İçeriğe Yönlendir

Yurt Dışından Araç Almak Hakkında!

Bünyamin Mehan

Recommended Posts

Bünyamin Mehan

Eger yabancı plakalı araba turkıyeye gelırse;

1-eger araba yabancı uruklu bırısının ustune kayıtlıysa,

2-eger araba tc vatandasının ustune kayıtlıysa

Ne kadar süre Türkıyede kalabılır. Ukrayna'da olan arkadaşıma yardım için bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse makbule geçer.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Benzer bir soru benim kafamda da var. İngiltere'den bir araç satın alıp Türkiye'ye getirmek çok masraf açar mı?

Yorum bağlantısı
Orhan Türker

Bulgaristan'da iş yapan ve ailesinin yarı bölümü burda olan ben size şu şekilde bilgi verebilirm.

Yurtdışından ucuz fiyata araç alıp Türkiye' de sefasını sürmek bilindiği üzere kolay değil. Ancak yurt dışında iş v.b gibi durumlarınız varsa ve ülkemiz ilede bağlantılıysanız ( tabii çoğu zamanı yurt dışındaki ülkede geçirmek şartı ile) bu biraz da olsa işe yarayabilir.

Halihazırda şuanki sistem. yurt dışından satın alınan herhangi bir aracın ( o ülke plakası ile) kendi üzerine alınmış ise kişinin 6 ay süreli ile yabancı ülke sınırları içinde olması gerekir. ve bu 6 ay süreyi doldurtuktan sonra alınan araçla Türkiye'de 6 ay dolaşım hakkı vardır. Türkiye'de 6 ay dolaşım hakkı biten araç ve kayıtlı kişinin bahsi geçen ülkeye 6. ayın son gecesinden önce ülke sınırları içerisine girme zorunluluğu vardır.( 1dk. bir gecikmede bile çok ürkütücü cezalar bulunmaktadır.)

Yani yabancı ülkedeki akraba arkadaş V.S gibi tanıdıklara sen al parasını verelim biz sürelim zamanı geçtiğinde yine geri götürürsün gibi komik sözcükler geçerli değildir:) araç ülkemize girerken pasaport üstüne işlenir ve o kişi yine araçla çıkmak zorundadır. eğer aracın sahibi gümrükten geçen kişi değil ise(şirket veya bir başkası ise) vekaletname ile geçilebilir.

Gelelim yurtdışından araç getirtmeye.

Yurt dışından alınan araçlar ülkemiz gümrüğünde eğerki TR ye kayıt yapılmak istenirse. yetkili eksper kişiler gelir. konusu geçen aracın TR deki piyasa fiyatı,artı TR de olan donanımlarına dahil fabrikasyon ekstra donanımlar motor hacmi gücü v.b şeyler tespit edilir. buna göre TR piyasa fiyatı ne ise 3 aşağı 5 yukarı fiyatı aynı olur. Birde buna Trafik işlemleri plaka gibi diğer işlemler eklenince sonuç beklentilerinizi karşılamaz.

Dipnot: AB uyum çerçevesi içerisinde Türkiye'de yabancı araçların kalma sürelerinin 2 yıla kadar çıkarılacağı söylentiler içerisindedir. Ve buna göre yabancı ülkelerdeki Gurbetçiler türk iş adamları ve öğrencilerin biraz olsun rahatlaması söz konusudur. tabi uygulamanın zamanı veya olup olmayacağı kesin değildir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bünyamin Mehan
(düzenlendi)
Bulgaristan'da iş yapan ve ailesinin yarı bölümü burda olan ben size şu şekilde bilgi verebilirm.

Yurtdışından ucuz fiyata araç alıp Türkiye' de sefasını sürmek bilindiği üzere kolay değil. Ancak yurt dışında iş v.b gibi durumlarınız varsa ve ülkemiz ilede bağlantılıysanız ( tabii çoğu zamanı yurt dışındaki ülkede geçirmek şartı ile) bu biraz da olsa işe yarayabilir.

