İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel Otomatik (Jatco 5F31J) Şanzıman Yağı Değişimi

Hasan Basri Bayraktar

Recommended Posts

Harun Kocaçalışkan

Arkadaşlar benim aracım 10 yaşında ve 130.000 km'de. daha önce şanzıman yağı değişti mi değişmedi mi bilmiyorum. filtreyi de değiştirirsek şanzıman inmesi lazım sanırım bu durumda işçilik çok tutacaktır. sadece yağ değiştirerek kurtarabilir miyiz?

bir de istanbul anadolu yakasında bu işi yapan usta tavsiyesi olan var mı?

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Arkadaşlar benim aracım 10 yaşında ve 130.000 km'de. daha önce şanzıman yağı değişti mi değişmedi mi bilmiyorum. filtreyi de değiştirirsek şanzıman inmesi lazım sanırım bu durumda işçilik çok tutacaktır. sadece yağ değiştirerek kurtarabilir miyiz?

bir de istanbul anadolu yakasında bu işi yapan usta tavsiyesi olan var mı?

Sadece yağ Değişeceksin iz.

Filtre için şanzımanın açılması lazım. Bu nedenle ona gerek yok. Sadece yağ değişin yeterli olacaktır...

Yorum bağlantısı
Mehmet Akif Güler

Bugün şanzıman yağını değiştirdim. 4 lt atf 320 bıraktık. Yalnız benim aracın yağı muhtemelen daha önce değişmiş ben her ihtimale karşı değiştirmek istemiştim. Yağ kırmızıya yakın bir renkti. Maliyet olarak 22,5x4 = 90,00 TL yağ ve 20 TL işçilik verdim. Toplam 110,00 TL.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bugün şanzıman yağını değiştirdim. 4 lt atf 320 bıraktık. Yalnız benim aracın yağı muhtemelen daha önce değişmiş ben her ihtimale karşı değiştirmek istemiştim. Yağ kırmızıya yakın bir renkti. Maliyet olarak 22,5x4 = 90,00 TL yağ ve 20 TL işçilik verdim. Toplam 110,00 TL.

Ben değişim yaptırırken yağ firmasının personeli geldi ağır bir koku varsa eski sayılıyormuş yağ. Gerçekten eski şanzıman yağı çok berbat kokuyor.. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Akif Güler

Ben değişim yaptırırken yağ firmasının personeli geldi ağır bir koku varsa eski sayılıyormuş yağ. Gerçekten eski şanzıman yağı çok berbat kokuyor.. :)

Forumdaki bilgilere dayanaraktan değişime gittim koku ve siyah yağ bekliyordum bende ama çıkmadı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Dün benim mondinin şanzıman yağını değiştirdik. 4,5 lt yağ aldı

Castrol dexron3. Litre fiyatı 35 tl.

Muhtemelen ilk defa değişti yağ. Tabiki ancak %50 değişim yapabildik. Şöyle beş on bin km sonra tekrar değişim planlıyoruz.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Özgün Önder

herkese selamlar,

ben de 2006 model mondeo 2,0 tdci arabamın otomatik şanzıman yağını değiştirmek istiyorum,

bulunduğum yerde castrol atf mutlivehicle buldum ancak üretim tarihi 2012 yılı,

bunu almamda herhangi bir sakınca var mı yoksa yeni tarihli yağlara mı yöneleyim?

çünkü yeni tarihli gelende mobil atf320 bulabiliyorum onda da jaso 1a sertifikası yok.

cevaplar için teşekkürler

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

herkese selamlar,

ben de 2006 model mondeo 2,0 tdci arabamın otomatik şanzıman yağını değiştirmek istiyorum,

bulunduğum yerde castrol atf mutlivehicle buldum ancak üretim tarihi 2012 yılı,

bunu almamda herhangi bir sakınca var mı yoksa yeni tarihli yağlara mı yöneleyim?

çünkü yeni tarihli gelende mobil atf320 bulabiliyorum onda da jaso 1a sertifikası yok.

cevaplar için teşekkürler

Hidrolik yağlarının araç üzerinde ömürleri var bence raf ömrü de vardır, taze olmasını tercih ederdim..

Yorum bağlantısı
Özgün Önder

Hidrolik yağlarının araç üzerinde ömürleri var bence raf ömrü de vardır, taze olmasını tercih ederdim..

teşekkür ederim. o zaman en iyisi ben ucuz bulacağım diye zorlamadan Ankara'ya gittiğimde Tuncay Usta'dan alayım yağları.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Özgün Önder

teşekkür ederim. o zaman en iyisi ben ucuz bulacağım diye zorlamadan Ankara'ya gittiğimde Tuncay Usta'dan alayım yağları.

şanzıman yağını aşağıdaki konuda yazdığım gibi Castrol Transmax Dual ile değiştirdik ancak yine konuda yazdığım sorun gerçekleşti...

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/285611-mondeo-garip-ve-%C3%B6nemli-sorun-g%C3%BC%C3%A7-kayb%C4%B1/

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Orhan

şanzıman yağını 4 er litre yenilemek yerine  vakumla çektirsek olur mu acaba?

