İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel Otomatik (Jatco 5F31J) Şanzıman Yağı Değişimi

Hasan Basri Bayraktar

Recommended Posts

Mehmet Ali Karakaya
2 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Castrol'ün Transmax Dexron III ATF MultiVehicle olanı da olur. İki yağ arasında ufak farklar var.

@Ali Eren hocam ilk değişimi bu yağla yapmıştı. Bu yağdan gönül rahatlığıyla devam edebilirim o zaman :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
7 dakika önce, Mehmet Ali Karakaya yazdı:

@Ali Eren hocam ilk değişimi bu yağla yapmıştı. Bu yağdan gönül rahatlığıyla devam edebilirim o zaman :)

Aynen kullanabilirsiniz. Sadece Dexron II, Dexron IID, CVT şanzıman yağları uygun olmaz. 

Zaten piyasadaki yağların hiçbiri birebir olarak JF506E için yapılmış değil. JF506E için birebir üretilmiş Ravenol ATF JF506E ve texaco ATF N402 var. 

Ben değişik olsun istiyorum herkeste olanı istemiyorum derseniz liqui moly top tec 1200 koyabilirsiniz. :biggrin:

https://www.liqui-moly.eu/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_3680.html

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Zeytin yağı, ayçiçek yağı , palm yağı , sana yağı :)karşılaştırmasını da bekliyoruz. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ersin Alan

Dexron 3 olması Şanzıman yağı için yeterli mi mk3 için 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Harun Kocaçalışkan

Ayrıca bu konuyla ilgili şöyle bir bilgi varmış arkadaşlar servis bakım kılavuzlarında; @Mustafa Taşdemir beyin Kuga konusunda bahsi geçmişti.

Alıntı

4F27E-5F31J
Her 45.000 km veya 3 yılda bir yağ ve filtre yenilenmelidir. Yağ 20 Santigrat derece veya daha yüksek sıcaklıkta olmalıdır.

CD4E
Ağır çalışma koşullarında yağ yenilenmelidir. Her 45.000 km veya 3 yılda bir yağ  yenilenmelidir.Yağ 20 Santigrat derece veya daha yüksek sıcaklıkta olmalıdır. FİLTRE DEĞİŞİMİ yazmıyor burada

CFT23-CVT
Her 90.000km veya 6 yılda bir yağ yenilenmelidir.

Burada 5F31J dedikleri Jatco'nun ta kendisi oluyor. Servisler demek ki artık yağ değişimini yapın diyorlar. 

Yorum bağlantısı
Erman Uzun

Dexron ııı karşılayan yağ yeterli olur mu tavsiye edeceğiniz yağ var mu bende hazır konuyu gelmişken değişelim 

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Çekinmeyin değiştirin. Otomatik araçlarımı aldığımda ilk yaptığım iş otomatik şanzıman yağını değiştirmektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
6 dakika önce, Erman Uzun yazdı:

Dexron ııı karşılayan yağ yeterli olur mu tavsiye edeceğiniz yağ var mu bende hazır konuyu gelmişken değişelim 

18. sayfadaki yazıma bakın Erman Bey. Ben şu an değişecek olsam Castrol ATF Multivehicle koyardım. Ama ben değişmedim onu da söyleyeyim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erman Uzun
(düzenlendi)
4 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

18. sayfadaki yazıma bakın Erman Bey. Ben şu an değişecek olsam Castrol ATF Multivehicle koyardım. Ama ben değişmedim onu da söyleyeyim.

Castrol atf multivehicle int var ama dex 2 olarak var bu ürünün adı mı yoksa dexron 3 mü olmalı 

Castrol transmax dex 3 multivehicle adlı ürün buldum ford mercon yazıyor uyumlu araçlarda sanırım olur 

tarihinde Erman Uzun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2

Ben iki defa değiştirmiştim. Castrol Multivehicle koymuştum. Ayrıca üzerinde JATCO üreticisinin de önerdiği yağdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erman Uzun

Mobil atf 320 sipariş ettim 4 lt 29 tl ye lt si 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin
8 dakika önce, Erman Uzun yazdı:

Mobil atf 320 sipariş ettim 4 lt 29 tl ye lt si 

Erman hocam hangi şehirdesiniz aracınızın otomatik yağını hangi ehil usta değiştirecek 

Yorum bağlantısı
Erman Uzun
56 dakika önce, Yücel Meta yazdı:

Erman hocam hangi şehirdesiniz aracınızın otomatik yağını hangi ehil usta değiştirecek 

Hocam Bilecik teyim ancak burda sanayi çok zengin değik duruma göre bursa veya Eskişehir e gidecem oralarda değişmeyi düşünüyorum 

Yorum bağlantısı
Serhat Işık
2 saat önce, Fatih Öztürk2 yazdı:

Ben iki defa değiştirmiştim. Castrol Multivehicle koymuştum. Ayrıca üzerinde JATCO üreticisinin de önerdiği yağdır.

