İçeriğe Yönlendir

Lastik Ömrü Kaç Yıldır ? Lastiklerimi Kaç Bin Km'de Değiştirmeliyim ?

Sani Gerşon

Recommended Posts

Adnan Çakır
Bu mesajda bahsettiğim çatlaklar bunlar. Dişler normal ama çatlak dediğim bu tarz deformasyonlar mevcut. Nedir durumu ? :unsure:

dscf0023x.jpg

:blush: Daha üzerinde ince kalıp lastıkleri duruyo :bambam:

Ölmüş...

:shok: :shok: malesef sizlere ömür. :sorry:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Valla burdan bakınca o kadar kötü görünüyor ki... Yakından baksam, arabanın ağırlığından patlayacakmış gibi düşünürdüm heralde..

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Gökhan Kaya1

Selamlar.

2006 TDCI C-MAX GHIA

Aracı 2 gün önce genel bakım için yetkili servise götürdüm.

Aracın lastiğinin 5 yıllık olduğu söylendi. ( 2008 de takılmış ).

Lastiğin diş derinliği 10 bin km daha gidebilecek durumda. Yanlarda çatlama falan da yok.

Sizce 5 yıl dolduğu için lastikleri değişmeli miyim ?

Benzer durumla karşılaşan var mı ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yolda tutuş kaybı, çatlak, dişlerin silinmesi gibi şikayetler yoksa, kullanılır. tutuş kaybı izafidir, bende 10bin km yi geçebilen olmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Varmış... Konuları birleştirdim...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Berk Yalçın (REZULTEO)

Selamlar.

2006 TDCI C-MAX GHIA

Aracı 2 gün önce genel bakım için yetkili servise götürdüm.

Aracın lastiğinin 5 yıllık olduğu söylendi. ( 2008 de takılmış ).

Lastiğin diş derinliği 10 bin km daha gidebilecek durumda. Yanlarda çatlama falan da yok.

Sizce 5 yıl dolduğu için lastikleri değişmeli miyim ?

Eğer lastiklerinizde anormal bir aşınma, çatlak vs. yoksa lastiklerinizi kullanmaya devam edebilirisiniz. Lastik tüketicileri lastik ömrünün 10 yıl olduğunu; ancak beşinci yıldan sonra gözle görülemeyecek çatlaklara karşın, lastiklerin düzenli aralıklarla kontrolden geçirilmesini önermektedirler. Biz de şimdiye kadar lastiklerini 10 sene kullanan biriyle karşılaşmadık, çünkü lastik ömrünü sene olarak doldurmasa bile, genel de kilometre olarak dolduruyor, aşınıyor ve değiştirilmeleri gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Özgen

Diyelim ki aracınızın lastiği 50000 km yapmış ve 5 yıllık. 10000 km daha kullanmak ve 60000 km yapmış olmak istiyorsunuz. Bu sayede lastik kaynaklı harcamanız teorik olarak 5de 1 daha az olacak. Yani 4 lastiğe yaklaşık 600 TL harcadığınızı düşünürsek 120 TL kar etmek istiyorsunuz. "120 TL potansiyel kar için 10000 km boyunca 5 yıllık ve 50000+ kmdeki lastiklerle araç kullanarak trafikteki riskinizi arttırmaya değer mi" sorusuna cevap vermek gerek.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Dün fırsat bulup eşimin aracındaki kışlık lastikleri değiştirdim, tahminen 40.000 km yapmıştır ama dişleri vs yepyeniydi.. Ama yol tutuş anlamında en ufak gaz vermede patinaj, en basit ıslak zeminde kaymaya eğilim gösterdiğinden (kış şartlarında) kauçuğu sertleştiğinden almadım, lastikçide bıraktım ama yanaklarına şarjlı matkapla delik deldim, alıp yeni lastik diye satmaya kalkarlar belli mi olur..

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Berk Yalçın (REZULTEO)

Eğer lastiklerinizde anormal bir aşınma, çatlak vs. yoksa lastiklerinizi kullanmaya devam edebilirisiniz. Lastik tüketicileri lastik ömrünün 10 yıl olduğunu; ancak beşinci yıldan sonra gözle görülemeyecek çatlaklara karşın, lastiklerin düzenli aralıklarla kontrolden geçirilmesini önermektedirler. Biz de şimdiye kadar lastiklerini 10 sene kullanan biriyle karşılaşmadık, çünkü lastik ömrünü sene olarak doldurmasa bile, genel de kilometre olarak dolduruyor, aşınıyor ve değiştirilmeleri gerekiyor.

Lastik üreticileri olacaktı, yanlış yazmışım kusuruma bakmayın :fool:

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Benim blizak lm22 ler tam 10 yaşında ama toplasan 5000km yapmıştır :D

Yorum bağlantısı
Reşat Aslan

benim aracım 2006 lastiklerini gecen ay değiştirdim 57 bin km diş derinliği iyidi ama canta yakın yerlerde catlaklar oluşmuştu ozaman ne oluyo ortalama 60 bin km veya 7 yıl rahat gidiyo muayene istasyonunda sorun olmuyu lastikler prelliydi şimdiki goodyear 700tl ..

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Emre yağmur

arkadaşlar iyi günler. arabam 40.000 km oldu. lastikler 195/50/15 hankook. ne zaman lastiklerimi değiştirmem gerek acaba. birde yeni lastik alırken 195/55/15 alsam konfor için herhangi bir sıkıntı olurmu.

Yorum bağlantısı

arkadaşlar iyi günler. arabam 40.000 km oldu. lastikler 195/50/15 hankook. ne zaman lastiklerimi değiştirmem gerek acaba. birde yeni lastik alırken 195/55/15 alsam konfor için herhangi bir sıkıntı olurmu.

Emre Bey;

Konunuz uygun bölüme alınmıştır.

Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Zamanı gelmiş. Bence orijinal ebat alın. Araç yükseliyor çok cins duruyor. 

Yorum bağlantısı
Guest Misafir

Lastik degisimindeki tek olcut km degildir, zamanla da lastik sertlesebiliyor, ama 40.000km bence hala goturur. Lastiklerin yipranmasi nasil?

Yazlik-kislik degisiyor mu yoksa stabil bu lastikler mi ?

Yorum bağlantısı

..

Emre Bey,

Avatar (profil resmi) olarak yüzümüzün görülebileceği bir fotoğraf kullanıyoruz.  ;)

Teşekkürler, keyifli forumlar.  :flowers:

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
(düzenlendi)

basit olarak bakarsak lastik de "4" kuralı vardır, 4 sene, 4 mm, 40 bin km... 

not: ticariler de fark gösterebiliyor..

ebata gelince; aracınız da lastik muadil tablosu vardır ondan bakabilirsiniz yada aynı model arabınızda farklı snıflarda ki araçların teknik özeliklerinden de bakabilirsiniz örn; ghia/ trend

tarihinde Osman Bilgin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Emre Bey,

Avatar (profil resmi) olarak yüzümüzün görülebileceği bir fotoğraf kullanıyoruz.  ;)

Teşekkürler, keyifli forumlar.  :flowers:

+ 1

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

195/55/r15 ara ölçü olduğundan lastik başına 50-100 tl fiyat oynuyor, bilginize.. ayrıca lastik çapınız % 3.47 oranında büyüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

50 olmadan değiştirmek lazım, zaten saçmaladığını farkedersiniz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...