Halihazırda şuanki sistem. yurt dışından satın alınan herhangi bir aracın ( o ülke plakası ile) kendi üzerine alınmış ise kişinin 6 ay süreli ile yabancı ülke sınırları içinde olması gerekir. ve bu 6 ay süreyi doldurtuktan sonra alınan araçla Türkiye'de 6 ay dolaşım hakkı vardır. Türkiye'de 6 ay dolaşım hakkı biten araç ve kayıtlı kişinin bahsi geçen ülkeye 6. ayın son gecesinden önce ülke sınırları içerisine girme zorunluluğu vardır.( 1dk. bir gecikmede bile çok ürkütücü cezalar bulunmaktadır.)

Yani yabancı ülkedeki akraba arkadaş V.S gibi tanıdıklara sen al parasını verelim biz sürelim zamanı geçtiğinde yine geri götürürsün gibi komik sözcükler geçerli değildir:) araç ülkemize girerken pasaport üstüne işlenir ve o kişi yine araçla çıkmak zorundadır. eğer aracın sahibi gümrükten geçen kişi değil ise(şirket veya bir başkası ise) vekaletname ile geçilebilir.

Gelelim yurtdışından araç getirtmeye.

Yurt dışından alınan araçlar ülkemiz gümrüğünde eğerki TR ye kayıt yapılmak istenirse. yetkili eksper kişiler gelir. konusu geçen aracın TR deki piyasa fiyatı,artı TR de olan donanımlarına dahil fabrikasyon ekstra donanımlar motor hacmi gücü v.b şeyler tespit edilir. buna göre TR piyasa fiyatı ne ise 3 aşağı 5 yukarı fiyatı aynı olur. Birde buna Trafik işlemleri plaka gibi diğer işlemler eklenince sonuç beklentilerinizi karşılamaz.

Dipnot: AB uyum çerçevesi içerisinde Türkiye'de yabancı araçların kalma sürelerinin 2 yıla kadar çıkarılacağı söylentiler içerisindedir. Ve buna göre yabancı ülkelerdeki Gurbetçiler türk iş adamları ve öğrencilerin biraz olsun rahatlaması söz konusudur. tabi uygulamanın zamanı veya olup olmayacağı kesin değildir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir

Açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ederim. Yalnız bir sorum daha vardı: Yabancı uyruklu bir kişi yabancı plaka bir araçla Türkiye'de ne kadar kalabilir. Ne kadar sıklıkla çıkış-giriş yapmalıdır. Bu konuda bir bilginiz varmı. ,Cevap için şimdiden teşekkürler

tarihinde B tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Orhan Türker

yabancı uyruklu bir kişi yabancı plaka araçla yukarıda açıklamış olduğum gibi 6 ay süreyle ülkede kalabilir. 6 ay TR'de kaldıktan sonra kendi ülkesine döndüğünde yine 6 ay kalmalıdır. tek bir giriş çıkışla maalesef ülkemizde kalması için gün vermiyorlar.

Yorum bağlantısı
Ahmet Akdeniz

süre 6 ay fakat tamamen gümrükçü ile alakalı arabayı aldınız sıfır hemen Türkiyeye gelirseniz geçemezsiniz diğer vardiyayı beklersiniz belki o zaman geçebilir gibi çok karışık araba işi kanun değil önemli olan gümrükçü, ama 2 yıla çıkıcak gibi bi söylemler oldu faruk çelik tarafından ama pek inandırıcı gelmiyo açıkcası öyle bişi olsa Bulgaristanda mesela satış patlaması olur :)

Yorum bağlantısı
Orhan Türker
süre 6 ay fakat tamamen gümrükçü ile alakalı arabayı aldınız sıfır hemen Türkiyeye gelirseniz geçemezsiniz diğer vardiyayı beklersiniz belki o zaman geçebilir gibi çok karışık araba işi kanun değil önemli olan gümrükçü, ama 2 yıla çıkıcak gibi bi söylemler oldu faruk çelik tarafından ama pek inandırıcı gelmiyo açıkcası öyle bişi olsa Bulgaristanda mesela satış patlaması olur :D

Ahmet Bey yukarıda'ki detaylı açıklamayı sizin gibi düşünenler olur diye yazmıştım zaten. Bakın Bulgaristan'da her keseye göre komik rakamlarda araçlar zaten var ve doğal olarak bir araç satış patlaması var. ama bu sadece o ülkede yaşayan veya çift vatandaşlığı olup yine o ülkede ikamet eden insanlar ve orada yaşan TC öğrenciler için karlı bir iş!! kesinlikle TR'de ikamet eden çift vatandaşlar ve TC vatandaşları ile ilgili değil.