Fatih Bey kullandığınız yağdan memnun kaldınız mı? 2.kullanımını kaç km sonra koydunuz?

Yorum bağlantısı
Yücel Metin
21 dakika önce, Erman Uzun yazdı:

Hocam Bilecik teyim ancak burda sanayi çok zengin değik duruma göre bursa veya Eskişehir e gidecem oralarda değişmeyi düşünüyorum 

Eskişehir'de yaptırabileceğinizi sanmıyorum. Eskişehir'de oturan enişten bakıma  BMW aracını Ankara'ya getiriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Taşdemir_2

Yetkili servis, Ford Kuga Dizel otomatik Powershıft şanzıman yağı değişimi için  CASTROL TRANSMAX DUAL (çift kavramalı şanzıman yağı) kullanmıştır. bilgi için paylaşıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2
1 saat önce, Serhat Işık yazdı:

Fatih Bey kullandığınız yağdan memnun kaldınız mı? 2.kullanımını kaç km sonra koydunuz?

Merhaba,

İkinci yağ değişimini ilk değişimden yaklaşık 1000 km sonra yaptık. Sanki biraz daha vites geçişleri rahatlamış gibi gelmişti bana. Ancak bu psikolojik te olabilir. :rolleyes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Merhaba,

İkinci yağ değişimini ilk değişimden yaklaşık 1000 km sonra yaptık. Sanki biraz daha vites geçişleri rahatlamış gibi gelmişti bana. Ancak bu psikolojik te olabilir. :rolleyes:

Teşekkür ederim Fatih Bey.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Akyıldız

İyi günler arkadaşlar bu soruyu daha önce başka yerde sordum cevap çıkmadı. Jatco şanzuman yağ seviyesi ölçülür mü? Nerden ölçülür. Birde banden önceki sahibi aracın şanzuman yağını 2 litre 2 litre değiştirmiş Afyonda. Benim bildiğim 4 litre 4 litre değişir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Erhan Akyıldız yazdı:

İyi günler arkadaşlar bu soruyu daha önce başka yerde sordum cevap çıkmadı. Jatco şanzuman yağ seviyesi ölçülür mü? Nerden ölçülür. Birde banden önceki sahibi aracın şanzuman yağını 2 litre 2 litre değiştirmiş Afyonda. Benim bildiğim 4 litre 4 litre değişir.

Bildiğim kadarıyla ölçüm yok.. Eksiği tamamlama var.. 

2 litre 2 litre şeklinde değişti ise.. Şanzımanın yağı 2 litre eksik demektir. Çünkü boşalan kadar eklediği için 2 litre eklemiştir.. 2 boşalmış olsa da 4 eklemeliydi.

Sorunuzu hatırlıyorum cevap da aynen bu şekilde verilmişti diye hatırlıyorum. 

Yorum bağlantısı
Erman Uzun
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bildiğim kadarıyla ölçüm yok.. Eksiği tamamlama var.. 

2 litre 2 litre şeklinde değişti ise.. Şanzımanın yağı 2 litre eksik demektir. Çünkü boşalan kadar eklediği için 2 litre eklemiştir.. 2 boşalmış olsa da 4 eklemeliydi.

Sorunuzu hatırlıyorum cevap da aynen bu şekilde verilmişti diye hatırlıyorum. 

Abi 2 eksikken nasıl 4 lt koyacak 

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Hocam şahsi fikrimi söyleyeyim. Aracınızın şanzıman yağı muhtemelen bir dahada değişmeyecektir, ehil usta en yakın hangi ilde ise oraya gidip yaptırın, gerekeni zaten yapacaktır. Yok olmaz diyorsanız:blush: ben Ankara'da yaşıyorum aracınızı bana satarsınız ben burada ona iyi bakarım kardeşi focusla yanyana güzel günler geçirirler :bravo:

Yorum bağlantısı
Erman Uzun
43 dakika önce, Yücel Meta yazdı:

Hocam şahsi fikrimi söyleyeyim. Aracınızın şanzıman yağı muhtemelen bir dahada değişmeyecektir, ehil usta en yakın hangi ilde ise oraya gidip yaptırın, gerekeni zaten yapacaktır. Yok olmaz diyorsanız:blush: ben Ankara'da yaşıyorum aracınızı bana satarsınız ben burada ona iyi bakarım kardeşi focusla yanyana güzel günler geçirirler :bravo:

Güzel yaklaşım ???

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yavuz Kara2

jatco da ölçüm vardır. araç life kaldırılır şanzuman koruma kapagı alınır seviye tapası vardır açılır yag geliyorsa tamamdır gelmiyorsa  yag gelene kadar eklenir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...