İçeriğe Yönlendir

Yurt Dışından Araç Almak Hakkında!

Bünyamin Mehan

Recommended Posts

Bu bir yerde yazıyor mu acaba?

Arkadaş dönüş yaptı abi..

"Sen, sahibi olmadığın yabancı plakalı araçla, hele ki o ülkenin veya uluslararası ehliyet olmadan yakalanırsan ödeyeceğin ceza miktarı 1.500 Tl."

"Yapanlar var. Ama takip edenler de var. 2,5-3 ay önce direk adreslerden aldılar araçları Çorlu' dan ve sınır dışı ettiler."

"İçlerinde 2 .... da var mış. Bir sürü yerden dava etmiş devlet bunları. Anılan dava / ceza tutarı 180,000 TL idi. "

Var artık düşün bakalım bu yolu..  ;)  :D

Yorum bağlantısı
Metehan Şahin

Geçen gün bize iş yapan taşeronlardan biri Bulgar plakalı bir araçla geldi. Nedir diye sordum yurt dışında şirket adına kayıtlı cüzi bir miktarla getirtmiş ve biniyordu. 2 yıl sonra evrakları gönderecem olay tamam dedi. Polis durdurmuyor mu dedim 1 hafta önce durdurmuş evrakları göstermiş bişey anlamadı zaten devam ettim dedi. Evraklarına bende baktım ama tamamen Bulgarca İngilizce dahi tek bir kelime yoktu. 

Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

Arkadaş dönüş yaptı abi..

"Sen, sahibi olmadığın yabancı plakalı araçla, hele ki o ülkenin veya uluslararası ehliyet olmadan yakalanırsan ödeyeceğin ceza miktarı 1.500 Tl."

"Yapanlar var. Ama takip edenler de var. 2,5-3 ay önce direk adreslerden aldılar araçları Çorlu' dan ve sınır dışı ettiler."

"İçlerinde 2 .... da var mış. Bir sürü yerden dava etmiş devlet bunları. Anılan dava / ceza tutarı 180,000 TL idi. "

Var artık düşün bakalım bu yolu.. ;):D

Bitirdin beni kerem :) :)

Yorum bağlantısı

Bitirdin beni kerem :) :)

Bitirme yok Abi. ;) Kulaktan dolma değil, gerçek bilgi. Yoksa özellikle Trakya da Bulgar plakalı araçtan geçilmezdi.. ;)
Yorum bağlantısı

Konuyu üç aydır takip ediyorum. Yurt dışındaki araçların 6 aydan 2 yıla kadar ülkede kalmasını öngören yasa henüz çıkmış değil. Söylentiler var ama sonuca bağlanmadı. Olur da böyle bir yasa çıkarsa diye Gürcistan dan araba bile baktım kendime :D Durum şöyle ki. Araç kimin adına ise sürekli o kişi kullanacak, eğer araç sahibinden farklı biri direksiyonda yakalanırsa vay haline, siz rant şirketi misiniz gibi bi dünya sıkıntılar çıkarıyorlar. Artıları ise şudur. 2 yılda bir gümrükten giriş çıkış yapılacak. Bunun da bir bedeli var yaklaşık 3 4 bin tl gibi. Ama araç muayenesi gibi durumdan da muaf oluyorsunuz. Yurt dışından doldurduğunuz ucuz yakıtta cabası :D En son Mercedes C200 ün Türkiye de değeri 100 bin Euro, Gürcistan da  33 bin Euro, tabikide en fullü  :biggrin:  :biggrin:

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Şirketinize yabancı birini ortak ederseniz araç getirme ve kullanma şansınız oluyor, yabancıdan yabancıya satılabilen araçlar gibi TR plakalı da oluyor bu araba (MA sanırım). Tabi bunun için de teminat yatırılması gibi koşullar var.

Yorum bağlantısı
Uğur Kaya

abimin bi arkadaşında var gürcistan plakalı bir kaçkere polis çevirmiş fakat ruhsatta gürcüce yazdığı için yol vermiş 

ikinci el arabalar genelde avrupadan geliyormuş 2000 3000 dolara ilginç arabalar var fakat burada bir kaza durumunda sigorta kasko durumları sıkıntı olabilir

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Turkiye'de herseyin kurali vardir ama uygulanmasinda sorun vardir. Ancak ne hikmetse bu arac konusunda hem kurallar hem de uygulamalar son derece bilincli ve aciklari kapatacak cinsten. Turkiye'de kacak arac sayisi kacak yasayan insandan cok daha azdir:) Yurtdisinda gorev yapanlar dahi arac getirip kullanamadiklarini dusundugumuzde yasalarda acik kapi bulmanin cok zor oldugu dusunulebilir.

