İçeriğe Yönlendir

Lastik Ömrü Kaç Yıldır ? Lastiklerimi Kaç Bin Km'de Değiştirmeliyim ?

Sani Gerşon

Recommended Posts

Hikmet Demirtaş

50 olmadan değiştirmek lazım, zaten saçmaladığını farkedersiniz.

+ ++

veya en fazlaa 6. senesinde değiştirmek lazım.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Lastik değişiminde km.konuşmak çok doğru bir durum değildir. En doğrusu yıl ve diş derinliğidir. Kullanan kişiyle bağlantılı olarak bazı araçlarda bazı marka lastikler 30,40,000 km.de kabak olabilir yada tam tersi 80,000 km.kullanılır 40,000 km.lik lastikten iyi durumda kalabilir. Takıldıktan sonra ideal olanı 4 mm.altına inmmemiş olması ve 4 yılıda geçmemektir. Maddi durum biraz sıkışık ise pek doğru olmasada max.3 mm en fazlada 5 yıl kullanbilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
İbrahim Arslan

Conti sport contact 3 Orijinal lastikler.

Araba 69000 km. de 

Muayeneden yeni gecti, diş derinliği 5,5mm.

Bu lastikleri değiştirmeli miyim? Nasıl karar vereceğim.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Araba 69000 km. de 

4-4-4 kuralı vardır en güvenlisi budur.
4 yıl/40.000 km/4 mm
Hangisi önce dolarsa lastiğinizi değiştirin.
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

En fazla 6 yıl, 3mm e kadar. Kış lastiği 4mm e kadar. İdeali 4 yıl tabii

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Araba 69000 km. de 

Continental lastiğe bişey olmaz. Son milimetresine kadar performansını korur.
Çatlağı çürüğü yoksa devam.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

99 yılında sıfır Fiesta da conti gelmişti, sportcontac. Pek iyi değil di, Lassa çok daha iyi gelmişti o zaman. Geliştirmişler demek ki.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Continental lastiğe bişey olmaz. Son milimetresine kadar performansını korur.
Çatlağı çürüğü yoksa devam.

40.000 km den sonra fren mesafesinde ciddi fark oluyor -mesafe özellikle- çoğu kişi fark etmez arabam yola yapışıyor diye kazada ortaya çıkar acı tablo.
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Ben hafif islak zeminde fren yapınca abs devreye girmesine rağmen lastik kaydımı ne dişine ne yılına bakmam.en kısa sürede değiştirirm.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ben hafif islak zeminde fren yapınca abs devreye girmesine rağmen lastik kaydımı ne dişine ne yılına bakmam.en kısa sürede değiştirirm.

Bunda hem fikirim.
Kışın ortasında 4-5 mm izi olan michelin leri söktüm.
Geçen yaz kullandıklarım da 4-5 mm falan ama takmıyorum. O da michelin.
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bunda hem fikirim.
Kışın ortasında 4-5 mm izi olan michelin leri söktüm.
Geçen yaz kullandıklarım da 4-5 mm falan ama takmıyorum. O da michelin.

Ben son 2 lastik takımını 5,5 mm.de değiştirdim sırf kırmızı ışkta frende kaydıkları için :) Allah korusun öndekine bir vursam 10 lastik parası masraf bir sürüde işlem....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Aracı alırken 40 bin kullanılmış Primac HP vardı değişmesi gerek demişti satıcı, aldım muayeneye girdim 6mm çıktı değiştirmeye kıyamadım ( uzun yolda 2-2.5 senede yapmış)
1 sene de ben kullandım, anı hızlanmalarda kafa oynuyordu, en son frende de ABS devreye girince 50 binde değiştirdim, dişler 5mm falandı hala ama kösele gibi sertti :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Aslında bir sene daha idare edip kışlıkları takınca bunları atarım diyordum ama uzun yola çıkacagım, ondan gözüm korktu.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Aslında bir sene daha idare edip kışlıkları takınca bunları atarım diyordum ama uzun yola çıkacagım, ondan gözüm korktu.

