İçeriğe Yönlendir

Lastik Ömrü Kaç Yıldır ? Lastiklerimi Kaç Bin Km'de Değiştirmeliyim ?

Sani Gerşon

Recommended Posts

Cihaner Öztürk

Geçmiş yıllarda fusion da ki lastiklerim 3. yılında tüm özelliklerini kaybetmiş bende şaşırmıştım. Özellikle suda hiç tutunamıyordu. Eleman bunu söyleyince bende de soru işareti oluştu. Tabiki kabul edilebilir şartlarda hammadde koyuyorlardır. Kayserililerin bir lafı vardır "mümkün olan en az kaliteyi en ucuza yapmak." 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

İlk seri üretim Saarlouis’ten gelen Focus 3’ler aynı gerekçeyle üzerinde fabrikasyon gelen Premium contact 2 lastikler ile yolda adeta dans ediyordu. Ki Focus 3 çok çok iyi yol tutar. Lastiği değişince araç çağ atlamıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Benim 2005 Cmax sıfır aldıgımda da 2 yıl sonra yollarda  dansa başlamıştı.

Çok zaman gecti markasını kesin hatırlayamıyorum.Galiba contiydi.

Değiştirdikten sonra sanki başka bir arabaya biner gibi olmuştum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
12 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

bugatti lastik ebadını kullanan başka araba var mı?

Ebat önemli değil.. 400 km'ye dayanacak yapı önemli.. 

Yoktur. Özel üretiliyordur. 

13 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Sallamış. fabrika onu mu düşünecek :)

Düşünür bence.. :)

Bir poşeten günlük kaç liralık ciro çıkıyor. 

Yada eksik atılan bir punta kaynağının getirisi hesaplanıyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ön lastikler 2008 arkalar 90 lar sonu idi R9 üstündeki. 2008 üretimi Goodyear halen iş yapıyordu tek sıkıntı yağmurda panik frende kızaklıyordu. Yeniledim 😛

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Yazlıkları istanbul gibi ılıman kışta kullanırsak ömrü azalır mı? Yani yazlık lastiği 0-10 derece kullanmak lastik hammaddesini nasıl etkiler? 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

taş gibi olur zaten o yüzden yol tutmaz yazlıklar

Yani kışı geçirince yazında mı taş gibi olur?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yani kışı geçirince yazında mı taş gibi olur?

yok kışın taş gibi sertleşir kauçuğu hava ısınınca yumuşar. kauçuğu değişir mi o konuda teste rastlamadım ama güzel soru

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Çağlar Bayur yazdı:

yok kışın taş gibi sertleşir kauçuğu hava ısınınca yumuşar. kauçuğu değişir mi o konuda teste rastlamadım ama güzel soru

Değişiyor, acı bir tecrübe ile öğrendim.

Michelin primac 3 olan iki araç yaz, ben yaz kış kullandım, arkadaş sadece yaz, km ve sene olarak benimki daha iyiydi ama benim kösele gibi sertleşen lastikler yüzünden kaza yaptım virajda kaydı (öncesi ABS çok devreye giriyordu, 1ay sonra kışliga geçince atacaktım) diğer arkadaşlar 1 sezon daha kullandı benden sonra.