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Mehmet Ali Karakaya

Ben de şanzıman yağı değiştirmeye karar verdim. Ali eren hocam "Castrol dexron3" ile ilk değişimi yapmıştı.

Yaklaşık 8 bin km oldu değişeli.

Şimdi soru şu aynı yağı mı kullanmalıyım yoksa "castrol atf vehicle" mi alayım?

@Celalettin Süğürtin @Serkan Toker @Hasan Basri Bayraktar @Mehmet Ozyurek@Ertan Çabuk@Çağlar Bayur

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
17 dakika önce, Mehmet Ali Karakaya yazdı:

Ben de şanzıman yağı değiştirmeye karar verdim. Ali eren hocam "Castrol dexron3" ile ilk değişimi yapmıştı.

@Celalettin Süğürtin @Serkan Toker @Hasan Basri Bayraktar @Mehmet Ozyurek@Ertan Çabuk@Çağlar Bayur

Aynı yağı kullan.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
On 22.02.2017 at 10:15, Serkan Toker yazdı:

Aynı yağı kullan.. 

Ben geçenlerde mobil atf 3309 koydum. Bence mobilden şasmayın. HB den litresini 35 liraya aldım. 6 lt getirttim. Yagcıya gittim. ben degiştirmem dedi inat etti. Yahu sorumluluk bende dediysem de yapmadı. Ben de "sen degistirmiyorsun o zaman musaade et ben yapayım"dedim. Al yap dedi. Kanalı müsaade etti. Kendim degistirdim. Önce 5 lt koydum. Biraz bindim. Sanki vites gec degiştiriyordu. 1 lt daha koydum. Şimdi canavar maasallah ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
On 22.02.2017 at 10:57, Mehmet Ali Karakaya yazdı:

Değiştirme sebebin 2. defa değişim için mi?

42 dakika önce, Celalettin Süğürtin yazdı:

Ben geçenlerde mobil atf 3309 koydum. Bence mobilden şasmayın. HB den litresini 35 liraya aldım. 6 lt getirttim. Yagcıya gittim. ben degiştirmem dedi inat etti. Yahu sorumluluk bende dediysem de yapmadı. Ben de "sen degistirmiyorsun o zaman musaade et ben yapayım"dedim. Al yap dedi. Kanalı müsaade etti. Kendim degistirdim. Önce 5 lt koydum. Biraz bindim. Sanki vites gec degiştiriyordu. 1 lt daha koydum. Şimdi canavar maasallah ?

@Mehmet Ozyurek değiştirmemekte diretti. Diretti. Diretti. Sonra değiştirdi. Niye bugüne kadar değiştirmemişim dedi :) Vites geçişleri bile olumlu yönde değişiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya
[mention=23]Mehmet Ozyurek[/mention] değiştirmemekte diretti. Diretti. Diretti. Sonra değiştirdi. Niye bugüne kadar değiştirmemişim dedi [emoji4] Vites geçişleri bile olumlu yönde değişiyor.

İki kerede büyük ölçüde yağ değişmiş olur dedikleri için degistirmek istiyorum. Ilkinde kullanılan yağ ile aynı mı olsun yoksa farklı olabilir mi diye merak ediyorum
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
4 saat önce, Celalettin Süğürtin yazdı:

Yağların aynı marka olmasını tercih ederim abi. Yoksa mobil daha iyidir ona sözüm yok. Karışımdan daha iyidir diye düşünüyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
56 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Yağların aynı marka olmasını tercih ederim abi. Yoksa mobil daha iyidir ona sözüm yok. Karışımdan daha iyidir diye düşünüyorum.

Bende aynı görüşteyim.

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
14 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Zaten mevcut durumda da karışmıştır. Karışım kaçınılmazdır. En azından bundan itibaren arzu edilen yağ çogunlukta olacak, kaliteli yağ için başlangıç olacaktır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya
Zaten mevcut durumda da karışmıştır. Karışım kaçınılmazdır. En azından bundan itibaren arzu edilen yağ çogunlukta olacak, kaliteli yağ için başlangıç olacaktır.

Celalettin abi bu konudaki tecrübene güveniyorum. Neyi, nerden alayım şimdi[emoji4]
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
9 saat önce, Mehmet Ali Karakaya yazdı:

Celalettin abi bu konudaki tecrübene güveniyorum. Neyi, nerden alayım şimdiemoji4.png

