisi acaba?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Akgün

Bir yıl önce ustamın önerisi ile MOTUL-ATF-VI kullanıldı herhangi bir sıkıntı yok.

Yorum bağlantısı
Erzan Aşkın

Şanzıman yağını değiştirmek istiyorum. İkitelli taraflarında tecrübe ettiğiniz bir servis var mı

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Şanzıman yağını değiştirmek istiyorum. İkitelli taraflarında tecrübe ettiğiniz bir servis var mı

Servise gerek yok.. Yagi netten alin.. Herhangi bi sanzimanci halleder.. Maksimum 15 dakika..
Yorum bağlantısı
Mehmet Orhan

bugün hepsiburada'dan gelen castrol multivehicle yağları otomatik şanzımancıya götürdüm. Yağın uygun olmadığını söyledi.  castrol multivehicle dual yazması gerekiyor şanzımandaki yağ sarı senin getirdiğin kırmızı İkisini karıştırmayalım dedi. Bunun aslı astarı var mıdır? Şanzımandan çıkan yağın rengi nedir?

Yorum bağlantısı
Yavuz Kara2

mondeonun orjinal şanzuman yagı kırmızıdır

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Kardeşim sarı/ kırmızı olayı önemli değil. Gelen ürünün üzerinde JASO1A onay ibaresi var mı yok mu, ona bakmak lazım. Bazı beyinsiz ustalar rengine göre ürün seçiyorlar. İmalatçının tercihi bu. Ýeşil de yapabilir, mavi de, pembe de...

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

70 li yllarda bazıları beyaz filtreli ve sarı filtreli sigara ayrımı yapar, herkes kendince bir rengi tercih ederdi. Abimin başkalfası beni sigara almaya yollayınca "dikkat et ha, beyaz filtreli olmasın" diye tembihlerdi. O zamanlar Samsun/Maltepe rekabeti doğmuştu.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Orhan

dün 4 lt lik ilk değişimi yaptırdım. aracım 178 binde ve içinden çıkan yağın hali bu. rRZLMB.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Orhan

Yağ değişimi sonrası izlenimler?

büyük ihtimalle 178 bin km  hiç yağ demişmediği için  ilk 4 litrede bile yeni yağın farkını hissettim.

- 1. vitesten 2. vitese geçerken sarsıntı vardı,  oldukça azaldı. Genel manada vites geçişlerinde bir rahatlık mevcut.

- Durur vaziyette aracın titremesinde azalma mevcut.

- Özellikle düşük devirlerde aracın daha rahat yürüdüğünü hissedebiliyorum. 

- Yakıta'da etki edeceğini düşünüyorum.

Cumartesi 2. değişimi yapınca tüm etkiler daha net belli olur diye düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fatih Orbay Sönmez

dün 4 lt lik ilk değişiimi yaptırdım. aracım 178 binde ve içinden çıkan yağın hali bu. rRZLMB.jpg

Mehmet bey hangi marka yağ kullanıldı acaba? Benim aracta yağ kaçağı var ama tam olarak şanzımandan mı değil mi bilmiyorum yıkattıktıktan sonra kesin netliğe kavuşacak. Eğer yağ takviyesi gerekli olacaksa değiştirmeyi düşünüyorum. O sebeple soruyorum.
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Mehmet bey hangi marka yağ kullanıldı acaba? Benim aracta yağ kaçağı var ama tam olarak şanzımandan mı değil mi bilmiyorum yıkattıktıktan sonra kesin netliğe kavuşacak. Eğer yağ takviyesi gerekli olacaksa değiştirmeyi düşünüyorum. O sebeple soruyorum.

Dexron olacak eğer bulamazsanız diğer yağlarda olur. Eksildiği zaman vitese zor geçme, sonradan geçme gibi sıkıntılar oluyor. Gaza basarsınız araba devirlenir ama hızlanmaz sonra birden vitese geçer. Eğer böyle sıkıntılar varsa değişim iyi olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Orhan

ben castrol atf multivehicle kullandım.  arka etikette  jaso1A standartını karşıladığı yazıyor.   mobil atf 3309'da kullanılabilir. 

Yorum bağlantısı
Fatih Orbay Sönmez

Dexron olacak eğer bulamazsanız diğer yağlarda olur. Eksildiği zaman vitese zor geçme, sonradan geçme gibi sıkıntılar oluyor. Gaza basarsınız araba devirlenir ama hızlanmaz sonra birden vitese geçer. Eğer böyle sıkıntılar varsa değişim iyi olur.

