İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel Otomatik (Jatco 5F31J) Şanzıman Yağı Değişimi

Hasan Basri Bayraktar

Recommended Posts

Yusuf Gerdan

Benimki zaten net karar veriyor, zaten sorunsuz geçiyor vitesler.

Düşük devirde titreme de mi yapıyordu :)

Yoo, yetkili servise gidiyoruz, değişmiyor, değişmez diyor.

He ya bayagı basimiz agridi bu silkeleme olayinda. Hatta sen de bozuk bir jatco demistin Mehmet abi :D ama suan oyle bisey yok. 1800 1900 de ufaktan yapiyor sadece. O da turbindenmis heralde. Ne kadar dogru bilmiyorum..
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Topkara

Neden ona değişmeli diyor.

Neden normal yağa 1 yıl veya 15 bin km diyor

Ama sürekli çalışan şanzuman yağına ömürlük diyor.

Bunu geçtim servis 150 bin km bir aracın otomatik şanzuman yağını hiç görmüş mü :D

Görürse bozuk jatco görmüş şanzumancı gibi olur herhalde :D

Ben gördüm172 binde olanı . Sakın görmeyin. Sağolsun benden önceki sahipleri gerek duymadı degisime ama kimse görmesin mumkunse ..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Neden ona değişmeli diyor.

Neden normal yağa 1 yıl veya 15 bin km diyor

Ama sürekli çalışan şanzuman yağına ömürlük diyor.

Manuel şanzıman yağı hiç değişiyor mu ?

Kaç kişi değişti ?

Yahu halaaa aynı şeyi diyorsun...değiş değişme ...önemli değil.ama servis değişmez diyor  deme...öyle bir şey yok...derhal servisini ve ustanı değiş...

İhtiyar yok bakım kılavuzunda, neye göre değişecek adamlar.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Manuel şanzıman yağı hiç değişiyor mu ?

Kaç kişi değişti ?

O da değişmeli. Manuel şanzuman neden bozuluyor peki.
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hangi kılavuzda yazıyor.. ?

Hı bu doğru. Fren ve direksiyon sıvılarının değişimi yazıyor mu? (Bilmediğim için soruyorum. Kitapçık arabada yarın hepsine bakacağım )

Peki değiştirdiğimiz yağın kayganlığının ciddi şekilde azalması ve değişim sonrası şanzumanın rahatlamasını neye bağlıyorsun.

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Mehmet bey, yazdiklarinizi ve dusuncelerinizi saygi ile okuyan birisi olarak, haddime dusmez buyukleri duzeltmek ama arkadaslar hakli. Gecmiste yasadigim bir olayi anlatayim size.

Eskiden babamba otomatik VW Sharan vardi. Bilirsiniz Ford Galaxy ile aynidir. VW sansizman yagini 100 bin km de degistirin diyordu. Bir gun babamda arac 95 bin'e geldiginde VW servisi uzakta oldugu icin yagi degistirmek icin Ford servisine gidiyor ve orada bu cevabi aliyor: "Bu kutunun yagi degismez, omurluktur."

Enteresan bir durumdu... Neyse, bir sonraki gun yagi VW servisinde degistirmistik.

Ford bazi konularda gariptir - bazi parcalara "degismez, omurluk" der ama halbuki "omurluk" kelimesini parcanin ongorulen omrunu kastetmektedir.

Mesela manuel kutularinin yagina da omurluk diyor ama tanidigim kim var ise araclari 100-150 bin araliginda degistirir. 

Ford icin nekadar ingilizce forum var ise okumusumdur ( Ingiltere ve Avustralya ozellikle ) ve inanin orda yagini her 50-100 binde degistirip arabalarini 450-500 bin km sanziman kutusu sorun vermeden yapanlarin sayisi hic az degil.

Bu arada elimde jatco kutusunun yedek parca * part number ile beraber )katalogu mevcut. Ilgilenen var ise verebilirim.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Silecekte yok klavuzda ama değişiyorlar...Ortak... sen de ben de bu işi biliriz...araba konusunda bilgimizi test eden  bir sürü ustayı cebimizden çıkarırız...Bu şanzımanı kullanan diğer markaların tamamı değişiyor...kitaplarında da değişim aralığı yazıyor...de ki yazmasın...bir yağ özellikle de şanzıman yağı ömürlüktür diyen usta usta değildir...uzak dur ondan...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Benimki zaten net karar veriyor, zaten sorunsuz geçiyor vitesler.

Düşük devirde titreme de mi yapıyordu :)

Yoo, yetkili servise gidiyoruz, değişmiyor, değişmez diyor.

Hangi servisi aradın abi,merak ettim?
Yorum bağlantısı

Şanzımanın babası, honda. Honda der ki; otomatik ise, 40.000km düz ise, 120.000km de şanzıman yağı değiştirin. 40.000de değişmez 60.000km de de değişenler oldu. Sorun çıktığını görmedim. Ama 90k ve üstü değişenler genelde şanzımandan vuruntu sesi ile gelir.

Şanzıman yıkama işlemi yapılır. Kurtulursa ne ala. Maşallah ford gördüğüne ömürlük diyor demek ki ;)

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Şanzımanın babası, honda. Honda der ki; otomatik ise, 40.000km düz ise, 120.000km de şanzıman yağı değiştirin. 40.000de değişmez 60.000km de de değişenler oldu. Sorun çıktığını görmedim. Ama 90k ve üstü değişenler genelde şanzımandan vuruntu sesi ile gelir.