Sevgili adminimizin de tecrübesine güvenebilirsiniz, benimkisi kişisel bir görüş :) HB'den geçen ay 6 litre almıştım.35 liradan. Şimdi baktım 40 yapmışlar. Yeriniz müsaitse kendiniz de doldurabilirsiniz.Ben şanzıman alt tapasını açıp yağı boşalttım. iyice boşaldı, ardından 5-10 saniye kadar motoru çalıştırıp tork konvertörünün döndürüp onun da içindeki yağın bir miktar boşalmasını sağladım. Sonra tapayı kapattım, ölçülü bir şekilde. Yani çok sıkıp laçka etmemek, az sıkıp gevşek bırakmamak lazım. Sonra karşıdan bakınca akünün sol alt tarafında kalan yaklaşık bir cm çapındaki siyah lastik tapayı çıkarıp oradan içeriye 8 mm çapında yarım metre uzunluğunda hortum takılı  bir huni yardımıyla dolumu gerçekleştirdim. Castrolun atf multivehicle şişesinin ucundaki çıkıntılı kapak huni yapmak için çok ideal. Bahsettiğim plastik şişenin tabanını kestiğiniz zaman oldukça kullanışlı bir huni oluyor bu iş için.  Dolum biraz zaman alıyor. Eğer yağ seviyesini de kontrol edeyim derseniz, Arabanın karşısındayken size göre sağ alt tarafta üç vidalı yuvarlakça demir bir kapak var. O kapağı söküyorsunuz, karşınıza vites kolundan gelen halatın bağlı olduğu vites seçiciyi de göreceksiniz. Bu bölümde iki tane çıvata başı göreceksiniz. Onlardan bir tanesi (şimdi hangisi olduğunu hatırlamıyorum) yağ taşırma tapası ya da seviye tespit tapasıdır. Deneyerek görebilirsiniz. Ölçü, oradan bir miktar yağ akıp kesilmesidir. Bu kontrolü yaparsanız tam ölçüyü bulursunuz, yapmazsanız da zaten denenmiş bir örnek var: Ben arabayı ilk aldığımda 6 lt doldurmuştum ve herhangi bir sıkıntı çıkmadı. Bu miktarı da, boşalttığımız yağı ölçerek bulmuştuk. Şanzımanın döşe yakın yerinde L biçiminde bir demir boru vardır,  (5 mm çapında) onun ucunda lastik bir hortum olması lazım ve onun da yukarılara bir yere tutturulmuş olması gerek. Bu şanzımanın havalandırmasıdır. Şayet bahsettiğim hortum yok ise, yerine yeni bir hortum takmayı ihmal etmeyin. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Arkadaşlar hepsiburada.com'da şu anda "Motor yağı ve katkılarında sepette anında %20 indirim!" kampanyası var.

Mobil atf 3309 litresi 32 TL

Mobil ATF 320 litresi 19 TL

İhtiyacı olanlar kaçırmasın derim. Ancak bu iki yağın viskozite ve sıcaklık tepkileri tamamen farklı bilginize.

Normalde Mondeo MK3 Jatco için olması gereken;

http://www.ebay.com/itm/NEW-GENUINE-FORD-MONDEO-MK3-1L-Transmission-Oil-Auto-Jatco-Select-Wss-M2C922-A1-/190990248345

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Şu da yağın karşılaması gereken standartlar.

http://www.msds.ford.com/documents/161319 I_TRTR.pdf

İlk kaynama Noktası > 200 C'den büyük olacak.

Parlama Noktası > 186 C'den büyük olacak.

Yoğunluk (Density) 0,86 g/cm3 (@15°C)  olacak.

Kinematik viskozite 33,39 mm²/s @ 40 °C olacak.

Konuda bahsi geçen yağlara bakalım;

Sırasıyla, Mobil ATF 320, Mobil ATF 3309, Castrol ATF Multivehicle

Parlama Noktası -197 185 212

Yoğunluk - 0,856 0,8520 0,853

Kinematik Viskozite - 37,8 33 33

Gelelim buradaki Viskozite Ölçüm Metodlarına.

Normalde iki metod var. Biri ASTM D445 metodu.

https://www.astm.org/Standards/D445.htm

Diğeri ise Japonların metodu olan  JIS K2283

http://standards.globalspec.com/std/629019/jsa-jis-k-2283

Castrol burada uyanıklık yapıp değerleri japon ölçüm metodlarına göre vermiş.

Aynı ürünün Türkçe ve ingilizce pdf'lerine bakınca farklı değerler görüyoruz. Çünkü kullandıkları ölçüm metodları farklı.

Bu ASTM olana göre Türkçe olanı.

http://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/E0A27E3EF8635FA880257F5A003E20A5/$File/BPXE-8J5CR8_0.pdf

Bu da japon standartlarına göre olan İngilizce versiyonu

http://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/0B9B4D9D59810E0E80257E83005A2BD5/$File/BPXE-9ZYAZT.pdf

Ben bu şartlarda Castrol ATF MultiVehicle  tavsiye ediyorum.

Castrol'ün Transmax Dexron III ATF MultiVehicle olanı da olur. İki yağ arasında ufak farklar var.

Ancak ATF 320 ve ATF 3309 da kullanılabilir. Sadece parlama noktaları farklı. Bir de mobil 1 synthetic ATF var. Bu da JASO-1A standartlarını karşılıyor.

Ayrıca Motul ATF VI' da kullanılabilir.

Sözün özü bu yağların hepsi az çok aynı. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya
(düzenlendi)
1 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Valla bravo :bravo:

Elinize sağlık

tarihinde Mehmet Ali Karakaya tarafından düzenlendi
a-o harfi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...