İçeriğe Yönlendir

Yurt Dışından Araç Almak Hakkında!

Bünyamin Mehan

Recommended Posts

Gürçay Hüseyin

Turk parasi cok deger kaybetti son yillarda. Yaklasik 10 yil once 1 TL = 1.5-1.8 BGN (bulgar levasi) idi ve buraya gelen herkes kamyon dolusu alisverini yapip oyle donerdi. Simdi bakiyorsun 1 TL = 0.62 BGN olmus, ne Turkiye'den buraya gelen var eskisi gibi, ne de alis veris yapan. Anlayacaginiz simdi durum tam tersi, buradan Turkiye'ye gidiyor insanlar alis verise. Ustune ustun Bulgaristan'da uretim denen diye birsey yok. Peki ozaman nasil olurda Turkiye gibi guclu bir ekonominin para birimi ufacik, 6 milyon nufulu, uretimi olmayan, sadece tuketici bir ulke olan Bulgaristan'nin para birimine gore hizla deger kaybediyor. Malesef buna cevabim yok, herhalde ulkenin basindakilere sormak lazim.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Turk parasi cok deger kaybetti son yillarda. Yaklasik 10 yil once 1 TL = 1.5-1.8 BGN (bulgar levasi) idi ve buraya gelen herkes kamyon dolusu alisverini yapip oyle donerdi. Simdi bakiyorsun 1 TL = 0.62 BGN olmus, ne Turkiye'den buraya gelen var eskisi gibi, ne de alis veris yapan. Anlayacaginiz simdi durum tam tersi, buradan Turkiye'ye gidiyor insanlar alis verise. Ustune ustun Bulgaristan'da uretim denen diye birsey yok. Peki ozaman nasil olurda Turkiye gibi guclu bir ekonominin para birimi ufacik, 6 milyon nufulu, uretimi olmayan, sadece tuketici bir ulke olan Bulgaristan'nin para birimine gore hizla deger kaybediyor. Malesef buna cevabim yok, herhalde ulkenin basindakilere sormak lazim.

Hiç bir ülke parasının aşırı değerli olmasını istemez... Almanya' nın eskiden markı vardı bir başka ülkede markın yükselmesi demek o ülkeye ihracatının aynı oranda düşmesi demektir.. Düşük döviz kur ithalatı körükler, dış ticaret açığı büyür en sonunda patlar.. Yüksek döviz kuru ihracatçıyı sevindirir dolayısıyla... :)

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Hakan Beyhatun

Merhabalar. Yurt dışındaki sitelerde çok güzel araçlar görüyorum. Özelliklede 2,2 TDCİ ST modeli. Fiyatlarıda uygun. Bu araçları ithal edebilmenin bir yolu var mıdır. Bundan daha önemlisi araç sağ direksiyon. Bunu sola çevirmek ne kadar maliyetli olur?

Yorum bağlantısı
Bahadır Yalçın

astarı yüzünü geçer hiç bulaşmayın.

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Olmuyor işte. Bende çok kovaladım bir zamanlar o işi ama malesef.

Neticemi ne tarafa çevirsem vergi kaçtı içine...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Başka ülkeye taşınacaksın kardeş, başka türlü o arabalar hayal, bizim ülkede durum düzelmez, bu kafayla olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Merhabalar. Yurt dışındaki sitelerde çok güzel araçlar görüyorum. Özelliklede 2,2 TDCİ ST modeli. Fiyatlarıda uygun. Bu araçları ithal edebilmenin bir yolu var mıdır. Bundan daha önemlisi araç sağ direksiyon. Bunu sola çevirmek ne kadar maliyetli olur?

Araç getirteceksiniz, bir de sağdan direksiyonlusunu getirtip dönüştüreceksiniz.

Yerli otomobil projesini hayata geçirin, daha kolay olabilir :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Zamanında bir gurbetçi Türkiyeye 2,2 tdci mondeo getirmiş. Güncel kasanın bir önceki kasası sanırım mk4 diye geçiyor. Onuda eski bir üyemiz aldı ve kullanıyor gayet güzel bir araç haline getirdi

Gelmiş olsa zaten sıkıntı yok, gelebilse :)

Yorum bağlantısı
Hakan Beyhatun

Masraflar hiç önemli değil, o kedi pardon araba buraya gelecek :) yasal mevzuatları ne ise hepsine razıyız görüştüklerim net cevap veremediler.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Masraflar hiç önemli değil, o kedi pardon araba buraya gelecek :) yasal mevzuatları ne ise hepsine razıyız görüştüklerim net cevap veremediler.