Şanzıman yıkama işlemi yapılır. Kurtulursa ne ala. Maşallah ford gördüğüne ömürlük diyor demek ki ;)

Mesele burada zaten.Bizdeki araçların çoğu yüksek sayılacak km lerde ve muhtemelen hiç şanzuman yağı değişmemiş.Şimdi biz değiştirsek acaba vuruntu olur mu.Bu da oldukça yüksek maliyet sonuçta.Belki en başından beri sürekli değişim yapılsa sorun çıkmazdı ama.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Mesele burada zaten.Bizdeki araçların çoğu yüksek sayılacak km lerde ve muhtemelen hiç şanzuman yağı değişmemiş.Şimdi biz değiştirsek acaba vuruntu olur mu.Bu da oldukça yüksek maliyet sonuçta.Belki en başından beri sürekli değişim yapılsa sorun çıkmazdı ama.

Akan,

Motor servis aralığı + yağı Ford'larda avrupa pazarında 20k bizde otosan 15k demiş. Forumda herkesin maşallahı var 8-10k da değişim yapıyor hiç gerek yokken. Motor yağını bu kadar sık değiştirmek iyide,şanzıman yağını değiştirme işi neden kötü bunun bir mantalitesi varmı ? Şanzımanında vuruntu başlamadı ise zaten henüz sorunun yok demektir. İllaki vuruntu yada sorun çıkmasımı gerekiyor değiştirmek için. O zaman motor yağınıda 30-40-50 k kullanın gitsin bakın bakalım bir şey hissedecekmisiniz ? Bizim bir tanıdık 40-50 k.da bir gider tesadüfen yağ değiştiridi. Arkadaş ne yapıyorsun bu böyle olmaz deyincede boşver araba tekliyene kadar kullanırım sorun başlayınca bakıma sokarım bir şey olmuyor derdi :D ve öylede kullanırdı senelerce aynı aracı...

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
(düzenlendi)

İşte bozulur korkusu :D

Biz sizin jatco üstadlarının tabiri ile tırt şanzumanlı MondeolAra biniyoruz. 150 binde ilk defa değiştirdik sorun yok :D

Akan,

Motor servis aralığı + yağı Ford'larda avrupa pazarında 20k bizde otosan 15k demiş. Forumda herkesin maşallahı var 8-10k da değişim yapıyor hiç gerek yokken. Motor yağını bu kadar sık değiştirmek iyide,şanzıman yağını değiştirme işi neden kötü bunun bir mantalitesi varmı ? Şanzımanında vuruntu başlamadı ise zaten henüz sorunun yok demektir. İllaki vuruntu yada sorun çıkmasımı gerekiyor değiştirmek için. O zaman motor yağınıda 30-40-50 k kullanın gitsin bakın bakalım bir şey hissedecekmisiniz ? Bizim bir tanıdık 40-50 k.da bir gider tesadüfen yağ değiştiridi. Arkadaş ne yapıyorsun bu böyle olmaz deyincede boşver araba tekliyene kadar kullanırım sorun başlayınca bakıma sokarım bir şey olmuyor derdi :D ve öylede kullanırdı senelerce aynı aracı...

Abi emmi bir korku saldı millete. Sonra forumda bu korku başgösterdi :D tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
sardı=saldı
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Japonlar az sorun çıkarmalarıyla ünlü hepinizin malumu. Dikkat ediyorum, onlar yağlarını daha sık değişim öneriyorlar, 10bin gibi. Şanzıman yağlarıda aynı şekilde sık sık değiştirin diyorlar. Fransızlara bakıyorsun avrupada 30binde yağ değiştir diyor. Fakat sorunsuzlukta çok gerideler. Yani sık bakım ile sorunsuzluk arasında doğrudan bağlantı var. Bu durumda yağları sık değiştirmek aracın ömrünü uzatacaktır, fakat çevrecilik ve zaman kaybı olarak dezavantaj yaratacaktır.

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Yalniz dikkat eden oldu bilmiyorum ama Ford Etis eskiden benim arac icin motor yagini 20 bin'de degistir diyordu artik 15 bin diyor. Herhalde Ford'dan da anladilar 20 bin cok fazla oldugunu...

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

Mehmet abi kafaya koymus degistirmeyecek. Degistirmek istese kendi bile degistirir. O kadar kolay kii degistirmesi.. Akuyu sokebilen bi adam sanziman yagini da degistirir.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Sonucta arac onun. Ister degistirir, ister cope atar.

Yada motoru yıkar direk pert  :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Çevremde değişecek usta yok len :D

Kime gitsem değişmiyor...

Demek ki çevrendeki ustalarda ve sende Hasan Basri hoca cesareti yokmuş :D

Sonucta arac onun. Ister degistirir, ister cope atar.

Onun yüzünden millette değiştirmiyor.

O değiştirsin bakın kaç kişi daha değiştirir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Emmi otomatik şanzuman yağı değişmez diyen usta ve servise selam olsun.

a4unuse9.jpg

pypyruru.jpg

usyqetar.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...