Vitese zor geçmiyor. Bir manuel vites gibi değil tabiki biraz mukavemet var ama normaldir diye düşünüyorum. Dün bir araç sollamak için gaza yüklendim vitesi küçültüp şaha kalktı resmen. Gaza bastıktan sonra vitesi küçültene kadar yarım saniye bile beklemedi. Vites geçisleri hissediliyor ama vuruntu yok. İlk otomatik arabam olduğu için fazla yorumda yapamıyorum normal mi değil mi diye. Antalya'dan bir arkadaşla buluşma ihtimalim olsa birlikte bir test yapsak artıları eksileri öğrenmemde çok faydası olacak.
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Vitese zor geçmiyor. Bir manuel vites gibi değil tabiki biraz mukavemet var ama normaldir diye düşünüyorum. Dün bir araç sollamak için gaza yüklendim vitesi küçültüp şaha kalktı resmen. Gaza bastıktan sonra vitesi küçültene kadar yarım saniye bile beklemedi. Vites geçisleri hissediliyor ama vuruntu yok. İlk otomatik arabam olduğu için fazla yorumda yapamıyorum normal mi değil mi diye. Antalya'dan bir arkadaşla buluşma ihtimalim olsa birlikte bir test yapsak artıları eksileri öğrenmemde çok faydası olacak.

Bir süre kullanın, zaman içinde belli eder sıkıntı varsa. Belki de gayet sorunsuz durumdadır, kullandıkça daha çok veri oluşur elinizde..

Yorum bağlantısı
Fatih Orbay Sönmez

ben castrol atf multivehicle kullandım. arka etikette jaso1A standartını karşıladığı yazıyor. mobil atf 3309'da kullanılabilir.

Teşekkürler Mehmet bey. Bende biraz araştırma yapayım fiyat konusunda en uygun hangisini bulabilirsem artık onu tercih edicem
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...

Bugün şanzuman yağının ikinci değişimini yaptık. Castrol Atf Multivehicle kullandık. 1500 km önce ilk yağ boşaltıldığında çok pis bir koku yayılmıştı rengide siyahtı bugün ikinci değişimde yağın daha kırmızı olduğunu gördük ve koku yoktu. Başlangıçta Tuncay usta yüksek km(196000) vuruntu yapabilir demişti ama burdaki yorumlara göre yapalım demiştim. Öncesi ve sonrası yorumlarına gelirsek gaza tepkimeler arttı, araba daha rahat gidiyor.

Yorum bağlantısı
Uluhan Uygun

Bugün şanzuman yağının ikinci değişimini yaptık. Castrol Atf Multivehicle kullandık. 1500 km önce ilk yağ boşaltıldığında çok pis bir koku yayılmıştı rengide siyahtı bugün ikinci değişimde yağın daha kırmızı olduğunu gördük ve koku yoktu. Başlangıçta Tuncay usta yüksek km(196000) vuruntu yapabilir demişti ama burdaki yorumlara göre yapalım demiştim. Öncesi ve sonrası yorumlarına gelirsek gaza tepkimeler arttı, araba daha rahat gidiyor.

Merhaba,

Bende yağ değişimi yapmak istiyorum.Yağı nerden aldınız?Nerede değişim yaptırdınız?Ne kadar masraf tuttu?

Memnun kaldıysanız bende aynı yerde yaptırmak isterim.

Teşekkürler...

Yorum bağlantısı

Merhaba,

Bende yağ değişimi yapmak istiyorum.Yağı nerden aldınız?Nerede değişim yaptırdınız?Ne kadar masraf tuttu?

Memnun kaldıysanız bende aynı yerde yaptırmak isterim.

Teşekkürler...

Merhaba,

Yağı satın alarak gitmedim. Tuncay ustaya gittim öner otomotive yağı kendisi temin etti. Bana litresi 35 tl ye mal oldu dışardan yağı daha ucuza temin edip gidebilirsiniz. ne yazık ki hepsiburadanın 16 tl lik ilanını kaçırdım. ilk gidişimde 4 litre yağ aldım ölçülü kaba bakarak 3,5 litre koyduk yaklaşık 1500 km sonra gittim 3 litre aldım bir 3,5 litre daha koyduk. İşçilik ilk seferi hatırlamıyorum emme manifoltunu temizletmiştim ama ikinci değişimde 40 tl verdik. 2 kere gidecek olsanız 80 tl yapar. Yani toplam olarak bakarsak 35*7=245 malzeme+80 işçilik=325tl tuttu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...