İçeriğe Yönlendir

Triger Kayışı Değişimi

Ruhi Gökhan

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Hesaba-kitaba karışmam ama:

1. Orjinal deneler dayco imalatıdır

2. Fazla vakit geçirmeden bir karara varmak çok daha ekonomik olacaktır.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Nuri Başer

selamlar..

FII TDCi aracımın V kayışı hayli yıpranmıştı.. serviste 90k bakımı sırasında sadece kayışa 48 TL + KDV, bilyalara da 180 TL istemişlerdi..

kayışı (DAYCO 6PK-0975) sanayiden 15 TL ye alıp kendim taktım.. basit bir işlem.. gergi bilyası sağlam gibiydi.. değiştirme gereği duymadım..

değiştirmek isteyenlere basitçe anlatayım:

-kurbağacık anahtarın ağzı 2 cm kadar açılır

-gergi bilyasının üst kısmındaki tırnağa geçirilip öne doğru çektirilir

-kurbağacık bir yere sabitlenir (ben plastik emiş borusunun altına geçirdim)

-kayış dinamo kasnağınadan çıkarılır

-yeni kayış düzgünce takılır (toplam 3 kasnak ve 1 gergiye temas ediyor, krank + klima + dinamo ve gergi)

-kayış kontrol edilir..

-işte bukadar.. :)

bu hızla gidersem trigeri de değiştirecem.. senti menti bakarız çaresine.. :):D

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
servistemi dayco mrka kayış kullanıyo??

Evet.. orjinal üzerinde gelen de Dayco 6PK-0975.. Triger de dayco.. bilyalar INA..

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Mehmet Acar
selamlar, focus I lerde triger değişimi kaç bin km de yapılmalı normal şartlarda?

Normalde 90bin. Ancak kullanımınıza göre de değişebilir. Şöyle ki, çok fazla dur kalk trafikte iseniz, ya da kızılay,ulus arasını hergün geçip 10-15 dakika rölantide bekliyorsanız süre değişebilir. Çünkü rölantideki devir kilometre sayacına yansımaz.

Bu nedenle taksiciler genelde erken değiştirirler benim bildiğim. Alınan risk yüksek çünkü.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Normalde 90bin. Ancak kullanımınıza göre de değişebilir. Şöyle ki, çok fazla dur kalk trafikte iseniz, ya da kızılay,ulus arasını hergün geçip 10-15 dakika rölantide bekliyorsanız süre değişebilir. Çünkü rölantideki devir kilometre sayacına yansımaz.

Bu nedenle taksiciler genelde erken değiştirirler benim bildiğim. Alınan risk yüksek çünkü.

+1299

ve ek olarak bu kayış araba için ve cebiniz için hayati önem taşır açıp bakmak ile felan durumu anlaşılmaz.Göz ile görülmeyecek bir çok sorun olabilir. zamanı geldiğinde 4-5 artık üretici ne diyorsa km bakılmaksızın değiştirilir. Ben istanbul trafiğinde 60-70 bin km arasında değiştiririm.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Çağlar Bayur

90.000km de değişecek. Trigeri nerde değişirseniz değişin, ustanın Ford ehil olmasına çok dikkat edin.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Murat Doğan
(düzenlendi)

Bence tirgerin serviste değiştirimesi gerekir.Çok önemli bir parça.

Birde şunu anlamış değilim.Eski arabam corolla 99 modeldi ve 99 modelden sonraki hiçbir corollada triger kayışı yoktur,zinciri vardır.Kesinlikle değişmiyor.99 model aracımda da 100.000 de değişiyordu.Çıkarttıkları kayışta en az 50.000 gidecek sağlamlıktaydı.Fordun bu yönünü sevmiyorum,kendi servisine mahkum ediyor.

tarihinde Murat Do?an-3 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ümit Atmaca

Arkadaşlar öncelikle hepinize merhabalar;

Belki biraz saçma olabilir ama ben bir şeyi merak ediyorum aracım hakkında; 2011 model Tourneo Connect 110ps var bende..aracımın trigeri zincirden mi yoksa normal kayıştan mı merak ettim ve yeni konu açıp kalabalık etmektense hazır bu başlıktayken sorayım dedim sizlere?? net olarak bilen arkadaşlar varsa yorumlarınızı bekliyorum..Şimdiden çok teşekkürler..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Salim İmamoğlu
Arkadaşlar öncelikle hepinize merhabalar;

Belki biraz saçma olabilir ama ben bir şeyi merak ediyorum aracım hakkında; 2011 model Tourneo Connect 110ps var bende..aracımın trigeri zincirden mi yoksa normal kayıştan mı merak ettim ve yeni konu açıp kalabalık etmektense hazır bu başlıktayken sorayım dedim sizlere?? net olarak bilen arkadaşlar varsa yorumlarınızı bekliyorum..Şimdiden çok teşekkürler..