Az bekle sıfır mondi al ozaman, madem para dert değil, eskiyle uğraşma :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Sağdan direksiyonluyu boşverin soldan direksiyonlusunu bile getirmek çok sıkıntı.

Getirmeyide boşverin Yabancıdan Yabancıya hazır Türkiye'deki araçların bile satışı sıkıntılı.

Kayınbabam üzerine araç almak istiyoruz bu şekilde, MB veya MA plaka oluyor ama Touring kurumuna araba parası kadar teminat yatırılmak gerekiyor.

Bu konuda en temizi Gürcistan, gidip oradan araç satın alabilirsiniz, pasaportsuz vizesiz. Getirir burda belli bir süre keyfini sürebilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Özetle bunları yapmak lazım;

1-Üç yaşını geçmemiş bir araç bulacaksınız

2-Yurt dışından araç getirme hakkına sahip birini bulacaksınız (permi)

3-Vergilerini ödeyip aracı ithal edeceksiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sağdan direksiyonluyu boşverin soldan direksiyonlusunu bile getirmek çok sıkıntı.

Getirmeyide boşverin Yabancıdan Yabancıya hazır Türkiye'deki araçların bile satışı sıkıntılı.

Kayınbabam üzerine araç almak istiyoruz bu şekilde, MB veya MA plaka oluyor ama Touring kurumuna araba parası kadar teminat yatırılmak gerekiyor.

Bu konuda en temizi Gürcistan, gidip oradan araç satın alabilirsiniz, pasaportsuz vizesiz. Getirir burda belli bir süre keyfini sürebilirsiniz.

Kayınbaba'nın sadece oturma izni var galiba?

Arkadaşım da böyleydi, sonradan sıkıntılardan dolayı TC vatandaşlığına geçti.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Kayınbaba'nın sadece oturma izni var galiba?

Arkadaşım da böyleydi, sonradan sıkıntılardan dolayı TC vatandaşlığına geçti.

Aynen Sani, oturma izni var. 

Çalışma izni olsa daha kolay ama touring teminatında bir değişiklik yok açıkçası. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Özetle bunları yapmak lazım;

1-Üç yaşını geçmemiş bir araç bulacaksınız

2-Yurt dışından araç getirme hakkına sahip birini bulacaksınız (permi)

3-Vergilerini ödeyip aracı ithal edeceksiniz

Aynen bunlar geçerli.

Abime yurt dışı görevi çıktı, 3 yıl, oradaki ikinci yılında aldı bi Passat, 23500€, biraz bindi getirdi şimdi, plaka takacağı zaman araca yaklaşık 30 bin TL daha ödeyecek vergi.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Artvin ilinde ikame isen getirebiliyorsun

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhammed İkbal Dübek

Nedendir bilinmez ama Erzurum'da Gürcü plaka araçların hepsi toplanmış. Araştırılmalı..

Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

Nedendir bilinmez ama Erzurum'da Gürcü plaka araçların hepsi toplanmış. Araştırılmalı..

Erzurumda gürcü plaka araç pek yok. Yani toplanacak kadar yoktur :)

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Eğer ki para sorun değilse, örnek verdiğiniz araç'ın müadilleri TR'de mevcut..

2.0 tdci 6 ileri, makyajlı kasa isterseniz 2.0 tdci wrc, ayrıca 2.0 atmosferik zetec s 'de var..

2.5 ST lerde mevcut.

Olay performansa 2.0 mondeo 240ps'de alabilirsiniz.

İstediğiniz özellikte burada araba çok zaten ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed İkbal Dübek

Erzurumda gürcü plaka araç pek yok. Yani toplanacak kadar yoktur :)

Kardeş onlar gündüz gezmiyorlar gece çıkıyorlar NATO yoluna  ;) Sadece benim arkadaşımda 2 adet var 350z-C200 kompresör. Ve dahası sanayiye yolun düşüyor mu? Şöyle dükkanlardan içeriye bir göz gezdir  :)

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Zaten 2.0 TDCİ Mondeo'nuz var.

Performans için yazılım , görüntü için modifiye yapabilirsiniz. :) 

Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

Kardeş onlar gündüz gezmiyorlar gece çıkıyorlar NATO yoluna ;) Sadece benim arkadaşımda 2 adet var 350z-C200 kompresör. Ve dahası sanayiye yolun düşüyor mu? Şöyle dükkanlardan içeriye bir göz gezdir :)

hic gormedim abi sanayiye de cok yolum duser orada da hic gormedim :) iran, suriye araclari bol ama gurcistan hic gormedim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...