Ekleme: 3 sene 35 bin km kullanmışım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Benim aracım da 2011 Focus. Aldığımda üzerinde fabrika çıkışı Michelin Pharmacy 3 vardı. Tarihi 2011'di diş kalınlıklarına bakarak daha bu bir iki yıl gider diyordum. 2017  yılında arabam 70 bin km iken (tabi ki hepsi o lastikle yapılmamış çünkü kış lastiği kullanıldı) Yazın hafif eğimli ve ıslak bir yolda 30 km hızla giderken frene bastım ve araba öndeki araca doğru kaymaya başladı. Öndeki araç kenara çekilmese kaza yapacaktım. Gene yazın bir kaç defa da yokuş yukarı sıcak pürüssüz asfaltta buzda gibi patinaj çekip kalkamayınca sertleşmenin ne olduğunu anlayıp gittim yenisini aldım. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Yaz kış aynı lastiği kullanmak, az km bile yapılsa lastiği çok sertleştiriyor. Eşimin arabasını 2014 senesinde sıfır almıştık, 12 bin km de henüz. Bu sene çocuğu okula götürüp getireceği için kışlık lastik aldık. Şimdiye dek lastikleri birkaç kez patlama dışında sökülmedi hiç. Kışlıkları takmak için fabrikada takılan lastikleri sökerken 2 lastik yanak bölgesinden karpuz gibi yarıldı lastik sökme makinesinde. Dişleri yepyeni , sıfır desen yeridir ama hamuru beton gibi olmuştu. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Aracımın üzerinde Bridgestone Potenza lastik vardı.40.000 km üç yaz kullanıldı.İki yazında araç bendeydi.Tahmini olarak son 7.000 km’dir tutunma sorunları ciddi manada arttı.Abs, esp ne kadar güvenlik sistemi varsa devreye giriyor sert frende aracın arkası ani hareketler ile oynuyordu.Eskişehirde yaşıyorum, hava soğumaya başladığı an zaten taş gibi olan lastik iyice sertleşip durumu zora koşuyordu.Başıma bi iş gelmeden söktüm attım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

4 kış toplasan 12 bin km sakince full istanbul içinde düşük hızlarda kullanılmış contiler. Ön arka farkı çok belirgin. Çok fazla manevra yapıyorum. Ondan mı acaba

IMG-2310.jpg

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kaç kg bu araba

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

kaç kg bu araba

Ruhsatta 1423 yazıyor. Katalogda 1325. Ama bagajda sürekli 4 sandalye, mini stepne, kriko, çeki demiri, yangın tüpü, pompa, içme suyu, çocuk oyuncakları, battaniye falan var :) 

Pardon arkadaşlar. Ne 2’si

4 kış geçirmişiz yav. Zaman ne çabuk geçiyor 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

4 kış toplasan 12 bin km sakince full istanbul içinde düşük hızlarda kullanılmış contiler. Ön arka farkı çok belirgin. Çok fazla manevra yapıyorum. Ondan mı acaba

IMG-2310.jpg

Rotasyon yapilmadi mi?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erdem Doğan yazdı:

Rotasyon yapilmadi mi?

rota oluşmadı. Seneye artık :) 

iyi lastik arkada olacak dediniz. Aha bıraktık arkada. Noldu şimdi :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ruhsatta 1423 yazıyor. Katalogda 1325

abovvvvv pek ağırmış

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

abovvvvv pek ağırmış

kemuğu kalın :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

kemuğu kalın :) 

şanzımansız hali bir de bu 4x4 suv dan fena

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

şanzımansız hali bir de bu 4x4 suv dan fena

dizel astra 1550 kg.  EV etiketli lastik alsa yeridir 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

dizel astra 1550 kg.  EV etiketli lastik alsa yeridir 

şanzımanı var ama normal o , motorlar tekere direkt bağlı değil

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

rota oluşmadı. Seneye artık :) 

iyi lastik arkada olacak dediniz. Aha bıraktık arkada. Noldu şimdi :) 

Lastikler ayni zamanda alindiysa 1 sezon önde 1 sezon arkada kullanmak lazim. O zaman bu kadar fark olmuyor. Sökerken üzerine yaz hangi lastik oldugunu. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erdem Doğan yazdı:

Lastikler ayni zamanda alindiysa 1 sezon önde 1 sezon arkada kullanmak lazim. O zaman bu kadar fark olmuyor. Sökerken üzerine yaz hangi lastik oldugunu. 

yazmasam karışık olurdu böyle olmazdı. Bilinçli yapılınca olmuş

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...