Lastikte idare olmaz can taşıyorsunuz.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
23 dakika önce, İbrahim Arslan yazdı:

Eğer olurda değiştirmeden yola çıkmak zorunda kalırsanız yada kullanmaya devam ederseniz fren mesafesini biraz arttırın.Virajlara her zamankinden 5-10 km daha yavaş girin.Kısacası biraz ihtiyatlı kullanırsanız daha faydalı olur. Lastikleriniz çok kötü değil ama iyide değil bunu unutmayın yeterli olur :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Lastikte idare olmaz can taşıyorsunuz.

Koray, biz böyleyiz işte. Dabıl teybe 2000 verirken içimiz cız etmez :)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
5 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Koray, biz böyleyiz işte. Dabıl teybe 2000 verirken içimiz cız etmez :)

Dabıl teybin sesi ile lastik sesi aynı mı? Dandik lastiğin sesini kessin diye alıyoruz o dAbılları :crazy:

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

deja vu yaşadım sanki

konular paralel gidiyor,
lastik sezonu açılınca konularda peş peşe canlanıyor.. :=)

eskiler 5-6 mm de lastikleri attıklarınız görse lastikle kovalardı sizi:p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Kabak lastiğe pıçakla diş açmış neslin çocuklarıyız :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Savaşta, açlıktan çarık yirdik biz

5 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Kabak lastiğe pıçakla diş açmış neslin çocuklarıyız :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

4 adet conti premium concact 6  215 /50 /17 taktırdım.

2017/1.hafta

Söküldükten sonra eski lastikleri derinlemesine inceledim, zamanı gelmiş de gecmiş bile, yanaklarda ince çatlaklar oluşmuş.

Bu vesileyle eski tecrübelerimi de ekleyerek söylemek gerekirse 50-60000 i gecmemek lazımmış.

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

ben bazen bir toyota corallaya biniyorum eniştemin, bazı arkadaşlar gördü, araç 94 model ilk el 70 küsür binde, 2 sene önce şehirler arası yolda gece sibop kesti, çatlaklar falan da vardı değiştirelim enişte dedim ve lastiklerini değiştirdim, tam emin değilim çıkan lastikler 2003-2004 flandı, istetme ise 93 yapımıydı:=) 5i değişti

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)
58 dakika önce, Osman Bilgin yazdı:

ben bazen bir toyota corallaya biniyorum eniştemin, bazı arkadaşlar gördü, araç 94 model ilk el 70 küsür binde, 2 sene önce şehirler arası yolda gece sibop kesti, çatlaklar falan da vardı değiştirelim enişte dedim ve lastiklerini değiştirdim, tam emin değilim çıkan lastikler 2003-2004 flandı, istetme ise 93 yapımıydı:=) 5i değişti

95-98 arasında severek kullandığım bir araçtı. Sapanca civarında otoyolda 200 km.hızda giderken önüme orta şeritten brodway atladı resmen,

doğal olarak duramadım ve vurdum.Abs yoktu o zamanki araçların çoğunda olduğu gibi. Bir kaç aysonra 98 mondeo ghia ve ilk otomatik aracı aldım sırf güvenliği daha iyi diye. Ford ile tanışmam böyle başladı. Şimdi düşünüyorum o aracın kazasına (sol yanı bariyelere sürttüm komple boyalı sağ ön haşat, çamurlık ve sağ far değişti ön kaput boyandı) sahip bir aracı satmak için resmen göbeğim çatlardı yada pert olurdu.Bir günde sattım alana bak burası şöle böyle dedim ama kimin umurunda adam çok temiz bir araç dedi aldı gitti.1 sene sonra tesadüfen aracı gördüm adamda beni tanıdı ve aynen şöyle dedi :Allah razı olsun çok temiz ve çok güzel araç zevk ile biniyorum :)

2010 yıllarından sonra ne olduysa bir mantalite türedi ve millette boya takıntısı başladı hala garibime gidiyor araç boyalı olsa ne olur olmasa ne olur ? Şimdi merakla şöyle bir ilan bekliyorum sahibinden 3+1 2010 yapımı hiç sıva boya görmemiş ev :)

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

2 yıl güzel, 3 yıl eh işte. 4. yıl kötü..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...