İçeriğe Yönlendir

Yurt Dışından Araç Almak Hakkında!

Bünyamin Mehan

Recommended Posts

Abdullah Aladı

Bu konu ya daha önce rastlamıştım ticari olarak yapanlar bile var.Aslında mantıklı ekstra vergiler gelmediyse.

Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Haber linkini veriyorum.

Kafama takılan bu konuyla bağlantılı olarak, yabancı hele ki gürcü plakalı lüks araçları hepimiz görüyoruzdur. Bu araçların alınması için bir teşvik doğmuş oldu mu? Bu araçların alım-satım işleri hakkında bilgisi olan paylaşabilir mi?

Bir kaç haftadır bu konuyu konuşuyoruz arkadaşlarla. Ankara'da bunu yapan galerici tipler bile varmış ama garanti olan gidip alıp gelmek burada tek sıkıntı iki sene sonra mecburen tekrar çıkmak gerekiyor. Birde yanlış biliyor olabilirim, araba 6 ay üzerinde kalması gerekiyor olabilir Türkiyeye getirmenin öncesinde

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Türk Vatandaşı direkt olarak araca sahip olamaz.

Ancak gurbetçi veya çifte vatandaş olanlar getirebiliyor.

Aracı buradayken Türkler kullanabilir ama araç sahibinin fiili olarak Türkiye'de bulunması gerekiyor.

Sonuç olarak gidip araç alayım geleyim burada kullanayım diye bir şey yok.

Burada yaşayan ve yurtdışından araç getirebilecek bir yakınınız var ise onun adına aracı Alıp sadece Kullanım Amaçlı kullanabilirsiniz.Araç kağıt üzerinde sizin adınıza olamaz.

Mesela yurtdışından emekli bir akrabanız burada yaşıyor diyelim.Ona güveniyorsanız parasını verir aracı aldırırsınız o Türkiye'de olduğu ve ölmediği sürece aracı siz kullanabilirsiniz,süre sonunda aracı götürme görevi yine akrabanıza ait. Mantık bu.

Diğer türlü olsa Dediğiniz gibi burda hep yabancı araçlar olurdu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Çalışma izniniz varsa adınıza araç alıp gelebiliyorsunuz. Bu da bir diğer yolu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

O galericiler Türkiye'de yaşayan Gürcü Vatandaşlara para verip satışı onların üstüne alıyorlar. Artvin'de bir çok arkadaşım bu yöntemle araç Satıyor.galerilere buluşmanızı tavsiye etmem.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Aracı buradayken Türkler kullanabilir ama araç sahibinin fiili olarak Türkiye'de bulunması gerekiyor.

Burada yaşayan ve yurtdışından araç getirebilecek bir yakınınız var ise onun adına aracı Alıp sadece Kullanım Amaçlı kullanabilirsiniz.Araç kağıt üzerinde sizin adınıza olamaz.Mesela yurtdışından emekli bir akrabanız burada yaşıyor diyelim.Ona güveniyorsanız parasını verir aracı aldırırsınız o Türkiye'de olduğu ve ölmediği sürece aracı siz kullanabilirsiniz,süre sonunda aracı götürme görevi yine akrabanıza ait. Mantık bu.

Abi ben çifte vatandas olsam getirip 2 yil kullanamazmiyim?

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

valla şuanda face de fln batum oto galeri var aracı kendi üzerinize alıp 2 yıl kullanıp 2 yıldan sonra plaka değiştirip tekrar kullanabileceğinizi söylüyorlar,nekadar doğrudur bilmiyorum ama araştırdığım kadarı ile yapan varmış çok fazla. araçlar fena ucuz ve ruhsatı kendinizin üzerine alındığını söylüyor adamlar.isteyen baksın derim.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Gürcistandan araba almak şu şekilde yanlış biliyorda olabilirim. Ordan biri üzerine arabayı alıyorsunuz size vekalet veriyor ve kapıdan arabayı kendi geçiriyor siz aracı trde alıyorsunuz. 6 ay sonra gidip arabayıda adamıda değiştirmeniz gerekiyor. Başka bir kişi üzerine başka bir araba almanız lazım tabi 6 ay sonra oraya gidip arabayı satmak zorundasınız onuda bilyor oradakiler. Bir ara araştırmıştım bu şekilde oluyor.