Gümrükçüyle ilgili sözüne tek bir yerde katılabilirim eğer bahsi geçen gümrük kapısındaki gümrükçüler artık sizi tanıyorsa ve o anki insafına bağlıysa. Farzedin bir sonraki vardiyadayı beklediniz ve o gümrük memuru çok daha aksi biri :nazar: . Bu tür toleranslar Kapıkule'de nadiren de olsa işe yarıyor. İşimin Bulgaristan'da olması sebebiyle gümrük kapılarından birçok kez geçtim ve bütün formaliteleri bilirim. Ukrayna Gibi bir yerden nasıl araç getirilir diye soran bir üyemize bu şekilde varsayım yapmak bence yanlış olur. aslında yurt dışından araba getirip kuralları tam bilmeden TC de o aracın zamanının geçmesi inanın çok büyük meblağlarda (TR'de bir focus parası neredeyse) cezalara tabi ''tecrübeyle sabit'' o yüzden aman diyorum. Siz Siz olun yurt dışı gibi bir yerden araç alma şansınız varsa kurallarını çok iyi takip edin.

Yorum bağlantısı
Ahmet Akdeniz
Ahmet Bey yukarıda'ki detaylı açıklamayı sizin gibi düşünenler olur diye yazmıştım zaten. Bakın Bulgaristan'da her keseye göre komik rakamlarda araçlar zaten var ve doğal olarak bir araç satış patlaması var. ama bu sadece o ülkede yaşayan veya çift vatandaşlığı olup yine o ülkede ikamet eden insanlar ve orada yaşan TC öğrenciler için karlı bir iş!! kesinlikle TR'de ikamet eden çift vatandaşlar ve TC vatandaşları ile ilgili değil.

Gümrükçüyle ilgili sözüne tek bir yerde katılabilirim eğer bahsi geçen gümrük kapısındaki gümrükçüler artık sizi tanıyorsa ve o anki insafına bağlıysa. Farzedin bir sonraki vardiyadayı beklediniz ve o gümrük memuru çok daha aksi biri :s . Bu tür toleranslar Kapıkule'de nadiren de olsa işe yarıyor. İşimin Bulgaristan'da olması sebebiyle gümrük kapılarından birçok kez geçtim ve bütün formaliteleri bilirim. Ukrayna Gibi bir yerden nasıl araç getirilir diye soran bir üyemize bu şekilde varsayım yapmak bence yanlış olur. aslında yurt dışından araba getirip kuralları tam bilmeden TC de o aracın zamanının geçmesi inanın çok büyük meblağlarda (TR'de bir focus parası neredeyse) cezalara tabi ''tecrübeyle sabit'' o yüzden aman diyorum. Siz Siz olun yurt dışı gibi bir yerden araç alma şansınız varsa kurallarını çok iyi takip edin.

Söylediklerinize katılıyorum fakat sizin gibi düşünenler derken pek bişi anlamadım ben sürekli gidip gelen biriyim Türkiye plakalı araçlada gittim Bulgaristan plakalı araçlada gittim sizin tek eksiğiniz bu konuda tecrübe sanırım şu anda satış patlaması felan yok çünkü alım gücü yok sizin anlatmak istediğiniz satış patlaması 5 yıldır var olan araba çokluğu Bulgaristanda Galerilere bakarsanız bunu görebilirsiniz yada araba alıpta onu satmak istediğinizde bunu fark ediceksiniz 5000 Lv ya aldığınız bi aracı 2500 Lv ya satabilecekmisiniz :fiuw:

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Hayrettin Bahadir
(düzenlendi)

Arkadaşlar, bildiğim kadarıyla yurt dışından getirilen bir aracın 6 ayda bir defa gümrükten giriş-çıkış yapması gerekiyor.

