İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel Otomatik (Jatco 5F31J) Şanzıman Yağı Değişimi

Hasan Basri Bayraktar

Recommended Posts

Erzan Aşkın

Kısmet olursa yarın bende şanzıman yağını değiştireceğim. Yağ olarak castrol Atf Multivehicle sipariş ettim. Motul atf 6 da jaso 1a yı karşılıyordu ancak markayı tanımadığımdan castrol aldım.

Yorum bağlantısı
Erzan Aşkın

Bugün şanzıman yağını değiştirdim. Yağı boşalttıktan sonra 4 litre yağ koyduk. Çıkan yağın rengi siyaha yakındı ama kötü bir koku veya koyu siyah bir renk yoktu. Acaba yinede tekrar birmüddet sonra 4 litrelik değişimi yapmam gerekiyor mu acaba

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bugün şanzıman yağını değiştirdim. Yağı boşalttıktan sonra 4 litre yağ koyduk. Çıkan yağın rengi siyaha yakındı ama kötü bir koku veya koyu siyah bir renk yoktu. Acaba yinede tekrar birmüddet sonra 4 litrelik değişimi yapmam gerekiyor mu acaba

Bence değiştirin tam olsun. Aslında yine de tam olmuyor ama daha iyi olur..

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

100 -150 km kadar sonra aynı işlemi bi daha yapmanız iyi olur .değişen yağ oranının yüzdesini artırırsınız...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Talha Günaydın

248.000'de aracıma Motul multi atf ile değişim yapılmıştı. Değişim öncesinde bir şikayetim yoktu. Eski yağ kokusuz ve siyah çıktı. 2000 km. oldu. Değişimin olumlu yanları çok, sorun yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersin Alan

Aracım 240 binde dizel vites sıkıntı yok ancak kafam rahat etsin diye değiştirmek istiyorum dikkat edeceğim birşey var mı yağı internet alıp değiştirmek istiyorum ne önerirsiniz

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ozan Coşkunserçe

Jatco şanzıman yağını değiştirmek istiyorum ancak bir sorun var. Şanzıman için en uygun yağ castrol Atf Multivehicle görünüyor ancak bu yağ Castrol tarafından ithal edilmiyor. Günel marmara genel depoya sorduk, orada bile yok. Bir yerde buldum ancak 2011 tarihli. Bu nedenle almak istemedim.

Bu durumda alternatif olarak önerebileceğiniz bir yağ var mı. Mobil Atf 320 kullananlar olmuş ama şanzımana uygunluğu konusunda emin olamadım. Yoksa hiç kurcalamasak mı :)

Ahhh Ford, hep bunlar diğer markalar gibi doğru düzgün bir standart koymayıp bu yağ değişmez deyip işin içinden sıyrılmandan kaynaklanıyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Atf 320 soeun çıkarmadı bizim araçlarda kaldı ki çoğu hidrolik yağı bir çok standartı karşılıyor. Bence tercih edebilirsiniz..

Aracım 240 binde dizel vites sıkıntı yok ancak kafam rahat etsin diye değiştirmek istiyorum dikkat edeceğim birşey var mı yağı internet alıp değiştirmek istiyorum ne önerirsiniz

Değişen bir şey olmayacaktır diye düşünüyorum, vites geçişleri rahatlar en fazla..

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Yaginizi değişin. ..dexron 3 ü karşılayan tüm yağlar olur...tereddüt etmeyin. ..

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Yaginizi değişin. ..dexron 3 ü karşılayan tüm yağlar olur...tereddüt etmeyin. ..

Aracım 66 bin km ye geldi benimde değişim aklımdan geçmiyor değil.

Samsun a gelsem değiştirebilirmiyiz?

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Aracım 66 bin km ye geldi benimde değişim aklımdan geçmiyor değil.

Samsun a gelsem değiştirebilirmiyiz?

Yeterki gel. ..[emoji3]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Mobil Atf 3309 tercihim. Onceki seferlerde mobil atf 320, castrol multivehicle kullandım. Bu sefer de kıyacagım olmayan paraya mobil 3309 dolduracağım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu şanzımanda filtre yokmu ? Herkes sadece yağmı değiştiriyor ?

Filtre var da.. Şanzımanı açmak gerekiyor... 

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

100,000 km.leri devirmiş durumlarda filtre değişimide yapılmalı. Yukarıda yazılan km.lerin çoğu 150-200,000 km.lerde. Büyük bir ihtimalle hiçbirinde filtre değişimi olmamıştır. Benim şimdiye kadar şanzıman konusunda okuduğum duyduğum yada gördüğüm en yüksek bakım aralığı 6 yıl / 120,000 km.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Çalışan sistem ellenmez. ..filtre işi sakat. ..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Akgün

Çalışan sistem ellenmez. ..filtre işi sakat. ..

Bakımlardan yırttık mı yoksa :) .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozan Coşkunserçe

Biraz önce bakımkan geldim. Şanzıman yağında ilk dört litrelik değişimi yaptık. Mobil atf 320 kullandık. Dönüşte şanzımanda bariz bir rahatlama hissettim. Bir kaç hafta sonra da ikinci 4 litre eklenecek. Araç 154.000 km'de.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Biraz önce bakımkan geldim. Şanzıman yağında ilk dört litrelik değişimi yaptık. Mobil atf 320 kullandık. Dönüşte şanzımanda bariz bir rahatlama hissettim. Bir kaç hafta sonra da ikinci 4 litre eklenecek. Araç 154.000 km'de.

Maliyet ne oldu suan ?
Yorum bağlantısı
Ozan Coşkunserçe

Yağın litresi 20 TL. İşçilik ücretini başka işlemlerle beraber ödediğim için net bir şey söyleyemiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...

Yağın litresi 20 TL. İşçilik ücretini başka işlemlerle beraber ödediğim için net bir şey söyleyemiyorum.

Yağ değişimini nerde yaptırdınız bende değiştireceğim burda yok Bursaya gelmem gerekecek
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...