Yorum bağlantısı
Yasir Baş

http://www.otogetir.com/

Adamlar sitesini bile kurmuşlar ne kadar doğru bilmiyorum ama detaylı açıklamaları mevcut .

Dehşet arabalar ya fiyatlar da çok ucuz ama güven problemi insanı kuşkulandırıyor. Yine de param olsa şansımı denerim iyice araştırıp tabiki..22.500$ = 2014 model e250  :shok:

Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

Burada yaşayan ve yurtdışından araç getirebilecek bir yakınınız var ise onun adına aracı Alıp sadece Kullanım Amaçlı kullanabilirsiniz.Araç kağıt üzerinde sizin adınıza olamaz.

Mesela yurtdışından emekli bir akrabanız burada yaşıyor diyelim.Ona güveniyorsanız parasını verir aracı aldırırsınız o Türkiye'de olduğu ve ölmediği sürece aracı siz kullanabilirsiniz,süre sonunda aracı götürme görevi yine akrabanıza ait. Mantık bu.

Aynen öyle.

Artık öyle birşey yok. Anca bahsedilen parçalayıp satma gibi durumlar devam edebilir. Artık yabancı plakalı aracı burada kullanabilmeniz için ruhsatın da sizin üzerinize olması gerekiyor, yani çifte vatandaş olacaksınız. Polis artık Gürcü plakalı araçları bol bol durduruyor, bakıyor ruhsat bir gürcünün üzerine, hemen gümrüğe gönderiyor aracı. Vekaletname de işe yaramıyor.

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Valla ben siparişimi verdim. 2002 Mondeo Ghia geliyor. Para falanda vermicem, dayım orada satmak istedi, 500 € istedi ama kimse vermedi o parayı o da satmıyorum getirip orada bırakayım siz kulanın dedi.
Şimdi merak ettiğim benim yada eşimin o arabayı burada kullanabilmesi için herhangi bir evran gerekiyor mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Satış için alınan yere dönmek lazım. Oradan bir daha alıp gelmek lazım. Bu arada araç için ülkemizdeki vize vs. işleri varsa ona göre tedbir alınmalı. Sanki bana da çifte vatandaş olunması lazım gibi geliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Bu konu sanki muallakta kesin bilgisi ve tecrübesi olan yazsa daha iyi olur. Daha önceden 6 aylık bu işlemi yapan varsa yardımcı olsa. Çünkü prosedürde tek fark sürenin 24 aya çıkmış olması. Haberlerden duyduğum.

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Gürcistandan araba almak getirmek kafana göre gitmek gelmek öyle kolay değil

Mutlaka orada sağlam bir aracı olması gerekiyor yoksa Gürcü mafyaları çöker arabaya buraya eli boş gönderir tabi göndermeyedebilir polislerden bile daha baskınlar Gürcistan'da

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yurtdışından tanıdığa gerek yok.

Öğrenci olur, turist olur, bir şekilde ülke dışına çıkıyorsunuz. Bulunduğunuz yerden resmi yollarla bir taşıt alıyorsunuz. Ruhsatı sizin üzerinize olacak. O aracı nasıl orada rahatça kullanıyorsanız buraya geri döndüğünüzde de rahatça kullanabilirsiniz. Yalnız en fazla 24 ay burada kalabiliyorsunuz.  

Oradan ucuza alınan bir aracı buranın plakasına çevirip buranın fiyatlarıyla satmak isteniyorsa yurtdışından tanıdık, çifte vatandaşlık, çalışma izni vesaire konular devreye girer. 24 ay sonra aracı çıkarabiliyorsan çıkaracaksın. çıkaramıyorsan gümrüğe çürümeye terk edeceksin. 

yurt dışı oturma iznin yok ise gümrükte bırakıp yaya girersin

Valla ben siparişimi verdim. 2002 Mondeo Ghia geliyor. Para falanda vermicem, dayım orada satmak istedi, 500 € istedi ama kimse vermedi o parayı o da satmıyorum getirip orada bırakayım siz kulanın dedi.

Şimdi merak ettiğim benim yada eşimin o arabayı burada kullanabilmesi için herhangi bir evran gerekiyor mu?

dayınız harici kimse burada kullanamaz.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/274314-almanya-dan-ford-getirtmek/

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Yurtdışından bireysel araç ithalatı da başlasa...:)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...