Fakat yeni aldığım bir habere göre bu süre 2 yıla çıkartılmış

Şayet eğer öyleyse ben hemen bunlardan birini getirtiyorum.

Dayım almanyada ve emekli oradan emekli oldu ve sor öğren eğer 2 yılda bir giriş-çıkış oluyorsa hemen getireyim sana istediğin arabadan diyor.

Aracı getirdiğinde türkiye trafik sigortası yapılıyor ve trafikten benim adıma bir belge düzenleniyor.

Şu şasi numaralı arabayı Hayrettin BAHADIR kullanabilir şeklinde

Bu konuda bilgisi olanların yardımını bekliyorum..

http://www.autoscout...830562600000000

http://www.autoscout...840774400000000

http://www.autoscout...842179130000000

http://www.autoscout...835871860000000

http://www.autoscout...842921460000000

tarihinde Hayrettin Bahadir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Akdeniz

yok öyle bişey 1 sene olması gündemdeydi ama o bile rüya sadece emeklilere biraz daha fazla süre tanıyolar sanırım.

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Burada Almanya'dan kesin dönüş yapmış birini biliyorum. Yanılmıyorsam 2009 model bir 5.25d getirdi. Epeyce bir uğraştan sonra 2 yıllık kullanım için belge çıkardı. Bu işi Turing şirketi yapıyor. Şu an araçta Türk plakası takıldı. MTV de ödüyor. 2 sene sonra çıkması gerekiyor. Bir de 25.000 TL kadar bir teminat yatırdı. Aracı Türkiye dışına çıkarırsa teminatı geri alabilecek.

Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2

ford granada gibi arabaları getireceksin türkiyedeki bi granada ile motor hariç tüm parçalarını değiştireceksin sonra uçurumdan atacaksın :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Tekindemir

hayrettin opele o kadar para verip paranı hiç etme :) diğer araclar güzel...

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Türkiyede ki büyük araba firmaları ve devlet elele bizi soyuyorlar..

Hatta güzel güzel :air_kiss: :air_kiss: :air_kiss:

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bu konuyu bende merak ediyorum.Bildiğim kadarıyla bir çalışma var 2 yılda bir giriş çıkış yapması konusunda.Ama mutlaka belirli kuralları olacaktır bu işin.Yurtdışından emekli olup tamamen kesin dönüş yapanlar getirebiliyor

Yorum bağlantısı
İhsan Yargıcı

www.autoscout24.de/Details.aspx?id=219396778&cd=634807224680000000

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

200.000 kmnin altında Focus yok neredeyse.Biz de tam tersi 200.000 de focus zor bulunur.:D Aslında var ama sağ olsunlar hemen ayar veriliyor satarken :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

konuyu bilmiyorum ama yolda alman plakalılar türkten fazla olurdu, hayatta olacak şey değil,

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
DİREN YILDIZ

İyi günler abilerim kardeşlerim  bugün farklı bir konu üzerinde konuyu bilen herkezin görüşlerini almak isterim .

Yurt dışında ki bir arkdaşım 2012 model daha 2.500 km de glx full+full modellerinden   düşük bir fiyatta bir araba ayarlardı  ben bu aracı türkiyeye getirip  sorunsuz bir şekilde nasıl binerim bazıları 6 ay giriş çıkıp yapmaktasın diyor bazıları alıp getirdikten sonra   formalite icabi  birisine satışını verdikten sonra sorunsuz bir şekilde kullanabilirsin diyor yani türkiyeye getirip binebilirmiyim  ?  saygılar ..

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Araba Türkiye'ye gedikten sonra kıymetli parçaları sökülüp gümrüğe terk edilip geri alınabilir.

Yorum bağlantısı
Serhat Böcek

ford granada gibi arabaları getireceksin türkiyedeki bi granada ile motor hariç tüm parçalarını değiştireceksin sonra uçurumdan atacaksın :D

Aynı şey benimde aklımdan geçmişti,sağlam granada yı getirip çürüğünü geri yollayacaksın... :biggrin:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...