Saygilarima.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

uzun zamandır beni kimse çevirmiyor, uzun zamandır da ceza yemedim ( kıllığına bir park cezası yazıldı o hariç) göze batmayacak bir merso alsak örn: e 270 cdi ona bir plaka uydursak ne olur?  bu kameralar da araç/plaka denetimi yapılıyor mu? yakalanır mıyız? yakalanırsak tanju gibi kaçakçı mı oluruz ne oluruz yada ne olur :=)

Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

Gürcistan'dan 6 aylığına araç alanlar çokça var Trabzon'da. Bizzat Trabzon'un yerlisi nasıl oldu bilmiyorum ama. Muhtemelen Gürcistan'la ilgili bir durum olabilir.

Abi yakın zamanda haberlerde okumuştum. Erzurum'da 10 civarı gürcistan plakalı araç toplanmıştı. Sahibi kullanmadığı için

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

uzun zamandır beni kimse çevirmiyor, uzun zamandır da ceza yemedim ( kıllığına bir park cezası yazıldı o hariç) göze batmayacak bir merso alsak örn: e 270 cdi ona bir plaka uydursak ne olur?  bu kameralar da araç/plaka denetimi yapılıyor mu? yakalanır mıyız? yakalanırsak tanju gibi kaçakçı mı oluruz ne oluruz yada ne olur :=)

plaka mı uydursak?sahtekarlık yani?bunu duymamış olsak?

bu konuda konuşulanlar sahtecilikle ilgili değil,yasal bir yolu var mı üzerine idi.

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
(düzenlendi)

plaka mı uydursak?sahtekarlık yani?bunu duymamış olsak?

bu konuda konuşulanlar sahtecilikle ilgili değil,yasal bir yolu var mı üzerine idi.

sahtekarlık mı? farazi bir konuşmaydı sadece! çevirme olmadan plaka araç ruhsat kontrolü yapılıyor mu? kameralar bu işe yarıyor mu? ben en son ruhsat ehliyet kontrolünü sanırım 2000-2001 senesinde biririleri aranıyordu o zaman girdim, bir de yine o senelerde bir radara yakalandım/durduruldum ve dediğim şu; bir merso alsaydık ve plaka "uydursaydık" 14 sene binilir miydi? sonuç ne olurdu? bunu biraz esprili şekilde merak ettim, ha biraz konu dışı ve hayali olmuş olabilir.. bu sorun olduysa pardon...

tarihinde Osman Bilgin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yavuz Duran
(düzenlendi)

Merhaba, kısa bir arama yaptım ama ilgili bir konu bulamadım.

Yurt dışından gelen araçların Türkiyede kalabilme izinleri 6 aydan 2 seneye uzatılacak diye bir haber okumuştum.

http://www.hurriyet.com/avrupa/26620275.asp

Yukarıdaki linkte de 24 ay diyor.

Almanyada 2bin 3bin euroya araçlar var..

http://www.mobile.de/?lang=en

2 seneliğine getirtilen bir aracı Yurtta kullanıp 2 sene sonra getiren kişiyle gönderip satıp daha yeni model almak ne derece mantıklı olur?

böyle bir kanun çıktı bildiğim kadarıyla almanyadan emekli olup Türkiye'de yaşayanlar için 2 seneye çıkarıldı, fakat bu araçların bütün sigortası ve ödemeleri almanya devletine yapılıyor, unutmayın tarihinde Yavuz Duran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek
(düzenlendi)

Türkiye Gürcistan'a benzin satıyor(muş)...

tarihinde Mustafa ÇİÇEK tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gökhan Albayrak

Gurbetçilerin Getirdiği Araçlar Için Süre Uzatıldı

Haber linkini veriyorum.

Kafama takılan bu konuyla bağlantılı olarak, yabancı hele ki gürcü plakalı lüks araçları hepimiz görüyoruzdur. Bu araçların alınması için bir teşvik doğmuş oldu mu? Bu araçların alım-satım işleri hakkında bilgisi olan paylaşabilir mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Büyük ihtimal vatandaşlık veya uzun sürede orda kalma şartı aranıyordur. gürcüden getirilen arabaları bile hemen topladılar. %40 a yakın ötv + kdv + mtv + muayne ücretleri nerden alacak devlet bu paraları :) mümkün değil böyle birşey olması.

Yorum bağlantısı
Sinan Özvarlık

1 yıla kalmaz Gürcistan da araba kalmaz  :biggrin:

Ya da Türkiye ye giriş vergisi alırlar aynı fiyata denk gelir.Mutlaka bunun önlemini alırlar,yoksa piyasanın halini düşünemiyorum.

Bu arada C 180 24 bin lira imiş,duyduk duymadık demeyin :biggrin:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
(düzenlendi)

Açık açık 24 ay yazıyor resmi gazetede. Peki prosedürü tam manasıyla bilen var mı aramızda?

tarihinde Gökhan Albayrak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Ben ötv yi az söylemişim. Ordan araba alanda gidip focus almaz herhalde focus parasına audi a6 alınabiliyor :) Şuanda audinin fiyat listesinde a6 nın ötvsi %145 :)

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Dedem benim çifte vatandaş hem bulgar hem türk arastirdigima gore bende olabiliyormusum. Bu sure 2 yila uzatildiysa artik 40bin tlye ordan porshce falan alir 2 yil binerim:D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...