Triger kayış connectte.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

vvti corollada zincir vardır evet. kia crdi larda da zincirli galiba

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Ünal Ercan
(düzenlendi)

birileri dava açmış mahkeme kararıyla düşürtmüşler 90bine. kılavuzda 120bin yazıyor evet ama 120bine gelmeden kopartanlar olmuş maalesef garantiden değişmişler araçları ve karar almışlar bundan sonra 90bine düşürdük diye.

belki aşırı agresif kullanımda 120bin yeterli gelmiyordur. Biraz riskli bu bakımdan 120bini beklemek. aşırı pahalı bir parça değil. Özel servisteki Dayco marka( zaten orjinal aslında sadece kutusunda otosan yazmıyor o yüzden ucuz ) sorunsuz kullanabilirsiniz.

5 yıldan kasıt 5 yıl sonu diye biliyorum yani 2006 model araçlar 2012 yılı itibariyle mutlaka değiştirmeli.

tarihinde Ünal Ercan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Tahir İlter

Triger ve V kayışı birlikte değişir doğrudur.Buna ek olarak gergi bilyesi ve rulmanlarda değişir ve devirdaim pompasına bakılır gerekli ise o da değişir rulmanlarda SKF kayışlarda ise dayco yu tercih etmenizde fayda var.Ayrıca fordun sente ayarını her usta tutturamayacağı için işin ehli referanslı bir ustaya gitmenizi tavsiye ederim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Sabri Güngör

Geçen yıl Ramazan Ayında bir müşterim aradı, şu an ...........yetkili servisteyim 90.000 km bakım yaptırıyorum buradaki usta trıger kayışının değişim km sini 120.000 diyor ne diyorsun diye sordu,bende 90.000 km veya 5 yıl hangisi önce gelirse değiştirmesini söyledim, oradaki usta bunlar işgüzar deyip trıger'i değiştirmiyor,Arife akşamı arkadaşım arıyor ben Marmaris Datça'da kaldım ne yapayım diyor bende 90.000 km bakımını yapan servis bizden daha yakın oraya çektirmesini önerdim.Ve netice trıger kayış kopuk masraf bol sıfırlı,arkadaş çırpınıyor mahkemeye vereceğim diyor işgüzar olmayan usta, abi sen bu aracı yığdırmışsın kayış ondan kopmuş diyor arkadaşım servise hiç birşey yapamadı paşa paşa ücreti ödedi :) Şimdi siz bilirsiniz  :flowers:

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Sabri ustam arabayı aldığımızda 60 bindeydi şimdi ise 110 binde, sizce benim de değiştirmem gerekiyor mu? cahilliğime verin bilmediğimden soruyorum.

Kardeşim yukarıda yazdığım gibi Connect'te trıger değişimi 90.000 km veya 5 yıl hangisi önce gelirse :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 3 hafta sonra...
Bahadır Yalçın

merhaba arkadaşlar arabamı aldıktan sonra yaptığım ilk iş özel servise götürüp bakımlarını yaptırmak oldu.öncelikli olarak yağ, yağ filtresi,hava filtresi ve ön balataları değiştirmek oldu.toplamda 250 tl ödedim.servisten arkadaşlar triger kayısının da değişmesi gerektiğini söyledi.arac 2008 focus hb 1.6 collectıon 71500 km de. km olarak değilde yıl olarak değişmesi gerekiyomuş bununla ilgili görüşlerinizi alabilirmiyim?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Değişmesi gerektiğini söyleyenler doğru söylemiş.Trigerin kitapçıkda ki ömrü 90.000 km veya 5 yıl olarak geçer.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...